Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Radovan Kazda

Toto prezidentovi nevyšlo

10.04.2015 | Radovan Kazda

Andrej Kiska odôvodnil svoj súhlas so zákonom o odpadoch jeho nesúhlasom.

 • Tlačiť
 • 3

Prezident SR Andrej Kiska podpísal v stredu 8. apríla zákon o odpadoch. Rozhodnutie prezidenta je prekvapujúce, nakoľko prichádzajúce informácie „z kuloárov“ o tom, že má voči zneniu zákona vážne výhrady, sa napokon ukázali byť pravdivé.

Prezident totiž svoje výhrady aj jasne sformuloval. V samotnom odôvodnení rozhodnutia uviedol niekoľko dôvodov, pre ktoré by zákon nemal byť schválený, vrátane tej, ktorú voči zákonu namieta Európska komisia a o ktorej minister životného prostredia tvrdí, že neexistuje. Vymenoval tiež dôvody, pre ktoré môže podľa neho zákon predstavovať riziká pre hospodársku súťaž na relevantnom trhu.

Upozornil na to, že obce budú musieť niesť náklady za triedený zber, ktorý podľa zákona nemá byť ich zodpovednosťou. Tiež na to, že organizácie zodpovednosti výrobcu budú musieť súťažiť o obec, hoci ich úlohou je súťažiť o klienta, teda výrobcu. Najväčší dôraz však položil na už spomenutú výhradu Európskej komisie, ustanovenie princípu „jedna obec - jedna zmluva“. Ten predstavuje výrazné riziko pre monopolizáciu trhu so službami zabezpečenia zhodnotenia odpadov, ktoré následne môže viesť k podstatne predraženým službám, práve z rozhodnutia vlády.

Skonštatoval tiež, že jeho pripomienky by sa dali zapracovať do zákona, ak by sa ho rozhodol vrátiť parlamentu.

V rozpore s vecnými dôvodmi pre neschválenie zákona však bolo odôvodnenie jeho rozhodnutia schváliť ho. Do parlamentu zákon nevrátil s odôvodnením, že "vypustenie kritizovaných ustanovení by nebolo postačujúce".

"Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska dospel k záveru, že tieto výhrady k niektorým ustanoveniam zákona o odpadoch majú charakter, ktorý by postačoval na ich premietnutie do pripomienok pri vrátení zákona Národnej rade Slovenskej republiky. Na druhej strane, navrhnúť len vypustenie kritizovaných ustanovení nie je postačujúce.

Vypustenie vyššie uvedených ustanovení zákona by si vyžadovalo prepracovanie viacerých na ne nadväzujúcich ustanovení zákona. Na to prezident Slovenskej republiky nie je oprávnený, keďže nedisponuje právom zákonodarnej iniciatívy, a nemôže v rámci práva veta navrhovať poslancom parlamentu takúto rozsiahlu „novelizáciu“ schváleného zákona."

(Z odôvodnenia prezidenta SR k zákonu o odpadoch)

Prezident teda podpísal zákon preto, lebo je podľa neho zlý v takom rozsahu, že ani zmeny, ktoré navrhuje, by jeho zlepšeniu nepomohli. Chyba jeho rozhodnutia spočíva v tom, že parlament má právomoc stiahnuť návrh zákona a kompletne prepracovať, alebo ho zmeniť v takom rozsahu, v akom sa mu chce. Teda aj zapracovať všetky jeho výhrady.

Hoci je vysoko pravdepodobné, že SMER-SD by v opätovnom hlasovaní potvrdil svoj dlhodobý cieľ gniaviť malých a stredných podnikateľov zvýšenými nákladmi, prezident mohol platcom toho štátu ukázať, že stojí na ich strane a zároveň si stojí aj za svojim názorom.

V tomto prípade to však neurobil.

 • Tlačiť
 • 3

Radovan Kazda

Radovan Kazda
 • Počet článkov: 51
 • Priemerná čítanosť: 3783
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika. Som členom OKS a kandidujem v parlamentných voľbách.

Radovan Kazda

Radovan Kazda
 • Počet článkov: 51
 • Priemerná čítanosť: 3783
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika. Som členom OKS a kandidujem v parlamentných voľbách.

Kalendár sa načítava...