Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vláda jednomyseľne schválila stimuly pre "vybraných". Ostatní by mali požadovať a dostať to isté!

15.10.2012 | Róbert HURAN

Diskusia (12 reakcií)

16.10.2012 | Motylx

Drzim ti palce viac ako Felixovi. (nam)
Nasledne by sa mohli spojit zivnostnici, pohrozit zrusenim zivnosti a skokom do socialnej siete a hned po nich moze vypuknut celonarodny strajk zamestnancov s poziadavkou 30 000 euro na ruku. ( Cize 60 000 na obidve )
Ked oni nie sú trochari, preco by boli ostatni...

16.10.2012 | Roman Kanala

Je tu rozdiel. Živnostníci nie sú akcionármi firmy S.M.E.R. s.r.o., takže z nich nebudú vlastnou hlavou milióny, ani sociálne hodinky.

16.10.2012 | Motylx

?
Žiadny rozdiel tu nie je. Autor vyzyva k akcii neakcionarov firmy smer.

16.10.2012 | milanll

Vynikajuci blog a plna podpora autorovi v tejto aktivite.

Postoj vsetkych doterajsich vlad ku zahranicnym podnikom je vic ako zarazujci.
Nikto nepozera na fakt, ze ide o podniky s najnizsou pridanou hodnotou, ktore chodia na Slovensko vylucne koli co najnizsim mzdam,
ked stat ich navyse aj tak laka na ich prichod, okrem co najnizsich miezd, taktiez danovymi prazdninami a priamymi financnymi dotaciami.
Ked sa tieto vycerpaju, podniky o ne poziadaju a nas tupy stat im znova vyhovie.

Iri a Svajciari, medzitym, si vyberaju len tie zahranicne investicie, ktore maju predpoklad dlhodobeho trvania, s maximalnym prinosom pre stat a pracovnikov tychto podnikov.
Svajciari maju dokonca problemy s dalsmi prichodmi investicii, pretoze ich maju prebytok.
A to patri Svajciarsko medzi najdrahsie krajiny sveta.

Tu sa krasne ukazuje, aky primitivny a kratkozraky postoj, plny nschopnosti a otrockej podannskej ponizenosti, maju slovenski ekonomovia a uradnici.
Absencia skusenosti je az neskutocna.
Slovensko sa zbytocne pasuje do ulohy lacneho vazala - otrokarskej dielne Europy, ked tato jeho pozicia mu najviac brani v jeho dalsom rozvoji, aby sa stalo krajinou s vyspelou modernou ekonomikou.

To neexistuje vo vlade ani jeden clovek, ktory ovlada mentalitu, schemy rozmyslania a vztahy, medzi zahranicnymi podnikatelmi z vyspelych civilizovanych krajin?
Preco Slovensko nemoze zaplatit zopar takytchto odbornikov zo zahranicia?
Ktori dokazu stanovit dlhodoby koncept rozvoja Slovenska a zaroven budu vediet, ktore investicie a akym sposobom, treba na Slovensko tahat?
Ked uz slovenski ekonomovia trpia iluziou o vlastnej dokonalosti a nevidia nasledky svojho myslenia, nechcu sa radsej potichu vratit tam, kde patria?
Do svojej komunistickej minulosti a svojich socialistickych hrobov?

16.10.2012 | OliWer

Milan, Slovensko je montážnou dielňou Európy od svojho vzniku. Nikto to doteraz nemal chuť zmeniť a všetko nasvedčuje tomu, že to tak vlastne všetkým vyhovuje.
Na vine nie sú ekonómovia, ale ******í politici, pre ktorých je jednoduchšie zadotovať ďalšiu masovú výrobnú linku áut, predstúpiť pred voličov a vyhlásiť, že priniesli 10000 pracovných príležitostí (naraz) než to isté dosiahnuť pomaly, systematicky cez podporu malého a stredného podnikania resp. iba tým, že nebudú furt meniť zákony a podmienky na podnikanie. Keď sa niečo s tým investorom stane a naraz zanikne 10000 pracovných príležitostí, to nikoho netrápi, lebo to už (možno) nebude v tomto volebnom období. A v konečnom dôsledku sa podpora dá vždy prideliť aj opakovane, stačí, keď sa zahraničný investor povyhráža odchodom,hromadným prepúšťaním, atď...
Vazalstvo máme v génoch, inak by sme sa na celý euroval & al. vyprdli.

16.10.2012 | milanll

Podla mojho nazoru su na vine najma ekonomovia.
Politici totiz tieto rozhodnutia nerobia, oni si nechavaju radit.

Inac, s nazorom na male a stredne podniky sa zhodneme, na Euroval vsak mam nazor opacny.
V jeho pripade nejde o vazalstvo, ale o primtivny hyenizmus, keby sme don neprispeli.

