Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Slavomír Fogaš

Je cena zlata vysoko alebo nízko, je drahé alebo lacné.

26.10.2017 | Slavomir Fogaš

Ľudia vždy hľadali spôsob, ako si uchovať hodnotu svojho majetku a jednou z možností je prostredníctvom zlata. Hlavným dôvodom na nákup zlata je ochrana. A až v druhom rade je možné povedať, že zlato je investícia.

 • Tlačiť
 • 13

To znamená, že nikto by nemal kupovať investičné zlato preto, aby na ňom zarobil, ale ak je jeho cena vyššia ako váš nákup, je možné realizovať zisk. 

Prečo vlastne vznikajú debaty o tom, či je cena zlata vysoká alebo nízka?

Aj keď zlato nie je v prvom rade investícia, neznamená to, že cena zlata nie je pri nákupe dôležitá. Ak klient uvažuje o nákupe investičného zlata, je prirodzené (keďže sa cena hýbe), že chce nakúpiť čo najlepšie a zvažuje cenu. A tí najnáročnejší chcú chytiť nejaké to dno :-).

V tomto prípade je možné zlato prirovnať k vlastneniu záhradky alebo k poisteniu. Každý pri nákupe záhradky zvažuje jej cenu, aby sme nenakupovali veľmi draho, prípadne rýchlo. Ale ak si chcete pestovať zeleninu, nebudete predsa čakať 5 rokov, či nenastane korekcia cien pozemkov a vy si nekúpite záhradku lacnejšie. Jednoducho nekupujete záhradku za účelom zisku. Máte síce iný dôvod, ale chcete kúpiť výhodne. Ak zarobíte na raste ceny záhradky, čo je z dlhodobého pohľadu pravdepodobné, fajn, ale ak nie, tiež ok, lebo to nebol hlavný dôvod nákupu.

Alebo uvediem príklad poistenia domu pred povodňou. Nikto nechce platiť to najdrahšie poistenie a mať vysokú cenu, ale čakať na nejaké zľavy, ktoré môžu prísť o mesiac alebo až o rok, môže znamenať, že riskujete všetko. Pointu poistenia nemusím vysvetľovať a určite na ňom nechceme zarobiť. 

Takže je cena zlata dnes nízka alebo vysoká?

Záleží na tom, koho sa opýtate :-).

V tomto prípade podľa mňa existujú 2 hlavné skupiny ľudí. Prvá skupina vám povie, že cena zlata bude v budúcnosti iba rásť (viac alebo menej) a že aktuálne ceny sú vhodné na nákup. Považujú zlato za ochranu a zároveň za vhodnú a výnosnú dlhodobú investíciu. Hovorí sa im gold bugs – „zlatí chrobáci“. Rozdiel medzi nimi je v tom, aký rast ceny zlata očakávajú. Či to bude 5 % alebo 100 %. Medzi gold bugs neradím extrémne prípady, teda tých, ktorí očakávajú apokalypsu a vidia ceny zlata o 250 000 % vyššie a pod.

Druhú skupinu tvoria tzv. „hejteri“ zlata, teda tí, ktorí veria, že zlato nebude rásť a reálna cena zlata bude niekde o 50 % nižšie, ako je teraz. Z pohľadu hejterov je dôležitá cena a výnos. Ak nemá zlato výnos, nemá zmysel, nehodí sa do stratégie, resp. prevažujú negatíva zlata nad jeho pozitívami. A majú lepšie možnosti na vyšši výnos. Možno tak vlastniť pár zlatých mincí, aby sa mali s čím hrať deti.

Pardon, ešte je tu tretia skupina. Tí, pre ktorých nie je cena zlata až taká dôležitá, pretože ho nekupujú za účelom zisku. Je pravdou, že vek je v tejto skupine dôležitý a títo ľudia majú podľa vyššieho veku aj viac skúseností. Za všetkých jeden príklad čiperného 89 ročného pána, ktorého poznám osobne a budem ho citovať: „Je mi jedno, či bude mať zlato o 20 rokov rovnakú cenu ako dnes, alebo bude jeho cena vyššia o 1 000%. Ja si chcem aj o 20 rokov za 1 uncu zlata kúpiť rovnaké množstvo koňaku, ako dnes.“

Ako sa z toho vysomáriť?

