Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Horší ako triedny nepriateľ

15.03.2009 | richard sulik

Diskusia (25 reakcií)

16.03.2009 | Nájomník

ale nenasiel som podporu tvrdeniu, ze "máme ôsme najvyššie odvodové zaťaženie na svete".

16.03.2009 | joe.hedgehog

apendix 1, jeho posledna cast, su tam zoradene krajiny podla abecedy.... ,ale sulikove tvrdenie plati

16.03.2009 | Nájomník

zo 180.

16.03.2009 | pali69

Mozno je problem v tom, ze zivnostnik si na tie odvody musi sam vyprodukovat peniaze, zatial co zamestnanec ich jednoducho dostane za pracu, ktoru mu dal a nasiel zamestnavatel, a tie odvody mu proste stiahne z platu (teda cast...). Zamestnanca to tak "neboli", pretoze o tych peniazoch vlastne nevie, nevidel ich, nemal ich v ruke, nemusel pre ne v podstate nic urobit.... Bol by som zvedavy, kolko zamestnancov by si platilo odvody, keby dostali od zamestnavatela ako vyplatu celu "cenu prace". Aj toto by pan Sulik mohol vidiet, nie iba polovicku problemu...

16.03.2009 | Artpraktik

To je preto, lebo zriedkakedy sa vidí aj druhá strana mince. Možno to pre nedostatok priestoru pritiahnem trochu za vlasy, ale pointa bude. Je treba vidieť, že živnostník zamestnáva sám seba, často aj iných, že v práci trávi častokrát viac ako osem hodín, že často nepracuje len sám za seba, ale za celú svoju rodinu, že si musí platiť príslušné poistky pre príklad, že by sa dostal do nejakých problémov, že platí všetkými možnými smermi ako dojná krava, že ak má oficiálne nízke príjmy, aj dôchodok bude mať nízky... Mnohé podniky dávajú svojim zamestnancom rôzne výhody, o akých sa živnostníkovi môže len snívať. Mnohí si nemôžu dovoliť ani zamaródiť, čo si dovolí napríklad zamestnanec v čase práznin svojich detí... O podpore malých a stredných podnikateľoch sa nahovorilo a napísalo celkom dosť. Ale spýtajte sa tých malých podnikateľov (respektíve živnostníkov) ako to je v reáli. Mnoho obchodníkov stojí za pultami, alebo prevádzkujú výrobu, ktorá veľa vyžaduje a samozrejme platia všetko čo majú a pokiaľ môžu. Zákazník skutočne ide často na nákup do zahraničia a aj doma otočí korunku dvakrát v ruke, otázkou je, či aj týmto "malým rybám" pomôže niekto ako veľkým (viď štrotovné). Myslím si, že živnostníci budú padať jeden za druhým. A napariť im ešte vyššie odvody? Prečo nie! Rakva musí byť dobre pevná, aby nebožtík nevypadol!

16.03.2009 | rmaly

to akoze ked ti niekto ukradne 100 eur len o tom 'nevies', tak ta to neboli? A tie peniaze, ktore vyprodukuje zamestnanec akoze neboli vyprodukovane a len tak sa 'nasli'?
Ako je jasne, ze zivnostnik ma ine problemy ako zamestnanec (sam zhanat ksefty, vacsie riziko, nestaly prijem atd - to je jasne), ale na druhej strane si moze odpocitat rozne polozky apod.
Odvody su odvody a tie by mali byt rovnake...

16.03.2009 | julo805

Ved aj zamestnanci pri vypocte dane z prijmu za cely rok maju rovnake odpocitalne polozky. Dokonca u niektorych zivnostnikov prevysuju odvody aj 100% ich prijmu, lebo sa nevypocitavaju zo skutocneho prijmu, ale z minimalnej mzdy, ktoru v skutocnosti nemusi dosiahnut.

16.03.2009 | Artpraktik

Nežartujem. Ale robím poradu ľuďom, ktorí stratili prácu a chcú sa žinostníkmi stať. A vôbec, mnoho ľudí sa snaží riešiť situáciu svojimi silami. Treba zvážiť, či je tá "rovnosť" práve teraz na mieste. Som presvedšený, že práve v tejto chvíli nie. Že to nie je spravodlivé? Áno súhlasím. Ale ani iné poplatky nie su fifty-fifty (energie, vodné, stočné)... Stačí málo, a potenciálni štátni prispievatelia sa môžu ocitnúť taktiež v sociálnej sieti. A čo je lepšie?
Inak, táto téma by bola vemi široká a dalo by sa polemizovať. Som práve ten živnostík, mám manželku a čakáme druhé dieťa. Cítim to práve tak, ako som napísal. Iný nemusí so mnou súhlasiť. Mám však prácu a vidím aj niektoré riziká, ktoré hore spomenuté neboli, ale sú a neberiem ich na ľahkú váhu.

