Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko urgentne potrebuje daňovú úľavu pre zamestnancov

09.02.2018 | Silvia Hallová

Diskusia (41 reakcií)

09.02.2018 | LPB

"No vyššie zdravotné odvody neznamenajú kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť u lekára či v nemocnici." Rovnako vyššia mzda nemusí znamenať vyššiu produktivitu, pridanú hodnotu, užitočnosť... často práve naopak.

09.02.2018 | martin33

Lenze na mzde sa moze zamestnavatel so zamestnancom dohodnut. Odvody musi ale platit zo zakona.

13.02.2018 | vovo

aj dohoda na mzde a jej výplata je povinná zo zákona,
u ľudí vykonávajúcich prácu vo verejnom záujme a v štátnej službe platové tarify a odvodene aj príplatky sú dané tabuľkami a priestor na dohodu je pri osobnom ohodnotení

13.02.2018 | Konsider

Madam Silvia Hallová,

absolútne rozumiem vašim motívom - rezonujete s názormi svojich obchodných partnerov, ktorých záujmy chcete presadzovať. Bohužiaľ, používate nesprávne východiskové údaje a vaše vývody sa tak stávajú absolútnym omylom.

"pri ročnom plate 12 000 EUR predstavujú náklady zamestnávateľa 16 224 EUR, čo je jedna z najvyšším súm v celej Európe. Na porovnanie: v Rakúsku sú náklady zamestnávateľa na zamestnanca pri ročnom plate 12 000 EUR vo výške 15 629 EUR" ...
TVRDENIE "náklady zamestnávateľa 16 224 EUR, jedna z najvyšším súm v celej Európe" JE ABSURDNÝ NEZMYSEL!.

Argumenty:
1. V Rakúsku neexistuje plat zamestnanca 12.000 € s nákladmi zamestnávateľa 15.629. Priemerná mesačná mzda v Rakúsku v hrubom je 3.548 €, v čistom po zaplatení všetkých daní a odvodov je to 2.320 €, čo je (https://podnikam.webnoviny.sk/priemerna-mzda-raku­sku/)
Pri priemernej mzde 1000€/mes v SK zamestnávateľ má náklady 16 224,

ALE PRI PRIEMERNOM RAKÚSKOM PLATE SÚ NÁKLADY ZAMESTNÁVATEĽA 52893 € ROČNE!!!

To sú reálne, skutočné náklady, kdoté rakúsky zamestnávateľ platí za zamestnanca!!!

A minimálna mzda? "po otvorení pracovného trhu rakúska vláda prijala tzv. antidumpingové opatrenia na pracovníkov z nových členských krajín EÚ a ustanovila, že nikto nesmie pracovať za menej ako 1.000 €.

Takže vy porovnávate priemernú slovenskú mzdu 1000€ s minimálnou rakúskou 1000€.

Po nomimálnom zvýšení platov o "obrovských 5%" stále Slováci majú ani nie tretinový plat voči Rakúsku a
NÁKLDAY NA ZAMESTNANCA SÚ 3,26 krát NIŽŠIE AKO V RAKÚSKU!!! A nie vyššie, ako tvrdí pani expertka.

Som šokovaný, akí odborníci sa tu vyjadrujú o ekonomike, mzdách a daniach.

Táto krajina, ak nemá ostať smetiskom a zaostalým chudobincom Európy, potrebujem ÚPLNE INÚ GARNITÚRU LÍDROV.

POTREBUJEME KVALIFIKOVANÝCH, EFEKTÍVNYCH A VEĽMI BOHATÝCH ZAMNESTNANCOV, ktorí budú domácim poskytovateľom produktov a služieb poskytovať silný odbyt, a odvádzať do zdravotných a verejných fondov také čiastky ako v Rakúsku.

JA CHCEM MAŤ CESTY, NEMOCNICA A ŠKOLY AKO V RAKÚSKU, NIE AKO V BRONXE!!!

13.02.2018 | Konsider

RESUMÉ:

Pani Hallová tvrdí, že náklady na zamestnanca v Rakúsku sú 15629 € ročne, na Sk JE TO VIAC! 16224€.

REALITA: Náklady na zamestnanca v Rakúsku sú 52893€ ročne, čo je 3,26 krát viac ako na Sk.

