Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Tatiana Rosová

Fico sa pozerá

09.08.2007 | Tatiana Rosová

Žijeme v roku 2007 alebo 1984?

 • Tlačiť
 • 12

Môj prvý blog som chcela odštartovať niečím múdrym, hodnotovým, nadčasovým... Niečím iným, ako predsedom vlády. Aj som si na dovolenke pripravila pár pekných tém. Ale vrátila som sa domov. A hneď som to schytala. Hysterické jačanie z prízemia: „Zbláznili ste sa!?!? To tu robíte každý deň!!!"... Pre trochu vody, ktorá dopadla namiesto na moje dva týždne nepoliate petúnie na dvor. Ešte stále v dovolenkovej nálade sa čudujem: kde sa v takej mladej peknej žene berie toľko nenávistnej žlče? Načo potrebuje klamať, keď vie že ja viem...?

Pustila som to z hlavy a ponáhľam sa zapnúť TA3, čo nového. A tam - to isté. Pavlačové osočovanie, hroziaci ukazovák, nenávisť, zloba, klamstvo. Práve prebieha tlačová konferencia pána premiéra a ministerky práce a sociálnych vecí. Zdá sa to len mne, alebo je nás viac, ktorí máme dojem, že za ten rok zhustla atmosféra, stvrdli tváre, je menej úsmevu a viac zazerania? Zduté predavačky, taxikári bez zdravenia, bezohľadné bodyčeky v nákupných centrách. Ako v časoch mojej mladosti... A  toto „retro" nadobúda  vďaka Ficovi čoraz konkrétnejšie obrysy. Súdruh Jakeš nemal síce pri svojom slávnom prejave projektor, ba ani Meotar, ale o platoch umelcov hovoril z
rovnako nízkych pohnútok, ako Róbert Fico o platoch manažérov DSSiek.

Tlačovka pokračuje a moje emócie sa striedajú v rýchlom slede, ako pri dobrom filme: žasnem, zviera mi žalúdok... Podchvíľou moje sociálne cítenie vyvoláva úvahy typu: „Nemal ten Róbert tuším šťastné detstvo..." A sociologické cítenie na to: „Ale prečo má na to doplácať celé Slovensko? Nuž, ale jeden frustrovaný strieľal z Auróry, iný staval koncentráky... A obaja zblbli iné masy, než len 40% Slovákov..." Priamy prenos tlačovej konferencie skončil. Ale úľava po prebudení zo zlého sna neprichádza.

Aké to má teda pre nás pán premiér vlastne posolstvá? V diskusiách posledných dní som zachytila najmä tieto dilemy:

 - Ozaj tomu nerozumie, alebo chladnokrvne zavádza?
 - Je vo vzťahu k médiám paranoidný, alebo iba očkuje svojich voličov, aby im neverili?
 - Robí to hlavne preto, aby zatienil Tomanovej kauzu, alebo aby poškodil druhý pilier?
 - Vadí mu viac, že nevládne nad peniazmi sporiteľov, alebo to, že má niekto vyšší plat ako on?
 - Prečo tak úporne/toporne drží Tomanovú, aj keď mu znižuje popularitu?
 - Nenašiel by snáď iného páchateľa pre svoje ciele?
 - Má sporiteľov, ktorí pochopili, že nie druhý, ale prvý pilier je postavený na princípe pyramídovej hry, za idiotov, alebo ich odpísal ako nezaujímavú cieľovú skupinu a snaží sa roznecovaním závisti a zloby posilniť lojalitu voličsky zaujímavejšej polovice národa?
 - Porušil zákon nevedomky, alebo aby ukázal, „zákon som ja"?

 Moje retro-senzory však varovne blikajú kvôli inému odkazu. A ten sa mi zdá v tej vrave nepovšimnutý. Je to úškľabok Veľkého brata: „O každom z Vás môžem vedieť všetko. A môžem to zmanipulovať ako sa mi hodí. Udavači mi donášajú vďačne a dobrovoľne. Mám Vás v hrsti a baví ma pohrávať sa s Vami ako mačka s myšou... Veď Vy raz uvidíte!" To je to, čo nám má ostať v podvedomí, to je to, čo má fungovať ako účinná autocenzúra. Zverejnenie súkromného videa, tabuľky s platmi - to nemali byť len podporné argumenty. Otázky „odkiaľ to máte?" neboli nečakané. Ficov potuteľný úsmev hovoril „No však o to ide - že ich mám! To vám trvalo, kým ste dali správnu otázku!"

Nie. Do roku 1984 sa dnes reálne vrátiť nedá. Ale zamračené tváre na uliciach varujú: sociálnu klímu je možné z pozície moci zmeniť aj bez zásadných zmien systému. Ak nabudúce v príjemnej kaviarni pri debate s priateľmi stlmíte pri slove „Fico" hlas a obzriete sa mimovoľne za seba, už vás dostal. Nedovoľme mu to, prosím.

 

 • Tlačiť
 • 12

Tatiana Rosová

 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 4144
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Moja cesta do politiky viedla cez štúdium sociológie, prácu na vysokej škole, výskum verejnej mienky, reklamu a politický marketing. Chcem písať blogy o tom, čomu sa v politike venujem najviac: o vzdelávaní a kvalite života. Nie vždy sa mi darí to, čo chcem.

Tatiana Rosová

 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 4144
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Moja cesta do politiky viedla cez štúdium sociológie, prácu na vysokej škole, výskum verejnej mienky, reklamu a politický marketing. Chcem písať blogy o tom, čomu sa v politike venujem najviac: o vzdelávaní a kvalite života. Nie vždy sa mi darí to, čo chcem.

Kalendár sa načítava...