Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nedostatočná novela zákona o verejnom obstarávaní 2011.

28.02.2011 | Róbert HURAN

Diskusia (17 reakcií)

28.02.2011 | alex.botev

podľa informácií z médií sa automaticky VO týka aj organizácií, napr. záujmové združenie, (spolu)založených trebárs obcou. robím pre jednu takú organizáciu, mesto o činnosť organizácie nejaví záujem už niekoľko rokov a tá si žije vlastným životom. a teraz bude trpieť, že ich niekedy zakladalo mesto...
tiež si myslím, že by mal platiť osobitný zákon pre obstarávanie v rámci eurofondov, pretože veľa vecí sa zbytočne komplikuje, je jasných len spätne a neskutočne zbyrokratizúva

01.03.2011 | Robert Huran

ja som toho názoru, že má platiť iba jednotný procesný postup obstarávania. A mal by byť prepracovaný a jasný.

28.02.2011 | netrend

:))

01.03.2011 | Robert Huran

hmm, ale zrejme je. Intenzívne sa zamýšľam, prečo aj oni ???

01.03.2011 | sona08

pan Huran, a preco nie aj oni. Co su nejaka liga spravodlivych? Zda sa vam, ze nemaju minulost? Vsak sa pozrite na vysledky 1998-2006.

Nic. Nic pozitivne za hocktorou vladou nevidim. Vidim len upadok vo vsetkych sferach. Idiokracia sa na Slovensko blizi milovymi krokmi.

01.03.2011 | Robert Huran

priznám sa, že som očakával zmenu. Predvolebné "tančeky" o transparentnosti a boji s korupciou vo mne vzbudzovali tento pocit.
S poslednou vetou súhlasím a domnievam sa, že idiokracia už úspešne kvitne.
No nehádžme flintu do žita, poďme ďalej a bojujme za normálny štát. Určite sa nás nájde dosť...

28.02.2011 | Pavol Čižmárik

...tazko povedat, ci v tom hladat zamer legislativcov, alebo neschopnost. V kazdom pripade sa potvrdzuje, co tvrdim davno: cakame, ze chorobu, co nas trapi (rozkradanie verejnych zdrojov) bude liecit ten, co z nej ma najvacsi prospech (teda politicke strany).
Ak by mala vlada seriozny zaujem stopnut rozkradanie, na prvej schodzi po volbach by prijala zakon, ktory by to riesil. Aspon v tych najnutnejsich bodoch. No aj strany tejto vlady musia z dacoho zit...

01.03.2011 | samo1

SLOVAKISTAN, tento názov som "zachytil niekde na internete a som názoru, že presne vystihuje stav v našej banánovej republike. Moje naivne domýšľanie, že výmena Fica a jeho lúpežnej kompánie na čele krajiny prinesie konečne prelomové kroky, ktoré žalostne potrebujeme....no každým dňom sa presvedčiam o opaku. Jedna lúpežná kompánia strieda druhú... aj tento "zámerný nedorobok" (novela zákona o VO) o tom svedčí.

Koho ešte baví baviť sa o tom, ako nás politické strany okrádajú, nech sa prihlási...

01.03.2011 | Robert Huran

tiež som z tohto legislatívneho "výkonu" vo veľkých rozpakoch.

01.03.2011 | jarolexa

Pán Huran mám pocit, že minimálne jedno Vami citované ustanovenie sa do schváleného znenia zákona nedostalo (§42 ods. 1). Navyše mám pocit, že sa verejnému obstarávaniu nevenujete profesionálne a preto Vami citované nedostatky ale aj nápravy sú vytrhnuté z celkového kontextu.

Ak by ste si vyskúšali prax, pochopili by ste prečo sa v ňom niektoré ustanovenia nachádzajú napr. Vami napádaná zábezpeka (§ 36). Mohol by som takto ísť bod po bode, niekde by sme sa zhodli (na inom lepšom riešení) a niekde by som dokázal, že sa mýlite, lebo dané ustanovenie má náväznosť na iné, ktoré ste nevzali do úvahy.

Zhodu však dosiahneme v tom, že zákon o verejnom obstarávaní je stále veľmi komplikovaný a prebyrokratizovaný a dá sa legislatívne navrhnúť lepšie. Dúfam, že sa to podarí.

01.03.2011 | Robert Huran

- vychádzal som z toho čo bolo verejné dostupné. Môžete mi dať link, kde nájdem informáciu, že sa tam §42 ods. 1 nedostal.
- nemyslím si, že sú vytrhnuté s kontextu. Ak máte niečo konkrétne o čo opierate svoje tvrdenia, tak seme s nimi.
- prosím presnú špecifikáciu toho, čo máte na mysli. Lebo fakt neviem čo konkrétne myslíte.

Ďakujem.

