Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Znamená pedál na podlahe vždy príliš vysokú rýchlosť?

27.09.2012 | Braňo

Diskusia (130 reakcií)

27.09.2012 | Tibor

Ten druhý línk na článok pána Košturiaka je super, odporúčam

01.10.2012 | salamoon

čo je na tom ideologickom guľáši (polo)pravd, klamstiev, protirečení, moralizovania také 'super' ?

27.09.2012 | ewcub

...je zaujímavé, keď autor vytiahne schému začarovaného štvoruholníka z materiálu Goldman Sachs, kde vpravo do očí udrie tmavý obdĺžnik "Higher Government debt/GDP Ratio" - pričom nedávno na toto:

"...nuž, škola kde učia ekonómov nahliadať 2-3 roky dopredu zaveľa nestojí – keď na tej škole neučia funckie (1+ percentuálny medziročný nárast zadĺženia)^n , (1+ percentuálny medziročný rast HDP)^n, kde n je aspoň 20-30 rokov, a aké sú finálne dopady, a kam to celé smeruje keď nárast zadĺženia je dlhodobo vyšší ako nárast HDP.."

- reagoval takýmto spôsobom:
"...Viete, prist s nejakou nepodlozenou adhoc funkciou nie je velmi “ekonomia”. Aj by som sa vasim stylom opytal, ze kde a kto vas tuto funkciu “ucil”, ale dolezitejsie je skor vediet aka teoria za danou funkciou stoji. .."

- a ešte ďalej pokračoval takto:
"...("odborník") Najde napriklad stranku s grafom zadlzenia a HDP (pricom vycibreny excelovsky graf ma dokonca copyright, takze to je urcite kvalita) a uz je to tam, uz nasiel odpoved na svetove problemy a musi ich okamzite predniest tej hlupej verejnosti.
Niekto by pritom mohol nesmelo ukazat rovnako vyzerajuci graf zadlzenia a napriklad zmien globalnej teploty, a tak sa celkom opravnene pytat, aka idea za tym grafom stoji a co tym chcel autor vlastne povedat..."

...nuž ja som vtedy naznačoval to, čo je nakreslené hneď v prvom grafe tohto článku http://finweb.hnonl... - a teda znova sa pýtam, či sa dá takto pokračovať 30, 40, alebo 50 rokov v kuse - a čo nás čaká, keď hrniec v nejakom bode "prekypí" ?

na záver teda ešte raz návrat ku skopírovanej autorovej schéme začarovaného štvoruholníka - nebolo by vhodnejšie ten tmavý obdĺžnik vpravo nahradiť funkciou/grafom zadlzenia a napriklad zmien globalnej teploty - ako veľký ekonóm a autor blogu v jednej osobe sám navrhoval pred niekoľkými týždňami?

27.09.2012 | Brano Z

1. Bokros v clanku neuvadza len government debt, ale aj dlh domacnosti + tam nema percentualny rast zadlzenia, ale absolutny.
-
Navyse obaja ignorujete, ze domacnosti maju aj velky (a rastuci) majetok, nielen dlhy.
http://epp.eurostat...
2. Schema GS ukazuje dlh statov a kauzalita teda ide v smere, ze nizky NHDP zvysuje dlh ku HDP a spatne vyssi dlh k HDP tlaci na usporne opatrenia, ktore zase len znizuju NHDP a tak dokola. Na vasom grafe ziadna kauzalita naznacena nie je. Je to presne to iste ako ukazat, ze rast teploty je skorelovany s rastom dlhu. Proste nemate teoriu, len opakujete, ze je vela dlhu.
-
V prechadzajucom blogu som pritom ukazoval situaciu pocas Velkej depresie v USA, ked dlh ku HDP rastol prave kvoli prepadu HDP:
http://i46.tinypic....
-
V tejto situacii bol prioritou pre Hoovera vyrovnany rozpocet a vsetci vieme ako to dopadlo.

27.09.2012 | ewcub

:-) presne som vedel, čo medziiným v reakcii asi uvedieš - a Ty si to dal hne'd do bodu 1. :-) nebuď smiešny, dúfam že to nemyslíš úplne vážne, resp. vieš si to prehodiť do absolútnych hodnôt...

ja nárast MAJETKU neignorujem - ibaže ten nárast je občas (bublinovo) krytý aj púšťaním nekrytých papierikov, resp. číslic do obehu - a Ty s tým operuješ, ako keby celé ľudstvo takto bezprácne a dlhodobo bohatlo - čo vôbec nie je pravda, a preto sa tým teraz nejdem ani ďalej zaoberať...

je škoda, že ešte skôr ako na mňa si nezareagoval poďakovaním Motylovi za tie 2 linky hore - ten druhý Ti obzvlášť odporúčam, vzhľadom na Tvoje časté odborné citácie.

27.09.2012 | Brano Z

"nebuď smiešny, dúfam že to nemyslíš úplne vážne, resp. vieš si to prehodiť do absolútnych hodnôt"
-
Tak bez pociatocnej hodnoty si asi tazko prehodite percenta do absolutnych hodnot, vsakze. Ci vy to nejak viete?
-
Aj keby ste spojili info z oboch grafov, tak stale mate pre zavazky o jednu premennu viac (domacnosti plus stat) nez mate rovnic.
-
" a Ty s tým operuješ, ako keby celé ľudstvo takto bezprácne a dlhodobo bohatlo – čo vôbec nie je pravda, a preto sa tým teraz nejdem ani ďalej zaoberať…"
-
Nevymyslajte si. Stale pisem, ze to funguje len v situacii, ked je ekonomika pod potencialom. Bavime sa o hospodarskom cykle, nie o trende. Pokial nerozlisujete tieto dve veci, tak nemozem brat vase odporucania vazne.

27.09.2012 | ewcub

zabudol som, že Ty meriaš ceny komodít vždy od TOPu na grafe... :-)

ja Ti ďakujem, ale keby som si mohol vybrať, tak osobne si radšej neprosím (a určite nie som sám..) nárast majetku ani v období keď je ekonomika pod potenciálom, prostredníctvom nafukovania cenových bublín spôsobených púšťaním nekrytých peňazí do obehu...

p.s. ten druhý Motylov link uvedený hneď v prvej reakcii je výborný, opätovne Ťa naň upozorňujem...

27.09.2012 | Evil Austrian Fellow

Ja keď môžem tak vás oboch s Motylx-om upozorním na diskusiu pod tým článkom. :) Odporúčam zvýšiť pozornosť pri čítaní komentov od ivansml a grgo.
Predsa sa nebude znova písať to, čo už bolo napísané...
-
Stále ma fascinovalo prečo ľudia tak ľpnú na článkoch od neekonómov, o ekonómii, pre neekonómov... To keď máte zápal pľúc tak idete kam? Do nemocnice alebo do domčeku na stračej nôžke?
-
PS: Pre tých, ktorí prídu s ošúchanou frázou "určite budem radšej veriť..." rovno poviem, že neverte ale myslite! Komu by ste asi tak "verili", keby ste sa najprv dostali ku článkom, ktoré by tvrdili opak toho, čo tvrdia tie články, ktorým veríte momentálne? Žeby to bolo čiste len o poradí s tou vierou?
-
PPS:Ewcub no dokážte nám, že tlačenie peňazí nafukuje bubliny. Dajte nám nejakú teóriu a potom dôkaz. Lebo ináč zostávame len pri tvrdeniach na úrovni krčmových rečí. Šak každý si môže pri pive vymyslieť svoju story ako vznikajú business cycles a kto je na vine. A kam tým dospejeme? Maximálne tak k tomu, že každý bude mať svoj vágny príbeh...

27.09.2012 | Motylx

Pretoze trpite fachidiotizmom.

27.09.2012 | ewcub

panebože, Ty už si tu zasa? - nemohol by si sa venovať radšej niekomu/niečomu inému??

ak by na svete bola iba jedna kilová tehla zlata, a emitovaných iba 1753,60 dolára peňazí (čo mi svieti ako včerajšia záverečná cena) - tak tá zlatá tehla by mala hodnotu rovnú presne včerajšej zatváracej cene. V tom si BŽ vymyslí, že vytlačí papierik na ktorom je napísané napr. 200 usd. Cena tehly zlata (keďže na svete nič iné nie je) sa skokovo mení z 1753,60 usd na 1953,60 usd. Ja to nazývam cenovou bublinou, BŽ a otravný EAF nie... Svet je samozrejme oveľa zložitejší - ale nielen oveľa zložitejší ako moje zjednodušenia (a ja si ich plne uvedomujem) - ale aj oveľa zložitejší ako zjednodušenia, resp. riešenia dvojice BŽ-EAF (títo si to ale nanešťastie ani neuvedomujú).

Vládne deficity a dlhodobé zadlžovanie "pumpujúce" HDP smerom nahor sú iba mojim dodatočným skrytým zdanením (ja si to uvedomujem, spomínaná dvojica nie).
Viac v linku s fiktívnym nadpisom: http://market-ticke...

"Komu by ste asi tak “verili”, keby ste sa najprv dostali ku článkom, ktoré by tvrdili opak toho, čo tvrdia tie články, ktorým veríte momentálne?" - vie si taký EAF predstaviť, čo znamená pojem "zdravý sedliacky rozum" - alebo si myslí, že je to iba fabulácia zabudnutých predkov?

27.09.2012 | ewcub

moja sugestívna otázka patrí samozrejme EAF

27.09.2012 | Evil Austrian Fellow

1) Kde konkrétne navrhujem deficitné financovanie (fiškálnu expanziu)? Veď ja práve tvrdím, že fiškálna politika je tvrdo podmienená monetárnou politiku. A že MP je nadradená (viď Sumner critique). Takže ak chcete počuť môj názor, tak fiškálna politika by mala byť reštriktívna a monetárna uvoľnená. Čiste môj názor. A nie len môj...
-
2)Závery vied, či už spoločenských alebo prírodných bývajú často kontraintuitívne. Takže je milé mať sedliacky rozum, no ten Vám povie, že vypočítať rovnicu je jednoduhšie ako sčítať nekonečne veľa čísel. ALe keď si pozriete sumy kovergentnných geometrických radov a diofantické rovnice, tak zistíte, že je to presne naopak. Príklad z exaktnej vedy.
-
3) Ten Váš príklad nám pomôže pri chápaní reality asi tak ako...ani prirovnanie nemám :).
Len sa opýtam, keď bude v obehu len 10 USD a jedna zlatá tehla tak potom bude stáť 10 USD? A keď bude v obehu len 1 cent, tak bude zlatá tehla stáť iba jeden cent? Alebo aj prídeme k tomu načo tie peniaze vlastne sú? A že príkald je nezmyselný? A ešte mi povedzte, prečo by mali všetci použiť peniaze na nákup zlata (hoci Váš model nemá ani žiadneho kupcu a predajcu. Odkiaľ že je to tá Vaša cena? :D).
-
4) Vysvetlite mentálne menejcenným prečo všetci tí investori použijú nové peniaze výlučne na longovanie? prečo nie shortovanie?
-
PS: No keď Vás tak nudím, obťažujem a iritujem tak prečo vôbec reagujete? neviete čo chcete? :)
-
PPS: Mohol, ale keď vidím ako rád a ako často sa čertíte, tak Vám s radosťou pomôžem dosiahnúť Vaše obľúbené rozpoloženie. Ono to už je raz vo mne, rodený altruista...

27.09.2012 | Motylx

" Stale pisem, ze to funguje len v situacii, ked je ekonomika pod potencialom."

Aky mechanizmus sluzi na ziskanie tejto informacie?

