Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Robert Huran

Dotazník o stimuly pre podnikateľov je mega úspešný.

21.12.2012 | Róbert HURAN

Za 2 mesiace 3278 pracovných miest od 207 firiem.

 • Tlačiť
 • 19

Možno si viacerí všimli, že za ostatné dva mesiace viacerí politici verbálne vytýkali podporu vybraných podnikateľov. Zdôrazňovali nóvum, ktoré súvisí s novinkou a tou je stimulácia udržaných pracovných miest. Zároveň naznačovali aj sponzorské prepojenia s vládnou stranou. Ako tradičný slovenský politický folklór to možno zaujalo,  ale rozhodne to nestačí.

Keď som pred asi dvoma mesiacmi inicioval tento blog ohľadom "stimulového dotazníka", mal som obavy, či sa prihlási dostatok malých a stredných firiem. Cieľ bol ponúknuť vláde aspoň 1000 novovytvorených alebo udržaných pracovných miest na Slovensku. Výsledok je momentálne viac než priaznivý. K dnešnému dňu sa prihlásilo 207 malých a stredných firiem, ktoré sú ochotné udržať alebo novo vytvoriť 3278 pracovných miest za istý "obnos" daňových úľav. Čiže už teraz máme vyšší počet pracovných miest, ako  dňa 10.10.2012 vláda jednomyseľne schválila pre vybrané firmy za 121,19 mil.  €. Viď tabuľka:

doznik_stimuly_danove_ulavy

Buď všetci alebo nikto.

"Ak vláda spí  v jednej posteli s vybranými korporáciami", tak napĺňa jeden zo základných znakov fašizmu, ale to momentálne nebudeme rozpitvávať. Viacerí účastníci dotazníku písali, že oni vlastne nechcú stimuly, ale chcú len rovnaké podmienky na podnikanie. Tento postoj je maximálne legitímny, správny a určite sa s tým stotožní viacero ľudí. Každý musí mať rovnaké podmienky na podnikanie.  To je základ pre zdravú konkurenciu a štát nesmie zasahovať do slobodnej hospodárskej súťaže.  Pointa a cieľ tejto iniciatívy tkvie v pretlačení  jasných pravidiel, ktoré budú platiť pre všetkých rovnako. Či už so stimulmi ale bez nich, neostáva nič iné, ako požadovať a dostať to isté alebo dosiahnúť úplný zákaz (aj existujúcich) stimulov, ktoré narúšajú trhové prostredie.

Aký bude postup? Diskrétnosť  je zaručená.

Keďže mnohí podnikatelia majú obavy ako to celé dopadne, tak sme pripravili legálny plán ako dosiahnúť  tento cieľ. A to najmä s ohľadom na to, aby podnikatelia nemohli byť perzekvovaný za prípadnú participáciu na tejto iniciatíve. Stanovili sme deadline. Pôvodne mal byť 21.12.2012, avšak vidíme a chceme vytvoriť  priestor pre viacerých, čím by sme dokázali zvýšiť číslo a teda aj vylepšiť vyjednávaciu pozíciu.  Deadline posúvame do 18.1.2013.

Založíme právnickú osobu (družstvo v zmysle Obchodného zákonníka) v ktorej bude mať podiel každý zapojený podnikateľ  z dotazníka. Bude teda disponovať právnou garanciou svojho angažovania sa, zároveň  žiadna spoločnosť nebude nikdy zverejnená, nakoľko zoznam členov družstva nie je verejne prístupný.

Uskutočníme konkrétne kroky a  požiadame Vládu a Ministerstvo hospodárstva o daňové úľavy. Ak uspejeme, tak budeme prostredníctvom tohto družstva transferovať úľavu na všetky zapojené firmy.

Ak neuspejeme, tak budeme pokračovať a opakovane žiadať stimuly so stále sa zvyšujúcim počtom firiem a teda aj pracovných miest. Zároveň spustíme vysvetľovaciu kampaň, prečo stimuly narúšajúce trhové prostredie a sú nebezpečné pre Slovensko a celú EÚ (aktuálna podpora vlády 225 mil. € na 1200 pracovných miest!).

Vysvetlíme širokej verejnosti, ako už bolo naznačené, že "stimulácia vybraných" je to "len" prvok fašizmu. Plus začneme vyvíjať legálne a plne legitímne aktivity v podobe žalôb na naše orgány verejnej moci a to nie len na Slovenskej ale aj E.U. úrovni. Tým, že nás bude mnoho, tak náklady na dané činnosti budú zanedbateľné (zopár € pre každú firmu). V prípade potreby pristúpime aj ku uplatňovaniu trestnoprávnej zodpovednosti  osôb zodpovedných za protizákonné zvýhodňovanie vybraných a pristúpime aj k verejnému tlaku. Sme presvedčení, že naša sila bude rásť, čoho dôkazom je už terajší mega úspešný dotazník.

A my uspejeme, pretože chceme len to, čo je v súlade so zdravým rozumom a spravodlivým podnikateľským prostredím. Pekné sviatky prajem.

 

 • Tlačiť
 • 19

Tagy investičné, stimuly, vláda, daňové úľavy, Malatinský, dotazník, vybrané firmy, fašizmus, družstvo, malý, stredný, podnikatelia

Robert Huran

Robert Huran
 • Počet článkov: 17
 • Priemerná čítanosť: 4690
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Právo (vyštudoval som) a IT (robím) sú mojou radosťou i starosťou. Som trošku vizionár, no najmä nadšenec pre inovácie, eGovernment, reformu byrokracie a verejnej správy. Nadšenie a odborné skúsenosti by som rád pretavil do reality a pomohol tak vybudovať moderné a sebavedomé Slovensko.

Robert Huran

Robert Huran
 • Počet článkov: 17
 • Priemerná čítanosť: 4690
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Právo (vyštudoval som) a IT (robím) sú mojou radosťou i starosťou. Som trošku vizionár, no najmä nadšenec pre inovácie, eGovernment, reformu byrokracie a verejnej správy. Nadšenie a odborné skúsenosti by som rád pretavil do reality a pomohol tak vybudovať moderné a sebavedomé Slovensko.

Kalendár sa načítava...