16.03.2009 | Jozef035

To mi je logika... Ako súvisia odvody s náplňou práce človeče. A čo taký zamestnanec, ktorý má na starosti práve to zháňanie práce pre firmu a zamestnancov? Ten si nebude musieť platiť odvody ale robotník áno lebo prácu nenašiel, iba vykonal? A živnostník murár, ktorý robí celý rok u jedného zamestnávateľa a takisto iba chodí do práce, by si mal platiť plné odvody ako zamestnanec. To je rozum.
Ale napriek tým nezmyslom pali69 to v predposlednej vete 100% vystihol. Keby mali zamestnanci tú možnosť, tak takisto si platia minimálne odvody. Ale oni tú možnosť nemajú a navyše majú podstatne vyššie odvody. 90 % živnostníkov platí odvody z minimálnej mzdy. Pritom keď je niekto živnostník, tak minimálne tu priemernú mzdu si zarobí. Nebol by ináč živnostník. Načo by podnikal keby mal dlhé roky mesačne minimálnu mzdu? Živnostníci by mali platiť minimálne odvody AJ DANE z priemernej mzdy a v plnej výške ako zamestnanec spolu so zamestnávateľom. Teraz neplatia poväčšinou dane žiadne a odvody minimálne ale každý jeden má mesačne v čistom minimálne to čo priemerný zamestnanec. Tak prečo oni nemusia platiť rovnako štátu? Navyše to značne deformuje konkurenčné prostredie. Keby aj existoval taký živnostník, ktorý by 100% dodržiaval zákon, tak firma so zamestnancom je oproti tomu živnostníkovi o cca. 20% drahšia len vďaka odvodom. A ten živnostník ani tie znížené odvody celé nezaplatí, ale firma ich za zamestnanca zaplatiť musí. A je tu ešte jeden problém. Za pár rokov všetci týto živnostníci pôjdu do dôchodku. A to bude haló, prečo majú minimálne dôchodky. Na tie im kašľať. ( pokiaľ sa nestane, že tie ich minimálne dôchodky budú porovnateľné s dôchodkami zamestnancov ktorý si odvody platili ) Ale Ficovi chýbajú peniaze na dôchodky teraz. Nemusel by brať DDS-kam. Paradoxne opäť okráda zamestnancov, lebo väčšina živnostníkov si z minimálnych odvodov v II pilieri nesporia. Lenže to by tak dobre neznelo pred voličom. Zobral som živnostníkovi-murárovi, neznie tak dobre ako zobrali sme nadnárodným kapitalistom.
Tak by som to zhrnul. Kto si nezarobí priemernú mzdu, nech nie je živnostník. Živnostník nech platí odvody a dane ako firma a zamestnanec s priemernou mzdou. Počet nezamestnaných by nenarástol. Max. by sa časť živnostníkov opäť zamestnala, pričom by im ostala aj "tá istá skrinka v šatni". A tý, čo si dokážu zarobiť viac ako je priemerná mzda, by živnostníkmi ostali, akurát by Fico mal na terajšie dôchodky. Namiesto cca. 130 eur mesačne, by platili štátu 400 eur, tak ako každý zamestnanec.

16.03.2009 | jg1

V podstate nemám absolútne nič voči živnostníkom! Avšak v otázke odvodov a daní musím takmer na 100% súhlasiť s vyššie uvedeným príspevkom. A to by som ešte rád niečo doplnil. Vyššie sa hovorilo o "výhodách" zamestnanca pred živnostníkom, ktorý sa musí o všetko postarať sám. Akosi sa ale už nespomínajú výhody živnostníka oproti zamestnancovi (a teraz nehovorím o daniach a odvodoch, ktoré nespornou výhodou sú), ale napr. o možnosti odpisu automobilu, používaného aj na súkromné účely, telefónne účty do nákladov a určite by sa ešte niečo našlo. A to hovorím len o tých "legálnych" prípadoch!

