Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonómia v 5 minútach #4: Čo je QE - kvantitatívne uvoľňovanie

06.08.2018 | Slavomir Fogaš

Diskusia (26 reakcií)

06.08.2018 | @@@

to je každemu jasne že to tak funguje ved preto hovorim že je to katastrofa a otazka je ako je možne že tuto katastrofu podporuju všetci ti tak vzdelani a inteligentny ludia ???? a odpoved ??? ..... odpoved je tu v tejto časti :

"Zlé jazyky hovoria, že hlavným cieľom je iba ukázať zdanlivý koniec krízy a presunúť túto krízu cez umelo vytvorený hospodársky rast (a umelo a nepotrebne navýšenú spotrebu, napr. „kúpim si telku aj na WC) do budúcnosti spolu s ďalším extrémnym zadlžením a po ceste zachrániť banky a bankárov pred krachom. Ale to nechajme tak :-)."

ja by som to nenechal tak lebo o to cely čas tu ide o obrovske sebectvo a chamtivosť finančneho sveta a ludi čo to podporuju maju z toho prinos pre seba a tym padom s.ru doslovne na všetko ostatne aj na nasledky s tym spojene ktore v buducnosti s tym pridu .......

06.08.2018 | @@@

inak je zaujmava aj ta čas popisu s dss-kami .-....v podstate tu sa ukazuje že je to len obyčajna nafukovacia bublina .....tak je čudne že sa takato bublina podporuje aj štatom aj tymi ktory by už dnes mali na to poukazovt ale mlčia asi aj tu plati len to čo som už dal vyššie ...za všetkym je len obrovska tužia nabaliť sa na ukor niekoho :D

07.08.2018 | chr

... v tomto musím suhlasiť s 3@ . Bolo by dobré vedieť , koľko penazí z QE sa " umrtvý " To značí , koľko peňazi sa naozaj dostane na účel ,na ktoré boli určené počas celého procesu prerozdeľovania . Tákúto štatistiku asi nevypočíta nik. A až na konci sa dozvieme , že sa vlastne nič nevyriešilo. Len vznikli nové dlžoby napríklad štátu . A tie musia zaplatiť samozrejme daňový poplatníci. Tak isto to dopadne v prípade bánk . Veď všetky si vylobovali účasť v zozname strategických podnikov a tým pádom nemôžu skrachovať a sme tam , kde aj so štátom..... a takto dokoliečka a hotovosť sa hromadí ako mrtve peniaze v garáži bohtých.....

10.08.2018 | IvanPe

To “umrtvý” je sloveso alebo nejake nove slovo s podibnym vyznamom/ a.k.a. slang?
Lebo ak je to sloveso tak potom na konci musi byt makke i: umrtvi a ak to nie je slang tak potom musi byt dlzen na r, takze suma somarum: “umŕtvi”, bro’.

07.08.2018 | ArTa

Žiaľ v článku nebol dostatočne popísaný jeden nežiaduci vedľajší efekt QE. Totiž väčšina vytvorených peňazí skončila u tých najbohatších. Pritom keby ich proporcionalne posielali na účty všetkých, tak na zabezpečenie 2% inflácie by stačilo menej, bolo by to spravodlivé a zároveň by to neprinieslo riziká do budúcnosti.

07.08.2018 | @@@

to maš pravdu a to iste sa malo urobiť z greckom ...nie posielať greckemu štatu peniaze ktore nakoniec ani obyvatelia neuvideli lebo len skončili mimo na učtoch najbohatšich firiem a bank a ludi ....takto ked sa to rozda rovnakym podielom medzi ludi zabezpeči sa rast spotreby a tym padom snaha aby dlhy zaplatili sami ale v grecku to nenastalo a tym padom nastal opak nabalili sa len banky a finančnici a greci museli trpieť lebo nenažrane banky a finančnici chceli viac a tak si povedali prečo ešte viac nezotročiť grekov a navyciciať od nich viac čo sa aj deje ale to znamenalo pokles prijmov ludi a nasledne aj spotrebu čoho vysledok je prepad celej greckej ekonomiky ale žeby im dlh zmizol ?...ani nahodou stale ostal vysoky ba ešte vyššie len sa uspokojuju tym že namiesto 10% urokov platia teraz len 2% (tie čisla teraz presne neviem ) ale v skutočnosti namiesto dlhu 130% hdp pred krizov maju dlh 180% hdp ktory začne byť problemom až uroky začnu rasť a opať nastane to že ich nebudu shcopny splacať lebo všetci nad nimi su ako supy ktory citia že sa na koristi nabalia


