Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Stanislav Boledovič

Adela a Čaplovič: začíname debatu o školstve

03.06.2013 | ziadna

Minister predložil na verejnú diskusiu správu s návrhmi o smerovaní školstva. Povedzte svoj názor!

 • Tlačiť
 • 41

V týchto dňoch sa rozhoduje o budúcnosti školstva a našich detí. Minister nedávno predložil na verejnú diskusiu správu, ktorá prináša zásadné zmeny pre smerovanie školstva. Máme dve možnosti ako reagovať. Strčiť hlavu do piesku a nechať politikov robiť si, čo chcú. Alebo im „kecať“ do toho, čo plánujú so školami pre naše deti robiť. Navrhujem to druhé.

Nemáte čas čítať siahodlhé správy? Nevadí, prečítali sme to za vás

Vyjadrite sa k návrhom ministra v jeho správe. V iniciatíve Učiteľ 2020 sme zo stostranovej správy vybrali 15 najdôležitejších návrhov a pripravili pre vás dotazník, kde môžete jednoducho zhodnotiť kľúčové návrhy.

Odpovede spracujeme a odovzdáme ministrovi a médiám. Zároveň v utorok 4.júna organizujeme veľkú verejnú debatu v Aule Univerzity Komenského, kde sa budeme ministra osobne na sporné návrhy pýtať. Na web stránke www.ucitel2020.sk sa môžete na podujatie registrovať, resp. si ho pozrieť on-line alebo zo záznamu.

Predbežné výsledky: Dobré platy v roku 2020. Starosta nemá vyberať riaditeľov.

Dotazník sme spustili cez facebook Učiteľa 2020 počas víkendu a už máme vyše 500 vyjadrení od učiteľov, riaditeľov, študentov a verejnosti. Zatiaľ najviac pozitívny ohlas si vyslúžil návrh, aby do roku 2020 mali učitelia plat aspoň vo výške 75 % platov iných VŠ vzdelaných ľudí. (Pozn: dnes je to 45% - tzn. maturant, ktorý sa rozhodne stať sa učiteľom, sa vzdáva polovice svojich budúcich príjmov)

Naopak, najnegatívnejší ohlas vyvolal návrh, aby boli riaditelia škôl volení predstaviteľmi samosprávy.

Ako hodnotíte návrh ministra o smerovaní školstva vy? Čo sa vám najviac páči a s čím nesúhlasíte? Odkážte to ministrovi v tomto dotazníku.

Učiteľ 2020 – v pätách politikom najbližších 7 rokov

Sme presvedčení, že žiaden politik nemôže ignorovať názor verejnosti, ak je dostatočne „hlučný“. A my potrebujeme byť hluční. Pretože krajiny, kde ľudia "nemajú čas" angažovať sa v dôležitých témach, podporujú politikov v tom, aby zobrali moc do svojich rúk a robili si, čo chcú. Školstvo a budúcnosť našich detí je príliš dôležitá téma, aby sme ju nechali na svojvôli politikov.

Ďalších 7 rokov preto chceme spájať učiteľov, rodičov, študentov, či známe osobnosti, ktorým záleží na zlepšení školstva. Spoločne budeme usilovať o to, aby sa povolanie učiteľa stalo atraktívnym - aby tí najschopnejší ľudia sa mohli stať a dlhodobo byť učiteľmi. Lebo bez výborných učiteľov naše deti nikdy nebudú mať kvalitné vzdelanie a šancu uspieť v globalizujúcom sa svete.

Budeme sledovať a hodnotiť návrhy ministra, organizovať verejné diskusie, prinášať nezávislé analýzy. Okrem politikov budeme smerovať naše aktivity aj na verejnosť, aby si každý rodič (a volič) uvedomil, že kvalitný učiteľ je to najdôležitejšie pre vzdelanie a budúcnosť jeho dieťaťa. Aby sa rodičia začali pýtať svojich politikov, ako chcú zlepšiť školstvo. Tak, ako sa nedávno pána premiéra opýtal zakladajúci člen iniciatívy Učiteľ2020 Pavol Demeš, počas diskusie národného konventu o EÚ. Nie štrajky, ale záujem voličov o školstvo, je tajomný recept k tomu, aby "sa našli" financie pre školstvo.

PS. A čo s tým má Adela?

<

.

Zaujala Vás iniciatíva Učiteľ 2020 s víziou "Aby raz každé dieťa malo výborného učiteľa"?  Zapojte sa

Zaujala Vás iniciatíva Učiteľ 2020 s víziou "Aby raz každé dieťa malo výborného učiteľa"? Zapojte sa:

kliknite tu goo.gl/oThQ

 • Tlačiť
 • 41

Stanislav Boledovič

Stanislav Boledovič
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 9128
 • Priemerná diskutovanosť: 49
 • RSS blogu

O blogu

Som člen vzdelávacieho združenia Manageria a garant programu Global Shapers pre World Economic Forum. V minulosti som pôsobil ako manažér a konzultant pre top manažment v bankovníctve. Budem prinášať zistenia a riešenia pre zlepšenie školstva. Prípadne iné témy, ktoré sa týkajú budúcnosti našich detí.

Stanislav Boledovič

Stanislav Boledovič
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 9128
 • Priemerná diskutovanosť: 49
 • RSS blogu

O blogu

Som člen vzdelávacieho združenia Manageria a garant programu Global Shapers pre World Economic Forum. V minulosti som pôsobil ako manažér a konzultant pre top manažment v bankovníctve. Budem prinášať zistenia a riešenia pre zlepšenie školstva. Prípadne iné témy, ktoré sa týkajú budúcnosti našich detí.

Kalendár sa načítava...