Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Robert Merva

Keď sa premnožia VLKy.

25.09.2007 | Robert Merva

Kto nás ochráni pred ochranármi?

 • Tlačiť
 • 37

Keď ide o ochranu prírody, človek sa akosi intuitívne prikláňa k jej proponentom. Kto by predsa nechcel čistú vodu, čistý vzduch a vôbec čisté všetko. No sem-tam sa ekológia až v nebezpečnej miere poníma ako ideológia. Nájde sa investigatívny novinár, ktorý osloví nejakého dlhovlasého Vlka alebo iného vychytralca, a ten mu narozpráva čokoľvek, len aby to bolo dostatočne revolucionárske a teda ľúbivé pre oko kamery. Pritom nikto ani len netuší, o koho vlastne ide a prečo sa ten-ktorý ekoochranár vyjadruje k danej téme a či je jeho názor vôbec relevantný. Najhoršie je, že to často nevedia ani samotní novinári.
Ak sa kdekoľvek na Slovensku deje niečo v súvislosti s prírodou, samozvaní ochranári bijú na poplach. Veď oni jediní majú právo posúdiť každý zásah do krehkých ekosystémov a zaujať jediné správne a odborné stanovisko.
Nesnažia sa diskutovať o probléme a ich argumenty sú v rovine šialeného fanatizmu a populizmu. Sú ochotní zviazať sa spolu reťazami a rôznymi inými extravagantnými kúskami obťažovať občanov. Pritom na to nemajú žiaden mandát. Možno niekedy majú dôvod na hystériu, ale to im nedáva licenciu na svojvoľné zasahovanie okoliu do života.
Začalo sa to tým, že mi zrušili Rallye Tatry, neskôr zabránili likvidácii škodcov v Tatrách a aktuálne odmietajú reguláciu populácie medveďov na Slovensku.
Rallye Tatry som osobne navštevoval od malička. Až jedného roka som ako platiaci návštevník o športový zážitok prišiel. Nemohol som sa pritom k tomu vôbec vyjadriť. Ochranári nediskutovali. Zabránili pretekom a viac ich nezaujímalo. Organizátor utrpel vážne straty, ale nikto za nič nebol trestaný. Iba ja ako divák.
Ďalší príklad: odvoz kalamitného dreva z Tatier. Opäť tí istí samozvanci zabránili odstráneniu popadanej suroviny a teraz mám tú chrobač všade okolo domu. Detské ihrisko, ktoré je z prevažnej časti postavené z dreva, je prelezené podkôrnikom a moje deti sa nemajú kde hrať. Nehovoriac o tom ako mi to osobne komplikuje život. Opäť doplácam ja ako občan.
Premnoženie medveďov na Slovensku sa tento rok naozaj potvrdilo. Bývam v lokalite, kde už tento nebezpečný dravec ohrozuje priamo mňa a moje deti. Opäť sa ma nikto na nič neopýtal. Slovo dostali iba darmožráči, ktorí nemajú žiadne svedomie a komplikujú život mojej rodine.
A milí ekoteroristi, nehovorte, že sa môžem presťahovať. Ja som sa tu narodil, dodnes tu bývam a budú tu bývať aj moje deti a deti mojich detí. Ja vám neustúpim. Pýtam sa preto: Kto ochráni mňa pred týmito ochranármi?
Oblasť ochrany prírody si zobral do rúk štát. Ten pritom radikálne zlyháva a aj preto sa dostávajú do svetla diania pseudoekologickí samozvanci. Štát sa zmôže iba na to, že vydá zákon, ktorým mi ešte aj zakáže pohybovať sa slobodne v lese. To už je aj na mňa priveľa.

Hlasujte za tento článok na:       pošli na vybrali.sme.sk

 

 • Tlačiť
 • 37

Robert Merva

Robert Merva
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 6094
 • Priemerná diskutovanosť: 15
 • RSS blogu

O blogu

Som malý a bezvýznamný nadšenec a idealista. Ale rozhodne som veľmi významný volič. Ten, kto si myslí, že ten jeho hlas je vo voľbách bezvýznamný, nemal by čítať moje blogy a môže sa pokojne stratiť zabudnutý v dejinách, ako bezvýznamný polojedinec.

Robert Merva

Robert Merva
 • Počet článkov: 8
 • Priemerná čítanosť: 6094
 • Priemerná diskutovanosť: 15
 • RSS blogu

O blogu

Som malý a bezvýznamný nadšenec a idealista. Ale rozhodne som veľmi významný volič. Ten, kto si myslí, že ten jeho hlas je vo voľbách bezvýznamný, nemal by čítať moje blogy a môže sa pokojne stratiť zabudnutý v dejinách, ako bezvýznamný polojedinec.

Kalendár sa načítava...