27.09.2012 | Motylx

ALTERNATÍVNE PRÍSTUPY K MERANIU VÝKONNOSTI EKONOMIKY

Skúsenosti ukazujú, že dynamika vývoja HDP neodráža komplexne zmeny vo vývoji blahobytu občanov, pretože niektoré zložky HDP nevedú k rastu individuálneho blahobytu a na druhej strane niektoré ekonomické aktivity sa nerealizujú prostredníctvom trhu a preto nie sú začlenené do HDP napriek tomu, že boli vyprodukované. Na korekciu týchto nedostatkov ekonómovia vytvorili nasledovné ukazovateľe:

Čistý ekonomický blahobyt (Net Economic Welfare) - upresnené meradlo HDP (kvantifikácia spoločenských a environmentálnych nákladov spojených s ER) – berie do úvahy len tie statky a služby, ktoré priamo ovplyvňujú ekonomický blahobyt. Negatívne ho ovplyvňujú choroby z povolania, zločinnosť, zlé ŽP, nerovnomerné rozdelenie dôchodkov. K HDP treba pripočítať: - st a sl vyprodukované v domácnosti (nerealizujú sa prostredníctvom trhu) - produkciu tieňovej ekonomiky (daňové úniky, ilegálne aktivity) - rast kvality a úžitkových vlastností st a sl (vývoj vykazuje opačný smer pohybu ako kvalita tovarov – ceny klesajú a kvalita rastie – počítače) - hodnotu voľného času

Pravý ekonomický rozvoj (Genuine Progress Indicator) – viac ako 20 ukazovateľov (priemerný vek obyvateľstva, chorobnosť, úroveň a dostupnosť školstva, úroveň a kvalita stravovania a bývania, cestovania...). Odstraňuje vplyv faktorov, ktoré sa síce započítavajú do prírastku HDP, v skutočnosti však pri nich nejde o ekonomický rast, ale napríklad o odstraňovanie chýb, deformácií a spoločenského úpadku z minulosti, využívanie a vypožičiavanie si budúcich zdrojov a presúvanie funkcií z tradičnej sféry rodiny, domácností a obce do sféry reálnej trhovej ekonomiky. Dôležité je preto posudzovať kvalitu, štruktúru a zdroje rastu. Ak chceme posudzovať životnú úroveň obyvateľstva, je potrebné hodnotiť aj také sociálno-ekonomické ukazovatele, ako sú priemerný vek obyvateľstva, chorobnosť, úroveň a dostupnosť školstva, úroveň a kvalita stravovania a bývania, cestovania atď. Pri spresňovaní PER je preto potrebné mať na zreteli aj ďalšie faktory: 1. Rozdelenie dôchodkov - podiel výdavkov jednotlivých vrstiev obyvateľstva na vytvorenom HDP z kvantitatívneho aj kvalitatívneho hľadiska 2. Domáca a nezisková ekonomika - nie sú započítané v HDP, pretože nenastáva pohyb peňazí 3. Zločinnosť a kriminalita - Výdavky na nákup bezpečnostných systémov zvyšujú úroveň HDP 4. Výdavky na ochranu ŽP, servisné opravy po nehodách 5. Služby právnikov, advokátov, exekútorov a pod 6. Strata voľného času

27.09.2012 | Motylx

Cize hrube, sry, kvalifikovane odhady vycucane z prsta.
Na akych nezmysloch este stoja tvoje hypotezy?

27.09.2012 | Trapez John

"Zaujímavosťou však je, že francúzske banky si z LTRO ukrojili rovnako veľký koláč ako talianske"

A to je preco zaujimavostou? Zabozrutsky bankovy system na tom nie je o moc lepsie nez taliansky, resp vobec. Co si velmi dobre uvedomuju, preto sa snazia udrzat ten grecky a najma spanielsky nad vodou za kazdu cenu

27.09.2012 | Trapez John

Btw preco sa to tu vola "blog ekonomov CERGE", a nie blog brana zudela, kedze je zjavne jediny, co tu bloguje? :)

27.09.2012 | Brano Z

Lebo ostatni su lenivi :) Ale uz je nieco skoro hotove od kolegu, takze sa skoro snad dockate.

27.09.2012 | motik

dvojite W je zrejme tu:

The Economic sentiment index of the EU Commission survey plunged to 85 in September, its weakest level since August 2009.
According to our estimates this suggests that the euro area GDP growth could end the year around -1.5% yoy (it was at -0.5% in Q2).
This would imply GDP contraction of around 0.4% in Q3 followed by another sharper contraction in Q4, around -0.8% qoq. Although smaller than declines seen in Q4 2008 (-1.7%) and Q1 2009 (-2.8%), this would nevertheless be the 3rd higher contraction on record and would in addition come after already two quarters of contraction.
Such a fall is absolutely not expected so far, which means deficit reduction targets for 2013 have no chance to be reached.
And the ECB’s bond purchases cannot deal with that. Optimism based on central banks action should completely disappear in the coming weeks, opening the door to a strong downward correction in risky assets.

Takze pani, ako z toho von? nove cielovanie ECB? obnovenie dovery v ECB? Hadzanie prachov z vrtulnikov? Strukturalne skrty? ...vyzera to ze to vsetko speje len ku dalsiej a dalsiej kontrakcii GDP...

Mohla by sa konecne nejak spirala roztocit...bude sranda :D

27.09.2012 | Brano Z

Medzikvartalne HDP v Eurozone bolo naposledy pozitivne v 3Q 2011, cize recesia je to dlhsie (ked este prihliadneme na rast nezamestnanosti).
-
Tlacenie per se ECB nepomoze, pokial nezmeni svoj ciel. Navyse postoj Bundesbanky ECB kredibilite neprida, takze...

27.09.2012 | motik

OK, vsetci vieme, ze slecna recesia je tu uz dlho a pre mna je tu uz od 2008...

otazka je kedy pridu konecne s nejakym riesenim...uz to nie je len debt crisis, uz to nie je len PIGS, uz sme v tom vsetci a po usi...aj Cina uz ide dole, sice je este v pozitivnych cislach ale podstatny je trend... Takze bud bude too hot hot hot, alebo sa najde zazracny liek, ci uz v podobe vrtulnikov, zmeny cielovania a dovery v ECB alebo hocico ine...to co je v GR a ESP je len zaciatok, ak sa pridaju slabsi vo FR, UK, DE atd tak to bude peklo...politici a ekonomovia to totalne posrali.... Lehman bol priklad pre EU co sa moze stat ak sa nepouci...a EU spravila este horsie a Lehman kompletne odignorovala, vysledok je tu....toto bude vacsie ako 20-30 roky....

27.09.2012 | Motylx

" Navyse postoj Bundesbanky ECB kredibilite neprida",
Preco sa potom peniaze presuvaju do nemecka?

27.09.2012 | Brano Z

kredibilita ECB predsa nesuvisi s presunom penazi do Nemecka. Ide o to, ze Bundesbanka ma velky vplyv, ale zaroven aj iny postoj ako ECB. Cize ak ECB pride s tym, ze zaciname robit toto a toto az kym nedosiahneme ciel a Bundesbanka s tym nebude suhlasit, tak trh nemusi novej politike ECB uverit, pretoze bude cakat, ze Nemci v buducnosti urobia vsetko mozne, aby stav zvratili.

27.09.2012 | Motylx

Bolo by lepsie, keby trh veril bundesbanke.
Jedini si zachovali zdravy rozum.

27.09.2012 | Roman Janciga

Pan Zudel, vecnost Vasej kritiky podla mojho nazoru konci v momente, ak si clovek uvedomi mandat, t.j. ucel existencie CB. Tento mandat nie je definovany ani podporou statov, ktore maju dlhove problemy, ani udrzanim konkretnej miery nezamestnanosti, ani rastom hospodarstva....
...
Mandat ECB je stanoveny ako cenova stabilita a preto relevantna kritika krokov ECB moze smerovat len k nedodrzaniu jej mandatu. Kazda institucia, ktora je zalozena aktom statu ci statov moze konat len v medziach aktu, ktorym bola tato institucia ustanovena...
...
Asi nikto nebude kritizovat ministerstvo ZP za kriminalitu. Preto moze byt Vas postoj voci krokom ECB ekonomicky fundovany, no predsa kritika na tomto postoji postavena v skutocnosti nie je adekvatna...
...
ECB sleduje cenovu stabilitu nie na zaklade svojej vole ci vole jej vedenia. Obdobne, rast hospodarstva ci problem zaldzenosti statov.
...
Naopak, kroky a vyjadrenia sefa CB v Nemecku plne zodpoveda naplni, ktoru ma ako sef CB sledovat.

27.09.2012 | grgo

Ok, ECB má strážiť "cenovú stabilitu" - ale čoho vlastne? Iba zlata? Alebo aj benzínu? Aj bývania - lebo ak áno, tak by nemali používať HICP.

A ak si aj komisia múdrych mužov ECB zvolí to správne meradlo ktoré nám niečo hovorí o "cene" čo to znamená "stabilita"? Aké dlhé to má byť obdobie - má to byť deň, týždeň, mesiac alebo štvrťrok? Môže to byť cenová stabilita v priemere medzi hospodárskymi cyklami?

A keď si múdri muži určia meradlo ako aj obdobie na ktoré sú citlivé, čo konkrétne budú cieľovať? Celkovú cenovú hladinu celok, tak ako je odmeraná nimi preferovaným meradlom? Alebo iba krátkodobý nárast cenovej hladiny na medziročnej báze? Ak áno, tak v akej výške? 1-2%? 2-3%? "Blízko, ale určite pod 2 percentá?"Prepínanie medzi týmto na základe postavenia Jupitera voči Saturnu?

A potom tu máte iba také "detaily" - ako manažovať očakávania, ako sa vysporiadať ak sa netrafíme do svojho cieľa atď, aké nástroje a akú komunikáciu používať na dosiahnutie cieľa. Ako sú nastavené pravidlá a aký je priestor pre aktivizmus. Toto všetko spadá do interpretácie mandátu "cenovej stability". To, že ECB si tento mandát vysvetľuje (až kriminálne hlúpym) spôsobom akým si ho vysvetľuje je hlavným dôvodom prečo máme dnes v Eurozóne také obrovské problémy.

27.09.2012 | Roman Janciga

Index, ktorym sa meria cenovy vyvoj, je znamy, a meria sa na medzirocnej baze. Cielene urovne medzirocnej zmeny v percentach su zname tiez...
...
Z verejne dostupnych zdrojov, wikipedie, citat, odvolavajuci sa na zavazny pravny akt: The Governing Council in October 1998[9] defined price stability as inflation of around 2%, “a year-on-year increase in the Harmonised Index of Consumer Prices (HICP) for the euro area of below 2%” and added that price stability ”was to be maintained over the medium term”...
...
Nerozumiem teda kam mierite, ten mandat je definovany celkom jasne...
...
V kazdom pripade je kritika namierena na skutocnost, ze ECB svoje krokry neodovodnuje rastom hospodarstva ci mierou nezamestnanosti, nemiestna.

27.09.2012 | grgo

Ďakujem, prečítajte ešte raz, "Governing Council of the ECB" si zadefinoval ako bude mandát cenovej stability interpretovať. Vypadlo z nich že budú cieľovať medziročný rast HICP indexu inflácie blízko ale pod dvoma percentami. Toto však nie je niečo čo im bolo zoslané vyššou mocou na kammenných doštičkách, to je ich rozhodnutie. Viem si úplne predstaviť že by si to zadefinovali aj inak.

Pointou je, že už roky je jasné že si ECB tento cieľ zadefinovalo extrémne zle. A nechce si svoju chybu pripustiť. A preto trpia milióny ľudí po celej Eurozóne.