Porovnávať údaje vypočítané z minimálneho rakúskeho platu s údajmi z priemerného slovenského platu je na vyhadzov zo skúšky na VŠE v prvom ročníku., Pravda, na ekonomcikej U dnes stačí prečítať
prvé tri strany k Hájekovi, a si inžinier.

13.02.2018 | milan_k

uchopili ste to racionalne a da sa s vami suhlasit. dufam ale ze tie rakuske mzdy budeme dohanat produktivitou a nie nominalnym rastom miezd. to by bola cesta do pekla. proste si na tie cisla musime este generaciu, dve pockat.

14.02.2018 | Konsider

Nie, nemôžeme toľko čakať.

Cudzincov nechceme, našim tiež nedáme.

Pri takýchto platoch mladí ľudia masovo odchádzajú do zahraničia. Masovo: 50% vysokoškolákov chce odísť, ale už predtým desaťttisíce odišli študovať do zahraničia.

Ostanú tu chudobní, menej kvalifikovaní, ktorí budú málo platiť do fondov a a málo nakupovať, domáci podnikatelia (okrem pásových výrob na export) nebudú mať komu predávať.

Dánsko platí našim vysokoškolákom okamžite 750€ štipendium.

Vzdelanie, názory a politika našej "ekonomickej elity", ktorá smreteľne vážne hlása, že náklady 16.000€ v SK sú viac ako 52.000 € v A dovedie túto krajinu do pekla.

Slovensko predáva svoj produkt na tom istom trhu, v tom istom systéme, robí s tými istými technológiami, akurát produktivitu máme my 75%, a Rakúšania 125% EÚ

Pracovný čas v A je 38,5 hod, všetko naviac sa pripláca 50 až 100%. Platy sú 3x vyššie, ale ekonomický efekt je omnoho vyšší. Kto za to môže?

Úplne neschopný slovenský manažment, nevzdelaní a zaslepení ekonómovia, ktorí uvažujú ako posledný účtovníček, mafiánska oligarchia, ktorá k svojim podnikom prišla kriminálnou privatizáciou a brutálnym tunelovaním štátneho majetku.

Slovenskí pracovníci v zahraničí aj doma v zahraničných podnikoch sú označovaní ako špičkoví.

Koho teda treba vymeniť?No predsa ľudí, ktorí myslia, že 16.000 je viac ako 52.000, a tieto nezmysly chcú tlačiť do hlavy ľuďom, ktorí sú takí géniovia, že dokážu uživiť svoje rodiny z 12.000 € ročne. Tu už bolo všetko zreformované, okrem arogancie, tuposti a zaslepenosti komunistických privatizérov a ich poskokov.

Netreba čakať generáciu, stačí poslať túto zberbu do ...

14.02.2018 | milan_k

ak stratime nizku cenu prace prideme o jedinu komparativnu vyhodu co mame. aky zaujem bude mat cely kosiar nemeckych automotive dodavatelov (od Bosch po Hella) aby tu mali svoje fabriky, ak maju dat rovnaku alebo blizku mzdu tej nemeckej ? ak by sa nejakym zazrakom nebodaj vyrazne dvihli nominalne mzdy tato ekonomika to neustoji a opat nabehne nezamestnanost ako z 90tych rokov. nasa vnutorna spotreba neudrzi ekonomiku sme totiz mikrokrajina, mozno Polsko by uz bolo samonosne, ale iste nie toto pidi Slovensko. Moje obavy su skor v demografii a tiez z ignorovania politiky imigracie. Uz davno sme sem mali tahat ukrajincov, ci studentov, ci robotnikov apod. Poliaci to uz robia a vo velkom, my len cakame kym "dojdou lidi" ....to bude precitnutie. Nielen ze uz teraz chybaju pracovnici v ekonomike, o 10-15r to bude uz o chybajucom prisune do dochodkovych pilierov,'my si zufalo potrebujeme nasackovat par stotisic ulrajincov ak nechceme brat marocanov, afganov ci pakistancov. Este sa v budicnosti ukaze ze mat slovanskych imigrantov s pribuznou kulturov je jedina unosna cesta imigracnej politiky. 

