Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Renáta Bláhová

Zmeny vo firemných daniach od 1.1.2018

14.12.2017 | Renata Blahova

Novinky minulého týždňa: Apple zaplatí za daňový recept 13 mld EUR, slovenskí oligarchovia nič, zatiaľ

 • Tlačiť
 • 0

Minulý týždeň sa spoločnosť Apple s Európskou úniou dohodla, že od januára Írsku zaplatí na daniach späť to, čomu sa roky vyhýbala. Suma pritom predstavuje 6% z peňazí odparkovaných v daňovom raji. Vďaka svojim schémam a schránkovým firmám za roky 2003 až 2014 totiž zaplatila skutočnú daň zo všetkých európskych ziskov len v rozmedzí od 0.005% do 1%. Detailnejšie som sa dôležitým detailom prípravy Double Irish Sandwich pod vedením šéfkuchára Mr. Cooka venovala minulý rok, v tomto komentári snáď bude postačovať ilustratívny obrázok.

Či sa spoločnosť Apple vzdá ďalších právnych krokov, zatiaľ nie je jasné, v každom prípade už Európska komisia aj podľa šéfa jej DG TAX UD (p. Moutarlier) chystá „prísnejšie opatrenia“ preventívne pre všetkých a pracuje aj na zavedení tzv. Google tax. Boj proti agresívnemu daňovému plánovaniu teda nekončí.

 

Taktiež minulý týždeň schválil slovenský parlament rozsiahlu novelu zákona o dani z príjmov, ktorá priniesla zemetrasenie s cieľom zlepšenia daňovej spravodlivosti a „posilnenia úrovne ochrany proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia SR” (citát z dôvodovej správy). K prvému bodu novely, ktorý sa de facto týkal zdaňovania športovcov, si môžete prečítať komentár v predchádzajúcom článku. 

Na športovcov si trúfli, na oligarchov nie

Na jednej strane treba pochváliť Ministerstvo financií, ktoré si vstúpilo do svedomia: po kritike zo strany médií nechalo prepracovať pôvodnú vyše 100 bodovú novelu tak, aby sa nové pravidlá  na kontrolované zahraničné spoločnosti (tzv CFC rules, účinné až od 1.1.2019) rozšírili z právnických osôb aj na fyzické, t.j. aj na oligarchov. Tí totiž zo Slovenska ovládajú určite viac schránkových firiem v daňových rajoch, než slovenské právnické osoby. Poslanci s výnimkou OĽANO si však na oligarchov netrúfli. Pravidlá pre kontrolované spoločnosti sa teda uplatnia len u právnických osôb a to vtedy, ak má slovenská spoločnosť majoritný vplyv a súčasne je daň platená v zahraničí nižšia ako polovica dane, ktorá by sa z predmetných príjmov zaplatila v SR

Na druhej strane ide len o jeden z konceptov, ktorý sa na zdanenie schránkových firiem riadených zo Slovenska dá uplatniť, a ako podotkol už spomínaný zástupca Európskej komisie v pripravovanom rozhovore pre Trend, obdobné schránkové firmy sa budú zdaňovať, či sa to poslancom páči alebo nie.

Schválili však vianočný darček

Takmer 80 pozmeňovákov skrývalo aj utajovaný vianočný darček: oslobodenie ziskov z predaja podielov (capital gains exemption), pri minimálnej účasti na imaní 10% a časovom teste 2 roky. Od roku 2004 si to netrúfol navrhnúť žiadny minister financií, aj preto sa Slovensko z pohľadu zakladania holdingov považovalo za neatratkívnu lokalitu.

Podľa môjho názoru tým odpadol pre slovenských podnikateľov posledný legitímny dôvod optimalizovať dane cez komplikované medzinárodné štruktúry a investovať do zahraničných projektov cez vzdialené daňové raje. Pri stupňovaní medzinárodného tlaku na zdaňovanie účelových štruktúr sa to jednoducho už neoplatí.

Je reálne, že ministerstvo financií tým napriek chaosu v parlamente dosiahne zamýšľaný psychologický účinok: motivovať slovenských oligarchov, aby ostal kapitál tam, kde ho vytvárajú.

Na záver zhrnutie pozitívnych zmien

Väčšina zmien v dani z príjmov je reštriktívna a namierená proti agresívnemu daňovému plánovaniu: CFC pravidlá, zdanenie pri odchode, obmedzenie daňovej neutrality pri reorganizáciách a 35% zrážková daň pre platby, ak sa nepreukáže konečný majiteľ príjmu.  Napriek tomu sa dajú od nového roka schválené novely daňových zákonov považovať z významnej časti za pro-podnikateľské:

Oblasť dane z príjmov

 • rozšírenie super-odpočtu výdavkov na výskum a vývoj z 25% na 100%
 • nové oslobodenie pre príjmy z registrovaných práv (tzv. Patent box) až do 50%
 • kombinácia vyššie uvedených výhod
 • oslobodenie ziskov z predaja účastí

Daňový poriadok

 • zavedenie indexu daňovej spoľahlivosti
 • predĺženie lehoty na odvolanie z 15 na 30 dní.

Zaujímavý komentár mojej bývalej kolegyne k super-odpočtu nájdete tu.

Viac detailov aj technických vysvetlení ku všetkým schváleným novelám nájdete v Newsletteroch pripravených daňovými špecialistami BMB Leitner v troch jazykoch.

KRÁSNY ADVENT prajem

 

Tento komentár vyjadruje osobný názor autorky a nie spoločnosti BMB Leitner, v ktorej autorka pôsobí ako partnerka ani ďalších organizácií, ktorých je členkou.

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Renáta Bláhová

Renáta Bláhová
 • Počet článkov: 20
 • Priemerná čítanosť: 6521
 • Priemerná diskutovanosť: 17
 • RSS blogu

O blogu

Zakladajúca partnerka spoločnosti BMB Partners, daňová poradkyňa a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku. Téma blogu: Firemné dane verzus legislatívne, psychologické a externé faktory. Obľúbený citát: „Nič nie je isté, okrem smrti a daní“.

Renáta Bláhová

Renáta Bláhová
 • Počet článkov: 20
 • Priemerná čítanosť: 6521
 • Priemerná diskutovanosť: 17
 • RSS blogu

O blogu

Zakladajúca partnerka spoločnosti BMB Partners, daňová poradkyňa a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku. Téma blogu: Firemné dane verzus legislatívne, psychologické a externé faktory. Obľúbený citát: „Nič nie je isté, okrem smrti a daní“.

Kalendár sa načítava...