27.09.2012 | Roman Janciga

Ciel si nezadefinovala ECB, ciel jej bol dany aktom jej vzniku. Metodicke spresnenie nijako neodovonuje kritiku, ze ECB neberie do uvahy nezamestnanost...
...
ECB nema mandat svojou politikou podporovat rast hospodarstva, preco je potom za to kritizovana? Kritike by mali byt potom skor vystavene medzistatne pravne akty, ktorymi bola euro-zona s centralnou bankou institucionalizovane. Podobne vyjadrenia sefa CB v Nemecku su skor prejavom subjektive pocitovanej odbornej nespokojnosti s cielmi, ktore CB v Nemecku ma sledovat.
...
ECB ci CB v Nemecku by mohli byt odovodnene kritizovane vtedy, ak by svoj mandat porusovali... ak by svoje kroky dovodili a prisposobovali by ich miere nezamestnanosti ci miere rastu hospodarstva...
...
Neviem comu nerozumiete, mne to pride celkom zrejme. Sef CB nie je sef privatnej banky, aby mohol svoje kroky menit podla vlastneho ekonomickeho presvedcenia ci sentimentu voci tej-ktorej ekonomickej velicine.

27.09.2012 | Roman Janciga

Oprava v druhom odseku: "kritiky vyjadrenia sefa CB v Nemecku su skor prejavom subjektivnej odbornej nespokojnosti s cielmi, ktore CB v Nemecku ma sledovat"

27.09.2012 | grgo

Zdá sa mi, že som bol tak jasný ako sa len dá, ale dobre - poďme k príkladom. Reserve Bank of New Zaeland má mandát definovaný takto: ""the Reserve Bank is required to conduct monetary policy with the goal of maintaining a stable general level of prices."

Takže máme tu centrálnu banku, ktorá má vykonávať monetárnu politiku tak, aby zabezpečila stabilnú všeobecnú úroveň cien. Žiadna nezamestnanosť. Žiaden hospodársky rast.

Ako to si tento strategický cieľ cenovej stabilitý "interpretujú" na novom Zélande? "Bank's inflation target shall be 1 to 3 per cent on average over the medium term, defined in terms of the All Groups Consumers Price Index (CPI), as published by Statistics New Zealand."

Takže inflácia 1-3 percentá POČAS STREDNODOBÉHO OBDOBIA. Takže komisia napríklad nemusí priškrtiť monetárnu politiku uprostred krízy len preto že rachne rafinérka - a na najbližší štvrťrok hrozí zdraženie benzínu. Taktiež to znamená, že ak jeden rok inflácia podlezie požadovaný cieľ, tak v druhom roku by ho mala dobehnúť aby sa udržal priemer.

Je to ideálny mandát a ideálna interpretácia ideálnej monetárnej politiky? Nie. Ale je to neporovnateľne lepšie ako to čo predvádza ECB.

A už iba na záver, až sa mi znechucuje keď ľudia obhajujú ECB že "len plní príkazy" ako sú napísané vo svätom písme. ECB ma veľký vplyv politický a aj intelektuálny. Nikdy som nepočul od ECB ani len náznak kritiky že mandát ktorý majú je nepostačujúci a nie je nastavený v prospech prežitia projektu Eurozóny. Guvernér ECB je pravdepodobne namocnejších a najvplyvnejších nevolených vládnych predstaviteľov. Pri takto vysoko postavenom predstaviteľovi je aj nemý súhlas so zlým stavom obrovským zlyhaním. Samozrejme, v realite išli ešte ďalej a nielenže zlý stav obhajujú, ale aj odmietajú použiť dostupné nástroje na zlepšenie situácie.

27.09.2012 | Roman Janciga

Vidite rozdiel medzi metodickym spresnenim toho, co rozumiet pod stabilitou cien a pod cielom "uroven nezamestnanosti" ci "rast hospodarstva"?
...
Ak ano, potom naposledy, su kritiky ECB ze sa nezameriava na rast hospodarstva, nezamestnanost ci dlzoby statov, nemiestne
...
Ak nevidite rozdiel medzi metodickym spresnenim "cenovej stability" a "urovnou nezamestnanosti" "hospodarskym rastom" a pod. potom je kritika ECB sice namieste, ale mimo akejkolvek racionalnej diskusie, nakolko ani ministerstvo ZP nekritizujeme za kriminalitu.
...
Domnievam sa Vsak, ze ten rozdiel vidite aj Vy, len to ubera na relevancii ECB... berie to kritikom ECB argumenty z ruk.
...
To, ze ste nepoculi od ECB nazory, ktore chcete pocut a ktorych sa dozadujete neimplikuje, ze tieto nazory aj povedane byt maju. Je celkom mozne, ze Vami pozadovane postoje su chybne, ze nemaju podporu v kruhoch, v ktorych sa ich dozadujete. Berte to s pokojom.

27.09.2012 | grgo

Fakt nerozumiem o čo vám ide. Už len "metodické spresnenie" mandátu cenovej stability dáva centrálnej banke ohromnú možnosť riešiť veci.

Mimochodom, centrálne banky nevznikli z vákua. Majú svoju históriu, opodstatnenie a aj rolu toho čo majú robiť. Najdôležitejšie sú dve role - veriteľ poslednej inštancie a riadenie agregátneho dopytu. ECB je z tohto pohľadu paškvilom, nastavenie jej predstaviteľov ako aj rigídne interpretácie mandátov to iba dokazuje.

Takže nie je až taký problém v mandáte. Existujú centrálne banky vo svete, kde aj s rovnakým mandátom aký má ECB robia omnoho viac (pre manažment agregátneho dopytu). Problém je v zadubenosti predstaviteľov ECB, ktorá je podľa mňa až na hranici so zločinom a ktorá doslova znefunkčňuje kľúčovú inštitúciu nevyhnutnú pre normálne fungovanie modernej ekonomiky.

27.09.2012 | Roman Janciga

Ak by metodicke spresnenie toho, co rozumiet pod cenovou stabilitou vyustilo do menovej politiky, ktora by sa zameriavala na rast hospodarstva ci na uroven nezamestnanosti, potom by bezpochyby skoncila ECB ako institucia pred prislusnym sudom dozerajucim na dodrziavanie prava EU...
...
Vy tvrdite, ze nerozumiete o co mi ide. Podla mna je to ale celkom zrejme. A je to uvedene uz viac krat. Mandat ECB NEDOVOLUJE prisposobovat svoje kroky miere nezamestnanosti ci problemom zadlzenych statov a pod...
...
Preco myslite, ze podla medializovanych sprav ECB aj CB v Nemecku zacali vypracovavat pravne analyzy, ci uz sucasne kroky ECB neporusuju zavazne pravne akty, ktorymi sa ma ECB riadit? Je totiz rozdiel medzi metodickym spresnenim toho, ako merat cenovu stabilitu a ine je miera nezamestnanosti ci hospodarsky rast. To ale samozrejme viete.
...
Nepride Vam konstatovanie, ze institucia, ktora je zalozena medzistatnym pravnym aktom, sa musi riadit zasadami, tymto aktom ustanovenymi, ako banalne?
...
A zaroven, s ohladom na mandat CB v Nemecku, nepridu Vam vyjadrenia sefa CB ako adekvatne, v sulade so zakonnym mandatom, ktory on ako sef ma sledovat?
...
Dura lex, sed lex
...
Ak by CB porusila svoj mandat a zacala by svojvolne dovodit a svoje kroky robit podla hospodarskeho rastu ci miery nezamestnanosti, v skutocnosti by viac nemala ziaden mandat.Taka CB by sa stala nepredvidatelna, jej politika do buducna nejasna a plne zavisla od aktualnych preferencii jej vedenia. Pravnym aktom stanoveny mandat a ciel by bol nahradeny subjektivnym a premenlivym presvedcenim konkretnych ludi vo vykonnych funkciach.

27.09.2012 | Motylx

"Taka CB by sa stala nepredvidatelna, jej politika do buducna nejasna a plne zavisla od aktualnych preferencii jej vedenia. "

Mozno to tam smeruje:
http://barto.blog.s...

27.09.2012 | Brano Z

Samozrejme ECB by si nikdy nedala mandat cielovat realne veliciny ako nezamestnanost bez toho, aby k tomu nepribalili aj inflaciu. To od ECB nikto nechce.
-
Navyse si lepsi precitajte Roman ten clanok Zmluvy, pretoze v nom sa pise, ze v kontexte cenovej stability plni ECB aj ciele uvedene na zaciatku zmluvy a tam sa prave objavuje aj plna zamestnanost.

27.09.2012 | Roman Janciga

Pan Zudel, mozno ide len o z Vasej strany nevhodne zvoleny termin, ale pre spravne uchopenie problemu je nutna oprava. ECB si mandat "nedava". ECB je mandat "dany", sama nemoze na tom nic menit, nema kompetenciu svoj mandat rozsirit, nesmie ho prekrocit a nesmie ho ani zrusit v prospech ineho ciela. Mandat ECB moze byt zmeneny jedine novou pravnou upravou, ktora sama nebude ale vysledkom jej vole.
...
ECB vykonava menovu politiku, sama jej ciel vsak nestanovila. Moze ho pre potreby praxe metodicky upresnit. To je tak vsetko.
...
To s tou plnou zamestnanostou je uhybny manever a Vy to dobre viete. ECB nema ziaden dualny mandat, ma stanoveny primarny ciel a tym je cenova stabilita, ktoru pre potreby praxe metodicky upresnila svojim rozhodnutim. Ako pisete, "v kontexte cenovej stability" t.j. je to tato cenova stabilita, ktora urcuje mantinely. Alebo snad inak: ciel cenovej stability nie je nedostatkom, na ktory je potrebne zamerat kritiku. Je definicnym znakom. A to je podstatny rozdiel.

27.09.2012 | Motylx

Ak je nieco na hranici so zlocinom, tak je to samotna existencia centralnych bank.

27.09.2012 | libertarian

nuž vyzera to tak, že onedlho budú tlačiarne centrálnych bánk jedinými fabrikami, ktoré niečo vyrábajú, ktoré tvoria HDP.
A bude po kríze. Porastie nám nominálny HDP.

27.09.2012 | Zavacky

Priatelia,
chcem Vás všetkých pozdraviť a upozorniť Vás,že Blog Štandardná chyba je najviac diskutovaným blogom s ekonomickou tématikou na Slovensku.
Takže si myslím,že p.Žúdelovi patrí vdaka za vyprovokovanie
takého záujmu a to aj napriek tomu,že s ním mnohí energicky
nesúhlasia.
Súčasne Vám chcem navrhnúť,aby ste sa pokúsili potláčať svoju predpojatosť v záujme vytvorenia silnejšieho a jednotnejšieho povedomia,ktoré by sa mohlo presadiť v občianskej verejnosti a prijímať konsenzuálne najefektívnejšie ekonomické riešenia pre Slovensko.

27.09.2012 | libertarian

"konsenzuálne najefektívnejšie ekonomické riešenia pre Slovensko"

To je KTO , to "Slovensko" ? Je to :
- politici alebo
- nezamestnaní alebo
- zamestnanci alebo
- bankári alebo
- podnikatelia alebo
- penzisti .......
.....
Žudel háji záujmy bankárov , iní obhajuju zaujmy zamestnancov, iní podnikatelov,.......
Konsenzus je asi taký, ako je konsensom hlasovanie dvoch vlkov a baránka o tom, čo bude dnes na večeru.
Žudel tu predvádza, ako perfektne si zapamätal teorie z VŠ ekonomickej. Perfektne sa odvoláva na kadejaké ekonomické zakonitosti, ktoré su v tej jeho ekonomii uvedené. Problém je však v tom, že väčšina tej jeho vedy su iba blufy. Dokazovať platnosť nejakej teorie tak, že sa odvoláva na časti tej samej teorie, to je smiešne. Vyťahuje sám seba za vlastný opasok z vody. Dnes ekonomovia predvadzaju rozne vedecké tvrdenia, ktoré si navzájom absolutne odporuju. A hlavne odporuju zdravemu rozumu.