14.02.2018 | Konsider

Trafili ste kliniec po hlave! "nasa vnutorna spotreba neudrzi ekonomiku sme totiz mikrokrajina"

Slovensko: 1000 e 5.5. mil. obyvateľov.
Dánsko 4552 € 5 mil
Rakúsko 3632 € 7,5 mil.
Fínsko 3612 € 5 mil
Írsko 2926 € 4 mil.
Slovinsko 1530 € 2 mil.

pozrite, ako aj celkom inteligentní ľudia majú vymyté mozgy.

Áno, naša vnútorná spotreba je strašne malá, a naviac aj všetky verejné investície pochádzajú z dotácií EÚ, pretože naša ekonomika na to nemá..

Je to presne naopak! Je to preto, lebo sú strašne nízke platy, preto je slabý vnútorný dopyt, malý výber DPH, málo peňazí na cesty zdravotníctvo, školstvo ...

Propaganda 20 rokov ľuďom mydlila hlavy, že nízke platy sú zárukou zdravej ekonomiky. Nezmysel!

Ľudia otvorte oči! Pozrite sa okolo seba!

Točíme sa v začarovanom kruhu chudoby len preto, pretože pár grázlikom to tak vyhovuje - oni si už na svoje prišli, a podnikať s takým stupňom efektivity, aby sa vyrovnali západoeurópskym podnikateľom, nie sú jednoducho schopní. Sú schopní len podplácať, intrigovať a masívne klamať - napríklad o nákladoch práce v Sk.

Rakúsko má o viac ako 50% vyššiu produktivitu per capita pri 3x vyšších platoch.

Zamestnanosť má stabilne nízku preto, pretože odchod pracovníkov z automatizovanej výroby je kompenzovaný nárastom dopytu po iných službách a tovaroch, pretože dobre platení zamestnanci si ich môžu dovoliť kupovať.

Náš trh je úbohý preto, lebo nemá kto kupovať kvalitné potraviny a služby. Ak sa platy zvýšia, zvýši sa zamestnanosť, odvody, výber DPH, dopyt pod domácich výrobkoch a službách, tržby .. zamestnanosť, odvody, výber DPH, dopyt pod domácich výrobkoch a službách, tržby ... etc ...etc...

Pozrite ako vám mafiánski privatizéri vymyli mozgy.

14.02.2018 | Konsider

opravujem: Rakúsko nezamestnanosť má stabilne nízku 5 - 6%

20.02.2018 | moneyguru

Znovu absolutne nezmysly.
Vy si myslite, ze mavnete carovnym prutikom a zrazu narastu mzdy. Postupnost je ale ina: najprv musi narast produktivita a potom sa otvori priestor na rast platov. Ak to urobite naopak a umelo zatlacite na vysoke mzdy a produktivita ostane rovnaka, ide firma do krachu, lebo je absolutne nekonkurencieschopna.

Kluc k rastu zivotnej urovne nie je urcite vo zvysovani ceny prace, v tom sa snad zhodneme. Naopak, je v ich znizovani. A, samozrejme, treba sem lakat vyrobu a sluzby s pridanou hodnotou. To ale slovenska vlada dlhodobo nerobi: napriklad velkoryso zvysila danovy odpocet na vyskum a vyvoj na 100%, ale cele je to nastavene uplne chybne, t.j. nikto kvoli tomu nepride. Nejde len o cislo v zakone, ale ide o podmienky, ktore su okolo. To Rakusko robi diametralne inak.

Nikto netvrdi, ze by nebolo super mat vysoky vnutorny dopyt. Ale vnutorny dopyt nemozete vyvolat umelo, musi mat realny zaklad vo vysokej produktivite prace, z ktorej potom mozu rezultovat vysoke mzdy. Darmo VW zamestnanci v BA strajkuju, ked ich produktivita prace je zasadne nizsia ako v nemeckom zavode. Na tento reality check nepotrebujete ziadnych privatizerov, staci zdravy rozum.

14.02.2018 | IvanPe

Konsider, a ake su naklady zamestnavatela na zamestnancovu mzdu na Slovensku ak by mal dostavat rakusku priemernu mzdu?
A daj aj Francuzsko.

15.02.2018 | Konsider

nedám ani Rakúsko ani Francúzsko.

Ak by to malo zmysel, v exceli je to za 30 sekúnd hotové. Ale načo mám ľuďom, ktorí cítia potrebu poučovať svet, vysvetľovať používanie percentuáolnych výpočtov na úrovni zákaldnej školy?