16.03.2009 | alex.botev

Rozdiel medzi ozajsnym zivnostnikom a beznym zamestnancom pochopi kazdy, kto zazil jedno aj druhe. Podnikatelia bezne robia viac, skoncenim 8-hodinoveho pracovneho casu sa ich zarobkova aktivita nekonci, nemaju ani za mak vyhod zamestnancov atd.
Inak, vo svojej firme som od noveho roka zamestnavatel a minimalne uz len kvoli tej administrativnej agende by som poslal zamestnancov na zivnost, ked by sa dalo :)

Jozef035, este ze nie ste ministrom prace, lebo s heslom "kto nepracuje, nech neje" by ste prekonali aj V.Tomanovu ;-)
BTW, ak navrhujete dane z priemernej mzdy, tak mam pocit, ze nechapete principom uctovnictva (naklady, vynosy, prijmy, vydavky, zisk, strata).

Podstata problemu, a dufam, ze to tak myslel aj R.Sulik, nie je odvodove zatazenie SZCO, ale zamestnancov. Pretoze to je vysoke. A preto by sme nemali hovorit aby zivnostnici dorovnali odvody zamestnancov, ale aby sa zamestnancom znizili odvody na uroven zivnostnikov.

16.03.2009 | Stary lisiak

Odvody su jedna cast vydavkov / nakladov zivnostnika. V protiklade tomu su "vyhody" zamestnancov a celkove naklady na pracovnu silu.
V praxi je vsak situacia ina, pretoze ak ako zamestnanec zarobim 1000 EUR, tak v cistom dostanem +/- 720 EUR. Ak budem zivnostnik a zarobim tiez 1000 EUR na ucet dostanem 1000 a po odvodoch mi zostane ca 900 EUR - vsetko v zavislosti od konkretnej osoby. Inymi slovami - zivnostnik dostava o 19% viac ako zamestnanec (preto existuje mnoho danovych poradcov) a za usetrene peniaze si moze vybrat, aku vyhodu si zvoli. Ak je este sikovnejsi, tovary a sluzby nakupuje o 19% (DPH) lacnejsie, pretoze is ju odpocita z ceny.

17.03.2009 | pekarito

Zivnostnik tym, ze ma nizsie odvody ma i nizsie nemocenske, bude mat mensi i dochodok, nema zamestnanecke vyhody.. Nema ani istotu, ze bude mat pracu dlhodobo..
Napr. ak je firma v minuse tak najprv rozviaze zmluvy s externymi pracovnikmi..
Ktory zamestnanec ruci za svoju pracu celym majetkom?
To vsak nemeni fakt, ze odvodove zatazenie zamestnancov je v SR vysoke a je vhodne ho znizit..

16.03.2009 | shin

Nezdá sa Vám niektorým, že ste ušli mimo problém? Nikto nehovoril o tom, že by živnostníci alebo zamestnanci menej makali alebo podobne. Aj jedni aj druhí sú takí aj takí. Ide o to, že opatrenie zrejme nerieši problém a podporuje niektoré negatívne trendy.
Otázka znie, či je napríklad v rámci protikrízových opatrení podporovať už tak chorú prax, nahradzovať zamestnancov umelo živnostníkmi? ( Lebo to môže byť tiež výsledkom ) Nebolo by lepšie správiť dobrý zákonník práce, ktorý by netlačil podniky do takýchto riešení? Ak totiž necháte živnostníka namiesto zamestnanca šoférovať svoj kamion ( napríklad ) môže to pre zákazníka, zamestnanca, ale v určitých prípadoch aj zamestnávateľa znamenať vážny právny problém v prípade mimoriadnych udalostí.
Druhá otázka je, či sa týmto opatrením dosiahne efekt prekonania krízy? Predstava, že v dnešnej situácii zamestnanec vyhodený z fabriky rozbehne nejakú živnosť ( ktorá by ho užilivila a doposiaľ ju všetci prehliadali ) je silne na hlavu.
Aj živnostníci aj zamestnanci by mali byť na tom rovnako. V otázke či zamestnanec, alebo živnostník na určitom mieste vo výrobe, by mala rozhodovať účelnosť pri presadzovaní sa oproti konkurencii. Nemalo by ísť o snahu obísť zlé zákony, aby sme prežili tým, že umelo vytvárame zo zamestnancov živnostníkov.
A ešte niečo na záver. Neverím, že by živnostníci začali vytvárať nové pracovné miesta, lebo majú úľavy. Z praxe mám pocit, že niektorí si skôr udržia svojich zamesnancov za každú cenu, lebo im vzťah k týmto ľuďom nedovolí ich vyhodiť, alebo ich vyhodia bez ohľadu na úľavy čo najskôr. Práve u živnostníkov totiž podľa mojej skúsenosti sú takéto krajné polohy oveľa častejšie.
Naviac mám nepríjemný pocit, že kríza v čase globalizácie nie je ideálne obdobie na začatie a rozširovanie podnikania pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov, ppokiaľ nevzrastie dopyt po službách zo strany zamestnaných ľudí, takže asi ide skutočne o vylobované a nesystémové opatrenie.

