Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Matovič rulez!

17.02.2011 | SergejM

Diskusia (9 reakcií)

17.02.2011 | andrejbas

hero z neho urobili novinari. Je to typ dospeleho muza, ktory este stale nevie co chce v zivote dosiahnut, nieto este robit. Ale rozpravat bude neustale o tom, ako mu kto krivdi.
Presne toto som cakal, ze sa stane, preto som radsej volil SDKU ako SAS. Sulik a jeho strana je typ Ruska, nie je absolutne ziadna istota, ze ako sa v politike vyprofiluje. Darmo ma krasne politicke vizie (ano, tie Rusko ani len nemal), politika je bohuzial o diplomacii a kompromisoch. S demokraciou nema nic spolocne.
Ale aby sme Matovicovi nekrivdili, presne taketo "osobnosti" ci uz kladne alebo zaporne nase media uplacali zo Slotu, Belousovej, Duraya, Kotlebu, Hlinu, Mojsejovcov,..., cize dalsie verejne nuly, vyhovarajuc sa, ze si to narod ziada. Skor si to ale asi ziadali media samotne :(

17.02.2011 | stemak

Fenomén Matovič je tu preto, lebo bežní občania sú stále viac nespokojní s fungovaním existujúceho spoločenského systému, ktorého kvalita ľudskosti, spravodlivosti a demokracie sa zhoršuje a rozdiely medzi politickou a ekonomickou elitou a ostatnými občanmi sa prehlbujú.
Funguje tu mašinéria napojená na podnikavcov najrôznejšieho druhu, mafiánsky systém prerastený do verejnej správy, systematické drancovanie majetku a budúcnosti krajiny. Prioritou mnohých ústavných činiteľov často nie je presadzovanie a ochrana národnoštátnych záujmov Slovenska, ale úzko stranícke, či osobné záujmy. Systematicky sú tu devalvované morálne a etické hodnoty, dehonestované sú kritéria na to čo je charakterné, morálne či etické, čo je ešte akceptovateľné v konaní a správaní sa ľudí vo vrcholovej politike, či verejnej správe.
Správanie sa niektorých politikov je nekultúrne, primitívne, dehonestujúce morálne hodnoty a národné tradície.
Fungovanie spoločnosti sa odvíja od toho ako funguje politický systém. Každý systém funguje podľa stanovených pravidiel. Pravidlá určujú najmä poslanci zákonodarného zboru cez zákony. Poslancov nominujú politické centrály, t.j. ich bossovia. Kandidátov na poslancov zákonodarného zboru môžu nominovať len politické strany.
Politický systém je nastavený tak, aby upevňoval moc úzkej skupine ľudí cez politické centrály. Smeruje k tomu, že na zvolenie poslancov stačí len účasť vo voľbách ich samých, t.j. teoreticky aj prakticky sa môžu zvoliť sami.
Strany vytvorili systém, ako previesť peniaze z verejných rozpočtov na svoje účty, resp. účty jednotlivcov, ako previesť strategické odvetvia do majetku súkromných osôb, resp. cudzích štátov. Dostali sme sa do stavu, že demokraciu nahradila partokracia.
Spravodlivejší a demokratickejší systém fungovania spoločnosti možno dosiahnuť len reformou existujúceho politického systému. Jeho reforma demokratickou cestou (nie som zástancom revolúcií) nebude ľahká, lebo ak sa má zmena dosiahnuť evolúciou musí to urobiť parlament, t.j. poslanci a ako vieme kapry svoj rybník len tak nevypustia.
Poslanec Matovič a jeho „obyčajní ľudia“ v podstate poukazujú na to, že súčasný politický systém potrebuje reformu.
Je potrebné:
- posilniť priamu demokraciu na úkor zastupiteľskej. Štátna moc pochádza od občanov... Čl. 2 Ústavy SR. Voliť by sa mali poslanci nie politické strany (Za poslanca možno zvoliť občana, ktorý má volebné právo, dosiahol vek 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky Čl.74 Ústavy SR) o voľbe politických strán sa v Ústave nehovorí.
- odpolitizovať fungovanie verejnej správy a dosiahnuť jej profesionalizáciu. Vo výkone správy verejných vecí je nevyhnutné vyžadovať dôsledné dodržiavanie čl. 2 Ústavy SR: Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

17.02.2011 | andrejbas

s tym sa da viac alebo menej suhlasit, az na to, ze fenomen Matovic poukazuje jedine na to, ze do politiky (komunalnej alebo parlamentnej) sa dnes skutocne moze dostat uz akykolvek gaspar. Ak obcania nespokojni s existujucim systemom prejavuju svoju nevolu tym, ze volia matovica, potom v zmenu systemu nemozeme dufat a ani by sme su ju nezasluzili.
To ma vedie k nazoru, ze nie politicky system potrebuje reformu, ale my, volici. Koho sme si zvolili, toho mame. Koho sme si pred 4 rokmi zvolili, toho sme mali.

