Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Malá úvaha o cloude (pre váhajúceho CEO)

23.06.2015 | Richard Páleník

Diskusia (5 reakcií)

24.06.2015 | Roman Kanala

Riziko funkčnosti riešenia spomínané v článku je len jedným z rizík cloudu, a nie tým najväčším, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je aj bezpečnostné riziko, aj riziko disponibility, lebo cloud prináša nové prvky zraniteľnosti vlastné riešeniam klient-server v prostredí outsourcingu, kde firma nemá kontrolu nad celou infraštruktúrou, na ktorej závisí. Prepojenie znamená aj expozíciu na pliagy MS-DOS a preto ak sú klienti MS-DOS, existuje riziko prenosu nákazy vo veľkej mierke.

Takže cloud áno, ale súkromný firemný cloud bez zdieľania s verejnosťou. Sieťovanie áno, ale všetko na VPN a ešte aj tak kryptovať všetky komunikácie vo firme i mimo nej. Všetko na Unixe alebo Linuxe a žiaden MS-DOS, pretože MS-DOS na server nepatrí a na internet už vôbec nie. Toto sú jednoduché požiadavky diktované zdravým rozumom. Ak sa nimi človek riadi, nemôže sa pomýliť.

25.06.2015 | Richard Páleník

Súhlasím so všetkým, čo hovoríte. Z pohľadu manažmentu je v rozhodovaní o cloude najväčším rizikom bezpečnosť. Ak sa však má dostať ekonomika cloudu do potrebných medzí (a nakoniec aj z pohľadu bezpečnosti) sú značky ako Microsoft, Amazon alebo Google vážnymi kandidátmi a to aj napriek tomu, že poskytujú aj verejný cloud.

28.06.2015 | tomashalas

CLOUD napr. Na Google a pod. urcite nie. Na Cloude je mnozstvo citlivych udajov, firemne know-how, databazy atd. Ak CLOUD, tak iba firemny.

29.06.2015 | samorost

jsem programator a podobne dristy jsou uplne normalni. Nikdy bych nedal cizim osobam spravovat sve dulezite informace, to ostatne prikazuje Zakon o ochrane osobnych udaju uplne nekompromisne. Riziko padu prenosu, uloziste, zpracovani, vykonavani je obrovske a jen trosku rozumny clovek by do toho nesel.
Neco jine je statni sprava, ktera se nezodpovida za sve ciny a je trestne nepostizitelna. Tam je cloud docela mozny a dokonce zelatelny, protoze se da vzdycky pokazit nebo obkecat. To je pro pijavice a nenazrance uplne idelani.

08.08.2016 | illy

bezpecnostne rizika su predsa aj pri elektronickom uskladnovani informacii bez pouzitia onlinu (kradez notebooku, prenasanie dat od zamestnancov atd.) Aj pri klasickom papierovom, staci poziar na firme :) Vobec sa netreba cloudu bat, ked mate spolahlivu firmu, tak ma vsetky bezpecnostne zalezitosti zmaknute. Ked vam chce niekto nieco silou mocou ukradnut, urobi to za kazdych okolnosti. V cloude aspon setrite naklady a cas na pracu. A pre zamestnancov je to pohodlnejsie.

Richard Páleník

Richard Páleník
  • Počet článkov: 27
  • Priemerná čítanosť: 1442
  • Priemerná diskutovanosť: 4
  • RSS blogu

O blogu

Som konzultant v oblasti stratégie a riadenia obchodu. Pomáham CEO a majiteľom firiem objaviť a preskúmať pragmatické stratégie ako reagovať na ich tržné výzvy. Mám skúsenosti v poradenstve ako aj v riadení obchodu a to mi umožňuje prinášať priame a efektívne riešenia.
www.ceopartners.euwww.richardpalenik.cz