Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Opäť chyba v zákone: Do registra konečných užívateľov výhod pribúdajú radoví zamestnanci

11.04.2019 | Silvia Hallová

Diskusia (6 reakcií)

12.04.2019 | HlasNaHlas

Členovia manažmentu nie sú radoví zamestnanci, Silvia, toto hádam dokážete rozlíšiť. Inak ten titulok vyznieva tak, ako by ste boli bojovníčkou za práva proletariátu, čo si o Vás rozhodne nemyslím.
A tá pasáž, ktorú citujete má v zákone svoje opodstatnenie, inak (ak by ju navrhovateľ zákona vypustil) by sa mohlo stať, že majiteľ firmy a teda užívateľ konečných výhod sa vo svojej firme stane jednoduchým, ako Vy píšte, radovým zamestnancom, ktorý by tieto výhody mohol užívať bez toho, aby si ho zákon všímal (aj jeho rodinných príslušníkovi).
Takže poraďte svojmu klientovi, aby šikovných "radových" zamestnancov zaregistroval a niečo im za to priplatil.
Inak súhlasím s tým, že väčšina poslancov odkývne väčšinu zákonov bez toho, aby vedeli, o čom sú.
Ale aj s tým, že registrácii majú podliehať aj členovia manažmentu.

12.04.2019 | IvanPe

V takom pripade by mali byt zapisani aj ti zamestnanci co vlastnia zamestnanecke akcie, ci podobne podiely na sucasnom alebo buducom zisku.

12.04.2019 | Silvia Hallová

Ak si dáte tú námahu a prejdete si niekoľko firiem v registri, zistíte, že sú v ňom napr. pri nadnárodných spoločnostiach zapísaní mnohí radoví zamestnanci, nečlenovia manažmentu. Ak vychádzame z predpokladu, že register konečných užívateľov výhod má poskytnúť prehľad o reálnych beneficiaries, nemajú tam čo robiť zamestnanci bez majetkového podielu vo firme. Bez ohľadu na to, či na ktorom stupienku hierarchie vo firme pracujú.
Neberiem vám váš názor, ale rozhodne nesúhlasím s tým, že toto je korektný a účinný spôsob definovania toho, kto má byť za firmy v registri zapísaný. Podľa zákona, ktorý je podľa môjho názoru v tomto bode chybný, by to mal byť reálny "majiteľ", ktorému patrí dosiahnutý hospodársky výsledok firmy po odpočítaní nákladov a všetkých legislatívnych povinností. Zamestnanec túto definíciu nespĺňa.

15.04.2019 | hank

Ak žiadna fyzická osoba nespĺňa kritériá uvedené v odseku 1 písm. a), za konečných užívateľov výhod u tejto osoby sa považujú členovia jej vrcholového manažmentu; za člena vrcholového manažmentu sa považuje štatutárny orgán, člen štatutárneho orgánu, prokurista a vedúci zamestnanec v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu.

https://www.slov-le...

Kto z toho je "bezny zamestnanec"?

15.04.2019 | Silvia Hallová

Úplne každý, ak sa držíme definície účelu registra konečného užívateľa výhod, ktorý má uvádzať len také osoby, ktorá čerpajú finálny benefit z hospodárskeho výsledku firmy ako takej. Pretože každý z týchto zamestnancov, či už ako člen predstavenstva alebo vedúci zamestnanec, je len zamestnanec. Samozrejme, nikto netvrdí, že je jednoduché definovať konečných užívateľov výhod v každom type firmy. V tomto bodu však zákonodarca jednoznačne zlyhal. Okrem iného to dokladujú aj zmätočné zápisy, kde firmy kvôli zle definovaným pravidlám zapisujú zamestnancov až po manažérov na 3./4. úrovni riadenia.

16.04.2019 | hank

Tak za prve, statutarny organ a prokurista vobec nemusi byt zamestnanec. A aj ked zamestnancami su, tak urcite nie beznymi ani radovymi.
Za druhe, ak niekto zapise manazera na 3/4 stupni riadenia, hoci ma v zakone doslova uvedene, ze je to iba veduci zamestnanec v priamej riadiacej posobnosti statutara, tak je asi viac chyba v citajucom subjekte ako v citanom objekte.
A za tretie, firmy si do registra nic nezapisuju, na to su opravnene osoby ako napr. danovi poradcovia, ktori by o tom mali mat rozhodne viac vedomosti.

Silvia Hallová

Silvia Hallová
  • Počet článkov: 12
  • Priemerná čítanosť: 2479
  • Priemerná diskutovanosť: 14
  • RSS blogu

O blogu

Som partnerka spoločnosti Grant Thornton Slovakia, daňová poradkyňa a členka legislatívno-metodickej komisie pre daň z príjmov právnických osôb v Slovenskej komore daňových poradcov. Venujem sa daňovému poradenstvu pre domácich aj zahraničných klientov pri ich podnikaní a akvizíciách na Slovensku. Viac informácií o mne nájdete tu.