Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Stanislav Biroš

Keď nám ubrali voľbu menšieho zla.

25.03.2014 | Stanislav Biroš

 • Tlačiť
 • 16

Každé veľké voľby u nás majú jeden spoločných menovateľ, a tým je voľba menšieho zla. Volebný program zastáva akúsi terciárnu rovinu, pretože hlavné body bývajú priamo na bilbordoch. Dovolím si teda uviesť nasledovný priebeh priamych volieb:

Rok 1999, druhé kolo:

Rudolf Schuster 57,18% - Vladimír Mečiar 42,82%

Rok 2004, druhé kolo:

Ivan Gašparovič 59,91% - Vladimír Mečiar 40,09%

Rok 2009, druhé kolo:

Ivan Gašparovič 55,53% - Iveta Radičová 44,47%

 Suma sumárum, prvé dve prezidentské voľby boli za alebo proti Mečiarovi. Pachuť z obdobia štýlu Mečiarovho predchádzajúceho vládnutia nenechala nikoho napochybách, a radšej dala prednosť extrovertnému, niekedy až na hranici politickej slušnosti samoľúbemu a velikášskemu Rudolfovi Schusterovi. A tak sme zažili pri ceste do Medzeva uviazané husy pre dotvorenie koloritu, kulo sa, sadilo sa, drienkovica mnohým návštevám musela prinajmenšomvyraziť dych a vypúliť oči, no nikto sme neboli na pochybách, že o zábavu je postarané.

Druhé voľby mali ešte zaujímavejší príbeh. Učiteľ verzus učeň. Pred druhým kolom to vyzeralo presne tak, ako v súčasnosti mnohí favorizujú Róberta Fica. No napriek tomu, z akého politického tábora Ivan Gašparovič pochádza, jeden veľký rozdiel v tom bol. Stolička predsedu parlamentu je predsa menej vrtká a na korupčné aféry menej príľnavá ako tá v exekutíve. 

Ivan Gašparovič počas prvého volebného obdobia dokonale ukázal, ako potichu sedieť sa dá v prezidentskom kresle a nič nepokaziť. Teda s výnimkou jemu blízkych breptov. Iveta Radičová známa ako profesionálna sociologička a krátke obdobie ministerka práce a súčasne žena v čestnom súboji neprešla. 

Pôsobenie Ivana Gašparoviča ako prezidnta nechajme na krátku budúcnosť. Ale nikto nie je napochybách, že ako ústavný činiteľ bol najčastejším terčom politickej satiry, niekedy siahajúce až za hranice slušnosti.

Suma sumárum, mojim pohľadom sme doteraz ako voliči nemali príliš šťastnú ruku vo výbere. A čo nás čaká teraz? Profesionálny politik, ktorý s kľudom v tvári pokrového hráča dokáža odrážať zreteľné dôkazy a korupcii, alebo jemnejšie povedané pochybnostiach. Alebo človek, ktorý bude musieť prejsť ešte dlhý kus cesty aby presvedčil nie len nás, ale aj zahraničné delegácie o svojich zámeroch. Politik, ktorý sa nezdráha vydierať vlastných voličov, alebo človek, ktorý jeho vlastný filantropický projekt zneužil na svoju kandidatúru.  Niekedy mám pocit, že hodiť si korunou je v tejto chvíli je jediným riešením. Obrali nás o voľbu menšieho zla.

 • Tlačiť
 • 16

Stanislav Biroš

Stanislav Biroš
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 766
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Správanie štátu a jeho zložiek ako rozšafného hospodára, podozrivé obstarávania a nominácie je to, čo nás nesmie nechať rezignovanými.

Stanislav Biroš

Stanislav Biroš
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 766
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Správanie štátu a jeho zložiek ako rozšafného hospodára, podozrivé obstarávania a nominácie je to, čo nás nesmie nechať rezignovanými.

Kalendár sa načítava...