16.10.2012 | Raunaj

Vážený pan Milan....už som si u Vašich reakciách zvykol na to že glorifikujete Západ a robíte zo Slovákov akýchsi menejcenných obyvateľov Európy, ba dokonca tejto planéty. Verte " OliWerovi" , že to nie je vôbec vec ekonómov ani úradníkov, ale takmer výlučne politikov, ktorý nás takto ako stádo vedú...takpovediac do záhuby...Aj politici sú však " ľudia" a sú závislí od " kapitálu" a ten je v rukách bánk a finančných oligarchov tohoto sveta.... a tak si namyslite naivne, že nejaký ekonóm, alebo nebodaj úradník sem pozval v článku menovaných "vybraných".... Všetko je to špinavá hra kapitálu a preto by som sa na Vašom mieste až tak neobúval do komunistov a neposielal ich do socialistických hrobov....Nedávno som dostal veľmi zaujímavý mail....tak Vám ho tu prekopírujem.... možno si to prečítate a možno sa aj zamyslíte..... mám už takmer 60 a môžem porovnávať....za socializmu sme možno nemali slobodu, ale krajina bola spravovaná rozhodne lepšie ako ho spravuje tento zlepenec mafiánov, finančných skupín a politikovV roku 1990 bolo u nás 13 vysokých škôl na ktorých študovalo 65 tisíc študentov
V roku 2012 je na Slovensku 38 vysokých škôl , každá z nich má ešte niekoľko detašovaných pracovísk, 230 tisíc študentov.
38 vysokých škôl to je 38 rektorov a rektorátov, 140 prorektorov, 140 dekanov a dekanátov, 600 prodekanov, 140 študijných oddelení, 800 katedier, 420 profesorov, tisíce docentov a odborných asistentov, asistentov, obslužných pracovníkov. To sú desiatky budov a objektov s vysokými nákladmi na prevádzku a údržbu.
Lákadlom na štúdium je odbor manažmentu, výroby, obchodu, finančníctva, štátnej a verejnej správy a dnes už možno aj manažmentu filozofie.

Akých asi manažerov môže vychovať docent, dnes už dokonca profesor, ktorý skutočnú fabriku videl na exkurzii v 6. semestri svojho štúdia,
aj to si viac všímal prednosti kolegyne z ročníka, za najvýznamnejšiu časť svojej profesionality uvádza 6 mesačnú stáž v Amerike, že to bolo pri obsluhe kolotočov v zábavnom parku tají.

Na právnických fakultách študuje viac poslucháčov ako je právnikov v reálnej praxi.
Aká asi čaká budúcnosť absolventa politológie z Detvianskej Huty, absolventa mediálnej komunikácie z Oravskej Polhory, či absolventa antropológie z Majcichova.
Ako sa uplatnia tie tisíce absolventov z kresťanských univerzít a fakúlt v Bratislave, Trnave, Nitre, Ružomberku, koho budú obviňovať?
Podobná situácia je s absolventami stredných škôl, keď medzi 19 až 24 ročnými mladými ľuďmi je až 36 % nezamestnaných, a 100 tisíc pracuje v zahraničí ako dokladači tovaru v pražských supermarketoch alebo na bitúnkoch v Anglicku.

Tisíce maturantiek vymieňa pampersky rakúskym seniorom. Paradoxné pri tom je, že ak firma Samsung zruší prevádzku v Dunajskej Strede o prácu príde 3000 Rumunov.

Žiaľ nedokážu pochopiť za totality externe vyštudovaní právnici, ani nedávni 4 semestroví absolventi manažmentu, že národný dôchodok/ND/ dnes hrubý domáci produkt/HDP/ sa neprodukuje ani v Národnej rade, ani v Národnom divadle ani v Národnej obrode.

V roku 1990 sme okrem mandariniek, banánov, pomarančov a citrónov boli úplne sebestační v potravinách a ovocí. V poľnohospodárstve pracovalo
350 tisíc ľudí. Dnes pracuje v poľnohospodárstve 60 tisíc ľudí a dovážame 65 % potravín, na najúrodnejších pôdach sa stavajú automobilky, supermarkety
priemyselné parky a logistické centrá, lúky sa nekosia a nevypásajú, zarastajú tŕním a bodľačím, dažďová voda
sa nezachytáva, studne vysychajú a v dolinách sú povodne.

A nikto sa necíti zodpovedný .

16.10.2012 | milanll

Nemyslim si, ze Zapad glorifikujem a Slovakov oznacujem za mnejcennych.
Z mojho pohladu skor Zapad davam za priklad a Slovakov oznacujem za retardovanych nie preto, pretoze by boli mentalne slabsi - nie su, ale preto, pretoze sme neskutocne tvrdohlavym narodom, v ktorom ma kazdy clovek patent na rozum a odmieta sa prisposobit zakazdym novym a novym okolnostiam.
Ked vacsina Slovakov takmer absolutne odmieta pocuvat druhu stranu, dat jej za pravdu a zmenit svoj nazor.