27.09.2012 | sona08

pri kazdej teorii je dolezite uvedomit si jej oblast platnosti, ergo intervaly parametrov pri ktorych je tato teoria platna. Myslim, ze vela ludi si to (nielen) v tejto diskusii neuvedomuje. Hovoria o teoriach, ktore paltia pri inych parametroch, pretoze sa im jednoducho pacia a ignoruju vsetko ostane. Hovori sa tomu dogma. Preto pozorujete to, ze si ekonomovia navzajom odporuju, lebo zabudli/zatajuju to, ze teorie platia iba "odtial potial", dokonca aj ta Einsteinova :) Pan Zudel je este z mala tych, ktori si dokazu uvedomit suvislosti a neaplikuju teorie len tak, ale snazia sa vidiet najskor ake hodnoty maju jednotlive parametre a podla toho aplikovat spravnu teoriu na popis udalosti.

27.09.2012 | sona08

PS: Zdravy rozum je ta najvacsia brzda a ta najvacsia blbost na ktoru sa mozte odvolavat. Zdravy rozum, je totiz len iny nazov pre zadubenost.

27.09.2012 | Niless

No zalezi na tom co si pod pojmomo zdravy rozum definujete.
Tlacenie penazi mozte nazvat kvantitativne uvolnovanie aj tak to vzdy bude tlacenie penazi pre uzku skupinu na trhu. Uroky na dlhopise mozte nazvat kuponom, mozte akykolvek proces v ekonomike popisat roznymi krkolomnymi teoriami, predpovedat akekolvek bujare scenare vyvoja ale aj tak vzdy ten zdravy rozum, resp. zakonitosti sveta udrzia kurz a skonci to tak ako ma. Zdravy rozum aj tu je fyzikou a chemiou, ktora nepusti a aj tak sa nakoniec prejavi ci chceme alebo nie.

27.09.2012 | sona08

keby sa chemia a fyzika spoliehali na zdravy rozum tak sa nikam nepohneme. Ako pisem nizsie, zdravy rozum je o tom, co uz vieme, a to nam brani vediet viac.

27.09.2012 | sona08

doplnim: kazdy objav vo fyzike/chemii bol poprenim "zdraveho rozumu" v tej dobe. chapete?

27.09.2012 | Motylx

Z coho vychadza veda? Z viery? Mytov? Povier?
Veda vychadza zo zdraveho rozumu a stavia na nom.
Plati to aj naopak. Ziadne ine vysvetlenia neuspokoja zdravy rozum tak ako tie vedecke.
Otazku, kto je tu najvacsia brzda, by si si mala polozit znovu.
Ekonomia este stale nie je exaktna veda, aj ked sa o to snazi a pomaly sa k tomu cielu mozno aj priblizuje.

27.09.2012 | Motylx

http://massive-error...

27.09.2012 | sona08

veda prave nevychadza zo zdraveho rozumu. Veda je nad nim. Keby sa veda spoliehala na zdravy rozum, tak sa nikam nepohneme. Zdravy rozum je obmedzeny a je obmedzeny nasou neschopnostou mat otvorenu mysel. Lebo zdravy rozum a otvorena mysel sa vylucuju, prave preto, ze zdravy rozum je pre vacsinu ludi to, co uz poznaju, nie to, co by mali poznat.

28.09.2012 | Motylx

Veda je ucelený systém overených poznatkov o konkrétnej realite, ktoré sú usporiadané do logického systému a boli získané pomocou vedeckých metód.
Veda je proces poznávania a skúmania zákonitostí vývoja prírody, spoločnosti a myslenia, v ktorom sa využívajú objektívne vedecké metódy.
Vedecká metóda poznania je metóda poznania, ktorá podľa klasickej schémy začína vymedzením problému, stanovením jeho vzťahu k doterajšiemu empirickému a teoretickému poznaniu; ďalej stanovenie overiteľných hypotéz, uskutočnenie experimentu, analýza ziskaných údajov, potvrdenie alebo zvrhnutie hypotéz, začlenenie výsledku do systému daného vedeckého poznania, empirické overenie.

Na toto potrebujes zdravy rozum. Intuicia, ci viera nestacia.
Zdravý rozum a otvorená myseľ sa vylucuju? Vies poskytnut vedecky dokaz?

28.09.2012 | Evil Austrian Fellow

No tak dajte nám definíciu zdravého rozumu. Čo to konkrétne je? Aký rozum je ešte zdravý a aký je nezdravý? Lebo ak myslíte sedliacky rozum, tak ten veľmi často odporuje vedeckým zisteniam.
-
Takisto veci, o ktorých sa tu rozprávame nie sú naše výmysly. My sme si nevymysleli cenové rigidity. Takisto sme si nevymysleli to, že v minulosti ak došlo k nominálnym šokom a rýchlo sa reflovalo (dočasne bola inflácia vyššia), tak ekonomika rástla rýchlo aj po reálnej stránke. Ak sa reflovalo veľmi pomalým tempom (ako dnes) tak ekonomika rástla pomaly (ako dnes).
Spadá toto do kategórie Vášho zdravého rozumu?

28.09.2012 | Motylx

http://massive-error...#!/2012/09/on-educational-value-of-natural-history­.html,

http://finweb.hnonl...

Toto spada do kategorie mojho zdraveho rozumu.

28.09.2012 | Evil Austrian Fellow

Tak to mi je ľúto, lebo rpvý link vlastne rozpravu o vede neposúva nijako ďalej. Sú to také názory, ktoré sa niekomu možno páčia a inému zas nie. A potom sú tam nič nehovoriace frázy a truizmy (čiže výrok je síce pravda ale čo z toho?).
-
A k tomu druhému článku sa už vyjadrovalo. Je totálne chybný. Peniaze sa do ekonomiky môžu dostať aj iným spôsobom ako "vytvorenie nového dlhu". Každý súdny človek vidí, že úprava Fisherovej identity (M*V=P*Q) je len blud. Čo samozrejme vzniklo autorovou chybnou premisou peniaze=dlh. Veď sa len zamyslite, to akože množstvo hypoték krát rýchlosť ich obehu (WTF? čo to vôbec je? akože ľudia si vymieňajú svoje záväzky voči bankám?) dávajú produkciu ekonomiky? Mimochodom autor akosi nerozlišuje medzi nominálnym HDP a reálnym HDP ale to ani nejdem riešiť, o to ani nejde. ALe podľa Vás je akože takéto nezmyselné hranie sa z rovnicami ZDRAVÝ ROZUM? No tak to s pánom Bohom...
-
PS: Akože zdravý rozum Vám aj povie ako sa upravujú rovnice? Lebo autorovi to zjavne nepovedal :)
-
PPS: Váš problém je skôr v tom, že sa kŕmite tým, čo Vám vyhovuje. Nájdete si článok a slepo veríte, lebo autor je analytik xtb. A pritom sa ani nezamýšľate nad tým, aké blbosti Vám podsúva. Skúste sa v praxi zamyslieť nad tým, čo tie jeho úpravy rovníc asi tak znamenajú. Či to si ľudia fakt vymieňajú záväzky a z toho vznikne reálny produkt ekonomiky? ;)

28.09.2012 | Motylx

" No tak dajte nám definíciu zdravého rozumu. Čo to konkrétne je?"
"Tak to mi je ľúto, lebo rpvý link vlastne rozpravu o vede neposúva nijako ďalej."

Ty hovoris tomuto zdravy rozum?

Môže to znieť neuveriteľne, že vlády dovoľujú bankám tvoriť naše peniaze, ale štatistiky Európskej centrálnej banky ukazujú koľko peňazí banky vytvorili:

z 9.340 miliárd € , ktoré existujú na bankových účtoch v rámci Európskej menovej únie, 8.543 miliárd € bolo vytvorených bankami a musia im byť vrátené.

Týchto 8.543 miliárd € bolo vytvorených ako dôsledok nekonečného opakovaného požičiavania pôvodných 797 miliárd € hotovostných peňazí, vytvorených centrálnymi bankami. (údaje ECB k novembru 2009)

28.09.2012 | Motylx

To podla teba je nezmyselne hranie sa s rovnicami zdravy rozum.
Ale obvinovat z toho budes ostatnych.
Zamysli sa nad sebou.
Aj na to su ucebnice.
Mohol by si to zvladnut.
Pali ti to.

28.09.2012 | Motylx

Peniaze sa do ekonomiky môžu dostať aj iným spôsobom ako “vytvorenie nového dlhu”.

No daj, schvalne, kde sa to deje, akym sposobom a skus to porovnat s vytvaranim novych dlhov.

28.09.2012 | Motylx

"Čo samozrejme vzniklo autorovou chybnou premisou peniaze=dlh."

Dlh byva zvyčajne vo forme penazi.
Ty si dlzny sam sebe davku liekov, za predpokladu, ak ti mám odpovedat na toto: " akože ľudia si vymieňajú svoje záväzky voči bankám?"

28.09.2012 | Motylx

V tom vašom mozgovom truste ste uz chceli nahradit zlato sojou.
Vezmi si uver a navrhni banke, ze splacat dlh budes vo forme sosovice.
Tento prejav tvojho zdraveho rozumu urcite nezostane bez povsimnutia.
Na tvojom mieste by som im prezradil, že ty si ten, kto sa skryva za nickom EAF.
Mozno bude niektory z nich citatel trendu a nezavolaju na teba ochranku ako na stareho znameho.
Nenechaj, prosim ta, opat neartikulovane vykrikovat tvoje ego.
Snazil som sa byť trpezlivy a slusny zo vsetkych sil, tak si to vaz.

28.09.2012 | Evil Austrian Fellow

No tak vidím, že som zaťal do živého. :) Už ste tu dávali prednášky o psychológii. Teraz si skúste spomenúť kto reaguje takýmto spôsobom. Vyrovnaný, pokorný človek, ktorý zakladá svoje poznanie a názory a racionalite a striktnej logike to nie je. Ale skúste niekedy porýpať do sektárov alebo hlboko veriacich.
-
PRečo si myslíte, že tomu rozumiete dobre? Banka samozrejme žiadne peniaze netvorí. ALe bankový systém (ako jeden celok) tvorí interatívnym procesom peňažnné substitúty (fiduciary media). Samozrejme keď povieme, že banky si tvoria peniaze, tak to znie bombastickejšie. A lepšie sa potom konšpiruje, aj ľudia na to bežia lepšie.
-
Neodpovedali ste na otázku ako to je s tými dlhmi. Na základe čoho veríte tomu, že tá rovnica sa dá takto prepísať?
-
Keď použijete matematiku na riešenie formalizovaných problémov, tak to je samozrejme niečo iné. Matematika je exaktná, autor si len tak z brucha premenil jednu rovnicu na inú.
A pokiaľ ide tie rovničky, tak "správne" hranie sa s nimi nám dalo modernú spoločnosť ;)
-
No peniaze sa môžu dostať do ekonomiky napríklad nákupom akýchkoľvek aktív :).
-
No Motylx, som rád že ste si všimli tú sprostosť. Lenže to tvrdí tá rovnica: dlhy* rýchlosť obehu dlhov= output (autor si tuto účelne urobil z nominálneho reálny). Tak prečo ste dali tento článok ako príklad pre zdravý rozum?
-
Ja som nič také nechcel. Toto mi len podsúvate.
-
Samozrejme úver sa splacia v tom, v čom sa obe strany dohodnú. Väčšinou to sú peniaze ako tvrdíte.
-
Na zvyšok netreba reagovať, beriem to ako disonanciu.
-
"Na tvojom mieste by som im prezradil, že ty si ten, kto sa skryva za nickom EAF."
-
Ale dajte, kto som? :)

28.09.2012 | Motylx

Zatal do ziveho?
Ja sa skutocne snazim s tebou trpezlivo a slusne a tebe z toho rastie.
Ty, ak dostanes uver na dom, za predpokladu, ze sa dohodnes s bankou na tej sosovici, si vymienas s firmou, ktora ti ho stavia zavazky?
"Banka samozrejme peniaze netvori", skutocne?
Stačí nakupit aktiva za natlacene, ci pozicane peniaze?
Nehovorme o skutocnych podnikateloch, ludoch, ktori nieco skutocne vytvaraju.
Zostanme pri tvojom succes story tlacenia a poziciavania penazi.
Neuhybaj, nebud zbabelec.
To uz by bolo prilis.
Ty nevies kto si?
Predsa Sancho.

