Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Rastislav Vasilišin

Sú kryptomeny naozaj nanič? Alebo: Čo prináša digitalizácia finančných aktív

27.05.2018 |

 • Tlačiť
 • 6

Súčasná hodnota globálneho trhu s finančnými aktívami sa odhaduje na približne 294 biliónov dolárov. A hoci najvýznamnejšie burzy už do veľkej miery uplatňujú elektronické transakcie, vlastníctvo väčšiny fyzických aktív je stále priznávané na papieri. V 21. storočí je to podobné ako jazda motokárou na šesťpruhovej diaľnici.

Náklady na s tým spojenú réžiu sú obrovské, burzy pôsobia ako centralizované inštitúcie, sídlia vo vysokých budovách, plných zamestnancov a manažérov s veľkorysými platmi a benefitmi. Naproti tomu nespochybniteľným prínosom blockchainovej technológie, na ktorej bežia kryptomeny, je odrezanie sprostredkovateľov a tým zrýchlenie a zlacnenie procesov.

Blockchainové startupy na jednej strane a veľké finančné spoločnosti na strane druhej sa teraz pretekajú vo vývoji systémov pre novú etapu evolúcie – digitalizácie fyzických aktív. Najlepšie mozgy sveta sa snažia prísť na to, ako presunúť reálne aktíva na blockchain, aby tým získali výhody kryptomien a pritom si zachovali svoju hlavnú vlastnosť - nositeľa majetku. Ešte pred rokom sme o tom nechyrovali, no dnes už možeme hovoriť o novom super krypto trende. 

Existuje veľa dôvodov, prečo sú ľudia tak nadšení z digitálnych aktív. Môžem ich zhrnúť do troch základných výhod.

1. Neobmedzený potenciál

Prvým dôvodom veľkého záujmu finančných sprostredkovateľov a technológov po celom svete, je, že digitalne aktíva majú neobmedzený potenciál. Hodnota reálnych aktív tzv. starého finančného sveta je zhruba tisíckrát vyššia ako veľkosť súčasného  trhu s kryptomenami. Vlastníctvo väčšiny fyzických aktív sa však stale spája s vysokými režijnými nákladmi ako i starosťami (napr. kde, ako a za koľko uskladniť investičné zlato). Digitalizácia zároveň umožňuje obchodovať aktíva, ktoré by inak neboli obchodovateľné z dôvodu nízkej likvidity.

2. Fragmentácia vlastníctva 

Ďalším dôvodom digitalizácie aktív je, že umožňuje uplatniť nové modely vlastníctva majetku, ako napríklad fragmentované alebo rozdrobené vlastníctvo. Investori môžu vlastniť len určité percento aktíva, čo znamená, že si môžu kúpiť cenovo dostupnejší podiel na konkrétnom aktíve namiesto drahého celku. Už nie je potrebné kupovať tehlu zlata alebo barel ropy. Ale každý sa slobodne rozhodne, aký podiel na danom aktíve získa. Fragamnetované vlastníctvo prináša lepšiu diverzifikáciu rizika vďaka schopnosti investovať menšie sumy do jednotlivých aktív. To umožní rozvoj nových trhov, pretože aj ľudia, ktorí majú malý disponibilný príjem budú môcť profitovať z rastu hodnoty aktív a firmy s nižším kapitálom budú môcť vytvárať mikropodniky a profitovať zo začlenenia do novej ekonomiky. Naša schopnosť obchodovať s reálnymi aktívami, ktoré sú v súčasnosti nelikvidné, by sa tým mala rádovo zvýšiť. Budú sa objavovať nové trhy s aktívami, ktorých potenciál bol doposiaľ nevyužitý a ktoré boli doteraz nedostupné, ako napríklad ťažba diamantov, či emisné povolenky.

3. Rast cezhraničného obchodu 

Tretím prínosom digitalizácie je výrazné zvýšenie cezhraničného obchodu. Blockchain je bezhraničná decentralizovaná účtovná kniha, ktorá sa rozprestiera po celom svete a prístup k nej má ktokoľvek. Namiesto využívania sprostredkovateľov je v tejto sieti dôvera zabezpečená matematickým a kryptografickým protokolom. Keďže ide o sieť typu peer-to-peer, transakcie prebiehajú priamo medzi stranami. Zvyčajne sa preto realizujú v priebehu niekoľkých sekúnd a pri zanedbateľných nákladoch.

Neustále meniaci sa svet 

Heraclitus raz povedal, že jediná vec, ktorá je konštantná, je zmena. Svet sa neustále mení a tempo zmien sa neustále zrýchľuje. Akonáhle to uznáme, zistíme, že existujú len dva spôsoby, ako sa k tomu postaviť: buď sa môžeme meniť postupne, krok po kroku alebo sa zmeníme radikálne. Digitalizácia má moc meniť veci radikálne. Blockchain bude demokratizovať vlastníctvo majetku a skôr či neskôr nahradí nákladných a neproduktívnych sprostredkovateľov. Rozvoj tejto technológie je stále len v plienkach a je veľmi pravdepodobné, že bude trvať roky, kým si získa neotrasiteľnú dôveru. Dnes však už možno len tažko spochybňovať, že zmení súčasný ekonomický systém a je len na nás, či nové možnosti využijeme už teraz alebo neskôr.

 • Tlačiť
 • 6

Rastislav Vasilišin

Rastislav Vasilišin
 • Počet článkov: 6
 • Priemerná čítanosť: 940
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Volám sa Rastislav Vasilišin a som zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Tento blog je o problematike financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého“ sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.

Rastislav Vasilišin

Rastislav Vasilišin
 • Počet článkov: 6
 • Priemerná čítanosť: 940
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Volám sa Rastislav Vasilišin a som zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Tento blog je o problematike financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého“ sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.

Kalendár sa načítava...