Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako ďaleko sme od bezhotovostnej spoločnosti?

19.02.2019 | Rastislav Kočan

Diskusia (17 reakcií)

19.02.2019 | Roman Kanala

Skvelý blog. Zaujímavé čítanie. Nielen názory, ale dobrá poctivá práca s dátami.

Keď som pred asi štyrmi rokmi videl podobnú štúdiu firmy Comparis https://fr.comparis...
viedlo ma to k napísaniu blogu

Ďalší krok k vymiznutiu hotovosti
Švajčiarsko v tichosti zaviedlo limit na platby v hotovosti vo výške 100 tisíc frankov.
01.09.2015
https://blog.etrend...

20.02.2019 | IvanPe

Pripajam sa.
Na Slovensku boli platby v hotovosti upravene zakon v roku 2012, max 5.000€ vseobecne s vynimkou nepodnikatelov 15.000€. Iste vynimky su ale tie sa netykaju bezneho zivota.
Tu: https://www.slov-le...

20.02.2019 | chr

Práve v tom je ten problém . Toto nie normálny , nazvyme ho prírodný prechod ku bezhotovosti. Je to vynútené smerovanie niekam , kde nevieme čo bude a nevieme ako to bude. Najprv začali banky ( aspoň Sporiteľna ) platiť ľudom za to , že používajú bezhotovostný systém. Potom tieto platby zrušili s odôvodnením zmeny ponúkaných programových baíkov a hneď nato zaviedli pokutu za výber peňazí z učtu alebo automatu v hotovosti a tak isto za vklad hotovosti na účet . A v súčasnej dobe sm,e tam kde sme boli na konci s hotovostou . Pýtam sa čo bude nasledovať ďalej? Bežné účty nemajú žiadne úročenie a banky čo púonúkajú vysoké úroky ako v prípade Poštovej banky okolo 2% jednoducho klamú a zavádzajú . Pýtam sa čo bude , keď už všetci budeme používať len bezhotovostný styk , ako zaplatím študentovi za kosenie trávnika okolo môjho domu cez prázdniny , ako zaplatím dôchodcom za to , že pripravujú seno pre moje ovečky , ktoré chovám alebo za preberanie zemiakov po kopaní . Ako si prilepšia ľudia , ktorý jednoducho z objektívnych príčin nechcú robiť oficialne . Táto vláda sa chvasce ako zdvihla minimálnu mzdu , ale odvody neznížila . Načo mi je štát , ktorý ma len a len okráda . Lebo v súčasnej dobe vidím ako sa stále rozkráda štátny rozpočet , inak neviem nazvať. Dalšia otázka je . Je naozaj bezhotovostný system to čo chceme ? Nezvrhne sa to na zlodejsku , ako všetko z čoho sa dajú vytrieskať prachy , na ďalšie bohapusté okradnutie ľudí pod hlavičkou štátu a presmerovanie týchto peňazí do vrecka " našich " ľudí . Vieme kde speje svet v tejto oblasti ? Vieme to aspoň predvídať . Vieme to aspoň účinne namodelovať , tak aby sme tam nemuseli doplniť bulharsku konštantu. A takýchto otázok by som mal ešte veľa ......... Nie som si istý , že je to správny smer......

20.02.2019 | Truhlik999

Prejdem na bitcoin alebo zlato..

Btw, konšpirátorom tvrdia, ze prechodom na bezhotovost sa bude dat ľahšie manipulovať s úrokmi, fakticky sa prejde na záporne úroky..
S cashom to nejde, lebo taky pokus by viedol k vybratí bánk..

Ale pokial sa cash zákaze... vsetci budu povinne platiť za vlastne peniaze.

20.02.2019 | Truhlik999

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

20.02.2019 | oko

pocet hotovostnych transakcii sa znizuje, objem skor rastie. vid skutocne specialny prokurator 200k, fico s kalim a gasparom len na stole 1M, obrana si nedovolim ani odhadnut atd atd
blog bol sice o inom :)

20.02.2019 | oko

..este mi neda nepodpichnut... v USA este stale ficia sekove knizky?

20.02.2019 | Roman Kanala

Aj vo Frúzistane stále fičia šeky, hoci sú na tom dosť značné transakčné náklady. Banky to nefakturujú ani emitorovi, ani príjemcovi. Ostáva to vo "frais généraux".

