Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Slavomír Fogaš

Je investičné zlato dobrá investícia?

19.09.2017 | Slavomir Fogaš

Investičné zlato na Slovensku nemá v posledných desaťročiach tradíciu, aj keď v minulosti bola jeho úloha významnejšie. Môže za to do istej miery nevzdelávanie v oblasti financií v minulom režime a nemožnosť kupovať investičné zlato, ktoré malo nálepku „buržoázneho výstrelku iba pre bohatých“.

 • Tlačiť
 • 5

V iných krajinách je investičné zlato dlhodobo vnímané ako bežná súčasť takmer každého portfólia klienta. Súčasť je kľúčové slovo.

Na Slovensku existuje určitá mystifikácia zlata či už zo strany priamo obchodníkov, ktorí predávajú investičné zlato alebo zo strany finančných poradcov a investorov (akcie, fondy a iné finančné nástroje a produkty).

Dnes a pozriem na tri mýty alebo pravdy/nepravdy, ktoré môžete počuť o investičnom zlate. Nestihnem všetky mýty, takže ich doplním nabudúce.

Ale ešte predtým by som rád uviedol, čo je investičné zlato (aby sme sa neplietli). Zlato si môžete kúpiť v dvoch formách:

 • papierové zlato – vo väčšine prípadov na burze v forme derivátov -  futures, opcií, CFD, alebo ako ETF, prípadne ako súčasť komoditného fondu a pod. 
 • fyzické zlato, ktoré je vo forme šperkov alebo investičné zlato – tehličky a mince.

Mojím záujmom je už 8 rokov investičné zlato – tehličky a mince (a iné drahé kovy) a tomu sa budem prevažne venovať. ( Ak nie je v texte explicitne uvedená iná forma zlata, za zlato považujem investičné zlato.)

Mýtus číslo 1: - Investičné zlato je skvelá investícia.

Osobne si myslím, že toto tvrdenie je základným „kameňom úrazu“ pri diskusii s odborníkmi z iných oblastí finančného trhu. 

Nie, zlato nie je investícia. Aspoň nie v prvom rade.

Keďže cena investičného zlata (tehličky a mince)  sa dnes priamo odvodzuje od ceny zlata na burze, jeho cena sa mení každú minútu. Jeho cena môže rásť a klesať rovnako, ako cena iných finančných aktív (akcie, dlhopisy, meny a pod.). Môžete na raste ceny zlata pekne zarobiť, aj 30% za rok (ako na akciách) a rovnako môže aj stratiť (rovnako ako na akciách).

Ak vám predajca investičného zlata  ponúka investičné zlato ako návod na rýchle zbohatnutie alebo ako investíciu, utekajte :-).

Nie preto, že by cena zlata nemohla rásť alebo by ste na tom nemohli zarobiť. Agentúra Bloomberg zverejnila, že ak by sme od začiatku krízy v 2007 nakúpili zlato, bola by to druhá najlepšia vec, ktorú by sme mohli urobiť na finančných trhoch. Lepšie, ako akcie alebo dlhopisy, aj keď tým sa darilo tiež. 

Ale ešte raz - investičné zlato NIE JE v prvom rade investícia.

Môžeme ho z pohľadu potenciálneho nárastu hodnoty prirovnať k pôde. Ak ste si pôdu kúpili z dôvodu, že z dlhodobého hľadiska netratí na hodnote a ak bude zle, máte kde zasadiť zemiaky, je to v podstate podobné, ako investičné zlato. Pôda sa nedá len tak namnožiť „do nemoty“, jej cena môže rásť aj klesať, ale hodnotu bude mať takmer vždy a ak sa nestane zázrak (potenciálny koridor diaľnice), asi sa z nej nestanete milionárom.

Pozn. Ak ste poľnohospodár a kupujete pôdu za účelom pestovanie plodín, alebo prenájmu, plní pôda inú funkciu, ako v prvom prípade.

Mýtus č. 2 – Je zlato uchovávateľom hodnoty a železná rezerva? 

Určite ste už počuli jeden z obľúbených argumentov predajcov investičného zlata:

"Za uncu zlata bolo možné kúpiť tuniku v Starom Ríme, rovnako ste si mohli pred 100 rokmi za 1 uncu zlata kúpiť oblek a dnes je to rovnaké. Za 1 uncu zlata si môžete kúpiť kvalitný oblek."

Je to príklad, ktorý aj ja osobne rád používam a dokazuje to, že zlato má dlhodobo (po stáročiach) stabilnú hodnotu. A neznamená to, že v každej chvíli môžete za 1 uncu kúpiť oblek. Tento fakt skôr ukazuje, že zlato má svoju vnútornú hodnotu, ktorá si drží dlhodobo stabilne vzhľadom na naše potreby a hodnotu tovarov, ktoré potrebujeme k životu.

Má to ale nejaký reálny základ alebo sme si to vycucali z prsta, lebo to dobre znie? Aj keď nie som módny nadšenec, poďme sa na to pozrieť.

Starí Rím a cena tuniky.

Podľa americkej neziskovej spoločnosti ACE stála dalmatínska tunika v Starom Ríme okolo roku 300 nášho letopočtu asi 2000 denárov (pozn. ceny sú uvádzané s tzv. community denarii, ktoré boli národnou menou, nie v strieborných denároch).

http://ancientcoinsforeducation.org/content/view/79/98/

Cena tuniky Starí RímZdroj: http://ancientcoinsforeducation.org/content/view/79/98/

V tomto období bol kurz 600 denárov za 1 zlatú mincu Aureus. Váha a rýdzosť mince Aureus kolísala od 8 gramov do 5 gramov čistého zlata. Môžem na základe historických faktov povedať, že cena za 1 tuniku bola približne 3,33 Aureusa. Je to váha medzi 17 až 26 gramami zlata, teda pol až trištvrte unce.

