Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vláda cez navýšené mzdové náklady útočí na podstatu slovenskej ekonomiky

19.03.2018 | Silvia Hallová

Diskusia (52 reakcií)

19.03.2018 | Roman Kanala

Príplatky za nočnú prácu sú v poriadku, lebo pracujúci sa opotrebúva viac a je to náročné aj pre sociálny život. Kto žije v noci, má sociálne interakcie značne obmedzené.

Ak sú náklady na nočnú prácu vyššie, zamestnávateľa to tlačí optimizovať využitie výrobných prostriedkov hlavne cez deň. To je v celospoločenskom záujme a pokiaľ sa to premieta do pracovného práva, je to fajn.

Vo Švajčiarsku je príplatok za nočnú prácu 25% a za nedeľu a sviatky 50%. To nie sú dobré hodnoty, lebo napríklad zamestnanci radšej pracujú v nedeľu cez deň, ako by pracovali v noci. Ak teda majú na výber, lebo to nie je vždy. Všeobecný problém s administratívnymi nariadeniami je, že nerešpektujú trh a priania zamestnancov.

Avšak čo urobilo Fico je vražedné: od 1. mája 2019 sa príplatky za nočnú prácu ešte zdvojnásobia. V noci +50%, v nedeľu a sviatky +100%. To už nedáva ekonomický zmysel a kazí produktivitu práce. Fico torpéduje najväčšiu doterajšiu výhodu krajiny, ktorou bola lacná pracovná sila, a nedáva náhradnú výhodu, ktorá by dostupnosť pracovnej sily kompenzovala. Napríklad lepšie vzdelanie pracovnej sily. Naopak, školstvo upadá, zdravotníctvo tiež a pracovná sila sa degraduje.

Nie je to ojedinelý útok na konkurencieschopnosť podnikov: v 2012 Fico zaútočilo na rovnú daň
https://blog.etrend...
Potom Fico zaútočilo na mzdové náklady a zamestnanosť cez minimálnu mzdu.
Napokon Fico zaútočilo na rozvojové šance regiónov:
https://blog.etrend...

19.03.2018 | martin33

"To už nedáva ekonomický zmysel a kazí produktivitu práce"
Prave naopak, zvysene naklady na pracovnu silu nutia zamestnavatelov k lepsiemu vyuzitiu pracovnej sily a investicii do automatizacie, co v konecnom dosledku produktivitu prace zvysuje.

19.03.2018 | Roman Kanala

Dobre, tak to napíšme inak. Zvýšená cena práce môže spôsobiť obmedzovanie využívania ľudskej práce a motivovať zamestnávateľov k zvýšenému nahradzovaniu ľudí automatmi a robotmi. A tým prispieť k trvalej nezamestnanosti nízkokvalifikovaných pracovníkov, ktorí si už nebudú vedieť nájsť uplatnenie nikde.

19.03.2018 | @@@

kecy to je ako to srašenie z robotmi že ludi vymenia a podobne nezmysli takych sa ludia ešte navypoučvaju desiatky a desiatky rokov tak ako tomu bolo doteraz pred desiatkami a desiatkami rokov len aby sme strašili zamestnancov a boli ochodny pracovať za menej

20.03.2018 | martin33

Vsak to je dobre - nizkokvalifikovana praca je vacsinou nudna a unavna a je nevyhnutne ju nahradit strojmi.
A co sa tyka tej nezamestnannosti, tak v sucasnosti je skor opacny problem - zamestnavatelia maju problem zohnat zamestnancov na nizkokvalifikovane pozicie a musia ich dovazat zo zahranicia.

20.03.2018 | Roman Kanala

To nie je celkom tak. Nedostatok pracovnej sily je v Bratislave a Trnave. V Rimavskej Sobote, Revúcej, Rožňave, a na východe v Sobranciach je stále nezamestnanosť vyše 20% a je to najmä nekvalifikovaná pracovná sila, dlhodobo nezamestnaná, väčšinou na sociálke. Vplyv neexistujúcej infraštruktúry a dopravného tieňa, takže ani investovať sa tam nedá.

Nekvalifikovaná pracovná sila je v pasci. Ak je niekto nekvalifikovaný, tak mu nemožno povedať, že je nedostatok softwarových inžinierov, nech preukáže intelektuálnu mobilitu a začne písať software. Takisto je to s mobilitou. Nekvalifikovaní sú pripútaní k bydlisku. Nemajú na dochádzanie a keď si majú platiť ubytovňu niekde ďaleko, tak sa im ani nevyplatí pracovať.

20.03.2018 | martin33

"Nedostatok pracovnej sily je v Bratislave a Trnave."
Ano, ale tento nedostatok nuti hladat pracovnu silu prave v chudobnejsich regionoch. Pokial sa ti ludia nechcu stahovat, je nutne investovat priamo tam a tlak investorov (pretoze na tlak ludi vlada nereaguje) moze zvysit investicie do infrastruktiry zaostalejsich regionov (samozrejme to vyzaduje striktny zakaz "dovozu" lacnej pracovnej sily z krajin mimo EU, tam je bohuzial tlak investorov na vladu uspesny).

" Vplyv neexistujúcej infraštruktúry a dopravného tieňa, takže ani investovať sa tam nedá. "
Presne tak, zvysene naklady na pracovnu silu su oproti inym, dolezitejsim problemom v tychto regionoch, nevyznamne. Pricom zvysene prijmy obyvatelstva mozu regionu naopak pomoct. Nizkokvalifikovani ludia totiz ziju vacsinou "od vyplaty k vyplate", teda vacsinu zarobenych penazi vratia spat do (hlavne regionalnej) ekonomiky.
Ak sa uz ma riesit zaostavanie chudobnych regionov cez statnu regulaciu, je lepsie ak ide o formu statneho prikazu vyplacat vyssie mzdy, ako cez formu priamych dotacii, ktore v konecnom dosledku aj tak rozkradnu len "nasi ludia".

20.03.2018 | @@@

to nie je celkom pravda lebo tak isto je tak kvalifikovana sila priputana len k jednej praci napriklad učitel može vykonavať len to svoje povolanie ale ked ich je nadbytok čo ine može vykonavať ?...nič ....takže aj on spadne do nekvalifikovanej sily :D

20.03.2018 | martin33

Kvalifikova pracovna sila je ovela flexibilnejsia. Tak napriklad vystudovany ucitel matematiky moze robit programatora (a vacsina tych mladsich to tak aj robi) a moze robit aj hocijaku nekvalifikovanu pracu (ak by bola lepsie platena ako ta kvalifikovana, co je ale vzacna vynimka).

20.03.2018 | OliWer1

To trojzavináč nepochopí, pretože on ako skladník si nevie predstaviť, ako je možné, aby učiteľ mohol robiť niečo iné, ako učiť.

20.03.2018 | @@@

no jasne preto tolko vysokoškolakov robi aj bežne prace :D

20.03.2018 | martin33

Vies kolko absolventov humanitneho VS studia obracia vo fastfoodoch hamburgery :-)

23.03.2018 | milan_k

nie celkom. u mna vo firme pracuje ucitelka zo zakladnej skoly, teraz je developerka a programuje a je jedna z najlepsich.

20.03.2018 | libertarian

Odstránením Fica hrozí Slovensku kolaps. Po jeho odchode už absolutne nebude na koho váľať vinu za všetko zlo. Budeme proste v prdeli.
Je to ako v náboženstve : Cirkev potrebuje nielen láskavého Boha, potrebuje aj škaredého zlého Diabla.

