Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Robert Merva

Politická kultúra a iné oxymorony

22.11.2007 | Robert Merva

Charakter u našich politikov a tlak verejnej mienky v tomto štáte takmer neexistujú

 • Tlačiť
 • 4

Oxymoron je slovné spojenie, ktoré si odporuje. Napríklad „spokojne mŕtvy", alebo „žiarivá tma". Manželku si doma doberám, že takým príkladom je aj slovné spojenie „šťastne ženatý", ale ja som samozrejme výnimkou.:-) Inak to možno teraz v manželstve vníma expremiér Paroubek, alebo náš minister Janušek.

Osobne si však dovolím tvrdiť, že na Slovensku je oxymoronom všetko čo súvisí s politikou. Slovné spojenie ako „politická kultúra", alebo „politická česť", či „politická morálka" sú na Slovensku jednoducho neexistujúce a naviac si v podmienkach našej pseudodemokracie odporujú.

Pretože ak slovenský minister pochybí, nemôže ísť o jeho vinu. Určite sú za tým „kúpení novinári", ktorí lyžujú s kapitalistickými imperialistami „vysoko na západe", alebo ide o nedorozumenie a „nahrávka rozhovoru novinára Trendu s ministrom je jednoducho zmanipulovaná". Schválne hovorím o oxymoronoch, pretože v tejto konštelácii nimi pokojne sú aj slovné spojenia ako "kúpení novinári", alebo "zmanipulovaná nahrávka".

Zjednodušujem? Nemyslím si. Podstata totiž tkvie v jednom a tom istom. „Charakter u našich politikov" a „tlak verejnej mienky" v tomto štáte takmer neexistujú.

Ak pochybí minister za HZDS, ktorý s prešľapom námestníka pozemkového fondu nemá veľa spoločného, začne sa vyťahovať morálka, etika, princíp. Vynikajúco! Pokiaľ by sa jednalo o "tuzemský štandard", výskam radosťou. Ibaže na Slovensku to takto nie je. Problém osobne vidím v dvojakom metri na rôznych ministrov a to na každého úplne inak.

Keď sa nedávno vo Veľkej Británii prevalilo, že unikli citlivé dáta a spôsobil to daňový úradník na stupni referenta zanedbaním bezpečnostných postupov, pričom nikomu nebola spôsobená žiadna ujma, nieto ešte majetková, riaditeľ tamojšej daňovej správy okamžite rezignoval a pod ministrom financií sa otriasla stolička tak silno, že ho samotný premiér Brown musel verejne obhajovať a ospravedlnil sa celému národu a prisľúbil okamžitú nápravu. Ministrovo kreslo však ešte ani tak nie je stále isté.

Chcel by som sa dožiť takejto politickej kultúry aj u nás. Keď realitný maklér Jureňa, tak potom aj šéf najskôr mlátiacich a potom sa pýtajúcich žandárov Kaliňák, obstarávateľ predražených a nepotrebných lekárskych prístrojov Valentovič, obhajca účtovnej štandardizácie korupcie Jahnátek a rovnako postrach mamičiek, invalidov a budúcich dôchodcov Tomanová. Zvlášť po šokujúcom zásahu policajtov proti kazašskej novinárke by mal Kaliňák položiť hlavu do gilotíny sám. Lenže to by nám tu museli vládnuť politici a nie znôška bezcharakterných nenažrancov.

 P.S. Všade platí, že tak, ako mám práva, mám aj povinnosti. Platí to rovnako pre mňa ako občana a rovnako aj pre každého politika. Prečo má byť práve minister niečo iné? Ak raz niekto ide do politiky, musí si byť vedomý takéhoto rizika a musí ho aj znášať. Výhovorky nepomôžu! To ste mohli používať ešte ako pionieri. Politici musia konať! Inak sa stane slovné spojenie politická kultúra naozaj oxymoronom.

*slovné spojenia v úvodzovkách a kurzívou považujem v súčasnosti na území Slovenska za oxymorony, slovné spojenia zvýraznené hrubým písmom a podčiarknuté považujem za významné...

Ak máte rovnaký názor hlasujte za tento článok aj na:

pošli na vybrali.sme.sk

 

 • Tlačiť
 • 4

Robert Merva

Robert Merva
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 6094
 • Priemerná diskutovanosť: 15
 • RSS blogu

O blogu

Som malý a bezvýznamný nadšenec a idealista. Ale rozhodne som veľmi významný volič. Ten, kto si myslí, že ten jeho hlas je vo voľbách bezvýznamný, nemal by čítať moje blogy a môže sa pokojne stratiť zabudnutý v dejinách, ako bezvýznamný polojedinec.

Robert Merva

Robert Merva
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 6094
 • Priemerná diskutovanosť: 15
 • RSS blogu

O blogu

Som malý a bezvýznamný nadšenec a idealista. Ale rozhodne som veľmi významný volič. Ten, kto si myslí, že ten jeho hlas je vo voľbách bezvýznamný, nemal by čítať moje blogy a môže sa pokojne stratiť zabudnutý v dejinách, ako bezvýznamný polojedinec.

Kalendár sa načítava...