Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdražili sme elektrinu, zdražíme ešte viac. Vaša Európska rada

28.10.2014 | Radovan Kazda

Diskusia (9 reakcií)

29.10.2014 | libertarian

Vážený pán Radovan Kazda
Je pekné, že sa snažíte upozorňovať na vážne , blížiace sa problémy.
Žiaľ, na slovensku už akékoľvek upozornovanie nemá šancu niečo zachrániť. Slováci nie sú schopní pochopiť varovania a adekvátne reagovať. Celá slovenská politická sféra (navonok rozhádaná ) je fakticky extrémne jednotná pri presadzovaní všetkého - aj zlého - , čo príde z EÚ. Príkladom bolo extrémne jednotné (až na Sulíkovo SaS) schválenie eurovalu. Jednotný súhlas s absurdnou politikou ECB pri faktickom tlačenní peňazí, a najnovšie aj pri priamom skupovaní pochybných dlhopisov. Najnovšie sa pripravuje výrazné zdraženie áut vďaka automatickému sledovaniu tlaku pneumatík. Ďalších príkladov by sa našlo spústa.
Ignoranciu slovákov k vlastnému poškodzovaniu ťažko pochopiť. Možno cítia absolútnu ignoranciu nielen politikov, ale aj akýchkoľvek alternatívnych aktivistických skupín a organizácií na ich názory.
Slováci , žiaľ, vnímajú politikov ako anjelov, záchrancov, a nie sú ochotní akceptovať, že od politikov a od štátnej moci sa nič dobrého nedočkajú - okrem spústy sľubov. Bez prevýchovy od tejto lásky k štátnej moci sa toho veľa nezmení k lepšiemu.
Ludia vo zvyšku EU sú relatívne bohatší ako slováci, tamtí ešte to šafárenie nejaký čas zvládnu. Slováci ťažšie - ale aj tak nepochopia, ak im to rukolapne niekto nevysvetlí.

29.10.2014 | mtw

Pan Kazda,

napiste prosim, ako by ste teda Vy riesili problem znecistovania ovzdusia a globalneho oteplovania.

Musim ocenit, ze sa uz celkom dobre orientujete v spleti EU institucii a dospeli ste k tomu poznaniu, ze Europska Rada nie su "oni", ale mame na rozhodnutiach aj vlastny podiel.

Na druhej strane vsak velmi sikovne zahmlievate rozdiel medzi systemom emisnych povoleniek a roznych priamych ci nepriamych dotacii vybranym producentom. Rozdiel je hlavne v sposobe vyberu vitaznych technologii, co by malo hriat kazde trhovo-orientovane srdce.

Co sa tyka toho zdrazovania: nie je problem v tom, ze ked veci ma ocenit cisto iba trh, tak tam nezarata naklady znecistovania, v dosledku coho dochadza k nadmernemu znecistovaniu? Pricom ak sa nechceme casom zadusit alebo upiect na slnku, tak by sa sirsie naklady produkcie mali brat do uvahy? Ale chapem, ze su ludia, ktori maju aj taky postoj, ze klimaticke zmeny su vymyslena vec podobne ako evolucia.

29.10.2014 | Radovan Kazda

EÚ už znížila emisiel skleníkových plynov pod úroveň roku 1990. Momentálne exsitujú dôležitejšie problémy, ktoré je zároveň možné vyriešiť nákladovo efektívnejšie, ako je znečisťovanie ovzdušia, alebo globálne otepľovanie.

30.10.2014 | Roman Kanala

Aké dôležitejšie problémy momentálne existujú, ako globálne otepľovanie? To je ako pri chorom prehlásiť, že momentálne existujú dôležitejšie problémy, ako jeho smrť.

30.10.2014 | Radovan Kazda

Vaše preferencie sú zaujímavé, ale nezdieľam ich.

01.11.2014 | Roman Kanala

Čo majú spoločné Rusko, Čínsko, Orbán, Fico, Penta, Jachty & Tunely? Dôležité je len to, čo sa okamžite speňažiť a počíta sa len to, čo sa dá prežrať. Všetko ostatné nech hoci vezme čert. Po nás potopa.

http://www.sme.sk/c...

03.11.2014 | Pavel Šimon

Toto prirovnanie sa nepodarilo. Je opravdu veľa dôležitejších vecí, ako že pacient môže zomrieť. Urgentnejšie je napr. zastaviť krvácanie (a až v jeho dôsledku smrť),
Smrť je pri liečení až finálny stav, ktorej sa dá postupnými krokmi brániť.
Ale smrť nieje ani choroba ani úraz, je to proste stav, ktorý pre väčšinu ľudí je na konci života.

Späť k téme článku: to, že my (Európa) budeme čisto produkovať, samo o sebe oteplovaniu nezabráni. Pokiaľ to nebude svetový problém a svetové riešenie, sama EU to len svojimi opatreniami môže spomaliť...

03.11.2014 | Roman Kanala

Veď hej, presne o to ide. Ako umieranie planéty spomaliť.

08.11.2014 | samorost

problém je v tom, ze se neotepľuje, ale bude se ochladzovať. Viz škvrny na Slunci, ktoré sú na absolutném minimu a neocekava se jejich rozvoj. To znamena, ze nas ceka doba ledova a tam by se asi hodilo cim vice sklenikovych plynu, aby se zmensily nasledky slabeho Slunce.
Proto se ted uz nepise o oteplovani, ale o klimaticke zmene, ale jaksi nikdo nevi, kterym smerem se ta klimaticka zmena bude uberat.
---
Politika je neskutecne setrvacna a nez dojde k zmene mysleni pribrzdenych, tak to chvili trva.

Radovan Kazda

Radovan Kazda
  • Počet článkov: 51
  • Priemerná čítanosť: 3783
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika. Som členom OKS a kandidujem v parlamentných voľbách.