28.09.2012 | Motylx

Kadejaky mamlas, co narazi na ventilator, si hned o sebe zacne namyslat, ze je Don Quijote. ( Stanislaw Lem )
Ty si len nepoucitelny Sancho.

28.09.2012 | Evil Austrian Fellow

A teraz sa pozrite ako ste Vy komunikovali so mnou ešte predtým. Vtedy to bolo v poriadku?
-
"Ty, ak dostanes uver na dom, za predpokladu, ze sa dohodnes s bankou na tej sosovici, si vymienas s firmou, ktora ti ho stavia zavazky?"
-
Nerozumiem tej otázke, niečo Vám tam chýba. Asi podmet.
Ale ja som reagoval len na to, že ľudia obchodujú v tom, v čom sa dohodnú. Nič viac, bola to len odpoveď na tú jednu konkrétnu otázku.
-
"“Banka samozrejme peniaze netvori”, skutocne?"
-
Áno, popísal som to vyššie.
-
"Stačí nakupit aktiva za natlacene, ci pozicane peniaze?"
-
Reč bola o tom, ako sa dostanú nové peniaze do obehu. A teda, že sa môžu aj bez tvorenia dlhu. A to je pravda, CB vytlačí peniaze a nakúpi aktíva (tak ako to robila doteraz). Nikde žiaden dlh.
-
"Nehovorme o skutocnych podnikateloch, ludoch, ktori nieco skutocne vytvaraju.
Zostanme pri tvojom succes story tlacenia a poziciavania penazi."
-
TOto je zas prázdna fráza a podsúvanie. Ja nikde netvrdím, že podnikatelia nie sú dôležití. Ale mi povedzte ako môže firma prosperovať, keď ľudia nedopytujú jej tovar ale peniaze?
-
Veď sme si pekne ukázali, že máme ponuku a dopyt. Žiaden ekonóm nikdy nebude tvrdiť, že záleží len na jednom (a ak bude tak viete, že to nie je skutočný ekonóm). Veď to je nonsens. Určite máme aj ponukové problémy (napríklad zbytočné regulácie). Ale tie nie sú zodpovedné za pomalší rast oproti minulosti (veď vtedy sme mali tiež kopu tých zbytočných bremien).
-
Ak chcete vidieť ekonomiku, ktorá má skôr ponukové problémy, tak sa pozrite na Maďarsko.
-
PS: Zodpoviete Vy na otázku s tou rovnicou? Lebo znova ste ma obvinili, že sa uhýbam a pritom ste to urobili VY.

28.09.2012 | Evil Austrian Fellow

Kto sa uhýba a kto odpovedá na otázky?

28.09.2012 | Motylx

Nerozumies otazkam,
Nerozumies odpovediam,
Nerozumies clankom,
Nerozumies bastiatovi,
Nerozumies hdp,
Nuznavas zdravy rozum,
Na toto nemam nervy.
Uz je vela hodin, daj nejaku vasu, pomodli sa k svojim bohom a sup do postele.
Opat si si to vypytal...nieco ti padlo do oka ( nechcel som nahlas povedat, ze uz si trapny s tymi smajlikmi oops aj bez nich ).

28.09.2012 | Motylx

A neovladas gramatiku. Davam ti domacu ulohu. Trochu ti poradim...nechyba v tej vete nic.
Hladaj podmet, si jednicka, zvladnes to.
Este, ked uz si zacal s tou gramatikou ( si fakt neuveritelne trapny ) najtaHsie sa pise najtazsie.
Moj posledny prispevok, Sancho, dobru noc.

29.09.2012 | Motylx

Rozmyslel som si to.
Dam ti jasné odpovede.
Ja o tvoje odpovede nestojim.
Zabavim sa zase niekedy inokedy.
Takze : vzorec MV=PQ
Ako si si musel vsimnut z mojich predchadzajucich prispevkov ( ak netrpis selektivnym vnimanim, ci pamatou, ano, opat sme pri tom. Ty musis byť chory.), povazujem tento vzorec za nezmysel. ( K tomuto poznaniu ma doviedol moj zdravy rozum. )
Vysvetlim : HDP je nezmysel. Preco? Dovodov som uviedol viac ako dost. Nebudem ich sem kopirovat, vyhladaj si ich.
Z toho vyplyva nasledovne : ak je na jednej strane rovnice nezmysel, co asi moze byť na tej druhej?
A upravovat tento nezmysel podla tvojich zelani a nalad?
Sry, to je uz aky nezmysel.
Ak sa bavis s blbcom a prijmes jeho vychodiskovu teoriu, niektore jeho dalsie bludy mozu logicky do nej zapadat, dospejete spolu aj k jeho logickemu zaveru a je to strasna prdel.
S tou tvojou veriacou bandou doslova strašná.

Ani podmet už nehladaj.
Podmet je TY.
TY pajac.
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) ;) ;) ;)

29.09.2012 | Motylx

No a chlapec sa pustil do debaty s blbcom, prijal jeho vychodisko, logicky v nom pokracoval a doviedol ho do logickeho zaveru.
Ty vazne veris tomu, ze dokazes riadit svetovu ekonomiku na zaklade modelu ponuka a dopyt?
Podla jednej rovnice?
Asi hej.
Ty nie si vedec.
Ty si nabozensky fanatik.
Ty je podmet.

29.09.2012 | Evil Austrian Fellow

"Ty, ak dostanes uver na dom, za predpokladu, ze sa dohodnes s bankou na tej sosovici, si vymienas s firmou, ktora ti ho stavia zavazky?"
-
Neprekrúcajte, dobre viete, že som sa pýtal na to, či si ľudia medzi sebou vymieňavajú svoje záväzky voči banke. Lebo Borosova rovnica praví, že rýchlosť obratu dlhových záväzkov krát objem záväzkov je reálny produkt. Toto je fakt len sprosté podsúvanie. Samozrejme záväzok si s firmou nevymieňam. Záväzok bol už dohodnutý a plní sa...
-
Pardon tú vetu som zle prečítal, bol už večer.
Ale keď sa idete púšťať do mojej SLOVENSKEJ gramatiky, tak sa pozrite radšej najprv na Vašu štylistiku. Ja Slovenčinu už nepoužívam tak často a znova, bol večer.
-
M*V=P*Q je identita pane. Súčet všetkých transakcií sa z definície musí rovnať nominálnemu produktu (dopytu). Ktorý my len meriame nominálnym HDP (čo je ďalšie Vaše nepochopenie, takže pravá strana nemôže byť nezmysel, maximálne môžete argumentovať, že sa ním meria). Samozrejme každý ukazovateľ má pri meraní svoje problémy, svoje nepresnosti. HDP nezmeria šedú ekonomiku atď. Ale ak mi upadá 90% produkcie (zvyšok je šedá ekonomika), tak môžem hovoriť o úpadku celkovej produkcie. Napriek tomu všetkému sú tieto ukazovatele dosť presné pre naše potreby. AJ keby nie, tak som Vám pekne povedal, že kľudne môžeme cieľovať aj trhové očakávania (čo je podľa mňa lepší spôsob).
ALe Vy ste nič nevyvrátili. Vy len akosi nechcete pochopiť, čo je to produkcia krajiny a že HDP ju meria (s istou nepresnosťou, no a?). Vy budete radšej ukazovaať na znečistenie (napríklad). Ale to nič nemení na tom, že sa niečo vyrobilo. Vy chcete rovnako ako pán Janciga reklamovať kuchynský nôž preto, lebo nereže pancier.
-
Samozrejme ja som Bastiata čítal aj inde ako na webe... Predstavte si, že som čítal aj Ce qu'on voit et ce qu'on ne voit pas. Takisto ako som čítal Misesa (HA) a Hayeka (veľa vecí). Takisto ako čítam práce moderných rakúšanov. A vďaka tomu pekne vidím, ako sa na kadejakých stránkach zhromažďujú ľudia, čo slepo veria v tú istú pokrivenú bibliu. Anarchisti sa vytešujú na Human action a zakladajú svoju vieru na dosť chabých tautológiách, ktoré vyšli z Misesovej praxeológie. No isté časti tej knihy sú jednoducho ajtak tabu. TO je náboženstvo pane...
-
"Ty vazne veris tomu, ze dokazes riadit svetovu ekonomiku na zaklade modelu ponuka a dopyt?"
-
Ja nechcem nič riadiť. Len Vy sa ani nesnažíte pochopiť čo chcem. Chcem aby mal trh vždy takú MP, akú potrebuje. To Vy by ste rád fixovali monetárnu politiku na komoditu (ak ma pamäť neklame) a tým trhu diktovali podmienky. Ak je podľa Vás dopyt a ponuka zlá predstava tak prídite s niečím vlastným. Ja lepšiu predstavu nepoznám, prepáčte. Ono aj sám Mises ju používal v HA, určite to viete, určite ste HA čítali...
-
Takže aj Hayek bol fanatik? Ranný Mises bol fanatik? Friedman bol fanatik... Ostatné mená nejdem radšej ani vymenovávať.
-
Fakt je, že ak ste sa s tými Vašimi podnikateľmi, čo tvoria hodnoty, rozprávali (ja áno, aj so Slovenskými aj so zahraničnými), tak určite viete, že najčastejšie hovorili o tom, že je problém s dopytom. Až tak prišli veci ako regulácie, dane, odvody (nevravím, že to netreba na Slovensku tiež riešiť).

30.09.2012 | Motylx

Uz som ti raz hovoril, ze so mnounie je tazke vychadzat.
Som jednoduchy, citatelny, predvidatelny. Ako ty mne, tak ja tebe.
Ak si slusny, tak som aj ja. Ak nie si, prisposobim sa.
Do gramatiky si sa zacal navazat ty. Aj pri nej si pochybil.
Hayek bol vraj mily clovek, Mises bol trochu fanatik, aj Friedman, aj mnohi dalsi zo vsetkych taborov.


Ak si pochopil Bastiata, ako mozes podporovat nalievanie penazi.

Hdp nie je len nepresne. Hdp je nezmysel.

Existuje viac konceptov kapitalu :
Ekonomický, socialny, kulturny, symbolicky.
Hdp vsetky, okrem ekonomickeho ignoruje.
Okrem toho ekonomia nie je len viera tvojho tabora.
Su tu aj ine tabory.
Tie tiez hdp ignoruje.
Takze zredukovali sme hdp na uzky vysek tvojho videnia sveta.
Este aj v tomto vyseku vykazuje nie len nepresnosti, ale aj tu sa ukazuje ako zjavny nezmysel.
Vykopeme jamu, zakopeme jamu, cele slovensko bude poeielat sms-ky, hdp moze tvorit par silnych firiem, kym zvysok krajiny bude zit v extremnej chudobe etc.
Aleluja a amen.