17.02.2011 | cpa

Ďalší zbytočný článok na tému Matovič? Pripadá mi to, ako by si aj Trend chcel ukradnúť niečo z toho "bulváru", ktorý hneď nato kritizuje. Čudujem sa tomu, je to ako schyzofrénia. Navyše, však Matovič nerobí zas toho tak veľa, aby si zaslúžil toľko pozornosti a to, že on nahlas vybuchne s problémami, na ktorých sa nevie koalícia sama dohodnúť zas nie je tak úplne jeho problém, mám dojem, že to všetci teraz len používajú na zamaskovanie iných skutočností. Napr. u problemového "maďarského" zákona pochybujem, že bola medzi poslancami "vnútorná" zhoda, Matovič to len vyniesol "von", lebo nevie držať ... ústa. Ale to je tak všetko.. Fakt mi posledné články na Trende pripadajú ako varenie z vody, alebo akoby som čítal SME a nie Trend. Ako už niekto píše, Matovič je dôsledok, nie príčina... Ale príčiny sa za 1. nikomu nechce hľadať, 2. nikto ani nechce, aby sa príčiny dostali na verejné svetlo ... Ale poplačme si ešte .. namiesto hľadania riešenia je to jednoduchšie, také "slovenské" ...

PS: varenie z vody = napr. nesúvisiace tvrdenie "zodpovednosti/nezodpovednosti" a prevedení majetku na manželku ... keby to urobil pred voľbami, má to opodstatnenie, ale takto sa len autor usvedčil, že článok je len o jeho osobnej animozite a nie o skutočnosti .. alebo rád používa myšlienkové skratky ;)

17.02.2011 | ondrejovicpavel

Chapem, ze nemate radi v SDKU Matovica, ale preco tak okato?
Zoberme si ako priklad "prierezovy" odsek:

- "uplatok" - hned dva body ste na tom vyhrabali, pricom kazdy normalny clovek pochopi, ze keby sa mu to nebodaj realne stalo, mohol by postupovat rovnako. Malokto je taky zasadovy, aby potopil vlastneho znameho, ktori prakticky nic strasne nespravil.
- "dan" - platite s nadsenim a dobrovolne dane, ktore nemusite?
- "majetok" - preco by ako nositel rizika mal riskovat, ze rodina utrpi financnu ujmu? Keby nebodaj sa nieco v nasom bananistane stalo (extremny pripad vid Jukos), tak rodina utrpi menej. Co je tom "netransprentne"? Napokon vobec sa netajil, tym, ze na poslanecky prijem nie je odkazany.
- "homosexualita" a "alkohol" - nuz ano, nie je to skvele, ale v nasom systeme to prinasa volicov, ktori by nikdy nevolili SDKU.
- "strany" - predstava systemu viac volebnych okrskov je urcite lepsie riesenie, ako sucasny centristicky stav. Uz len puhy fakt, ze Fico/Meciar/Slota/Dzurinca/Sulik by nemohli kandidovat po celom Slovensku by bolo prudke zlepsenie.

Ked to tak zhrniem: vacsina toho "bahna" ktore hadzete je ocividne zalezitost vksusu. Ak volici SDKU s Vami suhlasia, mate sa len tesit, ze Matovic voli vo vodach na ktore nedociahnete a da sa s nim spolupracovat.
Osobne by som ho mal tendenciu rozniest v zuboch za sabotovanie rusenia protimadarskeho zakona, ktory pre zmenu vobec neuvadzate Vy.