19.03.2018 | @@@

a čo je na tom ....praca v noci škodi zdraviu podla mna by mal byť priplatok za nočnu 100% minimalnej mzdy a nie 25 či 50% ..... nedela alebo sobota je v tom irelevantne je potom paradox že mnohi sa skôr zastavaju sobôt a nedeli namiesto prace v noci ktora škodi praca v sobotu a nedelu škodi rovnako ako v pondelokm a utorok ale praca v noci škodi viac ako cez deň .....ale toto je nezmyselne kopanie ludi čo v noci nepracuju do ludi čo v noci pracuju ....ano šetriť len na tych aby si potom manažeri zas vyplatili skvele odmeny ako sme zas oj.bali tych zamestnancov :D ....pre slovenskych manažerov typicka vlastnosť a potom nariekajte k.... že nemate zamestnancov :D a nezabudnite si zaplatiť dalšie tri članky o tom :D

20.03.2018 | libertarian

"podla mna by mal byť priplatok za nočnu 100% minimalnej mzdy a nie 25 či 50% ...."

- fajn. A prečo iba 100% ??? Prečo nie aspoň 300, 500 alebo 1000%. Prečo máme troškáriť, keď môžeme ihneď dosiahnuť úžasný cieľ ???

20.03.2018 | @@@

ja som nenapisal že minimalna mzda sa neda zvyšiť :D :D :P

19.03.2018 | Brian Henrich

Neda mi : ake percento zamestnancov v Rakusku pracuje za 12000 EUR rocne (menej ako rakuska minimalna mzda mimochodom) pri 50% objeme prace v noci? Toto je uz flagrantna manipulacia udajov - provnavajme porovnatelne a teda naklady na zamestnancov napr. odvodenych od median mzdy pripadne este aspon hrubo sektorovo delene.
Mimochodom - zohladnit treba aj objem pracovnej doby - Francuzsko pomaly od 35 hodin tyzdenne, Nemecko - aktualne boj s odbormi za 37,5 standardnu tyzdennu dobu, pravo zamestnanca (nie moznost) prejst na flexi skratenu pracovnu dobu, dodatocne volne a platene dni aktualne 6 rocne, od 2019 8 dni rocne, priplatky za pracu v smenach podla potreby zamestnavatela ale stale limity na objem nocnej prace, celkovy objem prace - vo vyske 26% zakladnej tarifnej mzdy alebo opcia vybrat takto nariadeny pracovny cas ako platene pracovne volno v zakladnej tarife podla potrieb zamestnanca v dalsom obdobi.
O takomto odmenovani a prvy raz aj flexibilite pracovnej doby riadenej zamestnancom sa nasim "operatorom vyroby" moze iba snivat...
Preto ten tlak presunut co najviac prace na smeny do dcer v SK, Cechy, Madarsko, Polsko za menej ako tretinove mzdove naklady.

20.03.2018 | Silvia Hallová

Tento blog nemá za cieľ ukázať rozdiel v priemernej mzde či mzde v sektoroch, to je úplne iná diskusia. Chceli sme ukázať, že slovenská vláda dostala daňové a odvodové zaťaženie na príliš vysokú úroveň a ďalej ju ide zvyšovať. Použili sme pre ilustráciu porovnanie stiahnuté na slovenskú priemernú mzdu. Čísla sú jednoznačné: na Slovensku je vinou nastavenia legislatívy práca zbytočne predražovaná a situácia sa ďalej zhoršuje. A to bez ohľadu na to, či hovoríme o operátoroch vo výrobe alebo vysoko kvalifikovaných zamestnancoch - už dnešná úroveň daňovo-odvodového zaťaženia je dôvodom na obavy o ďalší vývoj súkromného sektora.

20.03.2018 | Brian Henrich

porovnavajme potom danovo odvodove zatazenie priemernej/lepsie medianovej / slovenskej mzdy s priemernou/medianovou rakuskou, nemeckou, francuzskou, ceskou, polskou atd mzdou. Priemerna slovenska mzda zobrata ako vztazna hodnota pre porovnanie z nej odvodeneho danoveho zatazenia totiz vedie az k paradoxom typu neexistujuca FTE mzda v zapadoeuropskych krajinach (to rakusko s 12000 EUR rocne ako FTE mzda a 50% objem zrejme smenovej nocnej prace). Inak suhlasim s tym ze ano aj stat si chce odkrojit z aktualneho rastu zamestnanosti hnaneho presunmi najma smennej "operatorskej" mass production vyroby z priemyselnych krajin EU (najma Nemecko) to logisticky blizkeho a lacneho zahranicia. Azia je v dobe just in time, bezskladovej, zakaznikom customizovanej vyroby najma v automotive jednoducho fyzicky daleko.

20.03.2018 | salamoon

lenze ono to spolu susvisi.. nemozte mat celkove zdanenie kapitalu jedno z najnizsich v OECD/EU, zaostavanie miezd za produktivitou naopak najvyssie a zaroven aj nizke odvody.. z nizkych miezd su aj nizke odvody, darmo, ze percentualne sa to zda akoze vela.. nemozte stat finacovat len cez spotrebu a DPH, pricom v nej zaroven mat druhe najvyssie uniky v EU..

20.03.2018 | martin33

Ak by u nas bolo celkove zdanenie kapitalu "jedno z najnizsich v OECD/EU" tak by u nas mali sidlo firmy ako Google alebo Amazon a zdanovali by svoje celoeuropske prijmy u nas. Co evidentne neplati.
V skutocnosti mame zdanenie kapitalu na priemernej urovni (teda nie najvyssie ale zdaleka ani nie najnizsie - minimalne Cyprus. Holandsko, Irsko ho maju v EU nizsie) , ale zaroven mame jednu z najvyssich danovo-odvodovych zatazi pre pracu.
Vyssie danove zatazenie znamena teoreticky lepsie sluzby statu, v skutocnosti ale ide hlavne o moznost lepsieho kradnutia pre "nasich ludi".

20.03.2018 | @@@

ale ma pravdu ak štat napriklad potrebuje od každeho pracujuceho v priemere vyhbať 500 eur mesačne tak je rozdiel či je to z priemernej mzdy 1000 eur alebo 1500 potom v každom pripade budu ine percenta takže ako piše nemožme mať najnižšie platy a najnižšia zdanenenie v europe je to nezmysel ....je to potom len zotročovanie zamestnancov nič viac ....a ked sa pozrieme na to kolko sa mina na mzdy k pomeru k hdp tak na slovensku je to okolo 39% ale v zapadnej europe je to až okolo 50% vo švajčiarsku je to dokonca 62% ..... takže ked budu mať slovaci vyššie mzdy tak potom aj štat ich bude mocť menej zdanovať ale tu už naražame na problem že firmy nechcu ....a necchu ani dnes ked maju nedostatok zamestnancov aspon takto vyplakavaju pričom tie mzdy až tak rychlo nerastu ako v inych krajinach

20.03.2018 | salamoon

nemaju nizsie, pokial tam aj zamestnavas, platis dane z nehnutelností, dividendy, investujes, prenajimas atd. ..ty hovoris zrejme o zakladnej sadzbe korporatnej dane resp. danovej optimalizacii nadnarodnych gigantov

table 1.2:
http://www.oecd.org...

https://www.globalp...


20.03.2018 | martin33

Evidentne sa to nadnarodnym firmam oplati aj pri vyssich nakladoch na pracovnu silu a prenajom nehnutelnosti.
Ano, treba znizit danovo-odvodove zatazenie prace a treba zvysit platy, aby aj pri nizsej sadzbe boli zachovane naklady na chod statu. To ale neurobi ziadna vlada, to je uloha pre samotnych zamestnancov a hlavne na vlade nezavislych odborarov.
V prvom rade treba ale urobit hospodarenie statu efektivnejsim, aby vybrane dane isli tam, kam maju a nie do vreciek "nasich ludi".

20.03.2018 | HlasNaHlas

Nemá to síce za cieľ, Sivlia, ale ukazuje na rozdiely v priemernej mzde. Lebo pokiaľ sa bavíme o 50- či 100-percenteom príplatku, znie to naozaj hrozivo pre celú ekonomiku, ale keď hovoríme o hodinovej mzde 2,50 €, tak 5 eur NIE JE PRE ZAMESTNÁVATEĽA NIJAKÁ TRAGÉDIA!!! A ani pre štát nie.