30.09.2012 | Motylx

Byť fanaticky oddany svojej praci samo osebe samozrejme nemusi znamenat nic zlé.
Zlé to zacne byť vtedy, ked to ublizuje ostatnym ludom.
To, ze je rovnica nezmyselna nedokazuje len znamienko rovnosti, teda nezmyselne hdp, ale to, že ani druha strana rovnice nie je v poriadku dokazuje aj bastiat.
Takze rovnica je pravdiva nezmysel = nezmysel.
Dava to zmysel aj matematicky, no to pre mna vela neznamena, pretoze ekonomia je o konani cloveka.
O ludskych emociach, rozume.
Emocie su dokonca predvidatelnejsie ako rozum.
Skus matematicky vyjadrit nasu diskusiu a pomocou jedneho vzorca vyriešit nas vztah.
Keby sme mali uzavriet spolu obchod, jedno slovo moze vwetko zmenit.
Ak by sme ludsky mozog chapali ako kvantovy zosilnovac a vedeli by sme vypocitat vsetky reakcie, vwetky deje, ktore prebehnu v neuronovych sietach pri roznorodych interakciach so svetom, s dalsimi ludmi, tak by som mozno nejaku sancu matematickym modelom dal. Aj ked tam zostane este mnoho neznamych. Napr. zmena kvantity, zmena kvality.
Ty ale dokazes celu tuto komplexnu strukturu (fyzika, chemia, biologia, psychologia, filozofia, sociologia, ekonomia...etc) zredukovat (teraz sa hodi tvoje oblubene ceteris paribus ) na jeden n e z m y s e l n y vzorec a pomocou neho ponukat recept na stastie.
To je cisty samanizmus.
Aleluja a amen.

30.09.2012 | Motylx

Vezmi si taku obycajnu ludsku tuzbu po sebarealizacii...mnohokrat sa tak deje vo volnom case, bez naroku na odmenu, len tak, pre vlastne potesenie, mimo hdp.
Pritom táto cinnost moze, niekedy aj vedie k technologickemu pokroku. ( Garazovi vynalezcovia ) Vobec, technologicky pokrok znamena mnohokrat za menej penazi, viac muziky.

30.09.2012 | Motylx

Ty pomahas vytvarat svet iluzii s vlastnym jazykom, ktoremu bezny smrtelnik nema rozumiet, nezmysly zakryvate slovnou ekvilibristikou podporenou matematickymi hrackami, aby to znelo " vedeckejsie " polovica z vas nicomu nerozumie, len slepo nasleduje svojich vodcov a na otazky odpoveda pomocou naucenych postupov. Nepotrebuju rozumiet, ved maju k dispozicii svaty gral...vsetkovysvetlujuci vzorec.
Oponenti sa snazia tie vase nezmysly prekladat do obycajneho jazyka, aby bolo vsetkym jasné, ake su to v skutocnosti banalne hluposti.
Je to mozno chyba, ze v slovnych prestrelkach nepouzivaju ( mnohokrat ani nevedia, priznam sa, ze patrim k nim ) vasu odbornu terminologiu a to vyuziva vasa svata inkvizicia k obvinovaniu z neznalosti, nevzdelanosti, ignorancie ap.
Je to zase mozno vaša chyba, alibizmus, pouzivat nezrozumitelny jazyk z dlhodobeho pohladu. Odmietate pristup k problematike mnohym ludom, ktori by mohli upozornit na vase omyly, zlyhania a posuvat vas vpred.
Je to smutny pohlad na vase elitarstvo, aroganciu, alibizmus, zbabelost.
No tak ako sa ludia pomaly odvracali od povier, mytov, roznych nabozenstiev, tak pre vás je tu z rovnakych dovodov pripraveny rovnaky scenar.
Odmietnutie nezmyslov, nech uz su akokolvek sofistikovane zabalene a priklon k zdravemu rozumu.

30.09.2012 | Motylx

" Fakt je, že ak ste sa s tými Vašimi podnikateľmi, čo tvoria hodnoty, rozprávali (ja áno, aj so Slovenskými aj so zahraničnými), tak určite viete, že najčastejšie hovorili o tom, že je problém s dopytom. Až tak prišli veci ako regulácie, dane, odvody (nevravím, že to netreba na Slovensku tiež riešiť)."

Ako prve je potrebne riesit ( znizit, zrusit ) regulacie, dane, odvody.
Umozni to ludom individualne tvorit, podnikat a nebudu potrebne kolektivisticke riesenia, ktore znizuju motivaciu.
Nalievanie penazi podporuje " zlé motivacie a neefektivne riešenia ( korupcia, dotacie, regulacie ) na ukor tych "dobrych". ( To je ten spominany Bastiat )

30.09.2012 | Motylx

Ludom, kedze budu pri novych peniazoch prvi, tak stupnu realne, nie nominalne prijmy ( ziadne znehodnotene peniaze ).
Takze sa da ocakavat aj vyssi dopyt.
Spravne motivacie, viac penazi, vyšší dopyt, vyšší vyber dani, kedze ekonomika rastie a energia ludi je zamerana spravnym smerom, k tvorivosti, vytvaraniu hodnoť a nie na boj, ci nastrcene ruky ku statu.

30.09.2012 | Motylx

https://www.etrend.sk...

30.09.2012 | Evil Austrian Fellow

Saom pekne povedal, že už bol večer a som sa pomýlil. S gramatikou som nezačal nič, len sa mi večer zdalo, že tam chýba v jednej vete podmet. Vy ste to znova pochopili po svojom.
-
Vy vravíte, že budete slušní, no po čase keď je na Vás človek slušný začnete byť arogantný, tak aký to má zmysel? :)
-
Znova prídete s tvrdením, že HDP je nezmysel. ALe prečo? Lebo dôvody, ktoré dávate sú nezmyselné. HDP zaratáva investičné výdaje (do akéhokoľvek kapitálu, čiže aj do ľudského). Výdavky na vzdelávanie (univerzity) sú zarátané v HDP. ALe znovu HDP nemeria kapitál, ale produkciu krajiny. Môžem povedať, že auto je blbosť, lebo ma nevynesie do vesmíru? :) Myslím, že je to jasná otázka.
-
Hej, HDP môžu tvoriť aj len smsky. Ale je taký príklad reálny? TO je znova ako povedať, že kuchynským nožom môžem porezať aj človeka. Ergo nôž je neužitočný. Takáto logika podľa mňa rozhodne nei je prejavom zdravého rozumu.
-

To, ze je rovnica nezmyselna nedokazuje len znamienko rovnosti, teda nezmyselne hdp, ale to, že ani druha strana rovnice nie je v poriadku dokazuje aj bastiat.
Takze rovnica je pravdiva nezmysel = nezmysel."
-
Vidíte, Vy jednoducho poviete, že niečo je blbosť a potom dokola opakujete, že to je blbosť (založené na tom, že na začiatku sme povedali, že to je blbosť). Ďakujeme za obohatenie vedeckej metodológie argumentáciou v kruhu.
-
Ja Vás ešte raz vyzývam, keď zoberiem tržby v ekonomike a sčítam ich, tak ako je možné, že nedostanem produkčný výkon ekonomiky zaznamenaný v účtovných jednotkách? Lebo na toto odpovedať nechcete.
-
"Skus matematicky vyjadrit nasu diskusiu a pomocou jedneho vzorca vyriešit nas vztah."
-
Znova, ako viete, že je to ten pravý príklad? Toto má vyvraciať HDP? Ja netvrdím, že sa dá všetko matematizovať (minimálne nie tou matematikou, ktorá nám je dnes známa).
-
AK narážate na model alebo ekonometriu. Tam je to niečo iné. Nie je predsa podstatné, že človek koná, keď mám určitý štatistický pravdepodobnostný vzťah. Jednoducho je jedno, či nájdem vzťah medzi fazuľou a hráškom alebo výdavkami a činnosť x a výsledkom y.
-
TO, že ekonómia je o ľudskom konaní je úplne jasné.
-
Bastiata som čítal a súhlasím s ním. Ja tiež tvrdím, že tlačenie peňazí nemôže pomôcť ak je ekonomika na svojom potenciáli. AK ste čítali Bastiata poriadne, tak ste si určite všimli, že to je jeho implicitný (nevyslovený) predpoklad. Ono totižto v tej dobe sa ani nerátalo s tým, že celkový output ekonomiky môže byť ovplyvnený kolísaním agregátneho dopytu, pretože ceny sa pokladali za dokonale pružné. Keby Bastiat poznal dnešnú teóriu a fakt, že ceny nie sú dokonale pružné v krátkom období (a teda, že sa ekonomika môže dostať pod svoj proukčný potenciál), tak určite by aj on z čiste ekonomického hľadiska preferoval "tlačenie".
-
"
Ty pomahas vytvarat svet iluzii s vlastnym jazykom, ktoremu bezny smrtelnik nema rozumiet, nezmysly zakryvate slovnou ekvilibristikou podporenou matematickymi hrackami, aby to znelo ” vedeckejsie ” polovica z vas nicomu nerozumie, len slepo nasleduje svojich vodcov a na otazky odpoveda pomocou naucenych postupov."
-
Ste ma požiadali aby som išiel na to jednoducho. Vy teraz používate slová ako "ekvilibristika". M*V=P*Q je jednoduchá rovnica a účtovná identita. TOmu porozumie každý, tržby v ekonomike sa rovnajú jej produkcii meranej v danej mene. Ja som nikdy nevyťahoval matematiku (až na ten príklad pre ewcuba, lenže tam som iba dal konkrétnep ríklady, žiaden vzorec, žiaden bolehlav, koho to zaujalo našiel si aká je to diofantická rovnica a aký je kovergentný rad).
-
"Ako prve je potrebne riesit ( znizit, zrusit ) regulacie, dane, odvody.
Umozni to ludom individualne tvorit, podnikat a nebudu potrebne kolektivisticke riesenia, ktore znizuju motivaciu.
Nalievanie penazi podporuje ” zlé motivacie a neefektivne riešenia ( korupcia, dotacie, regulacie ) na ukor tych “dobrych”. ( To je ten spominany Bastiat )"
-
Znovu, ja si myslím, že regulácie, dane a odvody dusia ekonomiku a potenciál ľudí. ALe povedzte mi ako to pomôže, keď nie je dopyt. Je síce milé, že ľudia budú mať viac možností ale čo z toho, keď ekonomika bude v recesii? Veď každý si povie treba šetriť a na nové super inovácie budú "kašľať". Tak povedzte kto bude kupovať, keď nikto na to nebude mať peniaze (a to pritom len zo psychologického dôvodu)? Znovu podceňujete centrálnu banku. Ona zlou akciou dokáže zničiť akúkoľvek ekonomiku, ja tomu chcem zabrániť.
-
A prečo by sa k tým peniazom mal dostať niekto prvý? Prečo si myslíte, že sa nemôžu všetci naráz? Mimochodom ceny sú rigídne, takže tie peniaze neminie len prvý človek a hneď sa dvihnú ceny. Tie peniaze sa stihnú dostať ku všetkým kým sa dvihnú ceny (a tým aj mzdy!). Lebo ináč sa dostávate ku paradoxu, ako sa dvihli tie ceny bez toho, aby ľudia míňali viac? Len sa zamyslite, keby ste si vytlačili peniaze a kúpili kopu zmrzliny. Myslíte, že by sa ceny zmrzliny len tak z hodiny na hodinu zvýšili?
-
Férová otázka je, že čo ak sa niekomu mzda už dlhšie nezvýšila, zatiaľčo ceny od vtedy narástli o 15%. Teda reálna mzda poklesla o 15%. Najprv treba odfiltrovať tú časť ceny, ktorú spôsobil pokles ponuky (napríklad neúrody alebo nedostatok ropy, nárast regulovaných cien). Tie nemajú s infláciou za ktorú môže CB nič spoločné. ALe teraz k tomu zvyšku, kedy Vás inflácia obrala naozaj o časť mzdy. Ak Vám klesla reálna mzda, tak za to môžu v dlhom období aj reálne dôvody. Napríklad vyššia ponuka danej špecializovanej práce (alebo aj nižší dopyt po Vašej práci). Centrálna banka toto nijako neovplyvní. Paradoxne ak sú mzdy nepružné aj v dlhších obdobiach, tak môžete byť rád, že máte nižšiu reálnu mzdu, lebo alternatíva je nižšie dopytované množstvo. Teda možno by ste boli práve Vy medzi vyhodenými. Samozrejme to platí, ak sú vo Vašom obore mzdy dlhodobo rigídne.
-
Bol to čiste ilustratívny príklad, len to prosím neberte osobne, lebo vidím, že ste riadne podráždený. A presne tak zvyknú ľudia reagovať, keď prichádzajú o "vieru", možno to Váš prípad nie je (hoci Váš postoj pokladám za vieru), to bolo čiste len konštatovanie. ;)