18.02.2011 | Sergej Michalič

1.Blog som nepísal z pozície či dokonca motivácie, či SDKÚ má lebo nemá rado poslanca Matoviča. Neviem totiž, či ho majú alebo nemajú radi. Samozrejme, opatrne tipujem, že momentálne nepatrí medzi ich obľúbencov (silnejšie tipujem, že podstatne menej je už obľúbencom v SaS). Keď ste to už načali, tiež len tipujem: pri triezvom rozmýšľaní a vo vzťahu k budúcim voľbám (teda v zmysle nejakej konkurencie) môže byť pre SDKÚ on, respektíve jeho budúca strana úplne ľahostajná. Alebo dokonca tento druh politického kontextu, ktorý vytvára a v ktorom sa budú voliči rozhodovať, môže sa pre nich obrátiť ešte aj v (predvolebnú) výhodu.
2.Vaše poznámky k tomu, čo ste nazvali „prierezový odsek“, sa mi zdajú vo väčšine punktov logické. Ibaže v tom odseku nejde o „hádzanie bahna“, ako píšete, iba som sa pokúsil vymenovať zopár skutočností, za ktoré by novinári hocikomu inému nedali dýchať zakaždým, keby sa pred nim pokúšal predstúpiť. Mimochodom, nie ja naňho, ale pán poslanec si sám na seba stanovuje kritériá - tým, čo kritizuje na iných, resp. na politickej praxi. Takže, podľa môjho názoru, je korektné pomeriavať jeho činy a slová tým, čo hlása a robí on, respektíve tým, ako v prípadoch iných politikov postupujú médiá – a nie tým, čo považujeme za rozumné povedzme Vy alebo ja.
3.K poslednému punktu Vašich poznámok k "prierezovému odseku" osobitne: Požadovať zmenu pomerného volebného systému na väčšinový je plne legitímne – takto jasne to však pán Matovič, aspoň som si nevšimol, nikdy nepovedal... Pokiaľ som správne čítal jeho vyjadrenia, on vidí cieľ, aby v parlamente neboli zástupcovia politických strán, ale „nezávislí“, lebo tí by vraj rozhodovali lepšie.
4.Momentálne „nedočahujem“ na žiadnych voličov – viď bod. 1
5.V skutočnosti som v tomto blogu nemal v úmysle „rozniesť v zuboch“ pána Matoviča, a ak som takýto dojem vo Vás zanechal, došlo k poľutovaniahodnému nedorozumeniu. Išlo mi o niečo iné (skúsil som naznačiť podtitulkom). Roznášať niekoho v zuboch za postoje k „protimaďarskému zákonu“ (za sabotovanie rušenia či za rušenie sabotovania) mi ani na um nezišlo, a pevne dúfam, že nebude musieť zísť ani v budúcnosti.

18.02.2011 | gyrodariva

S mmohym napisanym sa da suhlasit, ale vytykat Matovicovi rozobratie velkeho tlaciarenskeho stroja na suciastky, aby ho boli schopni fyzicky doviezt, a jeho nasledne zlozenie, pricom v ramci EU uz boli v tom case cla nulove (ci na stroj ako celok alebo aj na suciastky) je podla mna nekorektne.

18.02.2011 | Sergej Michalič

... áno, pán Matovič na túto tému (nulové clá) ešte dodáva: „To však menej informovaní ľudia nevedia, preto sú náchylní na smerácke výmysly. Aj preto si uvedomujem, že vzdelávanie voličov Smeru je najlepšia cesta, ako zabrániť návratu tandemu Slota a Fico ku korytu.“ Keby som chcel byť uštipačný, poznamenal by som, že v oblasti „vzdelávania voličov Smeru“ toho zatiaľ pán Matovič veľa neurobil. Ale k veci. Osobne sa nepovažujem za náchylného na „smerácke výmysly“. Iste by bolo napríklad zaujímavé vedieť, či všetci, čo sem doviezli nejaké stroje rozmontované (z dôvodu, že vkuse sa prevážať nedali), mali rovnaké nezrovnalosti s daňovými úradmi. Je možné, nevylučujem, že aj na daňovom úrade sú „menej informovaní ľudia“ – keďže s tým nejaký problém údajne mali (hoci podľa pána Matoviča mať nemali, a má to byť jasné ako facka – lenže mali). O to však v blogu nešlo: či niečo porušil, obišiel, šikovne využil, alebo sa fatálne zmýlili na daňovom úrade a nedôvodne ho sekírovali... ide o to, že v každom inom prípade známeho politika/poslanca by sa tomu médiá venovali (nazvali by to pravdepodobne povedzme „daňová kauza“), pričom s pravdepodobnou hraničiacou s istotou by vychádzali z prezumpcie viny (vzhľadom na sumu, o ktorú malo ísť, možno aj „veľká daňová kauza“). Niežeby som mu to želal. Ibaže v jeho prípade sa ani len nepokúsili zistiť fakty, proste sa uspokojili s vysvetlením a tvrdením pána Matoviča, že ide o ničím nepodložený politický útok na jeho osobu. Porovnajte hoci len s tým, aby sme nešli ďaleko od pán Matoviča, koľko – a opakovane - musel médiám vysvetľovať povedzme pán Sulík akýsi obchod s pozemkami, ak ma pamäť neklame. A to nikto ani len nevyšetroval (daňové alebo policajné orgány), tu áno. O to išlo, nie o to, či pán Matovič nejaké daňové predpisy porušil, alebo nie – to ja naozaj neviem.