Klasické mydlenie hlavy na odpútanie pozornosti o podstaty problému. Týmto ľuďom ich demag´goia prechádza, až sú schopní pod svojim menom vyplasnúť do sveta tvrdnie, že údajne náklady na prácu na Slovensku sú vyššie ako v Rakúsku.

A ešte sa podpíšu všetkými titulmi a menom a členstvom v komisiách.


Títo zúfalci po 20 rokoch blúznenia nie že uverili vlastným propagandistickým bludom, ale ešte zacítili potrebu sa s fotkou a menom chváliť objavom, že na severnom póle zrejú pomaranče a mačka Micka v hre na husle začína zaostávať za Dunčom.

No, samozrejme, že nie dnes, ale ako to takto pojde ďalej, za nejakých 1000 rokov by to za určitej konštalácie už mohol byť vážny problém!!!

Preto my géniovia túto problematiku už naliehavo riešime a dávame do titulkov, aby si plebs všimol, že my elita máme prehľad a obetavo riešime kľúčové problémy sveta.

20.02.2018 | moneyguru

NIC V ZLOM, ALE STE UPLNE MIMO.
Bud ste si text neprecitali alebo mu iba nechcete rozumiet a "idete si svoje". Autorka predsa porovnava rovnaku nominalnu sumu v Rakusku a na Slovensku a hovori, co dostava na ruku zamestnanec. Neumerne vysoke danove a odvodove zatazenie sposobuje, ze na Slovensku je cena prace zatazena viac. Tento clanok nie je o porovnani priemernych miezd - to by bolo porovnavanie hrusiek s jablkami. A uz vobec nie je o tom, aka je vykonnost hospodarstva, ake su mzdy ake su verejne vydavky. Je cisto o tom, ze socialisti sa tu hrdia ochranou zamestnancov a socialnymi balickami, ale v reali ludom skodia prilisnym zatazenim ceny prace odvodmi a danami.

MOZETE SA PAPRCIT AKO CHCETE, TOTO JE FAKT

09.02.2018 | Roman Kanala

Ak by zdravotná daň bola nahradená zdravotným poistením podľa vzoru poistenia domácnosti či automobilu, zas by platili všetci rovnako a dostali rovnako mizernú zdravotnú starostlivosť. Ale keby si niektorí dobrovoľne priplatili, mohli by mať súkromú izbu s internetom, telefónom a televíziou a pridelenú sestričku s peknými nohami. Takto nemá zmysel si priplácať, keď to človek aj tak robí, no nedobrovoľne. Nahradenie zdravotnej dane zdravotným poistením by zvýšilo slobodu jednotlivca a zaviedlo trh aj na koniec reťazca zdravotnej branže, do polikliník a nemocníc.

09.02.2018 | LPB

Ono je ťažké určiť, čo má byť hradené z povinnej časti. Lebo dnes z toho nevychádza ani akýsi prijateľný základ. Príčiny sú minimálne dve. Prvou sú diery v rezorte, teda pijavice ako cétéčkári. Druhou sú naše nízke príjmy a tým pádom i odvody v absolútnych číslach. Ak má Nemec v priemere 5-násobný plat, pri rovnakom percente odvodov vyzbiera štát 5x viac. O veľkosti trhu nevraviac. Pritom ceny u nás sú rovnaké, "svetové". Vlastne často ešte vyššie.

10.02.2018 | kaarol

osobne by som si to predstavoval, ze budem mat zaplatene vsetko do vysky 2/3 odvodov, zvysna 1/3 nech sa bars aj socialne sharuje.... pri systeme ako [zatial nefungujuci ehealth] toto nemoze byt problem odsledovat.

13.02.2018 | vovo

už teraz je a využíva sa možnosť byť v (súkromnej) izbe pre 1 osobu, s TV, niekde aj internetom
telefón od nemocnice potrebuje už asi zanedbateľná počet ľudí,

09.02.2018 | Truhlik999

Dobry clanok, palec hore

09.02.2018 | od A do Z

Vraj zjednodušiť mzdy .Ani som nečítal tie odkazové linky. Kto vie ako to bude od mája po zavedení príplatkov.Aj mzdový software sa zapotí.

14.02.2018 | Konsider

Ver tomu, že práve pre kvalitný mzdový SW neexistuje príliš zložitý mzdový systém. Druhá vec je profesionálne prijímanie zákonov tak, aby sa spracovatelia miezd a tvorcovia SW mohli včas pripraviť.

