Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdraženie bateriek: zodpovednosť nesie SMER-SD

24.03.2010 | Radovan Kazda

Diskusia (11 reakcií)

24.03.2010 | Ratataplán

.....Fico je zodpovedný za baterky aj tabatierky....a aj za šuľváky.....
(šuľvák = silný vietor s dažďom)

24.03.2010 | Oskarka

Tak to teda nie!!!!! Šuľvák je slota!!!

24.03.2010 | Balt

Nesúhlasíte s tým, že Smer odmietnutím novelizácie zabetónoval drahé ceny bateriek? Dáky argument?

25.03.2010 | cinematic

Keď budete platiť za baterky viac, ako by ste platili bez tohto zákona, na koho budete nadávať? Na pravicu, alebo na ľavicovú vládu? Takú sociálnu, že vraj robí všetko pre ľudí. Asi by sa malo dodať, že iba pre ľudí vo firmách, ktoré sú s nimi spriaznené.

25.03.2010 | Ratataplán

..otázka prečo zdraželi baterky a tabatierky patrí baterkám!!. a nie pofiderným politikom...baterky vedia sami najlepšie prečo zdraželi...spýtajte sa ich a novinárov....
:-))))

25.03.2010 | janojano

Recyklačné poplatky stanovuje rezort životného prostredia, nie RF


Bratislava 24. marca (TASR) - Riaditeľ Recyklačného fondu (RF) Ján Líška v súvislosti so zdražením bateriek na pultoch obchodov, a to z dôvodu recyklačného poplatku, verejnosť upozorňuje, že "recyklačné poplatky nestanovuje RF."
Zákon č. 223 o obaloch totiž hovorí, že "recyklačné poplatky stanovuje vyhláškou minister životného prostredia na základe reálnych nákladov na separáciu a zhodnotenie," citoval literu zákona riaditeľ na dnešnom stretnutí s novinármi. Pokiaľ ide o baterky (napr. do diaľkového ovládača televízora, domácich spotrebičov alebo detských hračiek), podľa jeho slov RF ani nebol oslovený ministerstvom. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR komunikovalo priamo so spracovateľmi, najmä jedným z najväčších spracovateľov, ktorý pôsobí na Slovensku, a na základe toho došlo k určeniu výšky recyklačných poplatkov. "RF nemá so stanovením výšky recyklačného poplatku, ktorý zvyšuje cenu bateriek, nič spoločné, o RF v tejto veci neprejavil rezort ani záujem." Prax v zmysle právneho predpisu znamená, že recyklačný poplatok, ktorý závisí od hmotnosti batérie, musia platiť výrobcovia a dovozcovia za každú baterku uvedenú na slovenský trh.
Riaditeľ sumarizoval, že zvýšenie recyklačných poplatkov bude znamenať, že sa v tejto oblasti separácie, triedeného zberu batérií a ich zhodnocovania bude točiť väčší objem finančných prostriedkov. "Z celkového objemu zdrojov sa do RF dostane podľa toho, ako sme vlani dostali poplatky a teraz po novele zákona z 1. novembra, nie viac ako 5 % celkového zaplatenia recyklačných poplatkov za predaj batérií na Slovensku." To znamená, že 95 % je smerovaných do súkromných firiem, konštatoval Líška.

25.03.2010 | koren9

kto vymyslel tuto formu dane a upratal tam politickich kamosov co za nic nezodpovedaju a prihadzuju kseftiky kamosom?
toto su uz len nasledky ...
nech SDKU jasne a zretelne povie ze po volbach zrusi vsetky ostatne formy dani a vypalneho ...

26.03.2010 | janojano

Ale o akej dani tu hovoris?
Aj ty podliehaj bludom bajkara Radovana?
Recyklačné polatky platia OBČANIA v cenách výrobkov a nie podnikatelia. A časť z nich ide mestám a obciam aby nemuseli občania platiť ešte vyššie poplatky za smeti.
Ďalšia časť ide na dotácie recykláciu na podporu zavedenia recyklačných technológií.
Chybou je,že nie všetci podnikatelia odvedú od občanov vyzbierané peniaze a časť si ich ponechá-to sú výpalníci,čo sa kryjú falošnými potvrdenkami o recyklácii a pod.
Nech všetci všetko čo vyzbierajú použijú iba na recyklačné účely, potom bude poriadok!

26.03.2010 | Radovan Kazda

podvod pácha zväčša ten, kto vydáva falošné potvrdenky, nie ten, kto ich kupuje. kupujúci totiž môže, ale skôr nemôže vedieť (lebo do účtovníctva spracovateľom nevidí), že sú falošné. ak sa toto deje (a podaktorí sa nazdávajú, že asi áno), mala by jednať inšpekcia a ďalšie kompetentné orgány.

mimochodom, je veľmi zaujímavé sledovať, že veľká časť verejnosti vníma poplatky do RF na "budovanie recyklačného priemyslu" ako to, že je to príspevok na zhodnocovanie odpadov. nie je. RF nezodpovedá za zhodnocovanie. v skutočnosti totiž na Slovensku môže cez RF pretiecť ďalších mnoho miliónov euro, ale ak miera zhodnocovania niektorých komodít zostane na minimálnej úrovni, RF nenesie žiadnu zodpovednosť a nemôže byť brané na zodpovednosť. to znamená, že tie poplatky môžu naďalej tiecť spracovateľom a zhodnotenie môže ostať minimálne.

31.03.2010 | janojano

A tí čo s tým nechcú mať nič spoločné , z takého systému vystúpia,dištancujú sa od neho. Len obrancovia ranného zlodejského dickensovského kapitalizmu karpatského typu-ako pán Radovan Kazda,robia hanbu konzervatívcom.

