Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nobelova cena za jednoduchý experiment s lepiacou páskou

06.10.2010 | Robert Mistrik

Diskusia (0 reakcií)

06.10.2010 | palobulla

vyzerá, že najlepšie vynálezy má príroda, len ich treba nájsť a naučiť sa ich používať :-)

06.10.2010 | wald

Ak by médiá vždy produkovali takéto presné, stručné zmysluplné informácie (teraz sa p.Mistríkovi asi nahrnula krv do hlavy, lebo pojem zmysluplnosť priniesol Václav Havel), svet by bol transparentnejší, problémy definované a efektívne postupy riešenia pomenovaných problémov by zákonite vzápätí nasledovali.

Len dúfam, že pán Mistrík následne nezačne uvedený objav univerzálne pretavovať do oblasti makroekonómie alebo sociológie. To by sme sa čoskoro zase dočkali tvrdenia typu, že fyzika tuhých látok analogicky dokazuje, že odlúpnutím jednej vrstvy nadbytočných sociálnych dávok by sme univerzalitne dosiahli stonásobnú priechodnosť makroekonomických reforiem. Dokáže niekto na svete kongeniálne vyvrátiť takéto tvrdenie? Určite nie, jedine autor tvrdenia, keď sa mu zachc.

09.10.2010 | jan.simunek

Pozrel som na clanok o lepiacej paske a na konci tvrdite ze clanok v Nature vystreli niekam hodnotenie fakulty, to nie je celkom pravda, nevystreli, a clankov v Nature a Science je na slovensku viac napriklad jeden z fyzikalnej chemie Prif UK
A. Nagy, L. Treindl: Nature, 320, 344 (1986)
a je ich i viac, ale prave tento vznikol cisto na slovensku.

Pekny clanok, mozem len dodat, ze publikacia v Nature je fajn, ale na slovensku su vedci ktori maju na jeden unikatny vyskumny clanok (nie review) i 500 citacii za 5 rokov v casopise s impakt faktorom okolo 2-5 a takychto clankov maju niektori viacej.

To ze veda ako celok je tu mizivo podporovana neznamena ze neexistuju u nas i ostrovy pozitivnej deviacie, kde sa slovensky vedci drzia v prvej desiatke odbornikov v danej oblasti na svete.

Robert Mistrík

  • Počet článkov: 12
  • Priemerná čítanosť: 9949
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Pretavujem vedu do softvéru, konkrétne hmotnostnú spektrometriu a biochémiu do programov pre chemikov rôzneho zamerania. Zaoberám sa aj komplexnými systémami a ich analógiami napr. ekonómia vs. biológia, čím sa snažím postupne poodhaľovať univerzalitu sveta.