Jediný dôvod existencie akéhokoľvek SW je ten, aby hravo zvládol také zložité operácie, ktoré sú ma papieri neprehľadné a príliš komplikované. Ak taký SW nemáš, sú to vyhodené peniaze.

Viem o čom hovorím, poznám podnikové systémy, ktoré nedokážu za 100 mil € urobiť ani to, čo pár stredoškoláčiek s excelom za pár tisíc. Lenže to nie je chyba SW, ale toho, že väčšina nákladov na vývoj šla na korupciu a do vrecka mafie.

Pre skutočného analytika a programátora neexistuje zložitý mzdový systém, problémom môže byť len lajdáctvo, korupcia a neschopnosť spôsobená zlým manažmentom. Na Slovensku boli na ERP vynaložené také vysoké prostriedky, že každý SW by ti už mal aj utierať nos, merať teplotu a tlak, strážiť deti a účtovať automaticky tak, že účtovníčky by len behali do bankomatu po výplatu. Nie je nič ľahšie, ako priamo z dochádzkového systému automaticky vypočítať všetky mzdy so všetkými nuansami, príplatkami a odvodmi,odoslať na účty mzdy, odvody aj dane a mzdovej účtovníčke stačí popíjať kávičku.

Lenže to by celé softvérové odvetvie nesmelo byť nástrojom masovej megakorupcie, prania špinavých peňazí, neprehľadných finančných tokov a daňových únikov.

Viem, o čom hovorím. mzdový SW by nemal problémy, keby ich niekto nechcel robiť. Niekto rád a ľahko zarába na chaose, loví v mútnej vode a motá ľuďom hlavu.

Softvér to zvládne. Stačí chcieť a nehľadať výhovorky..

09.02.2018 | sysel06

Kto sa kedysi dost davno vyjadril, ze veri iba tej statistike, ktoru osobne sfalsoval? ;-)
Hlasne truby "slovenskeho ekonomickeho zazraku" o dusu trubia o neslychanom zvysovani platov, ale moja osobna skusenost hovori skor o zvysovani cien, ako o zvysovani platov. :-(

09.02.2018 | mánička

Winston Churchill

10.02.2018 | vinco666

to je tak keď ekonomickú žurnalistiku robia bratislavskí novinári, ktorí najďalej mimo BA boli tak max. v Trnave. je to rovnaké ako o tom znižovaní nezamestnanosti a nedostatku pracovnej sily. od Ružomberka na východ, čo má ruky, nohy maká v zahraničí, resp. je na odchode a v bratislave sa rozlývajú tým, ako sa im zázračne podarilo znížiť nezamestnanosť.

11.02.2018 | milan_k

tento text ma svoje racio

12.02.2018 | jofof

Pokial viem tak odvody idu hlavne na zdravotnictvo a dochodky. Dochodky sa male a zdravotnictvo podfinancovane.
Ako to chcete riesit z este mensich odvodov ?

13.02.2018 | IvanPe

podobnymi sluzbami statu ako napr: sanitka namiesto taxi

12.02.2018 | HromBlesk

Zrušme odvody , nech si každý platí sám..a tam s aukáže kolko sme ochotní zaplatiť za zdravie..... za auto paltíme viac ako za zdravie.

12.02.2018 | martin33

Ako prvy krok by stacilo, aby dane a odvody platili samotni zamestnanci, nie aby ich nepriamo platil zamestnavatel.
Zamestnanec by na ucet dostal "superhrubu" mzdu a z toho by musel sam odviest vsetky dane a odvody. Bol by to dost silny "impulz" na zacatie diskusie o tom, kolko nas stoja statne institucie a kolko dostavame za to, co platime.

13.02.2018 | vovo

už vidím ten chaos a platobnú nedisciplinovanosť, ktorou by trpeli obe oblasti
väčšina by asi bola nespokojná, že to, čo predtým za nich robil zamestnávateľ, by zrazu museli robiť

13.02.2018 | IvanPe

To nie je mozne, ved kym by poslal vsetky svoje vykazy (zdravotnej a sociqlnej poistovni a financnej sprave) a to kazdy mesiac, tak by zacal realne pracovat tak piateho.