Pravý konzervatívec si totiž váži hodnoty a nie zlodejov!!!!
Mimochodom na túto tému opäť správne a PRAVDIVO informuje trend na :
http://firmy.etrend...

Vetropack opustil Natur-pack
Za odchodom spracovateľa zberového skla stoja aj spory v brandži
30.03.2010 / orf Jedna z najväčších oprávnených organizácií na zber a recykláciu odpadu Natur-pack zmenila na konci minulého roka akcionársku štruktúru. Odišiel z nej jediný slovenský spracovateľ zberového skla a zároveň výrobca sklených obalov Vetropack Nemšová.
Podľa konateľa Vetropacku Gregora Gábela sa firma vzdala podielu v Natur-packu po tom, čo nevidela ďalší význam zotrvania v spoločnosti. „Chceli sme vytvoriť systém zhodnocovania odpadov ako funguje na západe, ale na Slovensku to nejde,“ konštatoval G. Gábel. Priznal tiež, že čiastočnou motiváciou Vetropacku, ktorý patrí do švajčiarskeho Vetropack Holdingu, bolo aj spájanie mena firmy s niektorými spormi v brandži.
Ostatné oprávnené organizácie napríklad podozrievajú Natur-pack, že stláča ceny na trhu vďaka lacným potvrdeniam o spracovaných množstvách odpadu od Vetropacku a celulózky Smurfit Kappa. Začiatkom roka dostal Natur-pack od Protimonopolného úradu pokutu za dohodu s dodávateľmi.
V Natur-packu zostávajú dvaja akcionári: Zlatá Studňa podnikateľa Jána Šofranka a Vladimír Šinák - predseda predstavenstva. S ním sa TRENDU napriek opakovaným pokusom nepodarilo cez telefón skontaktovať. G. Gábel nepotvrdil, či podiel Vetropacku získali títo dvaja akcionári, ktorí mali predkupné právo. Predstavitelia Vetropacku sa funkcií v Natur-packu vzdali na mimoriadnom valnom zhromaždení v januári.
Natur-pack je oprávnenou organizáciou, ktorá pre svojich klientov plní limity zberu a recyklácie odpadov. O výrobcoch a dovozcoch balených výrobkov totiž zákon o obaloch hovorí ako o povinných osobách, čo v praxi znamená, že musia platiť za objem odpadov, ktoré v podobe výrobkov uvedú na trh. A to aspoň do výšky limitov, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo pri vstupe do Európskej únie. Keďže starať sa o odpady a plnenie limitov nie je ich hlavný biznis, založili si viaceré povinné osoby spoločné firmy na zber a recykláciu odpadu, ktoré sa nazývajú oprávnené organizácie.

09.04.2010 | janojano

Oprava
(09.04.2010; Sme; s. 7; r)
Dňa 24. marca 2010 sme v článku Batérie sú drahšie. O recykláciu napísali, že sadzbu, z ktorej sa počíta výška recyklačného poplatku, určuje Recyklačný fond. Táto informácia nie je pravdivá, sadzby príspevkov do Recyklačného fondu sú stanovené vyhláškou ministerstva životného prostredia. Denník SME sa za chybu ospravedlňuje.


http://komentare.sm...

Ad: Baterky zdraželi. O recykláciu (23. 3.)
V článku sa opakujú tvrdenia o zavedení recyklačného poplatku stanoveného a účtovaného Recyklačným fondom, dôsledkom ktorého má byť výrazné zvýšenie cien batérií na ťarchu konečných spotrebiteľov.
Za zdražovaním batérií uvádzaným v článku však Recyklačný fond naozaj nestojí a ani s ním nemá nič spoločné. Už len preto, že sadzbu recyklačného poplatku neurčuje fond, ale ju v rámci vymedzenom v zákone o odpadoch stanovuje ministerstvo životného prostredia na základe zmocnenia daného zákonom (v súčasnosti sú stanovené vyhláškou MŽP SR č. 127/2004 Z. z.)
Už od roku 2002 bola sadzba príspevku za batérie a akumulátory osem korún za kilogram, za batérie s jednotkovou hmotnosťou do jedného kilogramu od 1. októbra 2005 190 korún za kilogram.
V dôsledku novely zákona o odpadoch účinnej od 1. novembra 2009 k zmene sadzby príspevku nedošlo a nezmenili sa ani podmienky platenia príspevkov do Recyklačného fondu za batérie a akumulátory.
Recyklačný fond príspevky doň platené výrobcom a dovozcom neúčtuje, má zákonnú povinnosť tieto prijímať, akumulovať v prospech životného prostredia a v konečnom dôsledku aj v prospech platiteľov príspevkov tieto efektívne umiestňovať do procesu nakladania s odpadmi.
Riadnosť platenia príspevkov do Recyklačného fondu nemá Recyklačný fond vo vzťahu k platiteľom právomoc kontrolovať (len orgány štátneho dozoru v odpadovom hospodárstve).
Prípadné sankcie za neplatenie príspevkov do Recyklačného fondu sú príjmom štátneho Environmentálneho fondu.
Podľa odhadu zo stavu v roku 2009 sa z celkového objemu distribútormi a predajcami batérií vykazovaných „recyklačných poplatkov" do Recyklačného fondu dostane vo forme zákonných príspevkov nie viac ako päť percent. Zvyšných 95 percent je smerovaných do súkromných firiem. Aj z toho vidno, že s dramaticky uvádzaným zdražovaním batérií Recyklačný fond nemal a nemá nič spoločné.
(Autor je riaditeľom Recyklačného fondu)

štvrtok 8. 4. 2010 22:00 | Ján Liška
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME

Radovan Kazda

Radovan Kazda
  • Počet článkov: 51
  • Priemerná čítanosť: 3775
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika.