Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako pracovať do 70-tky?

08.02.2017 | Strieborná ekonomika

Diskusia (22 reakcií)

08.02.2017 | Moral Revival

Ja si kladiem otázku inú. Ako nepracovat po 60 ke z donútenia štátu, ale z vlastného rozhodnutia. Vlastne keď sa tak pozerám na zlodejiny politikov tak skôr.

09.02.2017 | Strieborná ekonomika

Dôležité je si zachovať pracovné schopnosti i vo vyššom veku a byť pripravený aj na scenár, keď dôchodkové kalkulačky zlyhajú. Každopádne, tak ako dnes poznáme „staroba = voľný čas“, sa zmení.

08.02.2017 | @@@

neviem prečo sa na slovensku hovori o tom žeby sa mal posuvať vek odchodu do dôchodku .....dnes som videl na stranke talianskeho štatistickeho uradu informaciu že v taliansku maju 16,2 miliona dôchodcov a ich priemerny ročny dôchodok je 17 323 čiže na to mesiac vychadza 1444 eur ked si to ale spočitam tak celkovo minu 280 mld eur ročne na dôchodky taliansko malo v roku 2015 celkovy HDP 1 624,4mld eur čiže tych 280 mld predstavuje 17,2% HDP ale vydavky slovenska na dôchodky predstavuju 6,8 mld eur čo je 9,1% HDP slovenska ....tu je vidieť že take taliansko dokaže ťahať dôchodky aj z takou vysokou zaťažov ale prečo to nedokaže slovensko z ovela nižšov zaťažov ?.....odpoved je jednoducha ....politici ...čo viac ušetria na ľudoch to viac možu minuť na seba a svojich kunpanov okolo nich aj preto je ich snaha tlačiť na ludi aby pracovali dlhšie a oni nemuseli šetriť lebo takto šetria na dôchodkoch a možu viac miňať .....na slovensku podla štatistik z roku 2015 až takmer polovica mužov ktory v tom roku zomreli sa nedožili 70 rokov .....toto je ukažka toho že zvyšovanie veku na 65 rokov či 70 rokov dnes nema opodstatnenie a je to len politicky ťah na ukor ludi za podpori medii ktore pretlačaju taketo nezmyselnosti o tom že nebude penazi na dôchodky na dôchodky na slovensku kde sa ludia doživaju o 6 až 8 rokov v priemere menej ako v zapadnej europe ale do dôchodky odchadzaju pomaly v rovnakom veku ako taliani či francuzi

09.02.2017 | Strieborná ekonomika

Podľa INFOSTATU v roku 2060 by na 100 obyvateľov Slovenska v produktívnom veku malo pripadnúť 101,2 v neproduktívnom veku, čo je takmer dvojnásobné zvýšenie oproti roku 2011. Je pravdepodobne nevyhnutné pozrieť sa na starobu a starnutie (vrátane dôchodku) aj z iných perspektív ako sme boli doteraz zvyknutí. Bohužiaľ, nestačí sa pýtať len exekutívy, čo chcú spraviť so starnutím obyvateľstva, ale celej spoločnosti, vrátane zamestnávateľov a seba samých. A vôbec tým nemyslíme na ďalšie (nové) stratégie (tých máme dosť), ale konkrétne, praktické veci. Nie v roku 2020, ale dnes.

09.02.2017 | @@@

mame 300tisic ludi v zahraniči ....isto to take zle dnes nie je ....nedokažeš ani tych zo zahraničia nalakať spať po dalšie v 90tych rokoch sa predlžila školska dochadzka ked sa zaviedol opatovne 9 ročnik ktory je nezmyselny a len nechava mladych ludi v školach o rok dlhšie ....keby sme toto všetko mysleli važne čo pišeš tak by sme najprv mali využiť veci ktore su dostupne až potom pristupiť k zvyšovaniu veku

10.02.2017 | LPB

3@: Nie je dôležitá dĺžka vzdelávania (8/9), ale jeho kvalita, efektívne využitie času navyše.

10.02.2017 | @@@

v pohode ja len upozornujem kde stracame čas .....je to paradox ked nutiš starych dlhšie pracovať aby mlady ostali dlhšie v škole a často bezvyznamne

09.02.2017 | Oskarka

V lekárni ma obsluhovala 70-ročná pani, váhavo hľadala písmenká na klávesnici PC, rozmýšľala nad liekmi, či ich majú a kde vôbec.......Kto ju mohol zamestnať?????

Poznám ju od detstva, je majiteľkou tej lekárne, ona ju s manželom postavila a sama riadila asi od r. 1995, ona rozhodovala o zamestnancoch, nákupe liekov a PC. Dnes má vyše 70 rokov a rýchlosť a pružnosť už nie sú to, čo bývali - naďalej ale lekáreň riadi a prosperuje....

09.02.2017 | @@@

nie je praca ako praca ....sedieť v parlamente može človek aj v stovke ale behať niekde po stavbach to už neviem či každy 70tnik zvladne ....ti uradnici čo to vymyšlaju to beru len zo svojho pohľadu že sedi v kancelarii a popija kavičku tak to sa da ale ti čo musia manualne pracovať tak ti s tym možu mať už väčšie problemy ale to je jasne že štatnych uradnikov nezaujima oni sa takto zbavia tych ludi lebo čim dlhšie budu pracovať tym je šanca že skôr umrie a tym padom štat ušetri ....moralne hľadisko uradnikom nikdy nič nehovorilo a politikom už vôbec

09.02.2017 | Strieborná ekonomika

Áno, nie je práca, ako práca. K tomuto záveru dospeli i fínski vedci, ktorí merali pracovné schopnosti pomocou WAI (work ability index). My sme síce zvyknutí na pojem pracovnej neschopnosti (PN), ale čo je oveľa dôležitejšie je zistiť, aké máme pracovné schopnosti a ako ich zlepšiť resp. stabilizovať. Takéto meranie by krásne ukázalo rozdiely v jednotlivých povolaniach i na Slovensku.

09.02.2017 | @@@

ludia sa dosť toho dokažu naučiť tak ich nepodceňuj

09.02.2017 | @@@

ludia sa dosť toho dokažu naučiť tak ich nepodceňuj

09.02.2017 | Strieborná ekonomika

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

09.02.2017 | Strieborná ekonomika

S určitým nadhľadom, môžeme povedať, že „práca“ je jedným z najlepších stimulov kognitívnych schopnosti, a keď tá práca má určité prvky novosti (prekvapenia), tak mozog jasá ☺... Pravdaže tých dôvodov prečo niekto pracuje i v takom zrelom veku je množstvo.

09.02.2017 | LPB

"začína téma Age managentu trápiť čoraz viac politikov" Hehe.
3@: dobrý postreh! Len či to nevysvetľuje AJ ich astronomický štátny dlh.

09.02.2017 | @@@

ano maju dlh ...a to obrovsky ale upravy v dôchodkovom systeme sa daju robiť vždy a aj postupne a je otazne či mi dnes ked takmer polovica zo zomrelych mužov sa nedožije 70 rokov potrebujeme zvyšiť vek na odchod do dôchodku na 65 rokov

09.02.2017 | Strieborná ekonomika

Prognózy hovoria, že v nasledujúcich desaťročiach budú vekové skupiny nad 65 rokov najvýraznejšie naberať na svojom objeme. Férovo však musíme dodať, že prestarnutie obyvateľstva sa netýka len Slovenska, ale min. celej Európy. Dnes skôr hľadáme koncepty a modely v krajinách, kde si to už uvedomili pred viac ako 30 rokmi (napr. Fínsku). Treba si uvedomiť, že niektoré opatrenia majú okamžitý efekt, ale tie zásadné sa prejavia až o pár desiatok rokov.

09.02.2017 | @@@

ano ale je potrebne si aj uvedomiť že slovaci sa nedoživaju tolko ako ludia v zapadnej europe v priemere o 6 až 8 rokov žiju kratšie ....odchadzaju dnes do dôchodku o 6 či 8 rokov skôr ako ludia v zapadnej europe ?

09.02.2017 | Strieborná ekonomika

Minimálne existuje na Slovensku dokument „Národný program aktívneho starnutia na roky 2014 – 2020“, ktorý obsahuje kapitolu o vekovom manažmente. Je pravda, že nie sme celkom presvedčení, či politikov trápi práve téma Age Managementu, alebo skutočnosť, že sa neplnia ciele z tejto kapitoly.


09.02.2017 | Oskarka

Ešte nedávno odchádzali ženy do dôchodku podľa detí, v priemere v 55 rokoch, dnes už väčšina vo veku 62r. a nejaké pridané dni. Naozaj si niekto myslí, že žena, ktorá bude robiť do 62 rokov sa dožije rovnakého veku, ako žena ktorá išla do dôchodku v 55 rokoch? Pri našom zdravotníctve?

09.02.2017 | Strieborná ekonomika

Bez ohľadu nato, kedy nastane deň D odchodu do dôchodku, musíme pracovať takým spôsobom, tempom a v takých podmienkach, aby naše pracovné schopnosti vydržali čo najdlhšie, pravdaže s významnou asistenciou štátu.

10.02.2017 | Oskarka

Prečo štát viac nepodporuje domácu starostlivosť o seniorov? Stačilo by, ak by štát platil opatrovateľkám minimálnu mzdu - vytvorilo by sa tisíce pracovných miezd a štát by ušetril na výdavkoch za domy sociálnych služieb. Vytvorenie týchto prac. miest by štát nestálo nič, znížila by sa nezamestnanosť, seniori by boli radšej doma ako v ústave. V Rakúsku to funguje už roky, prečo nie u nás? My ani nepotrebujeme zahraničné opatrovateľky, dcéry, nevesty a vnučky by sa radi postarali aj za minimálnu mzdu....

Strieborná ekonomika

Strieborná ekonomika
  • Počet článkov: 3
  • Priemerná čítanosť: 2619
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Nevyhneme sa tomu nikto. Starnutie je prirodzenou súčasťou nielen života ľudí, ale aj spoločnosti a ekonomiky. V kombinácii s nedostatkom ľudí prináša nové výzvy aj pre manažérov ľudských zdrojov.Aptet, n.o., sa venujeme Age management-u a výzvam, ktoré začíname na Slovensku cítiť už dnes. Aj na tomto blogu sa zameriame na to, ako nezničiť, ale naopak čo najlepšie využiť zamestnancov s prvými, či druhými, šedinami. Teda aj nás – štyridsiatnikov.  Sledujte nás aj na našom Facebook-u, Linked-In profile alebo webe.