14.02.2018 | hulo11

Teraz sa hneváš, koľko platíš odvody a čo za to dostávaš. Ale reálne platíš v tých odvodoch aj zdravotné poistenie za svoje študujúce deti a rodičov na dôchodku. A ešte jedného nezamestnateľného nepracujúceho sociálneho prípada. A keď tie svoje odvody podelíš medzi celú túto tlupu, zistíš, prečo dostávaš také mizerné služby.

12.02.2018 | martin33

Ako prvy krok by stacilo, aby dane a odvody platili samotni zamestnanci, nie aby ich nepriamo platil zamestnavatel.
Zamestnanec by na ucet dostal "superhrubu" mzdu a z toho by musel sam odviest vsetky dane a odvody. Bol by to dost silny "impulz" na zacatie diskusie o tom, kolko nas stoja statne institucie a kolko dostavame za to, co platime.

12.02.2018 | chr

...a ste si vedomí , čo by na to povedali všetci tý čo tunelujú zdravotníctvo na Zlodejsku ? Čo keby sme sa dozvedeli , za koľko sa reálne dá nakupovať zdravotnícka technika,. A ako k tomu prídu doktory a ich zahraničné školenia v teplých krajinách a bonusy od výrobcov .
Ale teraz vážne . myslím , že na Zlodejsku by to skončilo zle . Tý čo majú peniaze by si platili ošetrenie v zahraničí napríklad v Rakúsku a tý čo im to je jedno a tých je väčšina , by peniaze minula na niečo iné . A naše zdravotníctvo , by muselo z babku voziť pacientov zákaznikov zo zahraničia. A celé by to krachlo .

13.02.2018 | IvanPe

Mnohe lieky a lekarske vykony uz vieme co stoja, kupujeme ich svojim stvornohym milacikom bez doplatku.

13.02.2018 | mba

Slovensko doplaca na ekonomiku zalozenu na montovni a stimuloch. Velke firmy i banky platia malo, pomer nakladov na zamestnanca k jeho cistej mzde je brutalny. Na to doplacaju mali, ktori potom su nuteni okradat stat, aby vobec fungovali. Oni si totiz nemozu dovolit danovych optimalizatorov - legalnych poradcov pri okradani dani ako Deloitte apod a nemaji ani Nasich na danovych uradoch, s ktorymi vyvoleni Nasi kradnu dph.

Na Slovensku sa musi prestat kradnut vo velkom a zacat zatvarat prve velke ryby. Inak krajina dava ludom signal, ze na Slovensku sa oplati iba kradnut, nie tvorit. Slusni odidu, charakterovo labilni zacnu kradnut tiez. Slovaci kradnu v praci, na daniach, uplacaju policajtov na kazdom rohu, stk, doktorov-Bohov, proste vsade a vsetkych, lebo si myslia, ze je to normalne. Ale nie je. Ak sa pravidla obchadzaju, systemy nefunguju. Dodrziavat pravidla sa spolocnosti oplati.

Ciste trhove mechanizmy v zdravotnictve nikam nevedu. Komercny poistny system v zdravotnictve ma velmi obmedzenu solidaritu, realne je nefunkcny. Funguje iba ked mate sem-tam chripku, ste de facto zdravy, aj to s doplatkami. Staci sa pozriet do USA ako system nefunguje a preco vznikla Obamacare.

Aj Hitler vrazdil postihnutych medzi prvymi. Komercne poistenie je uplne rovnake. Funguje iba dovtedy, dokedy ma poistovna zisk. Pri aute, ak je oprava nerentabilna, sa neopravuje a nikto sa nad tym nepohorsuje. Skuste vsak povedat neproduktivnemu dochodcovi-svojmu pribiznemu, ze liecba rakoviny je nerentabilna (lebo realne podla trhovych principov to tak je)! Ale kto mu to povie?! Sme potom este ludia (ini ako zvierata v dzungli)?!

Byt slusni a ludski sa oplati. To nas odlisuje od zvierat

13.02.2018 | salamunovi bratia

Dobrý článok, aj keď nie úplne súhlasím s príkladom. 12000 ročný plat na Slovensku je nadpriemerný, v Nemecku (pravdepodobne) na hranici biedy. Preto na Slovensku takýto zamestnanec ("stredná trieda", čokoľvek to znamená), ako zásadný prispievateľ do daňového systému asi sotva bude štátom odmenený daňovými úľavami, kdežto nemecká "socka" (nemyslím to pejoratívne), je logický beneficient daňových úľav.

