Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Radovan Kazda

TOP 5 informácií o vratkách za plyn, ktoré ste možno nevedeli

14.02.2016 | Radovan Kazda

Už ste si prevzali tzv. vratky za plyn? Tento informačný sprievodca vám pomôže zorientovať sa v peniazoch, ktoré ste prijali.

 • Tlačiť
 • 10

1. Vratky za plyn nie sú vratky

Hoci predseda vlády Robert Fico vám tvrdí, že peniaze, ktoré ste dostali, sú vratky za plyn, nie je to pravda. O žiadne vratky nejde a už vôbec nejde o platbu za plyn. Potvrdilo to samotné ministerstvo hospodárstva, ktoré ich vypláca. Ani sám predseda vlády nechce vysvetliť, prečo vám ich označuje ako vratky. Žiadne peniaze za plyn ste totiž naspäť nedostali.

Takzvané vratky teda nie sú vratky.

2. Vláda nikdy žiadne peniaze za plyn nenavrhla ani nerozhodla vyplatiť

Hoci predseda vlády Robert Fico v júli 2015 ohlásil na tlačovke, že „prichádza rozhodnutie zo strany vlády Slovenskej republiky“, na základe ktorého vám bude vyplatená "vratka zo strany vlády SR občanom, ktorí sú priami spotrebitelia", vláda o ich vyplatení nikdy nerozhodla a ich vyplatenie ani nikdy nenavrhla. Do zákona sa dostali až v pozmeňovacom návrhu poslancov za SMER-SD v parlamente.

Takzvané vratky teda nie sú vratky a nerozhodla o nich vláda SR.

3. Peniaze nie sú od vlády

Hoci v liste k poštovému poukazu, ktorý ste dostali, tvrdí ministerstvo hospodárstva, že ide o príspevok vlády SR, nie je to pravda. Peniaze, ktoré ste dostali, sú vyplatené zo štátneho rozpočtu.

Takzvané vratky teda nie sú vratky, nerozhodla o nich vláda SR a nie sú to peniaze vlády SR.

4. Nie je to príspevok

Hoci v liste k poštovému poukazu, ktorý ste dostali, tvrdí ministerstvo hospodárstva, že ide o príspevok, v skutočnosti o žiaden príspevok nejde. Príspevok sa totiž vypláca na určený účel. V liste však žiaden účel ministerstvo neuviedlo a na otázku, na aký účel tie peniaze vypláca, odmieta odpovedať.

Takzvané vratky teda nie sú vratky, nerozhodla o nich vláda SR, nie sú to peniaze vlády SR a nie sú ani príspevkom.

5. Vláda „vratkou“ neznížila cenu plynu

Hoci predseda vlády Robert Fico v júli povedal, že vyplatením týchto peňazí pre vás splnil sľub vlády znížiť ceny plynu o dvojciferné číslo, nie je to pravda. Vláda má dohromady iba jednu praktickú možnosť ako znížiť celkovú cenu za dodanie plynu pre domácnosti – teda nie samotnú cenu plynu – a to znížiť dane. To však neurobila.

Mohla by konať nelegálne a prikazovať regulačnému úradu, ale tvrdí, že to nerobí. Mohla by vlastniť monopolného dodávateľa, no nevlastní. Mohla by manažovať distribúciu alebo prepravu plynu, no nemanažuje. Mohla by tiež vlastniť také veľké ložiská plynu, že by pretlakom ponuky rozkývala svetové ceny plynu nadol, no tie nemá. Cenu plynu neznížila.

Takzvané vratky teda nie sú vratky, nerozhodla o nich vláda SR, nie sú to peniaze vlády SR, nie sú príspevkom a vláda nimi nesplnila sľub.

Aké peniaze ste teda dostali?

Technicky vzaté sú takzvané vratky platbou zo štátneho rozpočtu pre vás, vybranú skupinu občanov. Dôvodom tejto platby je snaha vlády predstierať, že splnila svoj sľub, ktorý nesplnila, a ktorý sľúbila splniť, hoci vedela, že ho splniť nemôže.

K tomu, aby to mohla predstierať, musela prinajmenšom päťkrát zaprieť pravdu.

 • Tlačiť
 • 10

Radovan Kazda

Radovan Kazda
 • Počet článkov: 51
 • Priemerná čítanosť: 3783
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika. Som členom OKS a kandidujem v parlamentných voľbách.

Radovan Kazda

Radovan Kazda
 • Počet článkov: 51
 • Priemerná čítanosť: 3783
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika. Som členom OKS a kandidujem v parlamentných voľbách.

Kalendár sa načítava...