Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Revolučná renesancia Európy ? Model skutočnej demokracie - WikiDemokracie.

15.06.2011 | Róbert HURAN

Diskusia (6 reakcií)

16.06.2011 | janoo

Nieco velmi podobne ma tiez napadlo cca. pred dvoma rokmi. Sucasne technicke moznosti by nieco take bez problemov umoznovali, ale presadit to do realneho zivota nevidim velmi realne (vela vplyvnym ludom by to asi prekazalo). Napriek tomu pripajam zopar postrehov a napadov:
- Zmenit svojho zastupcu pre hlasovanie by bolo mozne kedykolvek, pricom na ktoromkolvek hlasovani by mohol obcan zahlasovat priamo (svojimi hlasmi a hlasmi jemu zverenymi)
- Ucastnici by mohli byt odmenovani podla toho, kolko hlasov im je zverenych * pocet hlasovani v ktorych aktivne hlasovali. Tym padom by 150 poslancov strailo zmysel, lebo kazdy by bol poslanec
- Starsi a technicky menej zdatni by mohli kedykolvek svoje hlasy prenasat na inych cez nejaky na to urceny urad.
- System by nebol uplne anonymy. Aj ked by sa priamo informacie o tom, kto ako hlasoval nezverejnovali, dali by sa teoreticky dohladat
- wiki by mohla nahradit len parlament. Nieco ako vlada by muselo existovat aj ked konecne by mohli dostat prednost skutocni odbornici (priama volba kazdeho ministra)
- otazna je stbilita vlady pri takomto systeme. Vlada by nebola zafixovana na 4 roky, co by mohlo sposobit problemy pri presadeni nepopularnych opatreni (lud by ich mohol okamzite stopnut). Na druhej strane by sme sa vyhli stranickym cistkam po volbach, otacaniu smeru o 180 stupnov, a velky skandal by asi znamenal okamzity pad kompetentneho.
- Okrem rozhodovania by wiki riesila aj lepsie zapojenie odbornej verejnosti do tvorby zakonov. Do odbornej diskusie k tvorbe zakonov by sa mohol zapojit kazdy.
- Politicka strana by sa zmenila na siet ludi, ktori si vzajomne doveruju a zastupuju sa v hlasovaniach

16.06.2011 | Robert Huran

1) premietnutie do reálneho života bude závisieť od počtu ľudí, ktorí to podporia.
2) stabilizačná funkcia v podobe 1 roka je optimálna a históriou overená. Celkom reálne by sa mohlo stať, že niekto vymyslí kamufláž proti konkrétnemu človeku. Mimochodom, ešte niekedy v stredoveku malo mesto BB mešťanostov volených každý rok. Jeden mešťanosta takto vydržal skoro 20 rokov!
3) to je zaujímavý postreh. Má to svoje racio, avšak by to bolo treba lepšie rozanalyzovať.
4) súhlas
5) hmm, anonymnosť by som ponechal na hlasujúcom. Je to jeho voľba a počítame s oboma variantami. Najmä v prvej fáze očakávame viacej tých anonymných.
6) to je pravda, avšak aj normotvorba si vyžaduje profesionálne poslanie. Dobrá parciálna otázka na riešenie.
7) vláda v rámci ministrov by sa mohla meniť autonómne, čiže celková stabilita vládneho zboru by mohla utrpieť len čiastočne + by sa tým vytvoril priestor pre profesionálnych úradníkov, čo už dávno v SR nie je pravda.
8) súhlas
9) presne tak

Super. Ďakujeme za perfektné pripomienky a nápady.

16.06.2011 | rastislav.gajdosik

Wiki demokracia je trošku bulvárny názov všeobecne sa uznáva Electronic direct democracy a ešte konzervatívnejšie priama demokracia. Ale článok je dobrý a plne sním súhlasím.

05.02.2012 | qbsw

Vrstva "nezistnych" podnikatelov bola znarodnena ci dobrovolne odisla do zabudnutia?

01.10.2013 | ates

Ak je politický systém štátov postavený na hlavu, tak nemôže fungovať. To že je postavený na hlavu, to nie je náhoda, ale úmysel. Svet sa točí už dvesto rokov podľa tohto scenára: peniaze - nadnárodné banky a korporácie - vlastníctvo médií - kúpení politici - peniaze pre sponzorov a prisluhovačov. Ak sa politický systém postaví na nohy, tak správa veci verejných bude v rukách jednotlivých článkov spoločnosti (rodina, obec a územný celok a nie v rukách politických strán. Týmto sa uvoľní pozitívna energia ľudského potenciálu, ktorý uväznili uvedené prvky scenára. Tu je východisko pre našu spoločnosť: http://www.peticie....

25.10.2013 | Pekox

Takýto závažnejší blog by si mal dávať pozor na gramatické a pravopisné chyby. Najmä v článku, ktorý je uvedený v hlavnej časti. Keď už pre nič iné, tak aspoň kvôli tomu, aby blog (i téma) nestrácali na serióznosti. Prosím autora, aby v článku (i keď je text už staršieho dáta) tieto chyby opravil.

- napr.
"...Po jarných arabských revolúci*a*ch..."
"...na summite G8 vo Francúz*(s)*ku"
"...ak má dostatočný prísun informáci*i*."
... a ďalšie (skloňovanie a pod.)


Pekox

Robert Huran

Robert Huran
  • Počet článkov: 17
  • Priemerná čítanosť: 4688
  • Priemerná diskutovanosť: 13
  • RSS blogu

O blogu

Právo (vyštudoval som) a IT (robím) sú mojou radosťou i starosťou. Som trošku vizionár, no najmä nadšenec pre inovácie, eGovernment, reformu byrokracie a verejnej správy. Nadšenie a odborné skúsenosti by som rád pretavil do reality a pomohol tak vybudovať moderné a sebavedomé Slovensko.