Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Slovensku sa žije oproti obdobiu spred roka 1989 lepšie

05.11.2019 | Rastislav Kočan

Diskusia (13 reakcií)

05.11.2019 | @@@

najlepšie na tom je že všetci maju pravdu :D

každy to vidi zo svojho pohladu ale zaroven každy ma pravdu lebo to či sa niekomu žije lepšie dnes ako pre rokom 1989 je len pohladom vždy jednotlivca ....mohli by sme sa ohaňať priemerom ale priemer v tom by bol nezmyselny lebo stale by platilo že určita čast ludi by stracala oproti z pred roka 1989 a určita ziskala a nejaka čas to mala na rovnako .....takže zaver je taki že všetci maju pravdu

05.11.2019 | Roman Kanala

Pekná reklama na vlastnú firmu, maskovaná ako blog na tému plyšáku.

05.11.2019 | fivestar

"Všetky uvedené informácie pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenskej republiky vo veku 15-79 rokov,..."
Preboha, ako si môžu 15-30 roční pamätať, ako sa žilo pred revolúciou 89, keď ešte boli len v pláne?? Alebo ich zahrnuli do prieskumu, aby výsledok nevyšiel jednoznačne pozitívne pre dobu pred rokom 89?

06.11.2019 | Rastislav Kočan

V prieskume nás spravidla zaujíma, čo si myslí celá dospelá populácia, nie len jej vybraná časť. Nie je zrozumiteľné, prečo by sme mali nejakú časť vynechávať.

Otázka v dotazníku znela nasledovne:

Tento rok si pripomíname 30. výročie Nežnej revolúcie. Bez ohľadu na to, či si toto obdobie pamätáte alebo nie – myslíte si, že sa v súčasnosti oproti obdobiu pred rokom 1989 žije na Slovensku lepšie alebo horšie?

Ak Vás zaujíma, ako odpovedali ľudia v nejakom veku, je to v článku presne ukázané v grafe 2.

06.11.2019 | fivestar

"V prieskume nás spravidla zaujíma, čo si myslí celá dospelá populácia, nie len jej vybraná časť. Nie je zrozumiteľné, prečo by sme mali nejakú časť vynechávať."
Preto, že tí čo tie časy nezažili nemôžu vedieť ako ludia naozaj žili? Veď ich hodnotenie je na úrovni "ja som tam nebol, ale stará mať vraveli..."

07.11.2019 | Brano L.

+++

08.11.2019 | alf1

aj mne stara mati vypravali, ako bolo za slovakstatu dobre. na rozdiel od okolitych statov mali co jest. neviem, nezazil som, neviem posudit.
zato som vsak v obdobi do prevratu prezil pol zivota a celkom presne viem porovnat vtedajsi a dnesny zivot.
ten rezim vyhovoval a dnes ho velebia ludia s fasistickym myslenim a fasistickymi hodnotami.
ak sa niekomu cnie za rezimom fasistickych koncentrakov na mucenie a vrazdenie vlastnych obcanov ako jachymov, pribram, fasistickych sibenic, ked ludi vesali za iny nazor - vratane vlastnych clenov (clementis, slansky), ked vlastnych obcanov fasisticky vrazdili na hraniciach len preto, lebo chceli vycestovat do viedne na obed ci za pracou. koncentraky, sibenice a vrazdenie ludi moze skutocne velebit len presvedceny nacko. podla svojho vzoru adolfa ci dzugasviliho.
napokon, hned dva nase platne zakony davaju komunisticku a fasisticku ideologiu na rovnaku uroven, teda to oficialne potvrdzuje aj narodna rada slovenskej - nie mongolskej - republiky. a ich velebenie a symboly. kosak a kladivo ako hakenkrajc, jedna sorta.

08.11.2019 | martin33

Ked sa nabuduce budete pytat, ci sa zilo za stredoveku lepsie ako dnes, hlasim sa do prieskumu :-)

10.11.2019 | Rastislav Kočan

Ok, dohodnuté. Pošlite na seba mail :-)
By som sa stavil, že by sa našli ľudia, čo si myslia, že za feudála sa žilo lepšie.

10.11.2019 | Rastislav Kočan

Ok, dohodnuté. Pošlite na seba mail :-)
By som sa stavil, že by sa našli ľudia, čo si myslia, že za feudála sa žilo lepšie.

06.11.2019 | IvanPe

Pani namerali spomienkovy optimizmus: “ked sme my boli mladi bolo lepsie”.

07.11.2019 | Brano L.

Žiaľ malo to byť obmedzené minimálne tým, aby tí, čo odpovedajú mali v čase revolúcie minimálne cca 10 rokov. Môžeme sa baviť o veku, ale mal byť to vek, aby si dotyční respondenti aspoň niečo pamätali a mali reálny kontakt s spoločenským zriadením pred rokom 1989.
Potom by sme aspoň vedeli, akí spomienkoví optimizmus majú tí, čo ho zažili.
Teraz už z týchto zistení nevieme povedať ani to.

11.11.2019 | Rastislav Kočan

Nežná revolúcia 89 je kľúčový medzník v histórii Slovenska. Znamenala zmenu režimu, čo ovplyvnilo spôsob život prakticky každého. Som toho názoru, že je dôležité zistiť názory ľudí, či to bola zmena pozitívna alebo negatívna.

Áno, existuje spomienkový optimizmus (zabudli sme, že sa nedal kúpiť toaletný papier, mladosť je lepšia ako dôchodkový vek...), mnohé udalosti sa dostávajú na úroveň mýtov a viac ako osobné skúsenosti už prevažuje interpretácia.

Ale presne to sme chceli zmerať, či súčasné vnímanie obyvateľov Slovenska je také, že považuje Nežnú revolúciu ako pozitívny alebo negatívny míľnik v živote spoločnosti...

Každý, kto chce vidieť ako je vnímanie rozdelené podľa veku obyvateľstva, v článku je to ukázané na grafe č.2.

Rastislav Kočan

Rastislav Kočan
  • Počet článkov: 33
  • Priemerná čítanosť: 2849
  • Priemerná diskutovanosť: 6
  • RSS blogu

O blogu

Viac ako 15 rokov pomáham svojim klientom lepšie poznať trh, na ktorom pôsobia a zákazníkov, ktorým poskytujú služby či predávajú produkty. Som spoluzakladateľom a spolumajiteľom prieskumnej agentúry Go4insight. Na blogu sa zaoberám zaujímavými faktami z rôznych oblastí slovenského trhu. Ale nebude to iba o číslach...