Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koniec podvodom s DPH?

14.11.2018 | Silvia Hallová

Diskusia (11 reakcií)

14.11.2018 | martin33

Takze nakoniec sa vratime k systemu, ktory tu fungoval predtym, ako Francuzi zacali v 50. rokoch experimentovat s DPH. DPH budu platit len koncovi zakaznici - nepodnikatelia a DPH bude odvadzat posledny podnikatel v retazci, ten co predava nepodnikatelovi. Predtym sa ale takato nepriama dan nevolala DPH, ale dan zo spotreby/obratu/luxusu.
Predpokladam, ze ten limit 17 500 Eur je urceny na to, aby sa to nezneuzivalo na nakupy do osobnej spotreby malymi podnikatelmi (platcami DPH) bez odvedenia DPH. Vzhladom k tomu, ze sa to da jednoducho obist nakupom z inej krajiny EU (napriklad aj Alza je subjekt z inej krajiny EU) povazujem tento limit za zbytocny.

14.11.2018 | skorodochodca

Rád zdieľam Váš optimizmus.
Ono, keď sa k 1.1.1993 zaviedla DPH, videl som, ako to nabúrali finančné toky a zadlžilo firmy. Keďže sa vratka vracala až po troch zdaňovacích obdobiach (3x1 mesiac), štát mal od podnikateľov požičané ... a Július Tóth sa usmieval .... Potom došla do funkcie Schmognerová, a navyše ako opatrenie zaviedla, že odpočítať sa dala iba zaplatená DPH ... urýchlovač platobnej neschopnosti a cesty do bankrotu a vyššia pôžička pre štát od produktívnych firiem ...
Nerozumiem limitu ... asi preto, že nepodvádzam ...
Predaj inému platcovi DPH by mal byť sprevádzaný dobrou evidenciou subjektov DPH s ľahkým a rýchlym overením na portáli Finančnej správy. A dúfam, že to nebude iba "informatívna" info od nejakého "správcu" databázy.

14.11.2018 | OliWer1

"Daňovníci by sa určite ministrovi financií poďakovali, ak okamžite pripraví zavedenie všeobecného mechanizmu prenesenia daňovej povinnosti pri DPH a rýchlo ho presadí do praxe hneď po rozhodnutí Európskeho parlamentu."
To určite, a naši človeci nebudú mať čo žrať!

Takže z dane z pridanej hodnoty sa nám stane v podstate americká sales tax, ktorú platí kupujúci v obchode....

Som zvedavý, či sa dépehačkari všetkých krajín spoja a zaplatia si v Bruseli lobistov :-).

14.11.2018 | slobodný človek v rámci možností

Aj prezident je dphackar...mohol by zalobovat :-)

15.11.2018 | alf1

obratova dan tu fungovala do roku 93. princip bol v tom, ze firmy si fakturovali bez dane (bez dph). az posledna firma, ktora predavala tovar do spotreby, nahodila "dph" a odviedla ju. typicke firmy na konci ako prior, jednota, rempo ci podobne. nebolo teda v celom procese co odpocitavat, cize nebolo co ani kradnut. kde nic nie je, ani cert neberie.
a usetrili sa miliony, ak nie miliardy medzioperacii, zbytocnych. a drahych, kazdu jednu uctovnu polozku totiz treba platit. pretoze ak je raz dph 20%, vzdy to bude zo stovky len 20 na konci. aj ak prebehne sto pohybov v procese, ked sa neustale pripocitava a odpocitava dph. a tu k hrstku registrovanych firiem na konci, odvadzajucich dph, hravo ukontroluje jeden okresny danovy urad.

po druhe - treba zdoraznit, ze vratky dph sa zasielaju z uctu STATNEJ pokladnice na SUKROMNY ucet. neexistuje, aby z uctu statnej pokladnice odisiel co len jediny cent bez vedomia a schvalenia prevodu vysokym statnym uradnikom. ci kto iny ma k nemu, k uctu STATNEJ pokladnice, pristupove prava - nocny vartas na danovom urade ci upratovaka?
potom sa treba spytat ako je mozne, ze sa zasielaju statisicove neopravnene vratky dph - podvody. bez akejkolvek kontroly. pricom kazdy vie, ze aj pri radovo nizsich vratkach sa vykonavaju dokladne kontroly pred ich vratenim. preco sa nekontroluju aj tie vysoke vratky? a na podvod sa pride az po ich vyplateni. alebo nam chce niekto nahovorit, ze sa aj tie podvodne vratky kontrolovali? tak ako je mozne, ze vznikli? to je zakladna otazka.

15.11.2018 | PeterKN

Súhlas.

14.04.2019 | Zeta

Ad1# Fiktivne faktury a ziadost o vratku ste vynechali. Maly skoro nevinny ale miliardovuy rozdielik v teorii principu.

15.11.2018 | Roman Kanala

Otázka je, ako je možné, že inde DPH funguje, len na Zlodejsku nie? Na Zlodejsku je všetko len zámienkou ku kradnutiu a posudzuje sa ako príležitosť ku kradnutiu. Všetko, čo je štátne, je exponované a vystavené nebezpečiu zo strany vládnucich chmatákov. Zákony sú administratívnou zásterkou zločinu a pravidlá sú tu preto, aby niektorých zvýhodnili. Tých, ktorí sa opovážia a majú politické krytie, aby ich kalícia nevyšetrovala.

Ak to bude takto pokračovať, tak naozaj len odovzdať občianske a vrátiť sa na stromy.

15.11.2018 | OliWer1

Podvody s DPH sú v celej Európe, niekde sú malé, inde väčšie. Ale okrem Slovenska nie je žiadny iný štát, v ktorom by mali dépehačkari zastúpenie vo vláde. Pretože Feši a Strapatý sa na kolotočoch priamo zúčastňovali a tam, kde sa nezúčastňovali, tam im odvádzali percentá.

15.11.2018 | Roman Kanala

Napríklad na Švajčiarsku po švajčiarsky je DPH a nikdy som nezaregistroval, že by niekoho stíhali za podvody. DPH je príjmom priamo federálneho rozpočtu a financujú sa z toho federálne veci, ako armáda, subvencie poľnohospodárom a tak.

DPH je pod 8%, tresty sú odstrašujúce a páchatelia by sa nemohli oprieť o infraštrukúru vytvorených zločinných štruktúr priamo v štátnom aparáte, zameraných na kamuflovanie, marenie vyšetrovania a slabučkého hryzkania. Ale hlavne páchatelia by stratili česť, ktorá je v demokratických krajinách hodnotou. Nie na Zlodejsku, kde Fico stratilo tvár už viackrát. A najnovšie kapitán Danko.

15.11.2018 | martin33

Klucova informacie je "DPH je pod 8%". Tam kde sa zo statneho nekradne, mozu byt nizsie dane a preto je aj vyssia ochota ich platit ( co suvisi aj s tym, ze sa nerozkradnu, ale idu naozaj na financovanie spolocnych veci).

Silvia Hallová

Silvia Hallová
  • Počet článkov: 12
  • Priemerná čítanosť: 2479
  • Priemerná diskutovanosť: 14
  • RSS blogu

O blogu

Som partnerka spoločnosti Grant Thornton Slovakia, daňová poradkyňa a členka legislatívno-metodickej komisie pre daň z príjmov právnických osôb v Slovenskej komore daňových poradcov. Venujem sa daňovému poradenstvu pre domácich aj zahraničných klientov pri ich podnikaní a akvizíciách na Slovensku. Viac informácií o mne nájdete tu.