Tiež nechápem, ako môže jeden človek, ktorý zarobí na Slovensku v čistom do 650 eur (takých je tu 90 percent) stáť slovenského zamestnávateľa viac ako 16 000 eur?!?!?! Ako ste vôbec dokázali dôjsť k takýmto číslam?

Ak je toto nejaká stredná hodnota, tak to znamená len jediné - že v tejto banánovej republike sa príjmy prerozdeľujú priepastne nerovnomerne a že zamestnávatelia majú dostatok prostriedkov, aby zaplatili zamestnancom PRÁCU, KTORÁ DEVASTUJE ZDRAVIE viac ako o 100-percent v porovnaní s dennou prácou. A toto treba zohľadniť v plate.

Tieto moje vývody a Vaše úvahy ma nútia rozmýšľať o tom, prečo si bežní pracujúci ľudia vždy nakoniec zvolia ľavičiarov, čiže Fica. (Treba povedať, že to už ani nie sú ľavičiari, ale iba banda zlodejov. Žiaľ toto platí aj pre viaceré pravicové zoskupenia.Môže byť napríklad taký Kaliňák so svojimi podnikmi ľavičiar? Nemôže, to je jasné.) Kvôli takým skupáňom, akými sú slovenskí zamestnávatelia, a pravdepodobne aj Vy, čo nechcú dať ľuďom ich zaslúženú mzdu, a obohacujú sa na úkor svojich zamestnancov, tu dlho po sebe víťazí ľavicová banda zlodejov, alebo ak chcete ľavoruká mafia.

To je aj základný rozdiel medzi pravicou a ľavicou, a je pritom jedno, či ide USA, Slovensko alebo napríklad Indiu. Vysvetlím Vám ho.

Pravičiari pri vláde umožnia podnikateľovi udupať človeka a nechajú ho živoriť za minimálnu mzdu, len aby si zvýšili či udržali svoje zisky, ktoré im umožňujú žiť v prepychu, pričom zisky túto mzdu rádovo mnohonásobne prekračujú. (Nemyslím teraz na živnostníka s jedným pomocníkom - zamestnancom). Argumentujú tým, že ak chce byť zamestnanec taký bohatý, tiež môže podnikať. Dobre vedia, že ak bude mať podnikateľ vyššie zisky, štát bude mať vyššie príjmy z daní a štátna pokladnica bude plná. A keď je plná, tak nerozdá peniaze študentom na vlaky zadarmo, ale investuje do niečoho, čo mu prinesie zisky (perspektívny výskum) alebo bezpečnosť, resp. poriadok, napríklad stíhačky či policajné autá. Keby sa k moci dostal pán Matovič, alebo Sulík, bolo by to presne takto.

Ľavičiar pri vláde toto podnikateľovi celkom neumožní, ale naopak, núti ho rôznymi nástrojmi viac sa podeliť o svoj zisk so zamestnancom. Tvrdí pritom klamlivo, ako napr. Fico, že to my (SMER) dáme ľuďom vyššie platy. V skutočnosti to platia všetci svojimi daňami. Týmto spôsobom možno nebude plná pokladnica štátu, ale ľudia viac zarobia, možno si doprajú regeneráciu tela po nočnej práci a pod. Štátna pokladňa bude prázdnejšia, aj zisky podnikateľov budú nižšie. A ešte dá zo štátnych peňazí na školstvo, vedu, kultúru, cirkvi, mládež, atď.

Obidve tieto koncepcie majú svoje výhody pre niekoho. Hádajte, ktorú z nich podporí viac ľudí? No jednoznačne tú ľavicovú, pretože chudobných ľudí je tu najviac (v Európe).

A TU JE RIEŠENIE problému nízkej podpory pravice: Ak chce pravica zvíťaziť, musí zamestnancom sľúbiť, že budú mať vyššie príjmy. Teda že sa podnikatelia viac podelia. Tým myslím najmä na podniky s veľkými ziskami. Povedať v tejto situácii drahoty a nízkych platov, že Fico to robí zle, znamená zvýšiť jeho voličskú základňu o 10 percent.


Pravičiari - sú inteligentní a schopní konať
- záujem jednotlivca považujú za dôležitý v pomere k záujmom štátu/spoločnosti
- hovoria, že každý človek zodpovedá sám za svoje konanie a za životnú úroveň
- okrádajú jednotlivca tým že mu nedajú zaslúženú mzdu
- pre vidinu zisku dokážu celkom zničiť pracujúceho, majú ho za otroka
- pomoc neposkytujú plošne, ale len tomu, kto ju naozaj potrebuje
- nepotrebujú demokraciu, napriek tomu tam funguje výborne -
- štátny rozpočet majú vyrovnaný, požičajú si len, koľko môžu vrátiť
- nepotláčajú slobodu slova, pretože právo si dokážu vymôcť súdne
- dobre a rýchlo fungujúce súdnictvo
- z toho vyplýva, že druhotná platobná neschopnosť neexistuje
- vedú tiché dobyvačné vojny s cieľom získať nové odbytištia

Ľavičiari - nedokážu produkovať peniaze, iba ich niekomu zobrať v podobe daní a poplatkov či znárodnenia majetku
- sú neschopní a najmä bez vízie, moc si kupujú sociálnymi programami pre masy
- z toho vyplýva nedostatok prostriedkov v štátnej kase, vysoké vnútorné a neskôr aj zahraničné dlhy
- žobranie o peniaze z eurofondov, ako argumenty sa používajú rôzne formy vydierania ostatných členov EÚ
- z toho vyplýva vysoká legalizovaná korupcia v najvyšších štátnych orgánoch a nelegitímne vzťahy s neštátnymi subjektmi, teda korupcia aj na nižších úrovniach, vznik organizovaných kriminálnych skupín
- kupujú si mlčanie polície a prokuratúry za vysoké platy, preto sú neschopní zaistiť bezpečnosť obyvateľstva
- peniaze mrhajú na tzv. sociálne programy, ktoré umožňujú parazitovať na štáte veľkým skupinám
darebákov, čím potláčajú rast a rozvoj ľudských schopností
- riadenie je podrobené ideológií, ktorá uprednostní "nášho" človek a pred odborníkom
- z toho vyplýva brzdenie pokroku humánneho, technického aj ekonomického
- jednotlivec nič neznamená
- charakterizovaní cenzúrou masmédií


Na záver Vám ponúkam jednu zo svojich slohový tém, ktorou som sa zaoberal v čase voľna. Au revoir!
Raz sa táto moja téma dostane do učebníc ekonómie. (To bol žart.) Nevylučujem však, že už to v nich je ako súčasť marxisticko-leninsko-hitlerovskýchh lží, kam bola zanesená na to, aby bola zneužitá - ako inak, na ovládanie más.

Nuž teda, to, čo dnes nazývame pravica, je priamym pokračovateľom kráľa či šľachty alebo vojska z čias feudalizmu. Ľudia s nadpriemernými schopnosťami, ktorí si vďaka génom svojich bohatých rodičov mohli ku svojej vrodenej inteligencii a odvahe dovoliť zaplatiť aj kvalitné vzdelanie pokračujú v násilnostiach na masách s nižším vzdelaním, inteligenciou a sebavedomím. Tieto násilnosti mali za feudalizmu formu nútených prác, vojen, podmaňovania národov, rás, degradovanie chudobného jednotlivca na vlastníctvo mocipána či otrokára a tak ďalej podobne. Bohatí a mocní žili v socializme, ale len medzi seberovnými. Socializovali sa, t. j. navzájom si kryli chrbát vytváraním inštitútov štátneho práva a kultúry, ktoré upevňovali ich moc a presviedčali udupávaných o tom, že tento poriadok je spravodlivý. (Aká nápadná je táto historická skutočnosť s dneškom! Ba čo viac, vždy je to takto!) Neokrádali štát. Prečo? Lebo bohatstvo a prosperitu im zabezpečovali jednak vojensky alebo kriminálne nadobudnuté pozemky a okrádanie jednotlivca, ktorý bol najprv otrokom, potom bezprávnym poddaným, neskôr občanom, o zaslúženú mzdu. Dôsledkom boli húfy nevzdelaných bezzemkov, hladomory, epidémie chorôb a ďalšie negatíva, pričom nejaké percento si žilo v nepredstaviteľnom luxuse.