ešte k tym QE neviem kolko europa ale USA cez QE dostalo do obehu cez 4 biliony dolarov takže keby to tak dali ludi ako si napisal ty tak je to cez 12tisic dolarov pre každeho obyvatela usa od malych deti až po storočnych ludi ....napriklad každy mesiac po tisic dolarov počas jedneho roka ...je to obrovska suma a tak otazka je z tych 4 bilionov kolko z toho mali ti bežni a chudobny ludia ?...alebo to je tak že 4 biliony sa rozdelili medzi nejake 1 až 5% najbohatšich v usa lebo sa im 12tisic zdalo priliš malo nato čo už maju :D

07.08.2018 | zakaznik

QE ničí reálne úspory a oslabuje ekonomiku.
https://www.mises.c...

07.08.2018 | HlasNaHlas

Milujem tieto články. Vážne. Je super.

07.08.2018 | LPB

Najlepší seriál v eTrende, pán Fogaš. Vďaka.

07.08.2018 | temp

Fogaš na hrad ! :)

08.08.2018 | tono.hajduk

Orazka do plena: Co je lepsi sposob udrzat hospodarstvo v chode ? ..

08.08.2018 | LPB

Najprv treba definovať, čo je to "hospodárstvo v chode".

08.08.2018 | tono.hajduk

asi podla PRIORIT vyspelej europy (nemylte si to s propagandou najvaecsieho SVK polit zoskupenia):
1. socialny zmier (domnievam sa, ze to je aktualne alfou a omegou v politike na zapad od Viedne)
2. zamestnanost
3. udrzanie statnej infrastruktury (skolstvo, zdravotnictvo, cestna siet, armada, socialna starostlivost)
4. vyrovnana bilancia zahranicneho obchodu
5. primerany rast HDP
(tych meradiel je urcite ovela ovela viac...)
Akymi inymi prostriedkami cele uvedene spektrum udrzat na istej urovni v situacii, kedy konkurencieschopnost europskej ekonomiky klesa a zaroven sa zacinaju dost vyrazne prejavovat demograficke problemy a skryte dlhy (realne klesajuca kvalita vzdelania a pod). A QE je nastroj ktory "veselo" na rozne ekonomicke "boje" pouzivaju viacere krajiny ..

08.08.2018 | @@@

rast ekonomiky nie je všetko ...niekedy je otazka kto z rastu profituje a kto už nie .....napriklad tu https://www.financn... je to popisane Rayom Daliom (mimochodom on sam ma 17 mld dolarov ) kde v podstate hovori že rast za posledne roky pomohol 40% najbohatšej skupine američnaov ale ten zvyšok z tohto rastu priliš veľa nema skôr opak ....takže rast nie vždy ešte znamena že z toho profituje cela spoločnosť najmä preto ako som už aj pisal hore ked sa mala skupina nahore nabaluje na QE a vytvara sa falošna bublina rastu ekonomiky a aj bohatstva

08.08.2018 | martin33

Tlacenie penazi na zachovanie "socialneho zmieru" a udrzanie "systemu" je rovnako "ucinne" ako tabletky proti bolesti na pokazeny zub. Kratkodobo to sice problem "vyriesi" ale zaroven to napomaha vzniku ovela vacsieho "pruseru".

08.08.2018 | tono.hajduk

Ja suhlasim s Vami, rovnako ako aj s autorom clanku a tiez povazujem sucasne pomery za "deformovane". Vsak QE neodsudzujem apriori, aj napriek tomu co uviedol 3@ (a ma pravdu, pozn. QE rovnako riedi uspory beznym ludom ako aj tym menej chudobnym) je to mozno cesta, ktora sa moze ukazat napriek vsetkym negativam ako schodna. (ekonomicke upadky mali vzdy doteraz devastujuci efekt). V skratke - co je lepsie riesenie ? To som sa zatial ani z clanku ani z diskusie nedozvedel.

08.08.2018 | @@@

riešenie je hovoriť ludom pravdu

08.08.2018 | tono.hajduk

3@ suhlasim s Tebou, i ked “hovorit pravdu” povazujem za velky luxus, @martin33 cim ten “system” nahradit ?

