Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

„Rozdeľuj , obviňuj a panuj“ – politika strán po štvrťstoročí „demokracie“ v SR.

15.04.2011 | Róbert HURAN

Diskusia (9 reakcií)

15.04.2011 | salamoon

na 1 vyborny clanok k teme..

http://blisty.cz/ar...

15.04.2011 | xmarduk

Ja o tom naopak vôbec nepochybujem. Cieľom všetkých osôb v stranách je nabaliť sa.

16.04.2011 | Ivan Schultz

Politický systém odráža stav celej spoločnosti. Ak má politický systém naozaj slúžiť väčšine, nie väčšina partokratom, potom sa asi nevyhneme zavedeniu povinnej účasti na voľbách. Ale kto z politikov nájde odvahu a zmení volebný zákon v tomto zmysle?

16.04.2011 | salamoon

povinna ucast vo volbach ma korene v starej atenskej demokracii, dnes ju stale vyuzivaju viacere krajiny a za neodovodnenu neucast sa v niektorych z nich uplatnuju aj sankcie..najznamejsia vysp. demokracia s povinnou ucastou je Australia, pricom volic si musi vybrat, nie je mozne hodit blank vote..pri nesplneni si volebnej povinnosti je pokuta $20..
=
povinna ucast ma (ako vsetko) argumenty za aj proti..niektore 'za' su:
1. stimuluje zaujem o spolocensko-politicke dianie, edukacia obyvatelstva..
2. mierne znizuje ulohu penazi v kampani, kedze masy volicov su dopredu zabezpecene
3. zvysuje sa polit. stabilita, mensia pravdepodobnost polit. kriz, znizuje sa riziko presadenia extremistickych skupin a charizmatickych, ale nebezpecnych vodcov resp. mini-stran sluziacim uzkym zaujmom konkretnych lobby skupin
=
kedze na svk neexistuje strana, kt. by nebola len vykonavatelom uzkych zaujmov tej-ktorej lobby skupiny, ale aj celospolocensky prospesna, je politicky taketo riesenie nepriechodne..obavam sa taktiez, ze toto aj tak nie to hlavne a jedine, co vylieci choroby spolocensko-polit. zivota na svk..ak uz odniekial zacat v tomto smere, tak napr. od zmeny volebneho systemu, na svk nefunguje absolutne ziadna vnutrostranicka sutaz, ziadne nazorove platformy posuvajuce strany a celospolocensky zivot viac dopredu ako dozadu..najprv ale tak ci onak musi prist to zakladne - a to uplna zmena myslenia ( v prvom rade tych, kt. maju realnu moc, vplyv, bohatstvo..potom sa pridaju aj dalsi)

16.04.2011 | samo1

Nebuďme naivní! V posledných voľbách všetkým slušným ľudom dávala nádej nemenovaná nová strana. Ale tá sa pekne zaradila do "zabehnutých koľají". Takže žiadna zmena sa nekoná a ani v budúcnosti sa tak pravdepodobne nestane. Zlodeji nepôjdu "proti sebe" a neviem si predstaviť, že SVK národ zahorí spravodlivým hnevom a začne drakovi odtínať hlavy.

16.04.2011 | samo1

Skvelý článok o smutnej realite. Bohužiaľ to nie je zlým systémom vládnutia ale mravným úpadkom ľudí. Na to už poukazoval Tomáš Baťa začiatkom minulého storočia a mnoho iných cnostných ľudí storočia pred ním. Bohužiaľ v tomto smere musím byť pesimista. Nečakajme, že sa to zmení. Bolo to, je to a bude to vždy ten boj dobra a zla, ktorý poznáme z rozprávok. V rozprávkach vždy víťazí pravda, v reále málokedy. Len ako s týmto vedomím žiť? S vedomím, že tí kreténi (politici), ktorý na nás čučia z každého média nás na každom kroku okrádajú. Ako je vôbec možné, že sa verejne bavíme o kradnutí (vo veľkom), o trestnom čine a jednom božom prikázaní a pritom nikto nie je potrestaný?! Ako je možné, že skupina vo väčšine ničím výnimočných až podradných (zákerných a zlých) "ľudí" takto zametá so slušnými ľuďmi, zužuje ich životný priestor a negatívne ovplyvňuje ich životy? Kto má na toto odpoveď?

17.04.2011 | milanll

Chvalim autora za jeho napisanie.

Nastal cas, aby sa Slovensko tentokrat uz skutocne zacalo priblizovat civilizovanym krajinam a peberat ich hospodarsky a spolocensky model, zalozeny na urcitych hodnotach.

Pokial sa to nestane, Slovensko neprezije.
Tento momentalny spolocensky marazmus, sposobeny sucastnou amoralnou skorumpovanou politickou vrstvou, tu trva uz prilis dlho.

18.04.2011 | LPB

"priblizovat civilizovanym krajinam" Nerobil by som si žiadne ilúzie. Ľudia sú všade rovnaké svine.

18.04.2011 | milanll

je to iba tvoja obrana, za tvoje zlyhanie.
A zaroven za zlyhanie celej spolocnosti.

Civilizovany svet je skutocne civilizovany kvoli civilizovanemu spravaniu sa.

To, co je Slovensko, nema s civilizaciou a vyspelou spolocnostou nic spolocne.

Robert Huran

Robert Huran
  • Počet článkov: 17
  • Priemerná čítanosť: 4688
  • Priemerná diskutovanosť: 13
  • RSS blogu

O blogu

Právo (vyštudoval som) a IT (robím) sú mojou radosťou i starosťou. Som trošku vizionár, no najmä nadšenec pre inovácie, eGovernment, reformu byrokracie a verejnej správy. Nadšenie a odborné skúsenosti by som rád pretavil do reality a pomohol tak vybudovať moderné a sebavedomé Slovensko.