Samozrejme, že takýto stav z času na čas vyvolal vzbury, neskôr revoltu a nakoniec úplné rozvrátenie doterajšieho systému. Vznikla ľavica, ako pokračovacia línia síce pracujúcich, ale neschopných, menej inteligentných a menej vzdelaných ľudí, ktorí mali ambíciu riadiť spoločnosť. Neokráda jednotlivcov, ako pravičiari, ale chce spoločné prostriedky využiť pre spoločné dobro všetkých ľudí. Jej problém je snáď iba jeden, ale ten je obrovský a spúšťa lavínu ďalších - má názov korupcia. Z obrovského príjmu z daní kradne vo veľkom a aby to zaslepila, kupuje si masy sociálnymi programami.

Udupávaní toho nakoniec mali dosť, uverili nejakému socialistickému vizionárovi, ktorý im vštepoval nenávisť k bohatým na straníckych mítingoch a tí nakoniec zvrhli nenávidených vykorisťovateľov, v ktorých videli príčinu svojho utrpenia. Zdalo sa , že odteraz bude všetko iné, dobré. Z vykorisťovaných otrokov sa stali pracujúci, ktorí sa riadili podľa hesla "Socialisticky pracovať = socialisticky žiť."

Ale pred očami sa im začalo odvíjať déja vu z minulosti. Vzdelaných a inteligentných, predtým bohatých vyzabíjali, v lepšom prípade im dali vychutnať si čaro nútených prác v koncentračných táboroch, gulagoch či "stavbách mládeže", väzeniach a iných podobných inštitúciách. Do čela si postavili straníckych predákov, ktorí "vybojovali" revolúciu, "zaslúžilých členov" spriatelených politických strán, neskôr len jedinej strany a začali budovať socializmus. Lenže zistili, že títo šikovní, čo sa vedeli dostať k peniazom , im chýbajú. "Zaslúžilci" videli štát do krachu, pretože jednak nevedeli nič robiť, nemali vzdelanie, ale najmä nemali víziu, "spirit" predstavu, o tom, čo by sa malo v budúcnosti podniknúť, čo je dôležité a čo nie. Skrátka, vedeli rúcať vlády, ale štát riadiť nevedeli. Tí, čo by vedeli podnikať, nemohli, pretože súkromné podnikanie bolo takmer úplne zakázané ("podnikať" ste mohli napríklad ako opravár obuvi). Hospodárstvo zakrátko začalo ísť dolu vodou a takmer všetci sa mali zle. Obyvateľstvo sa začalo zahrievať a potichu bublať. Na to začali komunisti tvrdiť, že ľudia sa majú zle kvôli spiknutiu zahraničia a začali ho nazývať nepriateľským imperializmom.Viacero moderných "poddaných" začalo proti týmto vysvetleniam nahlas šomrať, nuž sa ich komunisti buď zbavili na trvalo alebo ich šupli do lágrov. Vznikalo tu povedomie strachu, v ktorom rodičia vychovávali deti. Komouši cítili, že ak sni nekúpia masy, tak sa im vládnuce stoličky rozsypú pod zadkami, tak dávali všetko zadarmo: školy, lekárov, nemocnice, právo na prácu, nenávratné pôžičky, odborové rekreácie, atď., atď. Každý deň kvákali všetky noviny, rozhlas a televízia o veľkých úspechoch socialistických pracujúcich a socialistického štátu pod vedením jedinej reálne povolenej strany komunistov. Na udržanie veľkých más v poddanosti však bolo treba aj veľa policajtov a vojakov, ktorí by "chránili výdobytky socializmu" pred tzv. triednym nepriateľom, nuž ich naberali z radov občanov vo veľkom množstve a dobre ich platili, takže platy ľudí boli veľmi nízke a takmer všetci tu boli rovnako chudobní. Z verejných prostriedkov (daní) sa síce vybudovali školy, ale tie učili ľudí len málo vecí potrebných na skutočnú prácu. Vybudovali sa nemocnice, ale lekári v nich liečili len veľmi slabo - mali sme oveľa vyššiu úmrtnosť v porovnaní so Západnou Európou. Nové moderné lieky neexistovali. Niektoré verejné opatrenia v oblasti zdravotníctva a hygieny, aj iných boli pokrokové, ale tých bolo veľmi málo (odhad do 1 %). Vybudovali sa továrne, ale naše o výrobky bol záujem iba v zaostalých krajinách vrátane Ruska. V čase, keď sa na Západe bežne používali osobné počítače, sme sa my v Československu tešili z tajne prepašovaných digitálnych hodiniek a s hrdosťou sme rátali na kalkulačkách. Pozerali sme sa na čierno-biele televízory plné štátnych lží. Farebné boli luxusným tovarom a ich farebné podanie bolo strašné. Technologický pokrok tu v podstate neprebiehal, hoci všelijakých vyštudovaných kandidátov vied, ktorí nič nevedeli, a tvárili sa, že niečo vyvíjajú, sedelo v akadémii celé kŕdle. Všeobecne bol na trhu nedostatok bežného tovaru aj služieb (všetko bolo v moci štátnych úradníkov), takže vznikala obrovská, každodenná korupcia, podplácanie predavačov, remeselníkov, úradníkov, lekárov v snahe zabezpečiť tovar či služby pre svoju rodinu. Ľudia v továrňach, jedálňach, reštauráciách, službách kradli ako straky a výrobky si potom s inými vymieňali za iné, za protislužby, alebo za peniaze. Vedúci predstavitelia štátu neboli lepší. Keďže košeľa je bližšia ako kabát, a všetko bolo spoločné (základná téza socializmu) stranícki predáci a ich prisluhovači si niektorý spoločný majetok "premiestňovali" bližšie k sebe, čiže domov alebo na tajné účty vo Švajčiarsku. Veľkí súdruhovia si takto medzi sebou budovali oveľa silnejší socializmus, než ho mali medzi sebou a poddanými občanmi, takže vnikal medzi nimi obrovský odstup, čo nakoniec viedlo k tomu, že vedenie štátu stratilo spojenie s reálnym životom obyčajných ľudí. Prosto, vláda ľudu prehĺbila ekonomický, technologický a najmä morálny úpadok.

Na to samozrejme reagovali občania s vyššou inteligenciou, ktorí sa medzičasom narodili (v tomto je príroda geniálna - hoci by ste ako vláda pozatvárali všetkých intelektuálov a pozabíjali všetky vedúce osobnosti - aj z generácie absolútne nevzdelaných polodebilov vie namixovať takých jedincov, ktorí sú nadpriemerne inteligentní, odhodlaní a odvážni, sú obdarení charizmou a stanú sa veľkými osobnosťami, takže vedia presvedčiť iných ľudí o svojom presvedčení a podnietiť ich k aktivite), nedali si vygumovať mozgy každodenne sa opakujúcou propagandou a povedali si dosť. Nebudeme poslúchať tých, ktorí sú hlúpejší od nás - chceme aby odstúpili a tento štát budeme spravovať vecne a s rozumom, a nie podľa nejakej ideológie nalinkovanej v Kremli. Komunistov, teda ľavičiarov povyhadzovali z vlády a z parlamentu (no, ako ktorých) aj z miestnych správ štátu a začali vládnuť podľa seba.

Samozrejme, že všetku burinu nevykynožíte, nuž nám vo vláde a v parlamente ostali rezíduá nielen členov komunistickej strany a ich potomkov, ale najmä rezíduá socialistického myslenia, pričom už nie sú nijako obmedzované zákonitosťami (napr. právo na prácu), aké vládli počas socializmu, v ktorom človek ako jednotlivec nemal nijakú hodnotu, a tak ho aj dnes možno podviesť, zabiť, oklamať, predať, nedať mu plat, aký by si zaslúžil atď., a tak títo kryptokomunisti smelo využívajú všetky zlé vlastnosti socializmu aj kapitalizmu na to, aby sa obohatili, resp. aby vo vláde opäť získali moc oni a ich sponzori. Dôsledkom vlády pravičiarov však je to, čo som uviedol na začiatku: svojimi schopnosťami rýchlo nadobudli postavenie, moc, majetky, zamestnávajú ľudí, ale nechceli sa podeliť so ziskami, a preto skončila vláda Dzurindu.

