Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Silvia Hallová

Niekoľko dôvodov, prečo je nižšia daň pre firmy nezmyselným krokom

11.10.2019 | Silvia Hallová

Pri rozhodnutí znížiť daň z príjmu z 21 na 15 % pre firmy v obratom do 100-tisíc eur rozhodne neplatí klasické konštatovanie, že každý pokles daní je dobrou správou

 • Tlačiť
 • 12

Rubrika

dane

Žiadalo sa mi na úvod použiť klasické konštatovanie, že každé zníženie daňového zaťaženia je pre firmy dobrou správou. Avšak vo svetle aktuálnej úpravy, ktorá vyčlenila zníženú daň z príjmu len pre malé firmy podľa zvláštneho kritéria a bez akejkoľvek analýzy, mi takéto konštatovanie skrátka „nejde“. Skôr sa mi žiada napísať, že z populistických dôvodov na Slovensku opäť zvíťazilo rýchle a nepripravené riešenie pred reálnou snahou zlepšiť podmienky na podnikanie. Pretože znížením dane z príjmu z 21 na 15 % pre firmy s obratom do 100-tisíc eur sa nič zásadné nezlepší.

Najväčšia boľačka firiem: rekordne vysoké zaťaženie ceny práce na Slovensku

Ak sa pýtam firiem na Slovensku, kde ich najviac tlačí topánka,  odpoveď je jednotná: vysoké zaťaženie ceny práce. Fakty sú jednoznačné: mzdové náklady rastú rekordne rýchlo, do toho sa pridávajú nesystémové zvyšovania príplatkov a výmysly ako rekreačné poukazy. Aby som bola konkrétna, mzdové náklady sa slovenským firmám úvodom roka zvýšili najrýchlejšie z krajín eurozóny o 8,7 % (priemer eurozóny bol 2,4 %), v druhom štvrťroku rástli ešte rýchlejšie, konkrétne o 9,7 %, čo je vôbec najrýchlejší rast za posledných 11 rokov. Zvýšené príplatky zase tlačia do kúta firmy s vyšším podielom nočnej práce či práce cez víkendy a sviatky (pekári, výrobné firmy od malých po najväčšie, ale aj služby). Nehovoriac o rekreačných poukazoch, ktoré vytiahnu z vrecka firiem nad 50 zamestnancov nielen sumu 275 eur na hlavu (ak si zamestnanci uplatnia benefit v plnej výške), ale aj ďalšie peniaze na administratívu (ktorú politici elegantne hodili kompletne na plecia firmám).

Firmy toto tempo dokázali ako-tak zvládať pri vysokom raste ekonomiky. Tieto časy však skončili a slovenská ekonomika vstúpila od 2. kvartálu do etapy ochladzovania. Logický dôsledok: firmy budú mať problém udržať zamestnanosť a vysoké mzdové náklady im to ešte patrične sťažia.  

Málokto si uvedomuje, že Slovensko sa za posledné roky prepracovalo k rekordne vysokému zaťaženiu ceny práce. Konkrétne, v súčasnosti máme vyššie zaťaženie ako susedné Čechy a dokonca vyššie ako drahé Rakúsko (slovenskú firmu stojí zamestnanec s rovnakým platom o 1,1 % viac ako rakúsky a o 2,6 % viac ako český). Tento rozdiel sa zvyšuje s narastajúcim podielom nočnej alebo víkendovej práce. Aj keď z vlády zazneli informácie o oddelení minimálnej mzdy od rastu príplatkov, takéto opatrenie je ako kvapka vody na rozpálenom plechu. Nespôsobí žiadnu dlhodobú zmenu.

Európsky inkubátor optimalizovaných minifiriem

Ešte sa vrátim k dôvodom, prečo spomínané zníženie dane neprinesie žiadny efekt a jednoznačne zhorší daňový systém. Predovšetkým, narušil sa princíp rovnosti a vytvoril sa nový priestor pre špekulácie. Návrh je tiež jednoznačne nespravodlivý: ak zisková firma prekročí hranicu 100-tisíc eur o jediné euro, rozdiel v dani oproti firme so stotisícovým obratom bude 1 242 eur. Nehovoriac o tom, že riskujeme záplavu malých firiem s obratom do 100-tisíc eur, ktoré si tu budú optimalizovať podnikanie. Makroekonomicky pritom štát nič nezíska: nevzniknú nové pracovné miesta, ani sa nezachránia tie ohrozené, dopad na ekonomický rast nebude žiadny.

Ak to zhrniem, tento čisto populistický krok bez analytického základu ešte viac skomplikuje už aj tak zamotaný slovenský daňový systém. A firmám neposkytne takú úľavu, akú by v týchto časoch potrebovali. Zostáva nám veriť, že po tomto kroku príde pod tlakom spomalenia ekonomiky rad aj na rozumnejšie zmeny s potenciálom skutočne pomôcť.

 • Tlačiť
 • 12

Rubrika dane

Tagy daň, dane, daňový systém, ekonomika, Grant Thornton, Hallová, vláda, 21%, 15%, 100-tisíc, eur, cena práce, rast, malé firmy

Silvia Hallová

Silvia Hallová
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2484
 • Priemerná diskutovanosť: 14
 • RSS blogu

O blogu

Som partnerka spoločnosti Grant Thornton Slovakia, daňová poradkyňa a členka legislatívno-metodickej komisie pre daň z príjmov právnických osôb v Slovenskej komore daňových poradcov. Venujem sa daňovému poradenstvu pre domácich aj zahraničných klientov pri ich podnikaní a akvizíciách na Slovensku. Viac informácií o mne nájdete tu.

Silvia Hallová

Silvia Hallová
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 2484
 • Priemerná diskutovanosť: 14
 • RSS blogu

O blogu

Som partnerka spoločnosti Grant Thornton Slovakia, daňová poradkyňa a členka legislatívno-metodickej komisie pre daň z príjmov právnických osôb v Slovenskej komore daňových poradcov. Venujem sa daňovému poradenstvu pre domácich aj zahraničných klientov pri ich podnikaní a akvizíciách na Slovensku. Viac informácií o mne nájdete tu.

Kalendár sa načítava...