Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Röntgenové žiarenie z lepiacej pásky

30.12.2008 | Robert Mistrik

Diskusia (5 reakcií)

31.12.2008 | foobar

aj mna to jemne modraste svetielko pri otvarani obalok prvykrat zaskocilo, ale dalej som sa tym nezaoberal. Odteraz budem uz obalky otvarat len nozikom ;-)

31.12.2008 | Martin Šechný

Mňa svetielkovanie nezaskočilo, lebo podobný jav sa dá vidieť pri rôznych činnostiach každodenne. Záleží na okolnostiach - materiál, typ pohybu, rýchlosť pohybu a potom aj ostatné podmienky ako teplota, vlhkosť, zloženie vzduchu atď. Veľmi časté sú výboje pri trení oblečenia (vyzliekanie svetra). Spoločné majú to, že pri každom sa generuje (elektromagnetická) energia a pozorovaný výboj je použitím, minutím tejto energie. Aj keď elektrostatické napätie takto generované je veľmi veľké (kilovolty-megavolty), celkový elektrický náboj je malý, alebo inak celková energia je malá, nespôsobuje ublíženie na zdraví a ani bežne nie je táto energia efektívne využiteľná. Teda aspoň si myslíme, že nie je využiteľná.

Výboj môže mať rôzne vlastnosti. Niektoré výboje praskajú, iné len svetielkujú. Je pochopiteľné, že výboje môžu mať rôzne frekvenčné spektrum. Pre mňa nie je prekvapením, že v tomto spektre bude aj Röntgenove žiarenie, pretože podmienky na to sú (napätie v kilovoltoch). Prekvapením je, že pri takýchto bežných podmienkach sa generuje žiarenie v dostatočnej intenzite na vyhotovenie snímky prsta. Ale, ako video ukazuje, potrebné je robiť pokus vo vákuu, lebo bežný okolitý vzduch stihne pohltiť výboj a teda nemusíme sa obávať škodlivých dôsledkov pri odlepovaní pásky. Ja si myslím, že dôvod, prečo sa článok objavil v Nature je ponúkané jednoduché a lacné riešenie generovania Röntgenového žiarenia pre medicínske a iné bežné použitie. Niekedy to ani nemusí byť veda, len využiť správne médium (vedecký časopis) správnym spôsobom, aby sme o sebe dali vedieť do sveta - rozhoduje potenciálny úžitok nápadu.

31.12.2008 | Nickush

ale mám taký nutkavý pocit, že niekto presne za 90 dní zahlási "1. apríl" :-)))

01.01.2009 | Ze

a dokaz je na svete...

04.01.2009 | emmacore

Tiez som na to cumel a bol som presvedceny, ze je to nejaky hoax :-)
Pan Mistrik, vdaka za vyborny clanocek!

Robert Mistrík

  • Počet článkov: 12
  • Priemerná čítanosť: 9950
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Pretavujem vedu do softvéru, konkrétne hmotnostnú spektrometriu a biochémiu do programov pre chemikov rôzneho zamerania. Zaoberám sa aj komplexnými systémami a ich analógiami napr. ekonómia vs. biológia, čím sa snažím postupne poodhaľovať univerzalitu sveta.