Nastúpila éra Fica. Lenže z historických skúseností vieme, kam vždy dôjde ľavica - skôr či neskôr, a vôbec každá totalita. K ekonomickému krachu. Teraz sme sa ocitli v momente, keď sa znova zobúdza, nazvime to, pravicové cítenie občanov a je možné, ak ľud nezabudne na tento prípad. že nasledujúce obdobie sa dostane k moci pravica.

Inak treba dodať, že pojmy pravica a ľavica rýchlo strácajú alebo už aj stratili svoj pôvodný význam v tomto svete miliónových krádeží zo štátneho rozpočtu, lacným nakupovaním a drahým predávaním štátnych pozemkov, zneužívania moci a prerastanie organizovaných skupín (či ž legalizovaných alebo nie) do štátnej správy, vlády, parlamentu či súdnictva.

Stále však tvrdím a budem tvrdiť, že občana oveľa viac okrádajú ľavicoví zlodeji ako pravicoví.
20.03.2018 | @@@

začnem najprv takto ...maš pravdu autorka porovnava 1200 eur ale ti ludia čo pracuju v noci len malo z nich ma taku mzdu väčšinou ide len o ludi z nizkymimzdami takže o 1200 eur ako priemer možu snivať takže autorka si v tom vybrala nezmyselne porovnanie .........
........ čo sa tyka toho zvyšku popisal si to ako keby pravičiari boli ti najinteligentnejši a lavičiari nejaky bežny alebo hlupi ludia ...ale uvedom si že ked je niekto inteligentny tak ho neprekvapia bežny ani hlupi ludia lebo s tym si ako inteligent vie poradiť .....to ale ukazuje že ti pravičiari nie su až taki inteligentny v pdostate by som povedal že su na rovnakej urovni ako lavičiari ....to čo si ale zvyšok pipisal si popisal len to že všetci su sebecky a tak sa aj spravaju a toto tu ja tvrdim stale že všetci su sebci a spravaju sa sebecki .....ak chce pravica vladnuť tak by malo pohnuť tym mozgom aby ukazala svoju inteligenciu a nevyhovarala sa na ludi že volia lavicu lebo su tupi alebo blbli alebo ich nazyvaju niektori tupovoliči a podobne toto len ukazuje že pravičiari nemaju nič alebo nevedia nič len uražať inych lebo sami nevedia ludom nič ponuknuť ....... problem pravice ale je že ako si pisal chcu dať len bohatym a firmam na ukor zamestnnacov takto sa všetci spravaju takto sa sprava aj sulik ktory to ma prave v jeho odvdovom bonus presne takto popisane bohatym ludom a firmam dame viac na ukor zamestnancov a vykresluje to ako prinos pre všetkych aj ked je to nezmysel a ide mu len o nabalenie bohatych presne ako to robil dzurinda ktory tvrdil ludom že maju si uťahovať opasky a pritom on sam znižoval dane bohatym ludom a firmam a bežny ludia si mali utahovať opasky no potom jasne ako to v roku 2006 skončilo ......čo sa tyka pravice je chyba že nerobi to čo často sama prezentuje ale len radi o tom kecaju ale nič z toho skratka prezentuješ ich ako inteligentov ale ja by som ich vlady ktore boli na slovensku nazval vlady deb.lov a to preto že nerobili to čo mali ....aj pravica može vladnuť a može mať podporu aj bežnych ludi ale len vtedy ak bude robiť to čo ma a to znamena nižšie dane a celkovo danove zataženie čiže aj dovdoby a tak ale tym padom že štatu budu chybať peniaze každemu je jasne že je treba šetriť ale nie ako dzurinda ktory šetril na bežnych ludoch ale to aby šetrili na štate na štatnych zamestnnacoch štatnyhc inštituciach a podobne ved toto podporuju aj bežny a chudobny ludi tak prečo toto prave pravica neviuživa ked sa sama k tomu hlasy ale namiesto toho aj dnes to je vidieť že chcu viac dať učitelom viac štatny zamestnnaocm a podobne zas na ukor ludi to len pôjde .......ale toto je len chyba štatu že nešetri na sebe podla štatistik na slovensku ide na socialnu oblast z celkovych vydavkov štatu len 33% čo znamena že prave na tom zyvšku ma štat šetriť a nie na bežnych ludoch toto chcu aj bežny aj chudobny ludi a toto by mali chcieť aj ti tvoji pravičiari ale oni nechcu oni opať chcu len šetriť na tych 33% aby opať štatny zamestnnaci a celkovo štat sa zas nabalovať a v podstate tu su presne taki isty ako ti tvrdiš o lavičiaroch ale oni robia to iste len to lepšie ospravednuju stači si spomenuť na ich svinstva napriklad zalate padaky z roku 2012 alebo nedavne vyhlasenia pravicovych poltikov že chcu vyššie mzdy alebo tej gaťkvej ktora chce 10tisic eur na mesiac mzdu a to že cela SaS nepodporila zmrazovanie platov lebo oni chcu viac toto vštko ukazuje na pravicu ako na bandu tarajov ktory bežnym a chudobnym ludom by odtrhli aj posledny kusok cheba od ust len aby sami sebe dali viac ....a pritom ludia chcu jednoduche veci od štatu a v podstate chcu to iste ako podnikatelia alebo firmy čiže nišžie dane a odvody ale nie na ich ukor ale na ukor štat a štatnych zamestnnacov ....ved len na mzdy štatnych zamestnancov ročne ide 7,7 mld eur ......aj štatny zamestnanci by si mali uvedomiť že pracuju pre štat a ked sa im nepači možu isť do sukromnej sfery ale ked pracuju pre štat mali by veci robiť pre verejnosť z čoho vyplyva že mali by sa aj trochu obetovať pre verejnosť a nie ešte dostavať 13 alebo 14 palty a odmeny častokrat aj za nič .....tu ešte spomeniem lebo až 42% vysokoškolakov ktory pracuju pracuje pre štat dalšich 40% v sukromnej sfere a zyvšok su samozamestnanvatelia čiže podniaktelia takže je jasne vidieť že je to štat ktory udržuje vysokoškolakov v socializme ano štat udržuje vlastnych zamestnancov v socializme a ostatnych tlači do kruteho kapitalizmu a paradoxom je to že to robia prave ti vysokovzdelani ludia ktory často nemaju žiadnu empatiu dokonca ani moralku len ich zaujem je vyšši profit pre seba aj na ukor inych

21.03.2018 | Roman Kanala

Pre HlasNahlas:

človeče, napísali ste celý blog. Je to síce trochu krčmové, tvrdenia nie sú vždy zakotvené vo faktoch, ale je to celkom zábavné čítanie. Najviac sa mi páčilo porovnávanie pravice s ľavicou. Sú to celkom trefné postrehy. Ale je tam zmes všeobecných čŕt so špecifickými na Zlodejsku po zlodejsky.

Čo tam výslovne nesedí sú tvrdenia na začiatku článku, že 100% príplatok nie je hrozbou pre ekonomiku. Ako príklad je uvedená hodinová mzda 2.50 a 5 Eur. Nuž i toto závisí od kontextu. Dôležitá je produktivita v odvetví a kapitálová intenzita.