Takto sa Slovensko nachadza v situacii, ked tzv. ,,pravica'' je este stale zaseknuta v jej ponimani trhovej ekonomiky, postavenej na rovnej dani a pritahovani co najvacsieho poctu zahranicnych podnikov za kazdu cenu(co najnizsie mzdy, co najvacsie stimuly, co najnizsie dane)
a tzv. ,,lavica'', na cele so Smerom, robi prakticky to iste, s vynimkou rovnaj dane, ked preferuje pred zahranicnymi podnikatelmi slovenskych oligarchov.

Ani jedna strana vsak nehlasa skutocnu modernu trhovu spotrebnu ekonomiku.
A to, podla mna, z jedineho dovodu:
ani jedna strana politickeho spektra nema ani tu najmensiu sajnu, co to vlastne ta moderna spotrebna ekonomika je.
Ked ich vlastna primitivna a egoisticka hrdost, sa im nedovoli na tuto otazku opytat.
Preto Slovensko vyzera tak, ako vyzera.
A kedze v politike a v ekonomike su ludia, aki su, namiesto uznania si vlastnych chyb a hladania alternativnych rieseni, propaguju presne tie iste, ktore Slovensko do jeho dnesnej nelichotivej situacie dostali.

A tento ukaz, to je uz nominacia na mentalneho dementa tohto poznaneho sveta.

P.S
Ospravedlnujem sa za expresivne vyjadrovanie sa, to je vsak sposobene tym, ze normalna civilizovana uroven komunikacie na ludi na veducich poziciach na Slovensku neplati, pretoze sa citia ako nadradeni nadludia, ktori ovladaju vsetky problemy tohto sveta.
Preto sa vyjadrujem expresivne - je to totiz vyjadrovanie sa na jedinej urovni, ktora ich dokaze zaujat.

P.S II:
S tou castou o vysokych skolach suhlasim.

16.10.2012 | Agát4

Rád by som upriamil pozornosť na trocha širšie súvislosti. V 80. rokoch 20. stor. došlo k poklesu miery zisku z investícií v priemysle. Jednou zo stratégií ako zvýšiť zisk bola expanzia investorov z bohatých krajín do krajín s nízkou cenou práce. Tento posun tvorí podstatnú súčasť procesu ekonomickej globalizácie.
Ideálom neoliberálov je, aby sa štát správal ako firma, z čoho však vyplynuli významné dôsledky vo vzťahu k demokracii. Procesy transnacionalizácie ekonomiky fakticky zrušili suverenitu štátu nad ekonomikou. Nemá na to nástroje. Nastal prechod moci mimo volené štruktúry a vrcholoví politici sa dostali pod kontrolu medzinárodných finančných korporácií, penzijných fondov a ratingových agentúr. Štát sa mení na obslužnú inštitúciu veľkých súkromných firiem. To, čo sa odpustí veľkým firmám (daňové prázdniny) sa neodpustí zamestnancom. Preto sú nízke dane z majetku a dedičstva, ale rastú verejné poplatky a dane zo spotreby.
Toto je všeobecný jav, netýka sa len Slovenska. Preto každá vláda, pravicová či ľavicová, robí vo vzťahu k veľkým firmám v podstate rovnakú politiku. Pochybujem, že sa s tým dá niečo robiť pokým sa nezmení ekonomická paradigma.

16.10.2012 | Zavacky

Existuje aj taká možnosť,že by sa posilnili prvky priamej demokracie,ktoré by podobné rozhodnutia často zvrátili. Nie je pritom nutné,aby občania rozhodovali bezchybne.

17.10.2012 | Niless

Ta priemerna cista mzda skresluje, co tak median? VEd do Samsungu stale hladaju ludi lebo malokto tam chce im pracovat pri pase. Cista mzda je v priemere pri pase polovicna. Na vychode by sa takej praci potesili, ale na druhej strane s pristupom korejcanov by mali minimalne dolamane koncatiny a kadejake trzne rany. NEch Dulovci zo SMERU daju aj mne danove ulavy na udrzbu okolo domu si zavolam externeho cloveka (maliara, vodara, kurenara ci pokosit) ale takto namiesto aby som dal niekomu zarobit musim hodit peniaze do bezodnej studne tohto statu.

18.10.2012 | JanaKov

Ďakujem! Presne o tomto sme sa vo firme bavili. Určite nie sme jediná firma. Zajtra máte od nás vyplnený formulár.

Prosím čitateľov, dajte vedieť každému, kto má firmučku alebo je živnostník, že sa deje takáto akcia.

Robert Huran

Robert Huran
  • Počet článkov: 17
  • Priemerná čítanosť: 4688
  • Priemerná diskutovanosť: 13
  • RSS blogu

O blogu

Právo (vyštudoval som) a IT (robím) sú mojou radosťou i starosťou. Som trošku vizionár, no najmä nadšenec pre inovácie, eGovernment, reformu byrokracie a verejnej správy. Nadšenie a odborné skúsenosti by som rád pretavil do reality a pomohol tak vybudovať moderné a sebavedomé Slovensko.