Odpoveď je jednoduchá – neverte nikomu :-).

Jedna z najlepších rád, ktorú som počul o investovaní a financiách je, že človek by mal investovať iba do toho, o čom má vedomosti. Pretože v dobrých časoch je jedno, koľko toho viete, lebo idete na vlne s ostatnými. Ale ak prídu zlé časy, prídu o peniaze tí, ktorí vedomosti nemajú. Ak totiž máte vedomosti, začnete sa podľa situácie buď tešiť (tak a teraz zarobím), alebo obávať (utekám z trhu, lebo to nevyzerá zdravo). Síce to automaticky nezaručuje úspech, ale hlavne budete pripravení.  

To neznamená, že by ste teraz mali absolvovať vysokú školu z financií a urobiť si kurz makléra. Ale pred každou investíciou alebo riešením nejakej finančnej situácie je vhodné si trošku danú tému naštudovať. Nie každý znesie rizikové aktíva a nie každý je zase spokojný s bezpečnými a stabilnými aktívami. Osobne považujem za najrýchlejšie riešenie vypočuť si oba tábory – za a proti (aspoň pre začiatok). Napríklad si pri zlate vypočuť chrobákov aj hejterov. Zvyčajne sa stane, že pravda je niekde uprostred. 

A potom si môžete utvoriť vlastný názor. A pokojne použite zdravý sedliacky rozum. Investície a financie vyzerajú síce niekedy komplikovane, ale nie vždy sa dá všetko napratať do čísel, percent, tabuliek a grafov. 

Cena zlata je dnes aj vysoká, aj nízka. Pre hejterov vysoko, pre chrobákov nízko. Ak o investičnom zlate uvažujete ako o ochrane časti majetku pre seba a pre rodinu na dlhšie obdobie, cena dnes nie je rozhodujúca. Je dôležitá, ale nie rozhodujúca. Vaším cieľom nie je v prvom rade na zlate zarobiť, ale mať časť majetku v aktíve, ktoré vám umožní uchovať majetok pre ďalšie generácie.

Poznámka:

Vzhľadom na svoju profesiu som pravdepodobne považovaný za „chrobáka“, aj keď to nie je pravda. Neverím IBA v rast ceny zlata a ani žiadneho iného aktíva (iba hlupák by tomu veril) a rovnako by mal mať každý z nás diverzifikovaný majetok medzi rôzne aktíva. Zlato sa nekupuje za účelom zisku, ale ak niekto vlastní určitú časť majetku v drahých kovoch, v budúcnosti nastane situácia, pri ktorej bude vhodné časť týchto zlatých rezerv predať, a to vzhľadom na vysokú cenu zlata a zarobiť. Rovnako táto situácia nastane aj pri iných aktívach.

Nabudúce vám poviem, pri akej cene zlata nakupujem osobne.

 • Tlačiť
 • 13

Slavomír Fogaš

Slavomír Fogaš
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 5917
 • Priemerná diskutovanosť: 19
 • RSS blogu

O bloguMám jednoduchý cieľ – trošku „rozpitvať“ témy ekonómie a financií, použiť sedliacky rozum a pripraviť jednoduché „menu v slovenčine". Príjemné čítanie.Absolvet Ekonomickej univerzity Bratislava. Od roku 2009 sa profesne venujem investičnému zlatu a drahým kovom. Viac na  investicnezlato.sk alebo zlatesporenie.sk .

Slavomír Fogaš

Slavomír Fogaš
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 5917
 • Priemerná diskutovanosť: 19
 • RSS blogu

O bloguMám jednoduchý cieľ – trošku „rozpitvať“ témy ekonómie a financií, použiť sedliacky rozum a pripraviť jednoduché „menu v slovenčine". Príjemné čítanie.Absolvet Ekonomickej univerzity Bratislava. Od roku 2009 sa profesne venujem investičnému zlatu a drahým kovom. Viac na  investicnezlato.sk alebo zlatesporenie.sk .

Kalendár sa načítava...