Bankárov s dvadsaťtisícovými mesačnými platmi nebudú nútiť pracovať v noci, lebo zo strany zamestnávateľa by sa to nevyplatilo a zo strany zamestnanca, tí zarábajú dosť, aby na nočnú prácu neboli odkázaní. Ale napríklad železiarne, či montážna linka na automobily, to sú drahé investície, ktoré treba amortizovať a najlepšie pri nepretržitej prevádzke. Sú odvetvia, ako textil, či káblové zväzky, alebo lisovanie plastiku či výroba kovových súčiastok, kde tých 50 a 100% úplne zruší profitabilitu a prevádzky pôjdu inam. Napríklad do Bangladéša, lebo aj Čína je už pridrahá. Číňani kupujú pôdu na Ukrajine, vo Vietname a v Afrike a presúvajú podradnú výrobu tam.

Ziskovosť je ovplyvnená podielom mzdy na celkových nákladoch. V niektorých odvetviach zvýšenie priemerných mzdových nákladov o 20% (príplatky za časť popoludňajšej smeny) spôsobí zvýšenie celkových nákladov o 5% i viac. Ak je hrubý zisk nad touto hranicou, tak sa podnikanie prestane vyplácať. Ak je pod touto hranicou, tak náklady prevýšia zisk a po overení účtovníctva firma zavrie prevádzku, lebo by bola trvale stratová. Trvale stratové môžu byť len štátne alebo subvencované podniky, kde sa bankovky balia do alobalu.

21.03.2018 | @@@

lenže na vyrobky z bangladeša može EU uvaliť cla a ked maš podiel miezd na nakladou 10% a zvyšiš ich na 15% stale to može byť lepšie ako ked v bangladeši bude mať podiel miezd na nakladoch 5% ale EU uvali cla 15% ......preto mnohi neodchadzaju z unie inak by to robili už davno aj teraz ked všade nariekaju že nie je dostatok zamestnancov tak prečo sa všetci nezbalia a nejdu do srbska alebo ukrajiny kde je to lacnejšie ale namiesto toho vozia ukrajincov a srbov tu

21.03.2018 | IvanPe

Hlas:
Hruba medianova mzda bola 762€ a priemerna 955€. Pricom superhruba mzda je pri mediane 1030€ a cista 585€ a stat si berie 445€ a pri priemernej mzde je superhruba 1291€ (15492€/ rok) a cista 731€ a stat si berie 550€. To je z roku 2015.
Cize nerovnost v prijmoch je v cistom 146€/ mesacne. Co nie je nijak tragicke a aj preto je Slovensko najrovnostarskejsia krajina v Europe s najrovnomernejsie rozlozenymi prijmami.
Tolko k vyrazu “priepastne nerovnomerne”.
Rozdiel medzi lavicou a pravicou by mal byt v tom, ze lavica prerozdeluje viac penazi od ludi a pravica zasa viac penazi ludom nechava. Socialny stat by to bol vtedy keby lavica vybrane peniaze investovala do takych statkov/ veci ktore prinesu prospech vsetkym obcanom. Cize kazdy obcan bude po statnej investicii bohatsi akokeby investoval samostatne.
Toto vsetko ponechava pravica na obcana.
Idealny stav je ked su obe strany vyvazene, v case.
Problemom Slovenska je, ze lavica este nedotiahla ziadnu! investiciu do stavu kedy by obcanom prinasala vacsi prospech ako keby si to platili sami, pricom prerozdeluje stale viacej penazi. Ten kto na Slovensku investuje s nejakou (mizernou) navratnostou, cize s prospechom, je EU, pricom vacsina penazi nie su investicie ale hluposti alebo domaca zlodejina.
Atd.
Pravica nemoze slubit vyssie prijmy lebo:
- priebezny dochodkovy system je deficitny a druhy pilier uz nema ani ambiciu ho v buducnosti nahradit, cize deficit bude vacsi a problematickejsi
- vie, ze na zvysovanie miezd nema takmer ziadne paky, jedine snad znizovanie dani podnikatelom, co ale uz mnohokrat podnikatelia ukazali, ze usetrene peniaze nedaju zamestnancom, ale radsej reinvestuju alebo bohatnu
- atd
Problemom priplatkov za noci a vikendy je, ze sa dotykaju vacsinou tovarov citlivych na cenu a mnohokrat na predajniach aj dotovanych (pecivo, chlieb) alebo sluzieb, ktore maju nizku pridanu hodnotu (upratovacky, hotely, ...) v kombinacii s Eurom a inflaciou.
Atd.

21.03.2018 | @@@

"pravica zasa viac penazi ludom nechava. "
...........len rozdiel je v tom že pravica na slovensku nenechava viac ludom ale len bohatym ludom a bohatym firmam a preto su ludia na slovensku proti pravici ....ani dzurinda nedaval viac ludi ale len bohatym ked im znižoval dane a pri rovnej dani sa hovorilo že bežnych a chudobnych ludi sa to nedotkne ale v skutočnosti zvyšil dph na potraviny zo 6% na 19% čo vyrazne zatažilo bežnych ludi potom dalšie rapidne zvyšoval ceny energii ako elektriny a plyn aby tieto štatne monopoly mali ovela vyššie zisky a vdaka tomu naplnil štatnu kasu opať čiže urobil len klučkuz aby zas oj.bal ludi takto ked už nevyberal na daniach ale cez štatne monopoly ale stale od ludi ale už sa to nepočitalo do dani takže tu ho zahraničie chvalilo že znižuje cekovo dane ale to že si to odniesli bežny a chudobny ludia už nikoho netrapilo ....len medzi rokmi 2000 až 2005 išli ceny plynu hore o 2,3 nasobok pre porovnanie mzdy medzi rokmi 1998 až 2006 išli hore o 89% takže ti ludia doplacali na jeho vladu zatial čo bohatym sa dane znižovali a oni jasne mali ovela viac preto ho tak oslovovali .....ked pekne oj.bal bežnych a chudobnych ludi aby bohatym dal viac a potom je jasne že prečo ludia na slovensku neznašaju pravicu ktora bohatym dava a chudobnym berie

21.03.2018 | salamoon

hlas na hlas... vsetko sprivatizovane, podnikatelia alebo ich zastupcovia vsade.. vo vlade, v parlamente.. podniaktelia financuju polit. strany... a ty tu taras o lavici... :D

19.03.2018 | SamuelLw

"Naše mzdové náklady patria v EÚ k najnižším, či už nominálne, ale aj po prepočte cez paritu kúpnej sily."

2018. Nižšími mzdami k vyšším ziskom: http://poleblog.sk/...

2012. (Ne)zvyčajná žena: https://kuciak.blog...

20.03.2018 | @@@

ved o to tu cely čas ide len o zisky aby boli vyššie za dzurindu len medzi rokmi 2002 až 2006 narastli zisky firiem 2nasobne a tak po tolkych rokoch je už firmam aj ten zisk malo ako sa hovori kto ma vela chce ešte viac a toho sa držia firmy na slovensku a tak chcu znižiť odvodvode zataženuie ale oni ho chcu znižiť len na strane zamestnavatelov čim by došlo len k tomu že čista mzda by sa nezvyšila len by ostalo viac zamestnavatelom čo by sa prejavilo vyššim ziskom tak ako je to napisane v članku čo si priložil o to tu cely čas ide lebo tymto ludom nikdy ale nikdy nešlo o zamestnancov ale len o oblbnutie všetkych na konci čoho je ovela vyšši zisk na ukor zamestnnacov

23.03.2018 | Silvia Hallová

Keď sa pozrieme na štatistiku prechádzajúcich rokov, dynamika na trhu práce nevyzerá dobre. Mzdy razantne rastú, pričom Slovensko patrilo v minulom roku k špičke EU (https://www.flickr.com/photos/152135503@N04/27099­394888/in/dateposted-public/)

A práve v čase rekordnej zamestnanosti, keď je nedostatok pracovných síl a trhová cena práce rastie (ako dokazuje rekordné zvyšovanie miezd vo Volkswagene), zvyšuje vláda skrze nové príplatky za nočnú prácu a prácu počas sviatkov náklady na prácu, veď to platí zamestnávateľ. Je to ekonomicky nerozumné a škodí to podnikaniu.