20.02.2018 | moneyguru

Tento článok ale porovnával nominálnu sumu, aby ukázal, že daňové zaťaženie na Slovensku je príliš vysoké a vláda to nerieši. Všeobecne platí, že vláda musí zaťaženie plošne znížiť, pretože je to cesta do pekla. A osobitne v našom prípade, keď zamestnanci s priemernou mzdou cca 1000 eur sú pilierom ekonomiky

14.02.2018 | chr

Na Zlodejsku nepomôže nič len menej defraudovať . To však hranolovým olidarchom nevysvetlíte . tak tiež treba systém výberu všeliakých poistení zjednodušiť . Ak je neičo určené na zdravotnícke účely tak sa to ma tak volať . U nás máme na na výplatnej páske viacero koloniek , ktoré znamenajú to iste . akúrát v štátnom rozpočte zbehnú na rôzne účty a lepšie sa s nimi manipuluje a defrauduje . Lepšie sa cieľene upravujú a presúvajú na rôzne iné kapitoly. A nikto si nič nevšimne a neprotestuje . A vrchololm všetkého je , že táto vláda nemá problém zväčšiť počet týchto koloniek , aby efektivita defraudácie týchto financii bola ešte lepšia. A výsledok podľa toho vidíme v praxi . Už sa minechce ani spomínať všetky kauzy. A celé takéto je to v doprave a v školstve ........ a najhoršie , že táto chobotnica presiakla už aj na najnižšiu úroveň riadenia tohto štátu.

14.02.2018 | salamoon

nerozumiem porovnavaniu zdanenia minimalnej mzdy v Rakusku a priemernej na Slovensku.. tak ako ani tomu , preco autorka nepovedala, kto to potom doplati resp. ake ine dane vypadok nahradia.. aby nemusela zaroven v tom istom clanku nadavat na este chabejsie verejne sluzby alebo este chabejsiu uroven socialneho zabezpecenia.. diskusne prisevky lokalnej maloburzoazie a ITckarov su uz tradicne dobre akurat na pobavenie.. bez rapídnejsieho rastu miezd je percentualne znizovanie odvodov nerealne..

15.02.2018 | Brian Henrich

Ak dominantny ekonomicky (a zamestnavatelsky) sektor v SK - automobilovy priemysel - funguje na principe mzdove naklady a odvody 30+% trzieb, zisk 50%+ trzieb (a to nevieme este trensferovo ocenovat nadhodnotene firemne vnutrogrupove naklady) a u susedov je to presne naopak a tento pomer sa nam nepodari na urovni riadenia statu otacat k tomu u susedov tak sa dalej nepohneme. Na druhej strane aj ked automobilky zamestnancom platia nadpriemerne slovenske mzdy, klucova pridana hodnota sa tvori a aj vykazuje v materskych krajinach - tam je v prvom rade vlastnik kapitalu a potom aj cinnosti spojene s riadenim firmy -riadenie predaja, riadenie nakupu, vyvoj a marketing, riadenie kvality, riadenie vyrobnych procesov a optimalizacii atd.
Usmevne posobia na jednej strane tvrdenia z personalok ako si drzi absolventi IT v BA kraji pytaju dnes v porovnani s pred 5 rokmi nastupne mzdy vyssie aj o 400-500 EUR a paralelne udaje o raste nakladov na byvanie, energiu, vodne, dopravu, skolstvo, zdravotnictvo - skratka tych realnych nie tych oficialno inflacnych cien rohlikov a najlacnejsich dovazenych cinskych smejdov - aj ked aj tie uz budu len a len drahsie a viac nech tych EU oficialne nedostuznych 2% CPI rocne.

Silvia Hallová

Silvia Hallová
  • Počet článkov: 12
  • Priemerná čítanosť: 2479
  • Priemerná diskutovanosť: 14
  • RSS blogu

O blogu

Som partnerka spoločnosti Grant Thornton Slovakia, daňová poradkyňa a členka legislatívno-metodickej komisie pre daň z príjmov právnických osôb v Slovenskej komore daňových poradcov. Venujem sa daňovému poradenstvu pre domácich aj zahraničných klientov pri ich podnikaní a akvizíciách na Slovensku. Viac informácií o mne nájdete tu.