30.09.2012 | Motylx

Toto bol moj posledny pokus o slusnu a poctivu diskusiu s tebou.
Hikr mal nizsie pravdu, ze diskutujem sam zo sebou.
Nepokladam to za strateny cas, pretoze som si niektore veci lepsie premyslel, a pri surfovani po nete som objavil par novych veci.
Posledný preto, že som si uvedomil, že pocit z teba, ktory som mal na zaciatku nasich diskusii pretrvava, je nemenny...nemas ma cim obohatit, nezaujimas ma, diskutujes nepoctivo, neslusne.
Nie som z teba podrazdeny, ani nijaky iny. Si mi lahostajny.
Mozno na teba niekedy zareagujem, aby som upozornil na tvoje zlyhania, či omyly.

30.09.2012 | Motylx

Oops....so sebou

30.09.2012 | Motylx

" Ranný Mises bol fanatik?"

Ranny sa pise rany. Daj si na to pozor, Sancho.
;)

30.09.2012 | Motylx

" Tie peniaze sa stihnú dostať ku všetkým kým sa dvihnú ceny (a tým aj mzdy!). Lebo ináč sa dostávate ku paradoxu, ako sa dvihli tie ceny bez toho, aby ľudia míňali viac? Len sa zamyslite, keby ste si vytlačili peniaze a kúpili kopu zmrzliny. Myslíte, že by sa ceny zmrzliny len tak z hodiny na hodinu zvýšili?"

Uz prestan tarat, Sancho.
Vsak sa strapnujes aj pred vlastnymi.
;)

01.10.2012 | Evil Austrian Fellow

"Ranny sa pise rany. Daj si na to pozor, Sancho."
-
Ďakujem, moja gramatika už upadá, ale to je celkom normálne, keď jazyk písomne nepoužívate (aspoň nie v oficálnej komunikácii).
-
Verím, že sa nabudúce nebudete zdráhať a ukážete kde presne diskutujem nečestne, keď sa Vy na mňa valíte s hordou invektív.
-
No povedzte nám ako to je keď tie ceny sú rigídne. Jednoducho konečne povedzte čo je s tým a tým zle a nie len "netrep". Šak to nie je argument. A Vy ma idete poučovať o čestnosti argumentácie? Skúste aspoň konzistentne s tým čo robíte Vy.
-
http://thefaintofhe...
-
Vertikálna čiara je opustenie zlatého štandardu. Znova si všimnite, že output rástol hneď (ľudia bohatli) a inflácia sa dvihla až neskôr. Očividnejší príklad asi fakt nepoznám.

01.10.2012 | Motylx

"Co je s tym a s tým zlé"
Myslim, ze som ti vycerpavajuco odpovedal.
Opat je tu to tvoje selektivne vnimanie.
Nehudem to opäť pisat, ani kopirovat odpoved máš o par centimetrov vyssie.
Si nepoctivy a neslusny taraj, Sancho.

02.10.2012 | Evil Austrian Fellow

Ďalšie silné ar... ehm frázy!
-
Vyššie nie je toho veľa a to čo je bolo už zodpovadané. Ale nie som si celkom istý ako môže byť kritika mojej citácie ešte predtým, ako som napísal koment. Tu už naozaj končí ten Váš common sense. :)

30.09.2012 | hikr

Je obdivuhodne, ako Motylx dokaze 10 hodin diskutovat len sam so sebou...

30.09.2012 | Motylx

Ako si vypocital tych desat hodin? Tiez patris k tym matematickym geniom?
Reagoval som na evila.
K veci nic, ked si sa uz zapojil?
Toto bolo tvoje maximum?
Obdivuhodne...

30.09.2012 | pluto0

Evil Austrian Fellow - sledujem Vase prispevky v diskusiach a vcelku ma zaujali , chcel by som sa opytat:
1. s ktorym ekonomickym prudom sa najviac stotoznujete, ak sa to da takto zaskatulkovat (pripadne uviest autora a dielo, ktore by Ste odporucili),
2. trosku osobna otazka (ospravedlnujem sa za nu :-)) - aku konkretnu profesiu (odbor) vykonavate (samozrejme, ak to chcete zverejnit) a ci je to na Skovensku (vyssie vo Vasom prispevku bol naznak, ze by to na SVK nemuselo byt).
Dakujem

30.09.2012 | Evil Austrian Fellow

Ja by som sa chcel opýtať, že prečo Vás tak zaujíma náhodný internetový diskutér?
-
1) Nedá sa povedať. Čo sa týka monetárnej ekonómie, tak je to monetarizmus, resp. trhový monetarizmus. Ináč je to fakt tak mix, je medzi tým aj rakúska škola. Ja posudzujem podľa toho, ako dokáže daný koncept vystihnúť realitu a aký je užitočný, nie podľa toho, že "a toto je môj obľúbený ekonóm a toto je moja ekonomická škola a so všetkým sa stotožním". Fakt je, že ja som sa nikdy s nikým po dlhšej debate nestotožnil.
-
2) Momentálne som na Slovensku, no je to len návšteva. A čo robím Vám možno zodpoviem po odpovedi na moju prvú otázku. Ale popísal by som sa (a cítim sa) ako večný študent.

30.09.2012 | Motylx

:D :D :D si polichoteny? Aj rumenec na tvari si vykuzlil?
Ze rakuska skola, :D rakusan by na to povedal....hochstapler.
Sancho, zachovaj si aspon trocha dostojnosti.
;)

01.10.2012 | Motylx

Teraz, na tej zrumenenej tvari, sa ti budu dobre vytlacat uhry.
Student Sancho.
;)
Uz by si mohol konecne dospiet, zvazniet.
Seriozny, po usi zadlzeny muz, to je predsa tvoj ideal. Naco cakat?
Ci? Su to len hochstaplerske rady pre ostatnych?
;)

01.10.2012 | Evil Austrian Fellow

Príspevok nebol o Vás ani pre Vás. Ťažké pochopiť?
-
Nabudúce skúste argument, nie len spŕšku invektív a straw manov. Už som Vám povedal, že to nie je dojemné.

01.10.2012 | Motylx

Sancho :D, ty chceš prikazovať a zakazovat?
Neblazni, na to nemas.
;)
Ak si dobre pamatam, ty si sa priplietol do diskusie, ktora nebola o tebe, ani pre teba uz mnohokrat. Tie moje nevynimajuc.
Na to tu tie diskusie pod clankami sluzia.
Aby ludia diskutovali.
Ty trapny egomaniak.
;)

01.10.2012 | hulo11

Začínaš byť nudný, daj si tabletku.

01.10.2012 | Motylx

Daj si sprchu a relaxuj.
Ale sa vas tu vyrojilo.
:D

01.10.2012 | MartinTT

Aj keď s Evilom teda v jeho názoroch na monetárnu politiku nesúhlasím a aj v ďalších veciach, tak musím povedať, že tvoj štýl diskusie dosť nevhodný. Mohol by si prehodnotiť svoj prístup nemyslíš?

01.10.2012 | Motylx

Pokusim sa.
;)

01.10.2012 | Motylx

Nebolo to prvoplanove, aj ked to tak urcite vyzera. :)
Uznavam vsak, ze mes pravdu a pokusim sa neuchylovat k takemuto stylu.
( Napoveda : michel foucault )

02.10.2012 | Evil Austrian Fellow

Nič také tam napísané nie je. :) Ďalší chabý pokus...
-
Ako sa dobre pamätáte, ja som mal k téme čo povedať a priniesol som argumenty (a ušetril som tretej strane čas). Vy len účelne picháte do všetkého, čo sa Vám nepáči.
-
PS: Hovorili ste čosi o športe na začiatku. Kedy ho robíte, keď vkuse vypisujete? Či Vás chytil kašeľ? Dextromorfán je síce šupa, no netreba si na neho zvykať. ;)

01.10.2012 | pluto0

Dakujem za odpoved, cenim si to. Moje otazky boli hnane praobycajnou zvedavostou (nehladajte, prosim, za tym nejaky uskok), vcelku ma zaujala trpezlivost pri odpovediach na tie iste otazky diskutujucich a hlavne schopnost kritickeho myslenia.

Co sa tyka diskusie v ramci blogu Standardna odchylka, ja by som uvital diskusiu na otazky ako: zlaty standard, moznosti usporiadania bankovnictva, tlacenie penazi,... v nejakej TV diskusnej relacii ako je Lampa, kde by bol priestor na dlhsiu diskusiu, kde by dobehol Karpis z INESSU a trebars Brano Zudel z druheho nazoroveho tabora (viem, ze tyzden dozadu tam bol Jusko a Izip, cital som, ze tam riesili tlacenie penazi ale este som to nevidel, myslim si vsak, ze Karpis ma z tohto INESS-Finweboveho kridla najlepsi prehlad).

Este raz vdaka za odpoved.

01.10.2012 | Evil Austrian Fellow

Šak aj sa nehnevám, som sa len opýtal...
-
Tak Juraj Karpiš má síce určitý prehľad, no mnohými argumentami zavádza (jednoducho to, čo hovorí je irelevantné k diskusii, no on to prezentuje ako vážny argument). Viď jeho posledná reakcia na uvoľnenú MP v eurozóne.

01.10.2012 | pluto0

Jasne - tu vsuvku som tam dal iba preto, aby Ste si nemysleli, ze z Vas taham info na nejake pokutne ucely :-), iba ma zaujimalo, ci taktiez ako BŽ neposobite na nejakej akademickej pode, pripadne kam odchadzaju zo SVK potencialne sikovni ludia.

01.10.2012 | Motylx

Duel karpis vs zudel live by bol dobry fight.
Karpis hovori zrozumitelne a zudel, ked sa snazi, tak tiez.
Napokon, hrib by na to dohliadol.
Ale naco by si tam tahal trapka evila?
Ten je dobry tak pre moju zabavu.
V lampe by bol ako piate koleso na voze. Snazil by sa vsak ostosest si tam uzurpovat priestor, vypinal by tam do kamery svoje kuracie prsicka. Jdu blejt, velebnosti.