21.02.2011 | grgo

Nie som žiaden priaznivec Matoviča, ale verím že aj kritika sa dá napísať lepšie. Skúsim sa tu zahrať na diablovho advokáta.

1) V prvom rade, Matovič je exot a to musí byť jasné každému kto s ho počuje 2 minúty. Sulík a SaS, ktorá sa pred voľbami pýšila svojimi lustračnými mechanizmami dobrovoľne uzatvorila spojenectvo s človekom, ktorý nie je so stranou kompatibilný hodnotovo, osobnostne a ani organizačne. Matovič sa svojím programom netajil, nestal sa po voľbách zrazu niekým iným. Existencia Matoviča na slovenskej politickej scéne je v prvom rade Sulíkova zodpovednosť, ktorej sa on podľa mňa veľmi zbabelo zbavil.

2) Tie vaše pomyslené kauzy a Matovičove prešľapy, to snáď nemyslíte vážne. O tej údajnej korupcii - povedzte mi príklad slovenského politika, ktorý by spolupracoval s políciou pri vyšetrovaní korupcie. Je nemožné aby sa na slovensku nikto z predstaviteľov vlády a parlamentu s korupciou nestretol, napriek tomu je vyšetrovaní ako šafranu, zato aj v súčasnej vláde sú ľudia podozrivý z korupcie makroekonomického rozmeru. Je to taká Harabinovská metóda - disciplinárne potrestať jedného sudcu - možno aj za reálny priestupok, zatiaľčo ostatným sa prepečú ďaleko väčšie problémy. Urobil Matovič kotrmelec? Ano. Je na slovenské pomery vážny, to vonkonvom nie.

Stroj na súčiastky - toto presne spadá pod Harabinovskú definíciu. Nikde som nevidel žiadne reálne vysvetlenie toho, či Matovič reálne porušil zákony a s akou vážnosťou. Dovtedy nepovažujem za fér takéto niečo vyťahovať na slnko.

Že nechal prepísať majetok na manželku - to je zvláštne. Avšak neexistuje žiaden dôkaz, že by tento majetok nadobudol nezákonne alebo v súvislosti so svojou politickou funkciou. S tým, že je bohatý sa netají a vie preukázať odkiaľ svoje bohatstvo nadobudol, čo sa ani zdaleka nedá povedať o niektorých aj koaličných politikoch. Tak skutočne neviem kde tu je problém.

Homosexualita - opäť, žiadne obrátenie kabáta. Stačí si prečítať program obyčajných ľudí spred volieb. Toto nie je Matovičov problém, ale problém Sulíka a SaS.

O pití a vraj na pracovisku. Huh? Toto je tak cielene upravená malichernisť, že to ani nebudem komentovať. Mimochodom, Matovič bonzol aj ostatných kolegov ktorí s ním pili v parlamente. Tak čo, má nasledovať hromadný odchod počnúc Miškovom?

3)Tá teória o neuznávaní parlamentnej demokracie - to je už fakt trápne. Neviem o tom, že by Matovič používal nejaké nezákonné prostriedky na zvrhnutie parlamentnej demokracie. Navrhuje zvýšenie počtu volebných obvodov, možnosť priamu voľbu poslancov, to všetko sú veci úplne bežné aj v iných štátoch, v niektorých niekde sa tak napríklad volia poslanci do druhej komory parlamentu. Samozrejme Matovič to predkladá sebe vlastným vulgárnym (obyčajným) spôsobom, o to je však smiešnejšie ak mu do do rúk vkladáte nejaký pokus o sofistikovaný rozvrat republiky.

Matovič je bulo a excentrik. Takým je aj Hlina, Slota a dokonca aj Sulík. Ten si tiež nedáva servítku pred ústa, nedávno si napríklad celkom nediplomaticky utieral ústa o Barosa. Médiá takýchto ľudí milujú, postarajú sa im o zaujímavý obsah.

Sergej Michalič

Sergej Michalič
  • Počet článkov: 11
  • Priemerná čítanosť: 3131
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Deväť rokov som pracoval pre SDKÚ, respektíve ako poradca predsedu vlády. Predtým politický komentátor (RFE). Nezávislý konzultant, na tomto mieste bloger.