16.03.2009 | JAJA11

zámerom, je upozorniť na vysoké odvody zamestnávateľov, nie SZČO potopiť. Podmienky pre zamestnávateľov sú neúnosné a nútia ich špekulovať. Preto často, ak chcú dvihnúť príjem zamestnanca, presvedčia ho o prechode na živnosť. V konečnom dôsledku je to na úkor zamestnanca a aj štátu. Preto by štát mal aj myslieť na podnikateľov. Pomoc vybraným subjektom je zásah do rovnosti podmienok podnikania pre všetkých podnikateľov. Zaujímal by ma rebríček, podľa ktorého si vyberú, komu pomôžu a komu nie...

16.03.2009 | mato4ever

Ako sa vyjadril Fikot už dávnejšie:
1. (a jediná položka) strannícka príslušnosť

16.03.2009 | Keni

... ja tym niektorym prispevkom vyssie fakt nerozumiem :)

Sulik aj alex.botev to napisali jasne ... znizit odvody pre zamestnavatelov (resp. zjednotit znizenie pre vsetkych rovnako)

Ale ked tu citam prispevky ala jozef, atd ... niekedy je lahsie veci nekomplikovat.
Co vam vadi na znizezni /zjdenoteni odvodov pre kazdeho rovnako? (nehovorim o zvyseni pre zivnostnikov na uroven zamestnancov/telov, ale o znizeni na najnizsiu unostnu hranicu ... 16%) :)

16.03.2009 | Jozef Mihál

Malý príspevok od veci, či k veci.

Nedávno sme odovzdali českému ministerstvu práce projekt zjednotenia vymeriavacích základov na báze tzv. superhrubej mzdy. Projekt jednak odkryl, aké sú skutočné sadzby za zamestnanca+zamestnávateľa (čo je asi každému jasné, prečo) ale súčasne sa "hezky" ukázalo, aký je vlastne vymeriavací základ SZČO. Česi sú v tomto podobne ako my, takže niektoré závery plne platia i pre Slovensko.

A veci sa majú trošku inak, aká je o nich zovšeobecnená predstava.

16.03.2009 | hado

Dobry clanok. Akurat na zaver blbe prirovnanie. V pripade doucovania dvoch roznych deti by bolo pochopitelne este pomoct tomu lepsiemu, nech je z neho matematik. V pripade znizenia nizsich odvodov pri sucasnom boli proti zamestnavaniu zivnostnikov je to riadna hovadina.

16.03.2009 | Walibuk

Ja som živnostník, mám vysoký príjem a platím maximálne odvody. Asi mi to zatial nedocvaklo, ale ako môžem platiť nižšie odvody, poradte mi prosím vás, mne nevzdelanému. Účtovníctvo aj odvody mi robí účtovnícka firma, myslíte že ma okrádajú? Alebo klamú? Platím asi 700,-Euro /21.000,-Sk/. Myslíte že je to málo a mal by som platiť viac???
Rád by som pánovi Sulíkový pripomenul že živnostníci nemajú nárok na dovolenku a ani na štátne sviatky. Taktiež sa nás netýka zákonná ochrana pri pracovnom procese, napr. hygiena práce, bezpečnosť pri práci a ďalšie. Nedávno keď protestovali lekári, že pri vykonávaní pohotovosti pracujú vyše 30 hodín v kuse čo je porušovanie zákonníku práce, tak im ten mudrlant Al Raši pripomenul že ich sa to netýka, lebo nie sú zamestnanci. A to s tým odpočítaním DPH ak je živnostník šikovný, tak to nemyslíte vážne, však? Tiež nákladové položky sú len dovtedy nákladom pokial vám ich daňová kontrola nevyškrtá. Daňový úrad je horší ako mafia.
Ak sa nejakému zamestnancovi zdá byť výhodné byť živnostníkom, tak nie je nič lahšie ako si to vyskúšať. Živnostenský úrad je verejný dom, vstúpiť tam môže každý, aj zamestnanec.

Znižovanie odvodov je len rétorika politikov ktorý sa chcú dostať k moci. Ešte som od žiadneho nepočul ako by nahradil výpadok z príjmov, ako by vyplácal potom dôchodky, nemocenské, zabezpečoval zdravotnú starostlivosť. O tom nerozpráva nikto. Na to aby sa dali znížiť odvody by museli prebehnúť zásadné reformy socialneho systému. Pochybujem že to má niekto premyslené a vymyslené. Ak by ste to dokázal pán Sulík, tak nielen že Vás budem voliť, ale aj vstúpim do SaS.