V Grécku po istú dobu vôbec nebolo možné dostať z bankomatu viac, ako pár malých bankoviek. Bol som tam tri dni na konferencii a vzal som si dosť euráčov, a neskôr som si blahoželal. Kto mal hotovosť, bol kráľom. Zahraničné karty tiež brali. American Express welcome. Ale domácim otrčili figu borovú. Nikdy som nevidel toľko chorých mačiek, ako v Grécku.

Zas na Anglicku po anglicky som nevidel väčšiu bankovku, ako 50 libier. To je smiešna suma. Tak na jeden obed. Lacný hotel stál vyše stovky.

21.02.2019 | bozsky

Bezhotovostna spolocnost je dystopicka buducnost, kde spolocnosti budu moct rozhodovat, kto bude mat pravo na zivot a kto nie. Uz dnes su firmy a banky a PLATOBNE MONOPOLY, ktore odmietaju brat za klientov ludi s urcitymi nazormi (nastudujte si Patreon vs Sargon of Akkad a Proud boy has his bank account closed) a nutia firmy, s ktorymi spolupracuju tych ludi tiez odmietat pod hrozbou zrusenia kooperacie (nastudujte si kauzu Subscribestar).
Tiez odporucam pozriet na pripad Alex Jones banned on social media. Nech si myslite o Alexovi hocico.

V buducnosti bez hotovosti bude moct hocikto mocny povedat - ty si nezasluzis zit a ekonomicky ta zrujnuje.

21.02.2019 | noblesa

Bezhotovostna spolocnost? Dakujeme, nechceme.

21.02.2019 | libertarian

My, demokratická väčšina - CHCEME.

Ja nechcem.

A rozhoduje väčšina.

21.02.2019 | PaloK

Vzhladom na to, ze tento svet uspesne smeruje ku oligopolnemu korpofasizmu, je nutne sa tvrdosijne dozadovat hotovosti.

21.02.2019 | Morris

som nepríjemne prekvapený, že vzdelaní a majetní ľudia, ktorí by mali mať čas aj trocha filozoficky sa zamyslieť, nepreferujú hotovosť viac ako nižšie sociálne vrstvy.

Hotovosť je jeden zo základných pilierov slobody.

21.02.2019 | Roman Kanala

S tým bude súhlasiť aj Kočner, aj Kali, aj Kováčik. Vďaka hotovosti je Kali stále na slobode. Aj Kováčik. Bol by aj Kočner, keby nerobil hlúposti.

21.02.2019 | Morris

Každá sloboda sa dá zneužiť.

Ani Kali ani Kocner nemali svoje výhody vďaka hotovosti, ale vďaka svojim stykom.

22.02.2019 | od A do Z

Prídeš do Tesca a zahlásia ti že platobnými kartami sa nedá platiť ,lebo výpadok nejakej techniky. Pozoroval som manželov ktorí mali plný nákupný vozík a po správe manžel poznamenal idem vybrať hotovosť z bankomatu. Lenže ani bankomat navydal požadovanú hotovosť. Manžel musel sadnúť do auta a vyhľadať na sídlisku iný bankomat. To sú tiež skúsenosti z bezhotovostnou platbou. Já preferujem platbu aj ,aj. Psychologickou výhodou platby hotovosťou je, že neminieš toľko v obchode ako keď ti prefrčí platba cez terminál. Cez terminál minuté peniaze nevidíš ,pri platbe hotovosťou z hrôzou zistíš. Až toľko? Bankové a kartové spoločnosti vedeli prečo vymyslieť platobné karty.

03.03.2019 | milan_k

som proti bezhotovostnej spolocnosti, uz terajsie opatrenia vyrazne obmedzuju slobodu obcanov 5000/15000 limity. to ze hotovost niekto zneuziva nie je dovod na jej zrusenie. prekaza mi strata slobody pri prechode na bezhotovostnu spolocnost.

Rastislav Kočan

Rastislav Kočan
  • Počet článkov: 33
  • Priemerná čítanosť: 2882
  • Priemerná diskutovanosť: 6
  • RSS blogu

O blogu

Viac ako 15 rokov pomáham svojim klientom lepšie poznať trh, na ktorom pôsobia a zákazníkov, ktorým poskytujú služby či predávajú produkty. Som spoluzakladateľom a spolumajiteľom prieskumnej agentúry Go4insight. Na blogu sa zaoberám zaujímavými faktami z rôznych oblastí slovenského trhu. Ale nebude to iba o číslach...