08.08.2018 | martin33

Decentralizovanym a ovela menej byrokratickym systemom, kde bude nezodpovednost trestana (napriklad krachom) ovela skor, ako stihne narast na uroven "too big to fail".

09.08.2018 | @@@

ja si myslim že riešeni je viac len sa o nich nehovori ...len ked sa o tom nehovori potom ludia uveria že existuje len to jedno riešenie

08.08.2018 | martin33

Riesenim je postupna decentralizacia a "dekonstrukcia" systemu. Menej byrokracie, menej regulacie, menej centralizovanych institucii (hlavne na nadnarodnej urovni) a treba dovolit postupne krachy a likvidaciu toho co nie je efektivne. Pokial system "nerozoberieme" postupne a planovane, skor ci neskor krachne aj sam od seba a nasledky budu ovela tragickejsie.

08.08.2018 | zakaznik

Umožniť dobrovoľnú výmenu medzi ľuďmi. Odbyrokratizovať súkromné podnikanie, aby bola aj predavačka z Tesca schopná rozbehnúť biznis.

Bývalý zamestnanec ktorý spustí biznis pomôže sebe aj svojim bývalým kolegom, ktorí v zamestnaní ostanú. Im sa tak zníži konkurencia a zlepší vyjednávacia pozícia smerom k zamestnávateľovi.

Štát dnes chráni veľké firmy pred možnou konkurenciou. Tzv. "ochrana spotrebiteľa" je v skutočnosti ochrana existujúcich firiem pred konkurenciou.

10.08.2018 | IvanPe

tak ako u predchadzajucich blogoch chyba B a tak ako predtym aj teraz je to B rozhodujuce. Podstatou QE v Europe je tvorba vytvara novych buducimi danami krytych penazi urcenych statom, ktore sa rutia vdaka svojmu socialnemu (citaj socialistickemu) rozhadzovaniu (nielen, ale hlavne) do krachu.
Typickym prikladom je Grecko, ktore preziva vdaka QE a platia to ...
Keby totiz bolo QE adresne cez uvery komercnych bank (ako je tomu do velkej miery v USA (aa)) potom je mozne od veritelov pozadovat splatenie uverov a teda by platilo, ze sa problem iba odsunul do buducna. V Europe vsak staty nepotrebuju odklad, maju system dani a odvodov.
Vysledkom je silnejuci socializmus, lebo ako moze akakolvek vlada minut vacsi objem dostupnych penazi, tak aby si udrzala volicov: zvysi dochodky, zavedie socialne programy (napr vlaky zadarmo) a vytvori fondy, ktorych jedinou racionalnou podmienkov bude lojalita (eurofondy).

10.08.2018 | @@@

maš pravdu keby štaty nezmyselne nevyhadovali peniaze na šport kulturu cirkev poľnohospodarstvo a ine veci tak by bolo aj penazi

10.08.2018 | IvanPe

Sport je plateny so statnej loterie, vstupne na kulturu platis v plnej vyske, polnohospodarstvo dotuje nie lokalny stat ale centralna vlada a cirkev (katolicka) neplati ziadne dane.
Zasa si mimo, standardne ...

11.08.2018 | @@@

je to nezmysel niečo take platiť ....toto čo popisuješ su normalne dane nič viac nie je dôvod aby štat minať ročne 350 milionov eur na šport kulturu alebo cirkev je paradox ked taki obhajcovia kapitalizmu ako ty ide zastavať to aby ludia platili taketo nezmyselnosti ...potom je jasne prečo tento štat nedokaže hospodariť lebo su tam presne taki isty kapitalisti ako ty čiže neschopny :P

Slavomír Fogaš

Slavomír Fogaš
  • Počet článkov: 10
  • Priemerná čítanosť: 5917
  • Priemerná diskutovanosť: 19
  • RSS blogu

O bloguMám jednoduchý cieľ – trošku „rozpitvať“ témy ekonómie a financií, použiť sedliacky rozum a pripraviť jednoduché „menu v slovenčine". Príjemné čítanie.Absolvet Ekonomickej univerzity Bratislava. Od roku 2009 sa profesne venujem investičnému zlatu a drahým kovom. Viac na  investicnezlato.sk alebo zlatesporenie.sk .