01.03.2011 | MilosM

Konrétne sa mýlite napr. v bode o podmienkach účasti §33 nemáte pravdu. Podmienky účasti musia súvisieť s predmetom obstarávania a byť v nevyhnutnej miere uplatnené.
Pozn.: Zaujímavé je, že prácou UVO pri rozhodovaní o námietkach + metodických pokynoch, bol vytvorený celkom ucelený výklad vybraných ustanovení.
Ďalej je tam kopec tendenčných konštatovaní. Viaceré majú svoj význam (napr. užšia súťaž, obmedzenie účastníkov užšej súťaže a pod).
Trochu tendenčné výkriky na konci každého ustanovenia + tie palčeky, vyzerajú lacno.
Zároveň do výkladu vkladáte vlastný názor (jediné správne kritériu je cena, zábezpeka je nástrojom proti začínajúcim podnikateľom a pod.) a aj na základe neho uzatvárate "čiastkovú tému".
P.S.: Vhodné by bolo predložiť aj návrh riešení.

01.03.2011 | Robert Huran

- Už som mal možnosť vzhliadnuť zopár podmienok obstarávaní a tie podmienky boli koncipované veľmi všeobcne, resp. sa za ne dalo skryť strašne veľa a aj strašne málo. T.z. že len samotný tvorca podmienok naozaj vie, čo chce. Namiesto toho aby zákon nútil VO precizovať podmienky, čo najprecíznejšie, tak tu ponecháva veľkú voľnosť. Pozrite si aj § 42 (2) ... Mám informácie o zenužívaní aj tohoto voľného inštitútu.
- tie palčeky sú tam zámerne. Problematika VO verejnosť moc neláka, tak som to chcel trošku odlahčiť.
- Áno, moje komentáre sú mojim subjektívnym názorom.
- Nejaké riešenia som navrhol. S komplexným návrhom riešení počkám až po kompletnej zmene zákona o VO, ktoré sa chystá koncom roka.

01.03.2011 | jarolexa

http://www.nrsr.sk/D...

01.03.2011 | Robert Huran

ďakujem. Analýzu som uskutočnil podľa predloženého návrhu poslancami. Pozriem sa na schválenú a zanalyzujem ju. Dúfam, že nebude ešte viac oklieštená ako navrhovaná...

03.03.2011 | ppartners

Dobry den.
Clanok obsahuje vela nepresnosti a je omnoho viac populisticky, nez odborny. Mate tam neaktualne limity pre jednotlive zakazky, pricom nerozlisujete, o aky typ obstaravatela sa jedna (UOSS, samosprava atd.), nerozlisujete pojmy zabezpeka a a kaucia, podlimitka a podprahovka. Btw... v poslaneckom navrhu je navrhovana ucinnost novely od 1.4.2011, nie od 1.3.2011, ako uvadzate. Pochopit zmeny vo VO za 10 hodin studia (ako pisete) bez relevantnej praxe je podla mna viac nez trufale.

Suhlasim, ze ZVO je zly, neprehladny a ucelovy, avsak ak vezmeme do uvahy len ten fakt, ako drasticky sa touto novelou znizili limity pre jednotlive zakazky (o com sa zmienujete len vo vseobecnosti), tak je to velka zmena. Otazne je vsak to, ci bolo naozaj potrebne znizit limity az takto. Politici na to pridu, az ked im zacnu vysychat pramene.

ZVO vsak treba prekopat uplne od zakladov, treba zmenit jeho strukturu, terminologiu atd. aby bol zrozumitelny aj na prve precitanie a aby sa snim dalo pracovat aj bez stoviek metodickych usmerneni UVO, ktore dnes sluzia na jeho interpretaciu. Verim, ze velka novela resp. novy ZVO ucinny od 1.1.2012 sa k tomu aspon trochu prilizi.

03.03.2011 | Robert Huran

V provom rade si prosím pozorne všimnite, že analyzujem poslanecký návrh (link v texte hore). Neanalizujem celý zákon do hĺbky ale hlavné zmeny poslaneckého navrhu oproti pôvodnemu zneniu + prikladám zopár vlastných subjektívnych postrehov.

Limity, ktoré uvádzam, podľa poslaneckého návrhu sedia - sú na poslednej strane (7) - "Tento zákon nadobúda účinnosť 1. marca 2011." Teoretickým výkladov pojmov sa nezaoberám, nakoľko by to z vecného hľadiska nikam neposunulo túto stručnú analýzu.

Čo je to relevantná prax? Prax môže byť všade iná, že...

Pre mňa je stále ZVO nedostatočný.

Súhlasím, že ho treba prekopať od základov vrátane podzákonných noriem, ktoré naň naväzujú.

Pravdepodobne budem mať možnosť pracovať na komplexnom prepracovaní, nakoľko ma oslovili z MSSR. Ak teda budete mať dobré nápady, tak kľudne publikujte. Veľmi rád si to prečítam.

Robert Huran

Robert Huran
  • Počet článkov: 17
  • Priemerná čítanosť: 4688
  • Priemerná diskutovanosť: 13
  • RSS blogu

O blogu

Právo (vyštudoval som) a IT (robím) sú mojou radosťou i starosťou. Som trošku vizionár, no najmä nadšenec pre inovácie, eGovernment, reformu byrokracie a verejnej správy. Nadšenie a odborné skúsenosti by som rád pretavil do reality a pomohol tak vybudovať moderné a sebavedomé Slovensko.