Tu je náš protinávrh:

Vyššie príplatky za prácu v noci, cez víkendy a počas sviatkov: Áno, ale bez dodatočných nákladov pre zamestnávateľa, a to znížením príspevkov zamestnávateľa na sociálne odvody. Aj zamestnanci by mali mať z príplatkov viac: Oslobodenie od dane pre príplatky za nočnú prácu by bolo zo strany štátu férovým krokom voči ľuďom, ktorí pracujú, zatiaľ čo iní spia alebo si vychutnávajú svoj voľný čas.

Zdá sa to finančne neúnosné? Vôbec nie: Len treba zabezpečiť, aby menej peňazí mizlo v tuneloch a zmizla čierna a fušerská práca. To povedie k vyšším ziskom aj vyšším mzdám.

P.S.: Aj keby bola ročná mzda 12 000 EUR v Rakúsku v porovnaní so Slovenskom nesprávny príklad, otázkou stále zostáva, prečo v „drahom“ Rakúsku s vysokými daňami zamestnanci zarábajú skoro o 1 000 EUR viac ako na Slovensku? Viedeň nie je tak ďaleko od Bratislavy, aby sa táto strata dala vysvetliť rozdielnou kúpyschopnosťou...

20.03.2018 | salamoon

presne tak pani blogerka, do Nemecka cez Banglades !

20.03.2018 | Roman Kanala

Toto by trh riešil lepšie, ako populistický ficomarketing od stola. Už teraz začína fungovať trhový mechanizmus.

Dva články z dnešného Smeho:

Nezamestnanosť opäť klesla, bez práce je rekordne málo ľudí
Nezamestnanosť sa v krajine znižuje nepretržite od leta 2016, februárové hodnoty sú najnižšie od vzniku Slovenskej republiky.
20. mar 2018 o 10:49 (aktualizované 20. mar 2018 o 11:42) SITA, ČTK, TASR
https://ekonomika.s...

Zamestnávatelia ťahajú za kratší koniec, začali znižovať z nárokov
Pracovný trh sa za ostatné roky výrazne zmenil. Na rozdiel od krízy, počas ktorej boli v nevýhode uchádzači o prácu, dnes bojujú s nedostatkom pracovnej sily zamestnávatelia.
18. mar 2018 o 1:10 Štefánia Kačalková
https://ekonomika.s...


Najlepšie by bolo ponechať na trh aj výšku nočných príplatkov. Ak budú dosť vysoké, mladí sa budú hrnúť na nočné smeny, lebo 1) vládzu a 2) potrebujú peniaze.

20.03.2018 | @@@

ešte jedna veci prestať vyradovať ludi z uradu prace aby sme vedeli aka skutočna je vyška nezamestnnaosti .....uvediem priklad http://www.upsvar.s... stači otvoriť tu tabulku a tabulka čislo 8 v nej je "Štruktúra UoZ (stav ku koncu mesiaca) podľa profesie (SK ISCO-08) vykonávanej bezprostredne pred zaradením do evidencie v SR " a tam je kolnka "bezprostred. pred evidenciou bez zamestnania" uvedene 112 438 ludi z celkovo 193 321.....to chcu povedať že tolko ludi pred evidenciou nemalo žiadnu pracu ????.....odpoved je nie je to tak ide mnohokrat zaratanych aj ludi ktory predtym boli vyradeni z uradu prace toto ukazuje že samotny urad prace vyraduje obrovske množstvo ludi pre nespolupracu čo ukazuje aj tabulka čislo 7 kotra ukazuje kolko ludi v poslednom mesiaci ktory boli zaradeny do evidencie a tych je 15 059 z nich 7349 nemalo žiadnu pracu ale sme v polovici školskeho roka takže z tychto ludi to nebude takže ide len o ludi ktory sa opatovne zaraduju na urady prace po predchadzajucom vyradeni ....takže cely udaj o nezamestnanosti je dosť skreslujuci prave vyradovanim ludi z uradu prace a potom opatovnym zaradovanim .....ale toto všetko by sa dalo vyriešiť raz a navždy a to tak žeby sa urad prace zrušil a zaviedla sa len nejaka evidencia nezamestnnaych ktory by sa prihlasili ked pracu stratia a odhlasili ked si ju najdu a počas toho by poberali všetci rovnaki a jednu jedinu davku žiadne ine by neboli tym padom by sa nemhol nikto vyhovarať ako dnes že jeden berie viac ako iny a žiaden inu povinosť by nemali takže žiadne pobehovanie po uradoch ako dnes tym padom by štat mohol prepustiť celu tu masu uradnikov na uradoch prace ktory aj tak nikomu pracu nenajdu kedže 90% nezamestnanych čo si pracu najde aj tak si ju anjde sami a nepotrebuje na to urad ani uradnikov tkato sa len zbytočne minaju peniaze ......takto keby sa to nastavilo potom by sa prihlasili všetci čo nemaju pracu a to by bol realny ukazovatel nezamestnnaosti a nie ako dnes kde sa umelo znižuju čisla a to sa nerobi len dnes to robila každa vlada lebo žiadnej nešlo o to aby ludia si našli pracu ale len o znižovanie nezamestnnaosti aj preto tu nikto k tym nezamestnanym nepriklada čislo o raste zamestnnaosti ako tomu je napriklad v usa kde sa tento udaj prezentuje verejne .....a ešte jedna vec prečo by sa urady prace mali zrušiť je aj to že dnes sme v dobe technologii a mnohi ludia maju doma internet dnes na hladanie prace nepotrebuju ludia urady prace a ich biznis z kadejakymi nezmyselnostiami ako rekvalifikacie z ktorych si niektory urobili biznis

20.03.2018 | @@@

a ešte jednu vec spomenie tak ako volaš po trhu nech to sam vyrieši ok v pohode ale ta volnost musi byť aj na druhej strane či znamena to aby nie ako dnes kedy urady prace nutia tych nezamestnnaych aj na zle pozicie len aby znižili nezmaestnanosť alebo posielaju ludi 400km na opačny koniec slovenska pracovať za 500 eur v čistom lebo takto tych nezamestnanych ale aj zamestnnaych poškodzuju a to tym že ti zamestnavatelia potom nemaju zaujem zvyšovať mzdy ked im urady prace takto natlačia zamestnnacov a oni o nich nemusia bojovať čiže ani zvyšovať mzdy

20.03.2018 | salamoon

tak neprd vo svajciarskom statnom sektore, ale prid nam to ukazat sam na Slovensko ako si uzivas trh na nočnych.. nezamestnanost je v skutocnosti o niekolko percent vyssia (to je statistika len z registrovanych), kedze mnohi nie su registrovani a priemerna slov. mzda za minuly rok bola 945e, co znamena, ze sa nic nezmenilo a ani ziaden vyrazny rast platov tak ako to burzoazne media serviruju sa nekona.. nedostatok zamestnancov je mozno pri pase a v IT.. ti prvi kvoli nizkym ponukanym platom, nedostupneho byvania, tych druhych je nedostatok vsade na svete.. skus si hladat na Svk po 40tke aj s tymi novinarkami co si nalinkoval nejaky "average job" a potom spolu rozpravajte o udajnom nedostatku zamestnancov a podobne bludy.. to, ze slov. kapitalisti boli roky rokuce zvyknutí na eldorado este neznamena, ze zrazu je vsetko naopak..

21.03.2018 | IvanPe

Samuel, ohlupovanie a zavadzanie diskutujucich nic nezmeni na fakte, ze disponibilny zostatok zo mzdy slovenskeho zamestnanca je mensi alebo porovnatelny s tym co si z jeho prace berie stat, ktory sa na jeho produkcii nijako nepodiela. Ani ked prevediete cisla na podiely, cize percenta, to to nic nezmeni na fakte, ze zamestnanci s najnizsimi platmi maju cisty prijem na Slovensku mensi ako v okolitych krajinach, pricom cena prace je takmer rovnaka.
Ak aj zacnete porovnavat priemerne prijmy, tak sa musite vyhnut konkretnym cislam, lebo zivotna uroven je napr v Nemecku neporovnatelna s tou na Slovensku.
Argumentovat priemyselnou vyrobou v dobe, ked vyspele ekonomiky su postavene na sluzbach, je primitivizmus mimoriadneho zrna, to dokaze iba clovek co miesto roboty o nej iba keca, a oportunista.

