Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Štandardná chyba

Zarábajte miliardy bez rizika s Petrom Schutzom

15.08.2013 | Braňo

Od nás keď si požičiate milión, tak to jak keby ste ho zarobili

 • Tlačiť
 • 31

Mohol to byť príspevok k diskusii o úlohe a efektoch minimálnej mzdy, ale keď vraj komerčné banky zarobili s pomocou ECB bezrizikové miliardy, tak to znovu bude o menovej politike.

Peter Schutz uvaril riadny lekvár, ktorý už na prvé ochutnanie nechutil dobre. Obsahoval tri pokazené ingrediencie: ECB vraj zhadzovala peniaze helikoptérou; LTRO sa vraj robilo kvôli španielskym a talianskym dlhopisom; a Ja a Ty vraj zarobili miliardy bez rizika. Všetko zle.

Ako prvé, peniaze z helikoptéry nie sú menová politika, ale politika fiškálna. Menová politika narozdiel od fiškálnej totiž nikoho neobohacuje. ECB vymenila vlastnú likviditu za kolaterál (založené aktíva) poskytnutý komerčnou bankou. Inak povedané, ECB kúpila od komerčnej banky aktíva. Nikto touto operáciou neschudobnel ani nezbohatol. Pokiaľ však niekto zhadzuje peniaze z helikoptéry (napr. znížením daní a financovaním vzniknutého deficitu natlačením peňazí), tak ide o fiškálnu politiku, ktorá šťastlivcov, ktorí sa dostali k peniazom ako prví, obohatila. Preto sú aj transmisné mechanizmy oboch politík rôzne. Menová politika zvyšuje agregátny dopyt cez úrokový kanál, kým peniaze z helikoptéry cez efekt bohatstva, resp. cez zvýšenie príjmu.

LTRO je vo všeobecnosti rovnaký repo-tender aký centrálne banky využívajú takmer každý týždeň. Ibaže tentoraz to nebol tender dvojtýždňový, ale dlhodobý. Prečo sa teda nesťažovať každý druhý týždeň, že komerčné banky si požičiavajú za lacno od ECB a potom požičiavajú drahšie vládam? Komerčné banky si mohli s rovnakým kolaterálom požičať ešte jednoduchšie *neobmedzené* množstvo likvidity napr. aj na medzibankovom trhu a nemuseli ísť za ECB. Ibaže by tej likvidity bol na medzibankovom trhu v tom čase nedostatok, čím sa dostávame k bodu dva.

Bod druhý, LTRO sa nerobilo kvôli tomu, aby sa s novou likviditou nakupovali dlhopisy periférie. LTRO sa robilo preto, že európsky medzibankový trh s likviditou začal zamŕzať presne tak ako ten americký v roku 2008. Úrokový diferenciál medzi 3-mesačným Euriborom a 3-mesačným Eonia swapom, začal v druhej polovici 2011 dramaticky rásť. Keďže pri swape, na rozdiel od Euriboru, veriteľ neriskuje nesplatenie istiny, tak sa nárast tohto úrokového diferenciálu interpretuje ako nárast rizikovej prirážky dlžníkov.

eonia spread

Graf Euribor-Eonia spreadu ilustruje fakt, že LTRO nemalo nič spoločné s výnosmi periférnych dlhopisov a ani s podporou reálnej ekonomiky, ktorá je, žiaľ, ECB ukradnutá.

K bodu tri: Ja a Ty vraj zarobili miliardy českých korún bez rizika. Tak to sotva. V prvom rade sa nesprávne porovnáva výnos jednoročného LTRO s výnosom slovenských dlhopisov rôznych maturít, čím sa ignoruje tzv. "term" prémia. Druhé riziko bolo kurzové: pôžička bola v eurách zatiaľ čo komerčná banka reportovala zisk v českých korunách. Tretie riziko pramenilo z faktu, že slovenské dlhopisy sú menej likvidné, takže ich spätný predaj nemusel byť taký jednoduchý. V neposlednom rade je tu riziko bankrotu krajiny a teda nesplatenia dlhopisov, resp. ich časti. Za všetky tieto riziká investor pochopiteľne požaduje kompenzáciu vo forme vyššie výnosu dlhopisu.

Ak by táto operácia bol pre Ja a Ty taký skvelý bezrizikový biznis ako je to pre nich skvelé PR, tak by sa výnos slovenských dlhopisov pohyboval na úrovni dlhopisov nemeckých, ak teda predpokladáme, že tie nemecké sú úplne bezrizikové. A že výnos jednoročných nemeckých dlhopisov tri percentá už dlho nevidel ani len omylom snáď ilustrovať grafom netreba.

Braňo Žúdel

Autor je výskumníkom na CERGE-EI a analytikom IFP.

 

 • Tlačiť
 • 31

Štandardná chyba

Štandardná chyba
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 4308
 • Priemerná diskutovanosť: 133
 • RSS blogu

O blogu

Blog ekonómov spojených s CERGE-EI v Prahe.

Štandardná chyba

Štandardná chyba
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 4308
 • Priemerná diskutovanosť: 133
 • RSS blogu

O blogu

Blog ekonómov spojených s CERGE-EI v Prahe.

Kalendár sa načítava...