17.03.2009 | Jozef Mihál

Keď čítam Váš príspevok, je mi až do plaču. Vy zrejme nemáte na daňového poradcu, čo už.

Ešte ad

"Na to aby sa dali znížiť odvody by museli prebehnúť zásadné reformy socialneho systému. Pochybujem že to má niekto premyslené a vymyslené"

...nájdite si čas a prečítajte niečo o odvodovom bonuse na www.sulik.sk

18.03.2009 | Walibuk

Mám vysoký príjem a som skoro beznákladový. Cestovať na školenia do New Yorku sa mi nechce a obhájiť tri autá pred daňovákmi bolo už na hrane. Nemám ako zvýšiť náklady. Ale o inom som chcel, slušne zarábajúci živnostník neplatí menšie odvody ako zamestnanec. To som chcel. Naopak, platí odvody aj z tej časti príjmu ktorú nepoužije na osobnú spotrebu, ale ktoré má na ďalšie podnikanie. A tak slušne zarábajúci živnostník si spraví sro, a tí čo zarábajú málo sa tvária že zarobia ešte menej. A zamestnanci sa jedujú.

23.03.2009 | duro123

riesenie je jednomuzna sro. Zaplatite odvody kolko uznate za vhodne. Nevyhoda je ze nemate narok na 40% pausalnych vydavkou. Peniaze usetrene za odvody do Pociatkovej kasy mozte uzit ako sa Vam zachce alebo si setrit na vlastny dochodok sposobom akym uznate za vhodne. Pri troche pohrania sa z nakladmi, pripadne kombinacia zivnost jednomuzna sro sa da dostat k celkom slusnym peniazom.

17.03.2009 | Robert Merva

prevadzkoval som malu regionalnu televiziu... mal som dvoch zamestnancov... uctovnicku a seba ako riaditela... marketing mi robili ludia na zivnost, redaktorov autori, kameramanov a reziserov a strihacov tiez ludia bud na autorsku zmluvu, alebo na zivnost... naviac vacsina z nich mala aj ine "zakazky" a ja som ich nemusel platiti za cas naviac a oni mali moznost tento cas vyuzit na zvysovanie svojho prijmu... ak by boli ako zamestnanci, bolo by to pre mna drahsie a pre nich nevyhodnejsie... dohromady ich bolo asi 20... Inspektorat prace vsak po svojej kontrole konstatoval, ze nezabezpecujem prevaznu cast svojho podnikania prostrednictvom zamestnancov a naparil mi pokutu... aj ked som dolozil od vsetkych cestne prehlasenie, ze odmietaju byt mojimi zamestnancami... aj ked som mal neuspesne na Urade prace vyvesene volne pracovne miesta na obsadenie tychto pozicii interne (za rovnaky brutto prijem ako externisti) a nikto sa nehlasil... pokutu som si zaplatit musel... a tak teraz zadotuju zivnostnikov, ktori uz nebudu chciet byt zamestnancami a zamestnavatelia by to privitali, avsak sankcie v podobe vysokych pokut z Inspektoratu prace ich zrejme velmi skoro odradi... a to mi pride, ako ked smadnemu na pusti nanutite chlieb a aj to stary, tvrdy a suchy a ked ho odmietne, obvinite ho z pokusu o samovrazdu...

14.06.2009 | sos

Iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ. Poznáte to porekadlo z čias socializmu? Dávalo sa tým najavo, že keď raz človek nevie, nech nerobí radšej nič, aspoň nič nepokazí.

mali by sta sa drzat tohto prislovia

Richard Sulík

  • Počet článkov: 10
  • Priemerná čítanosť: 17798
  • Priemerná diskutovanosť: 38
  • RSS blogu

O blogu

Veľa času zbytočne zabíjame tým, že všetky názory berieme ako rovnocenné. Keď napríklad poviem, že mesiac pozostáva z kameňa a môj oponent povie, že to nie je pravda, lebo mesiac pozostáva z nórskeho bobrieho syra, tak máme dva rôzne názory, ale nestojí za to s tým ďalej strácať čas. Problém vzniká vtedy, keď ľudia, ktorí majú názor, že mesiac pozostáva z nórskeho bobrieho syra, sedia vo vláde. Vtedy už sa nedá s tým nestrácať čas. Môj prvý blog na Trende je preto venovaný nórskemu bobriemu syru.