21.03.2018 | @@@

to je preto že zamestnavatelia platia zamestnnacom malo a ked im davaju malo štat musi percentulane vybrať viac aby dosiahnol to čo ma ..... takže ide len o nenažranosť firiem a podnikatelov na slovensku

20.03.2018 | ataman

Robotizacia / automatizacia je plnom prude a teda zamestnavatelia usetria na mzdach aj priplatkoch.

20.03.2018 | hulo11

Ak budú nadčasy daňovo zvýhodnené, ako navrhuje blogerka, tak potom bude pre firmu výhodné dať ľuďom čiastočný/nižší úväzok a všetko riešiť cez nadčasy, nie v noci a cez víkend, ale také tie bežné nadčasy v týždni. Alebo inak, nezamestnať ďalších ľudí, ale nariadiť nadčasy tým terajším.
Alebo len chcete, aby nebolo pre firmy také "nevýhodné" nechávať ľudí pracovať v noci a cez víkendy?

21.03.2018 | salamoon

nielen to, bojuje tym aj za vyssie dochodky.. cim nizsia mzda, tym vyssi dochodok.. :D

20.03.2018 | IvanPe

Ked stat znizi zisky firmam neznamena to, ze zamestnanci dostanu viac penazi. A bohuzial zamestnanec taha za kratsi koniec.
Fakt, ze dane a odvody su v napr v AT nizsie pri danom prijme, nehovori nic o priemernej mzde, ale vela o tom, ze stat SR zdanuje a zodvodnuje svojich zamestnancov s najnizsimi prijmami viac ako napr spominane AT.
Stat sa bezbreho pasie na zamestnancoch a prstom ukazuje na zamestnavatelov, idealna kombinacia pre domaci kapital: v momente ako sa vam minu dotacie a danove ulavy odidte, “zamestnanci tvoriaci hodnoty ich budu tvorit aj bez vas a vy ste bez nich strateni”.

21.03.2018 | skorodochodca

ja vám, vážení, neviem ... neviem ..
Čo tak porovnať to so Švédskom?

22.03.2018 | jofof

Uz zase "mudre" prispevky pseudo ekonomov a kvazi podnikatelov o znizeni odvodov a dani. Z coho chcete platit skolstvo, zdravotnictvo, policiu,... Viem, ze sa vela kradne a podvadza ale aj keby to kleslo na 0, tak by to nestacilo. Jedina cesta je zvysovanie platov, aby aj po percentualne nizsich odvodoch toho ostalo dost pre vsetkych.

22.03.2018 | @@@

nepochopil si potom o čo im ide ...im ide len o biznis len o prachy pre bohatych aby bohaty boli ešte bohatši ....ak maš človeka čo ma ročne 250tisic eur a ponechaš mu viac o 50tisic eur pričom si bude musieť napriklad školy pre svoje deti platiť priamo zaplati nakoniec menej ako ten bežny priemerny ktoreho to vyjde viac .....je to niečo taketo štat potrebuje 100 eur mesačne od každeho zamestnaneho na financovanie niečoho tak to urobi tak že da 10% dan každemu tym padom od priemerneho zamestnanneho ktory zaraba tisic eur vyberie tych 100 eur ale ten čo zaraba 500 eur da 50 eur a ten čo zaraba tisic eur da 500 eur takže v podstate by mali byť bohaty solidarny s chudobnymi ale to oni nechcu a tak chcu to zrušiť a ked to zrušia tak ti ludia budu musieť tie služby platiť priamo a to 100 eur mesačne takže ten čo zaraba 500 eur bude platiť namiesto 50tich sto eur čim jeho naklady stupnu ale ten čo ma 5tisic eur bude platiť tiež sto eur a jeho naklady klesnu o 400 eur prave takto si to bohaty ludi predstavuju že to takto bude fungovať preto po tomto aj volaju ale oni nechcu aby všetko neplatil štat ale len to čo im vyhovuje napriklad školy lebo oni maju rovnako alebo aj menej deti ako bežny ludi takže by takto mohli platiť menej ale čo napriklad sa nespomina su napriklad cesty lebo cesty bohaty ludia a bohate firmy využivaju častejšie ako bežny ludia alebo chudobny vysledkom by bolo žeby prave oni toto museli financovať viac ale zaujimave že tu už su ticho a v tomto chcu socializmus aby sa naklady rozdelili medzi všetkych lebo vedia že v tomto by platili nakoniec prave oni ovela viac lebo ten čo dnes napriklad ani nevyuživa dialnice ale tiež ich musi platiť ....koncentracia dialnici na slovensku je ba a okolie takže oni by mali platiť najviac ale platia rovnako ako aj ten čo byva 50km od najbližej dialnice a počas roka ju priliš nevyuživa takto tito ludia oj.buju inych a snažia sa vždy len vytažiť pre seba vyhody na ukor ostatnych ale pokrytecky idu moralizovať len preto aby bohaty boli bohatši na ukor ostatnych

22.03.2018 | @@@

už ked som to načal tak to aj dokončim Ba a okolia boahtnu na ukor ostatnyh dane sa vyberaju všade ale profituje z toho ba v ba je tretina všetkych štatnych zamestnancov a 44% všetkych štatnych uradnikov tito ludia maju vysoke mzdy ktore su financovane z dani zo všetkych ludi na slovensku ale tito ludia vďaka tomu tahaju spotrebu prave v ba hore kedže ich je obrovska masa v ba vďaka tomu ba bohatne a bohatnu v nej aj podniaktleia a firmy na ukor prave regionov .....a ako som vyššie pominal je to presne o parazitovani bohatyhc ludi na ostatnych ked opať všetko sa tlači do ba takže ludia platia po celom slovensku aby nakoniec financie ostali v ba a teraz ak sa moci chyti pravica čo urobi ?....no jasne nechce prisť o toto bohatsvto tak kde šetriť ???....no oni chcu šetriť prave na tom čo sa prerozdeluje po regionoch rovnomerne ako napriklad dôchodky alebo ine socialne veci preto ich snaha je tu na tomto ušetriť a to prave preto aby bohatym dali ešte viac lebo vedia že keby išli inym smerom a to tym žeby ba neziskavala na regionoch potom by ba stratila a aj bohaty ludi v ba by stratili prave na tomto takto funguje všade po svete preto v mnohych krajinach su prave najbohatšie časti hlavne mesta na ukor zvyšku krajiny presne podla hesla davať bohatym viac na ukor ostatnych .....stale je to o tom vyberieme v celom štate ale použijeme peniaze najmä v hlavnom meste na vystavbu ciest dialnici infraštruktury mhd štadionov ktore nazveme narodne aby sme ospravedlnili to že sa na to sklada cely štat a berie to len hlavne mesto a podobne veci ktore končia len a len v ba .....ale ako som pisal tu šetriť nikto nechce lebo z toho bohatnu aj sukromne spolčonsoti v tychto oblastia a to často prave z toho a preto vedia že takto by prišli o obrovske kšefty a biznis ktory maju z toho prave najbohatši v štate

22.03.2018 | IvanPe

Skoda, ze su to zasa len pocity.

22.03.2018 | @@@

ake pocity ???

Silvia Hallová

Silvia Hallová
  • Počet článkov: 12
  • Priemerná čítanosť: 2479
  • Priemerná diskutovanosť: 14
  • RSS blogu

O blogu

Som partnerka spoločnosti Grant Thornton Slovakia, daňová poradkyňa a členka legislatívno-metodickej komisie pre daň z príjmov právnických osôb v Slovenskej komore daňových poradcov. Venujem sa daňovému poradenstvu pre domácich aj zahraničných klientov pri ich podnikaní a akvizíciách na Slovensku. Viac informácií o mne nájdete tu.