Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Štandardná chyba

Starý zlatý štandard

30.08.2012 | Braňo

Pred voľbami prichádzajú Republikáni so starou zlatou a zlou ideou

 • Tlačiť
 • 124

Už je to tu zas. Hospodárske noviny uverejnili anketu o tom, že vraj peniaze nefungujú, a tak sa treba vrátiť k zlatu. Neviem ako u opýtaných, ale u mňa fungujú peniaze celkom dobre, hoci ich je málo. V anketových odpovediach sa objavilo pár mýtov, a tak si pripomeňme, prečo je návrat k zlatu veľmi zlým nápadom.

1. Krytie zlatom znamená vytvoriť zo sveta jednu veľkú Eurozónu a Veľkú depresiu

Každá krajina, ktorá sa pridá k zlatému štandardu, nutne fixuje kurz svojej meny k ostatným menám naviazaným na zlato. S faktom, že svet by používal jednu monopolnú menu, si spojte nielen súčasné problémy v Eurozóne (ktorej krajiny majú defacto fixované kurzy medzi sebou), ale najmä Veľkú depresiu. A ak niekto kritizuje zavedenie Eura a zároveň obhajuje zavedenie zlatého štandardu, tak sa pred jeho výrokmi majte na pozore, lebo pravdepodobne nevie o čom hovorí.

Gustav Cassel si uvedomil možné problémy zlatého štandardu a 10 rokov vopred varoval, že zlatý štandard môže viesť k Veľkej depresii. Jednoducho ak dopyt po zlate porastie rýchlejšie ako ponuka, tak nerastie fixovaná cena zlata, ale klesajú ostatné ceny v ekonomike. Technicky by centrálna banka pri zvýšenom dopyte po zlate musela vymieňať zlaté rezervy za „obeživo“ a tým vytvárať defláciu. Nominálna cena práce sa však menila len pozvoľne (nikto nie je rád, ak mu klesá nominálna mzda), a tak by pokles nominálneho dopytu viedol k prepadu reálnej produkcie a k rastu nezamestnanosti.

Tento problém však nadobudol pred vyše osemdesiatimi rokmi medzinárodné rozmery, presne ako predpovedal Cassel.  Zvýšený dopyt po zlate totiž začali realizovať samotné štáty, čím ostatné krajiny tlačili do deflácie. Tak ako dnes Čína hromadí dolárové rezervy, tak by pri zlatom štandarde hromadila zlato. A presne to robili tesne pred Veľkou depresiou USA a najmä Francúzsko, čím v ostatných krajinách vznikal nedostatok zlatých rezerv a teda deflácia a recesia.

Cena peňazí nie je len otázkou ich ponuky, ale aj dopytu. To si, žiaľ, veľa ľudí neuvedomuje, a s klapkami na očiach stále pozerá len na ponuku peňazí, ktorú má s rukách centrálna banka a bankový sektor všeobecne. V zlatom štandarde by výkyvy v ponuke a dopyte po zlate  (industriálny dopyt, štrajky, paniky, bubliny, atď.) viedli k volatilnej cenovej hladine, čo rozhodne nie je prínosom pre ekonomiku.

2. Zlatý štandard je drahý a neefektívny

Druhou výhradou je fakt, že na realizáciu zlatého štandardu treba zlato ťažiť, dopravovať a skladovať, čo vytvára nemalé náklady a daňových poplatníkov to určite nepoteší. Zástancovia zlatého štandardu ponúkajú ako jeho výhodu pomalý rast ponuky zlata vo svete (ako som písal vyššie, dopyt ignorujú). Prečo by sme však mali platiť ťažké peniaze na udržiavanie zlatého štandardu, keď môžeme stanoviť zákonom, že ponuka peňazí sa bude zvyšovať mesačne presne určeným konštantným tempom?

Niekto by mohol argumentovať, že politici by do tohto zákona často zasahovali a mieru rastu peňažnej zásoby by si, podľa potreby, upravovali. Avšak to isté predsa môžu politici robiť aj so zákonom o zlatom štandarde. V skutočnosti sa teda často stávalo, že sa zlatý štandard v prípade potreby opustil a neskôr znovu zaviedol.

Zlatému štandardu by sa tak potešili nie daňovníci, ale skôr lobistické skupiny fungujúce okolo zlata.

3. Ako stanoviť výmenný kurz zlata?

Táto jednoduchá otázka môže predstavovať tiež celkom závažný problém. Pred zavedením zlatého štandardu musí totiž vláda predstúpiť pred ľudí a povedať, v akom pomere bude meniť peniaze za zlato. Od tohto momentu potom už stanovuje cenu peňazí samotný dopyt a ponuka po zlate. Ak však vláda neodhadne trhový kurz presne, tak  môže dôjsť k veľkému pohybu kurzu (desiatky percent) a teda obrovskej inflácii/deflácii, čo môže vyústiť v ekvivalentne veľkú recesiu.

Nie je preto prekvapením, že  v ankete medzi ekonómami z amerických univerzít zlatý štandard úplne pohorel.

Braňo Žúdel

 

 • Tlačiť
 • 124

Štandardná chyba

Štandardná chyba
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 4304
 • Priemerná diskutovanosť: 133
 • RSS blogu

O blogu

Blog ekonómov spojených s CERGE-EI v Prahe.

Štandardná chyba

Štandardná chyba
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 4304
 • Priemerná diskutovanosť: 133
 • RSS blogu

O blogu

Blog ekonómov spojených s CERGE-EI v Prahe.

Kalendár sa načítava...