Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

TOP 7 dôvodov, prečo nezálohovať obaly

08.09.2019 | Radovan Kazda

Diskusia (15 reakcií)

09.09.2019 | Roman Kanala

V článku sa berú do úvahy len priame a viditeľné náklady. Každý kus PET, ktorý sa dostane do životného prostredia, tam ostane po stáročia. V tom lepšom prípade ako stacionárny. Inak ak sa dostane do rieky, bude odnesený do mora ako celok alebo ako úlomky, ktoré sa budú ďalej fragmentovať. To sa už nedá jednoducho recyklovať a náklady na odstránenie sú potom omnoho väčšie, ako 10 centov. Ak sa vezmú úvahy aj tieto alternatívne náklady, 10 centov nie je tak veľa.

Ďalším nedostatkom článku, že považuje direktívy Bruselu za písmo sväté. Z Bruselu vzišlo množstvo monštruozít, ako zákaz klasických žiaroviek so žeraviacim vláknom, pričom nebola vyriešená otázka ortuti. Čínske elektroluminiscenčné žiarovky buď nefungovali vôbec, alebo mali omnoho kratšiu životnosť, ako bola oznámená. Bloček z obchodu si málokto bude roky uschovávať a Číňani tak zarobili i bez toho, aby dodali funkčný výrobok. Všetky žiarivky šli na skládky, lebo krajiny nemajú riešený nebezpečný odpad. Stovky ton ortuti sa tak každoročne uvoľnia do životného prostredia.

Iným takým bruselským monštrom sú biopalivá. Používať poľnohospodársku plochu na repku pre biodiesel, alebo kukuricu na bioetanol, je ekonomický a energetický nezmysel. A takýchto nezmyslov z Bruselu sú desiatky. Netreba byť dobrý psíček, človek má vlastnú hlavu a vlastný úsudok.

Čo nechápem je tých 10 a 12 centov. Prečo nie 11.5? Pripadá mi to ako teplota eura 30.126 stupňov. Čísla z brucha. Ale to len detail.

Ďalším aspektom problému je, že pre mnohých ľudí sa zber plastikových fliaš môže stať povolaním. Recyklácia zadarmo je v tomto prípade stále možná, ale poškodené fľaše, plné hliny, po pobyte v prírode, sa už na vrátenie za peniaze nehodia.

Podľa mňa je riešením zákaz skládok, výstavba spaľovní odpadu, plus recyklácia. Potom bude osud prádznej fľaše buď recyklácia, alebo energetické zhodnotenie v spaľovni. To je ideál, ku ktorému sa treba priblížiť.

09.09.2019 | Radovan Kazda

Štúdia IEP-u, ktorej link je v článku, vysvetľuje aj mechanizmus, akým dospeli k návrhu ceny zálohu. Samozrejme vždy je to trochu aj "alchýmia", tak ako naznačujem aj v článku.

Čo sa týka environmentálnych vplyvov, plastové fľaše samozrejme môžu skončiť v žalúdku zvieraťa a spôsobiť úhyn. Bod 5.

09.09.2019 | TotoTuSomJa

Obchodné reťazce vyvážajú milióny eur zisku , môžu mať raz za čas aj nejaký náklad. Ak to zvládli v Nemecku, zvládnu to aj tu. Zavádzajú to aj v Rakúsku.

Chceme čistú krajinu a plasty sú problém. Každé riešenie čo pomôže znížiť záťaž na životné prostredie je prospešné a vítané. Reťazce hľadajú výhovorky, majú na to právo. Preto tu máme legislatívu čo ich donúti zálohovať.

09.09.2019 | IvanPe

Obchodne retazce nemaju milionove zisky, snad len prve 3, pretoze Slovensko je malicky podkapitalizovany trh. Ak tie ostatne retazce odidu, napr CBA/ Kacka konci, tak to bude znamenat len jedno a to rast cien.
Zalohovanie plastovych flias zaplati spotrebitel.
Zalohovanie plastovych flias je dobra vec, iba sa obavam, ze vladny navrh neriesi ekologiu, ale rast cien a teda rast vladnych vydavkov. Pretoze keby riesil ekologiu, tak zalohovaniu predchadzaju spalovne a efektivny zber plastov.

09.09.2019 | TotoTuSomJa

Zálohovanie sa týka režazcov s predajnu plochou nad 300m2 ak sa nemýálim. To sú ekonomicky úspešné prevádzky, zvládnu to.

To že sme kolónia západu neznamená že u nás novodobí kolonizátori nebudú mať žiadne náklady, povinnosti. Sme štandardná krajina EÚ, reťazec to "nezabije".

Ja úplne chápem že hľadajú výhovorky, štát má ale právo určiť výkup surovín a chrániť tak pred odpadom svoju krajinu.
Alebo sa môžeme byť haj*** ako niektoré krajiny a vyvážať odpad do 3. krajín. To chceme?

09.09.2019 | TotoTuSomJa

PS: Nechápem ako môže niekto súdny vôbec pochybovať o potrebe zálohovania PET obalov. V dnešnej dobe, v dobe klim. zmien. Opačne, zákony na ochranu prírody a klímy je potrebné sprísniť. Je hodina 12.