01.10.2012 | Motylx

Brano vie uchopit pravdu, popretkavat ju nepresnostami, svojou ideologiou, vychylit zamlcanim, skratka, sikovny manipulator a skvele precvicenie si mozgovych zavitov, paradicka. Karpis by musel byť celkom vo forme, aby uvadzal na spravnu mieru jeho mystifikacie.
Evil? Ten nerozumie obcas ani sám sebe, uz vobec sa nesnazi porozumiet nikomu a nicomu mimo svojho uzkeho obzoru. A ak sa dodatocne dozvie, ze sa jeho " nazor " lisi od zudelovho, okamzite ho upravi. :D

01.10.2012 | zoltan p

Na rozdiel od Vás vie argumentovať. Celú túto diskusiu ste svojím trollovaním skazili.

01.10.2012 | Motylx

Mea culpa, mea maxima culpa.
Namiesto vyronenej slzy si ju mohol posunut zmysluplnym smerom.
;)

01.10.2012 | Motylx

Ktore z jeho argumentov su tvoji favoriti?
:D

01.10.2012 | Motylx

:D 100

Prostitutky, bratrstva, mafie. I taková slova volí švýcarský profesor ekonomie Bruno Frey, když popisuje praktiky mnoha současných akademiků. Aby dnes mohl být badatel považován za úspěšného, musí být citován; musí tedy samozřejmě nejdříve publikovat. Jak zhruba říkával britský národohospodář John Maynard Keynes, je lepší mýlit se konformním způsobem než mít pravdu způsobem nekonformním. Tlak na to, aby každý rychle něco publikoval, mění, řečeno Freyovými slovy, i vážené badatele v akademické prostitutky. Upravují své vlastní studie podle názoru ostatních - činí je tedy konformnější -, ačkoli třeba vědí, že ti ostatní pravdu nemají. Příslušnost k takovýmto citačním mafiím a bratrstvům tedy ubíjí badatelskou kreativitu. To podvazuje inovativní činnost, a tedy dlouhodobě i hospodářský rozkvět.

01.10.2012 | Brano Z

Pre citatelov - Bruno Frey je usvedceny plagiator (publikoval defacto totozny clanok v styroch zurnaloch), ktoreho pred casom vyhodili z Zurisskej univerzity.

01.10.2012 | Motylx

Takze klika si s nim poradila.
;)
No povedzme, ze je to pravda.
Na komente to nic nemeni.

01.10.2012 | Motylx

http://economicsinte...,

Neuviedol si ziadny zdroj, podobne ako on.

02.10.2012 | Evil Austrian Fellow

Braňo, myslím, že tento Motylxov príspevok patril ešte medzi tie, čo sú bližšie k realite. Dokonca to má s tým ************* empiricky overené, ajkeď iba pre undergraduates, odkiaľ je ku akademikom ešte kus cesty. Ale to je ajtak pokrok. ;)
-
http://www.dailymai...

01.10.2012 | pluto0

zaujimavy clanok

http://ako-investov...

01.10.2012 | Motylx

K+

01.10.2012 | Libor Bešenyi

Clanok super - dost vysvetluje, ale nezda sa mi, ze je na vasu strunu:

"Lenže keď v rovnakom čase začnú prudko šetriť domácnosti aj vlády, a to z vysokých úrovní dlhu, tak máme zaručenú hospodársku depresiu. Tá by bola z dlhodobého hľadiska dobrým riešením, ale z dlhodobého hľadiska sme všetci mŕtvi"

02.10.2012 | Motylx

?

03.10.2012 | catze

Chcel ti ukazat, ze setrit je zle. Uspory predsa nicia ekonomiku. Nikoho nezaujimaju tvorcovia kapitalu, nahradili ich centralne banky. Ze ludia ziskaju menej na urokoch z uspor? A co! Moderna ekonomika funguje inak! Moderna doba potrebuje nove myslenie! Dlhy su kapital modernej doby.

Tolko v skratke o tomto blogu, sa ti divim, ze mas nervy sa tu s keynesianmi natahovat.

03.10.2012 | Brano Z

Cize vy si myslite, ze ked strcite doma do ponozky papierove peniaze, tak ste zrazu velky tvorca kapitalu? :)
-
Tvorca kapitalu peniaze INVESTUJE, resp. utraca na investicie, technologie, stavby, infranstrukturu, vzdelanie, atd. Mina peniaze na nieco, co prinesie v buducnosti vynos. Nestrka peniaze doma do ponozky a nefnuka, ze mu ich centralna banka inflaciou depreciuje.
-
Vobec nerozumiete aky je rozdiel medzi disequilibrium teoriami a keynesianstvom.

03.10.2012 | catze

Investovat sa da len to co sa uspori, ci? V tvojej teorii disequlibrikeynesianstva plati nebodaj iny princip?

03.10.2012 | Brano Z

Aj keby ste cely prijem usporili, tak to neznamena, ze ste nieco aj investovali a vytvorili kapital.
-
"Chcel ti ukazat, ze setrit je zle. Uspory predsa nicia ekonomiku. Nikoho nezaujimaju tvorcovia kapitalu,"
-
Proste tu implicitne hovorite a la Keynes, ze I=S.

03.10.2012 | Motylx

Takze spekulujete ako ho o jeho peniaze pripravit, pripadne uplne odstavit, najlepsie tak, aby bolo vsetko pod kontrolou statu.


Cele je to nie ako zly zart, ale skor ako zlý sen, nocna mora, ktoru sme tu mali 40 rokov a opat sa plazivo vracia.

Je uplne jedno, aku nalepku das tymto aktivitam. Ziadna nalepka nemoze legitimizovat snahu pripravit ludi o slobodu a majetok.

03.10.2012 | Brano Z

Najprv ma obvinujete, ze chcem tlacit peniaze a kazdemu ich rozdavat. Teraz ma zase obvinujete, ze chcem vsetkych za kontroly statu o peniaze naopak pripravit. Vam clovek tazko vyhovie :)
-
Pricom gro mojho argumentu je v prvom rade len tlacova konferencia centralnej banky, na ktorej zmeni svoj ciel. Nemusi sa ani velmi namahat, ako ho dosiahnut, pretoze po kredibilnom oznameni noveho ciela ludia zacnu konat sami v smere daneho ciela.
-
Pricom vy nie ste sto tento argument pochopit, a trollujete diskusiu hlupostami.

03.10.2012 | Motylx

Tlacit peniaze a rozdavat ich vybranym subjektom.
Asi sa nevyjadrujem celkom jasne, alebo opat to selektivne vnimanie.
Skor to druhe...vid linky na clanky nizsie.

Mne clovek vyhovie velmi lahko.
Keby si vedel, aky som nenarocny.
Uplne mi postaci obycajna ludska slusnost.
Dnes aj to je utopia.

03.10.2012 | Motylx

Hluposti su tie tvoje modely a vzorce, ktore nereflektuju realitu.
Skus ma este nejako urazit.
Hecni sa.

05.10.2012 | Vlasko

Zase hudies svoje o strkani penazi do ponozky a ignorujes ludi co si odkladaju peniaze do banky(vacsina sporitelov). Banky sporitelov momentalne nepotrebuju, kedze CB od nich odkupy vsetko svinstvo co na balance sheete maju za nominal(QE mnam mnam). Cize sporitelov odrbu 2 krat: nizky urok v banke a vysoka inflacia. A banky tie peniaze pouziju na nakup komodit. Super riesenie problemu - tlieskam vam vsetkym, ktory tak obhajujete nakupy MBS(QEternity) ako cestu ku zvyseniu zamestnanosti :-DDDDDDD

05.10.2012 | Brano Z

Vacsina ludi ziadne peniaze nema a zije od vyplaty k vyplate. Druha velka skupina su nezamestnani, ktori tiez ziadne peniaze nemaju.
-
Ano, vacsina sporitelov ma peniaze v banke (na nejakom sporiacom ucte, podielovych listoch, akciach, atd.). Fakt, ze su uroky na konzerativnych produktoch pod inflacioua ale nie je preboha dosledkom toho, ze banky nakupuju komodity. Si myslite, ze maju v trezoroch barely s ropou alebo co? Ak by banky spekulativne nakupovali ropu s vidinou buduceho zisku cez nejake kratke kontrakty, tak by ta ropa musela byt niekde uskladnena. Takze kde? Ukazte, kde su tie giganticke spekulativne zasoby ropy, co tlacia nahor ceny, a aj ja vam zatlieskam.
-
Dopyt po rope (a vobec spotreba) v EU klesa (aj v USA stagnuje):
http://hnonline.sk/...
http://www.contraco...
-
Cize cena ropy nerastie kvoli QE a kvoli tomu, ze ju Americania a Europania viac dopytuju s novymi peniazmi. Ceny komodit rastie skor kvoli spotrebe v Azii. Navyse, ropa prudko zdrazela uz pred QE, co uspesne ignorujete:
http://economistsvi...

05.10.2012 | Brano Z

A este doporucujem pozriet bilanciu FEDu, ze kolko zisku odviedol za posledne roky do rozpoctu ministerstva financii (teda ludom), prostrednictvom nakupu toho "svinstva".
-
http://online.wsj.c...

02.10.2012 | Evil Austrian Fellow

"Objem spotrebiteľských úverov v USA klesol z roku 2008 do októbra 2010 (keď začalo prvé kvantitatívne uvoľňovanie) o 7,6 % z 2,6 biliardy na 2,4 biliardy."
-
2,6 bilióna, určite nie biliardy (čo vedie k tomu ako pozná autor pomerne dosť základnú matematiku). Ale neviem odkiaľ tie čísla sú, lebo štatistiky, ktoré poznám ja, neukazujú ani podobné čísla. Ak by tam autor dal bilión, tak by bol dobre aspoň rádovo.

02.10.2012 | Motylx

Lava strana rovnice ( Bastiat ).

http://blog.sme.sk/...

02.10.2012 | Motylx

A co čeká Evropskou unii?

Zdá se, že Evropská unie uplatňuje svébytný typ ekonomického řízení. Regulace a dotace jsou rozbujelé a každý ví, že provoz Unie je extrémně korupční. Lidé s konexemi rovněž velmi bohatnou.

Myslíte ty s konexemi na eurounijní byrokraty?

Ano, s dobrými vazbami na úředníky tam lze vydělat v zásadě na jakémkoli projektu v jakémkoli rozsahu. Byrokrati přitom vytvářejí stále nové a nové regulace, někdy vyloženě titěrné a až směšné. Přeregulovanost je tak enormní, že pro pozorovatele zvenčí se Evropská unie stává jedním velkým žertem.

To zřejmě ubíjí možný hospodářský růst.

Netuším, jak dlouho to takhle může pokračovat. Nakonec totiž, když je jakákoli společnost silně přeregulovaná, se další ekonomický progres stává stále obtížnějším. Všichni víme, že třeba regulace pracovního trhu vede v Unii postupně k tomu, že klesá počet nových pracovních míst, která vytváří privátní sektor. Tento trend už v některých zemích Unie trvá pětadvacet až třicet let. Někde nebyla po desetiletí vytvořena žádná nová pracovní místa v soukromé sféře. Země či region se nemůže rozvíjet, jestliže nenabízí nové příležitosti k práci v produktivním sektoru. Pravda totiž je, že lidé zaměstnaní státem celkové bohatství společnosti spíše ničí, než vytvářejí.

02.10.2012 | Motylx

Viac na:
http://kovanda.blog...

Štandardná chyba

Štandardná chyba
  • Počet článkov: 11
  • Priemerná čítanosť: 4304
  • Priemerná diskutovanosť: 133
  • RSS blogu

O blogu

Blog ekonómov spojených s CERGE-EI v Prahe.