Rok 1900.

Publikácia Investigation relative to wages nad prices of commodities, ktorá bola vydaná v roku 1911 štátnym úradom USA Goverment printing office a je uložená v Newyorskej verejnej knižnici (digitalizovaná forma tu - strana 1159) ukazuje ceny základných tovarov v roku 1900. Na strane 1159 sa dočítame, že cena vlneného obleku bola 15 dolárov. Podľa cien zlata v roku 1900 to bolo približne trištvrte unce (V roku 1900 bola cena zlata za 1 uncu 20,67 dolárov).

https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=nyp.33433016958658;view=1up;seq=13

Cena obleku - 1900Zdroj: https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=nyp.33433016958658;view=1up;seq=13

Dnes.

Dnes si za približne 3/4 unce zlata – cena 825 EUR kúpime tiež kvalitný, na mieru šitý oblek. 

Je to v podstate náhoda, že to vychádza akurát na 3/4 unce. Ale aj keby bol dnes oblek za cenu 2 uncí zlata a v Starom Ríme za štvrť unce, podstata je rovnaká. Z dlhodobého hľadiska sa cena zlata mení, ale hodnota ostáva rovnaká. Teda za 1 uncu zlata si aj v budúcnosti budete môcť kúpiť približne také isté množstvo tovarov (v dobovej kvalite a spotrebe) pre seba a svoju rodinu, ako je tomu dnes.

Zlato má ochrannú funkciu - je to vaša železná rezerva.

Každý dom (budova) by mal mať základy. Mali by byť pevné a stabilné. Nevidno ich a ani si ich nevieme predstaviť. Nikto ich neobdivuje a meniť ich asi počas života nebudeme.

Zvyšok domu je iná „káva“. Meníme ho podľa chuti a situácie. Môžeme k domu pristavať, zmeniť strechu za novšiu a lepšiu, pridať nové slnečné kolektory, zmeniť priečky, alebo ak deti odrastú, využívať iba časť domu. Môžeme v ňom bývať, alebo nám bude zarábať (prenájom).

Na základy domu bežne nemyslíme. Ak sa však stane neočakávaná udalosť (záplavy, zosuvy pôdy), sme radi, že základy máme a že ich máme kvalitné.

Rovnakú funkciu má investičné zlato. Je základom portfólia a využijete ho iba vtedy, keď je to potrebné alebo výhodné. Žiadna raketová veda. Zvyšok portfólia môže byť v akciách (ak ste dosť mladý) alebo pridať nejaké dlhopisy (ak už máte niečo za sebou). Alebo môžete kupovať a prenajímať nehnuteľností (ak sa v tom vyznáte) alebo jednoducho kombinujete viaceré možnosti. Alebo veríte iba sebe a investujete do vlastnej firmy. 

Mýtus číslo 3. Zlato sa nedá jesť, nedá sa s ním umývať a ....

To nie je mýtus, ale pravda. Teda iba na 99%, lebo vraj veľmi malé množstvo zlata dokážeme stráviť (a stopovo ho dokonca obsahuje aj krv). 

Ale žiaľ, zistil som, že sa jesť nedajú ani peniaze. A dokonca ani byty, domy, autá, stroje, nafta, dynamit, ropa, zbrane, diamanty, akcie, tehly, deriváty, podielové listy, fľaše, služby advokáta, účtovníka, štátneho úradníka, diaľnice, satelity, ponorky, náboje alebo kamaráti a deti sa tiež jesť nedajú :-).

A teraz trošku vážne. 

Tento argument môže vysloviť iba ekonomický analfabet. V tomto prípade by totiž vlastnenie hocičoho iného ako jedla nemalo zmysel, pretože jesť sa dá iba jedlo. 

Ak vlastnite zlato, môžete si ho vymeniť za lokálnu menu – peniaze a tie za jedlo. Všade vo svete. Bodka. (teda aktuálne môžno v Pchjongjangu nie).

Možno je však „nejedlosť“ zlata myslená ako použitie zlata v čase kríz alebo vojen. Nabudúce sa okrem toho pozriem aj na ďalšie mýty o zlate: Ako je s jeho likviditou (aj v čase vojen a kríz) a prečo sa mu hovorí, že je neplodné. A je cena zlata vysoko alebo nízko? Bude rásť, či klesať?

 • Tlačiť
 • 5

Slavomír Fogaš

Slavomír Fogaš
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 6020
 • Priemerná diskutovanosť: 19
 • RSS blogu

O bloguMám jednoduchý cieľ – trošku „rozpitvať“ témy ekonómie a financií, použiť sedliacky rozum a pripraviť jednoduché „menu v slovenčine". Príjemné čítanie.Absolvet Ekonomickej univerzity Bratislava. Od roku 2009 sa profesne venujem investičnému zlatu a drahým kovom. Viac na  investicnezlato.sk alebo zlatesporenie.sk .

Slavomír Fogaš

Slavomír Fogaš
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 6020
 • Priemerná diskutovanosť: 19
 • RSS blogu

O bloguMám jednoduchý cieľ – trošku „rozpitvať“ témy ekonómie a financií, použiť sedliacky rozum a pripraviť jednoduché „menu v slovenčine". Príjemné čítanie.Absolvet Ekonomickej univerzity Bratislava. Od roku 2009 sa profesne venujem investičnému zlatu a drahým kovom. Viac na  investicnezlato.sk alebo zlatesporenie.sk .

Kalendár sa načítava...