09.09.2019 | skorodochodca

Ja by som bol radšej za ekologickejšie riešenie .... spaľovne s predtriedením a vyťažením časti uhľovodíkov ....
Peniaze považujem za poukážku na spotrebu energie ... teda, čo je drahšie, potrebuje viac energie a vyrobí viac CO2 .....
Predtriedenie by vytriedilo odpdy súce ako suroviny pre niekoho, vyťažovanie uhlovodíkov pyrolýzov znamená oleje použiteľné u niekoho, a až zvyšok uhlíka by bol energetický ... a to by znamenalo spáliť menej uhlia a plynu (CH4) ....
A ak vláda na niečo "dá peniaze" ... tak si už dnes môžete byť istý, že prijímateľom nebudú stačiť ....

10.09.2019 | Vlasko

Ekonomickty analfabet sa ozval, porovnavat zisk a naklady, ked zisk = trzby - naklady. A zisk u retazcov je tak 3-4% trzieb(ak su dobry). Staci povedat milion eur a analfabet ide do vyvrtky. to ze na ten zisk musia predavat stovky milionov kusov tovaru to uz nie je dolezite. Niekto ma zisk, podme mu ho zobrat

10.09.2019 | Vlasko

Aha ho, hysterik sa ozval. PET degraduje za 15 rokov a rozpadava sa do 40(v mori este rychlejsie). A degradaciou neostava PET ale meni sa na ine mateiraly. A to uz nehovorime o biodegradacii, ktora tiez funguje. Klimaticky hysterici nepouzivaju fakty, len emocie.

10.09.2019 | Andrej_sk

Ajhla, ucenec sa ozval. Degradacia polymerov v mori sa odhaduje na desiatky az stovky rokov, Cim su hlbsie v mori, tym je rozklad pomalsi. Avsak horsi je ich rozpad na mikroplasty, ktore sa uz objavili aj v nasej pitnej vode. Vdaka plastiglomeratom na dne oceanov sa raz v buducnosti bude odhadovat vyvoj nasej doby plastovej.

09.09.2019 | Piotr bin aLadin

Bod 2: Zaplavme planetu bordelom lebo nariadenie zacne platit az o niekolko rokov....

Nikto nepochybuje o tom ze odpad je globalny problem ktory bude znasat este niekolko generacii po nas (ak vobec este niekolko generacii bude). Riesenie tohoto problemu urcite nie je pre kazdeho pohodlne alebo financne vyhodne ale je nutne sa tym zacat zaoberat kym je este cas.

09.09.2019 | hulo11

PET fľaše separujem dôsledne aj teraz - vynesením stlačených fliaš, plechoviek a tetrapakov do na to určených "obecných" kontajnerov šetrím miesto vo svojej kuka nádobe na odpad. Zavedením zálohovania ich akurát nebudem môcť stlačiť a budem ich musieť voziť autom do supermarketov. A triediť podľa značiek, keďže určite každý bude vykupovať len tie svoje(u neho predávané) fľaše a plechovky. Ekológia a úspora naruby.
Prázdnu fľašu od minerálky som použil na kyselku z blízkeho prameňa/surové mlieko/žinčicu, po novom si bude treba dávať pozor, aby sa nerozmočila etiketa a nepoškodil EAN, lebo takú fľašu už automat nevezme...
Kutilské zlepšováky "čo sa dá vyrobiť zo starých PET fliaš a plechoviek" tiež dostanú "na frak".

09.09.2019 | Oči Puči

Velmi to kombinujes... obecne kontajnery na plasty ostanu tak ako doteraz, len si za plastovu flasku priplatis. Mozes ju odniest a zamenit za drobne, ale mozes ju aj vyhodit tak ako doteraz - bude to rovnako ako z sklenenymi flaskami, tiez ich mozes hodit k ostatnemu sklu ak je pre teba nezaujimave/nemozne ich vracat.

Mimochodom prave prechod od plastov nazad k sklu koli zalohovaniu by niekto mohol zanalyzovat.

10.09.2019 | EMEAN

Autor blogu zrejme nikdy nesiel po slovenskom lese, pri slovenskej rieke, pri ceste. Vsade ale uplne vsade je bordel z PET flasi a plechoviek. Darmo tu argumentuje, ze dnesny system funguje uzasne. Nefunguje! Staci jedna prechadzka po prirode a pochopi, ze zalohavanie je super napad!
A navyse pomoze chudakom na ulici privyrobit si :)

10.09.2019 | Andrej_sk

Ale toto predsa nie je clanok o tom, ze sme bordelari. Je to o tom, ze prave na tomto sa nic nezmeni, len sa odleju dalsie peniaze. Ti co sa budu trepat s flasami do supermarketov budu ti isti, co sa obtazovali s ich recyklaciou. Ak si myslis, ze niekto schopny brat plnu 2 kilovu flasu na turu a neschopny ju prazdnu doniest naspat, tak teraz ju kvoli 10 centom bude drzat ako oko v hlave, aby sa v ruksaku nepomadzgala a pobezi do supermarketu?? Alebo si slubujes ze socialne odkazani ich budu zbierat po uliciach a lesoch a nosit do obchodov? Nebudu, lebo tie flase nebudu zvacsa splnat podmienky vratenia. A aby sa dostal k 2-3 euram, tak bude behat s 20 flasami vo vreci (v MHD!!!) ?
Toto je cele chore. Malo sa zainvestovat do uplneho zrusenia plastovych flias. To jedine by davalo zmysel. Ale toto je dalsia sanca, ktoru sme prepasli s nasimi hura politikmi.

Radovan Kazda

Radovan Kazda
  • Počet článkov: 51
  • Priemerná čítanosť: 3783
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika. Som členom OKS a kandidujem v parlamentných voľbách.