Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Robert Merva

Vrtieť Ficom

04.06.2007 | Robert Merva

Ak chceme dospieť k pokroku, musia sa zhodnúť dve generácie.

 • Tlačiť
 • 17

Možno si pamätáte skvelý film Vrtieť psom (Wag the Dog). Začína konštatovaním: „Pes vrtí chvostom, lebo je pes. Ak by chvost vrtel psom, už by to nebol pes." V tomto filme sa rovnako objaví kniha od neznámeho autora, ktorej názov je podtitulkom tohoto článku.

Ak prijmeme zjednodušenú teóriu, že na cestu za pokrokom, ak má byť udržateľný, sa musia spolu vydať dve generácie, dokážeme analyzovať súčasné prieskumy preferencií politickej strany SMER. Z nich vyplýva, že s Ficom sympatizuje najmä generácia mladých ľudí do 29 rokov a potom generácia ľudí vo veku nad 60 rokov. Je tu ešte aj skupina ekonomicky neaktívnych občanov a nekvalifikovaných robotníkov. Sú to presne tí, ktorí potrebujú sociálnu podporu od štátu. Ba i niektorí, ktorí si na ňu zvykli do takej miery, že by bez nej už ani nevedeli existovať.

U mladých jednoznačne dominuje túžba osamostatniť sa a nebyť odkázaný na rodičov. Založiť si rodinu a bývať vo vlastnom. To si vyžaduje obrovskú investíciu na ktorú táto skupina ľudí nemá dosť peňazí. Ich plat sotva dosahuje celoslovenský priemer, pretože nemajú skúsenosti a prax. Pre banky sú to zatiaľ stále nesolventní klienti. Staršia generácia takéto problémy síce nemá, no ich životná úroveň sa odchodom zo zamestnania rapídne znižuje a rovnako sú pre banky nesolventní.

A to je práve to, na čom Fico buduje svoj elektorát. Jednoducho povie, že banky sú nenažraté a zlé a preto ich treba regulovať. Šmahom ruky tak získa temer 40 percent obyvateľstva na svoju stranu.

Keďže mladí na svojej ceste k samostatnosti začínajú bývať v podnájmoch, trápia ich okrem predraženého nájomného aj výdavky na plyn, elektrinu, vodu a kúrenie. To isté trápi aj dôchodcov a ekonomicky neaktívnych obyvateľov. A to je ďalšia téma s ktorou príde Fico a povie, že sú tu chamtivé monopoly, ktoré ľudí zdierajú a nedovoľujú „slušný život". Opäť 40 percent obyvateľov súhlasí a upevňuje si názor.

Ak sa ktokoľvek pridá na stranu obhajoby týchto chamtivcov a nenažrancov a s Ficovým názorom nesúhlasí a ešte ho aj nedajbože vyvracia, je okamžite označený za triedneho nepriateľa. Stane sa jednoznačnou súčasťou konšpiračného komplotu, ktorého jedinou snahou je zodrať tento národ.

Vtedy je už tých 40 percent obyvateľstva definitívne presvedčených, že jediný správny model je Fico.

Poznám to. Vo veku do 29 rokov som mal podobný názor a vinil som štát, že sa o mňa nestará. Dnes už viem, že som sa mýlil. No postupne ma čaká aj prechod do generácie dôchodcov (aj keď to ešte hodnú chvíľu potrvá) a ocitnem sa pravdepodobne v hľadáčiku socialistov. A toho sa pravdupovediac dosť obávam. Mohol by som sa totiž opäť pomýliť.

Dve generácie sa nám teda zhodli. Otázka znie, či takáto zhoda dvoch generácií je práve to, čo nás má nasmerovať k pokroku. Trúfam si povedať, že nie. Že dvojgeneračná teória v tomto zlyháva. I keď Fico to vníma inak.

Menšina demokraticky vládne väčšine. Aj keď to už nepripomína demokraciu, ale diktatúru proletariátu. Ibaže by sa tých 60 percent pohodlných lenivcov, ktorým až tak veľa nechýba, konečne zodvihlo a prišlo namiesto víkendového výletu na chate k volebným urnám. Snáď to pochopia. Bojím sa však, že kým toto pochopenie dostane šancu, začnú patriť do druhej zo spomínaných dvoch generácií. A pokroku sa tak skoro nedočkáme.

No a tak výrok neznámeho autora poopravím na slovenské pomery: "Ak teda chceme naozaj dospieť k pokroku, musia sa zhodnúť dve za sebou nasledujúce generácie".

  > Hlasuj za tento článok na Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk
 • Tlačiť
 • 17

Robert Merva

Robert Merva
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 6091
 • Priemerná diskutovanosť: 15
 • RSS blogu

O blogu

Som malý a bezvýznamný nadšenec a idealista. Ale rozhodne som veľmi významný volič. Ten, kto si myslí, že ten jeho hlas je vo voľbách bezvýznamný, nemal by čítať moje blogy a môže sa pokojne stratiť zabudnutý v dejinách, ako bezvýznamný polojedinec.

Robert Merva

Robert Merva
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 6091
 • Priemerná diskutovanosť: 15
 • RSS blogu

O blogu

Som malý a bezvýznamný nadšenec a idealista. Ale rozhodne som veľmi významný volič. Ten, kto si myslí, že ten jeho hlas je vo voľbách bezvýznamný, nemal by čítať moje blogy a môže sa pokojne stratiť zabudnutý v dejinách, ako bezvýznamný polojedinec.

Kalendár sa načítava...