Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Radovan Kazda

Strana zelených sa v enviropolitike nevyzná

29.01.2010 | Radovan Kazda

Podivné názory zelených na životné prostredie

 • Tlačiť
 • 3

Strana zelených vystavila ministrovi životného prostredia polročné vysvedčenie. Podľa zelených sme na Slovensku v súčasnosti svedkami úplnej degradácie ochrany životného prostredia. Ich pohľad na ministrovo pôsobenie však opäť len zvyšuje podozrenia, že Strana zelených vôbec netuší, čo je úlohou ministerstva životného prostredia a aké má envirorezort reálne kompetencie.

Tie podozrenia vyplývajú už z volebného programu strany na rok 2006. Jedenásťstranový obsah je v podstate len zoznamom floskúl, bezobsažných fráz, ktoré zelených ničím neodlišujú od programových vyhlásení iných strán. Konkrétnych návrhov je tam len zopár a spôsobmi, akými tieto návrhy uskutočniť, sa nezaoberajú vôbec. V programe sa napríklad vôbec nevenujú ochrane ovzdušia, či vôd, ktoré spotrebovávajú veľkú časť rozpočtu ministerstva a sú podstatnou súčasťou politiky rezortu.Veľmi podobne je na tom program pre voľby do europarlamentu z minulého roku.

Otázne je, do akej miery Strana zelených ovláda skutkový stav rezortu: teda, aký je rozpočet ministerstva envirorezortu a aké organizácie patria do kompetencie rezortu. Rozpočtové a štrukturálne otázky rezortu (s výnimkou envirofondov) totiž zelení nekomentujú. Podnes nepredložili návrh funkčného modelu ochrany prírody, či reformy vodnej politiky, zaťaženej neustálymi podozreniami z kolosálnej korupcie, nevyjadrili sa ani k potrebnej úspore prostriedkov na neefektívne činnosti rezortu, ani k problematike financovania odpadového hospodárstva. Málokto vie, že ministerstvo spravuje osem príspevkových organizácií a tri obrovské štátne podniky. Hodnota ich aktív dosahuje niekoľko stoviek miliónov eur a mnohé by sa dali na ochranu životného prostredia použiť efektívnejšie. Strana zelených však mlčí, akoby o tom ani nevedela.

Poďme však späť k „vysvedčeniu“, ktoré opäť svedči o dosť veľkej naivite predstaviteľov zelených. Tí napríklad požadujú, aby minister zneužil svoje kompetencie a zrušil pezinskú skládku. Jednu z pätiek dostal totiž práve za to, že tak neurobil. Podobne je to s ich pohľadom na možnosti ukončenia spornej zmluvy za predaj emisií, ktorý, mimochodom, kopíruje naivitu mnohých občianskych aktivistov, nazdávajúcich sa, že zrušenie nevýhodnej zmluvy je vždy jednoduché a najlepšie riešenie. Päťku dostal minister aj za údajný kolaps separácie komunálneho odpadu. Ako na to tvrdenie prišli? Nevedno. Dnes totiž len málokto spochybňuje, že za nepriaznivý stav odpadovej politiky na Slovensku môže najmä zle vytvorené legislatívne prostredie ešte z čias ministra Lászlóa Miklósa (a de facto nemožnosť ten stav zvrátiť) a potom premrhané tri roky, počas ktorých ministrov zaujímalo všetko iné, len nie environmentálna politika. Predovšetkým však treba povedať, že počas ministrovania Jozefa Medveďa k žiadnemu kolapsu nedošlo, je to číry nezmysel. Navyše, odpadový trh, ktorý utrpel v dôsledku prepadu cien, sa postupne zviechava z otrasov spred roka.

Z výstupov Strany zelených je zjavné, že ich hlavnou snahou je dosiahnutie vyšších vládnych regulácií, zákazov podnikania a kontroly trhu. To je politika umelého zvyšovania cien, ožobračovania chudobných a vytvárania úzkej vrstvy zbohatlíkov na vládnych reguláciách, ktorá je typická pre ľavicovú politiku. Z tohto hľadiska je Strana zelených štandardnou sociálnou demokraciou, aj s dôsledkami, ktoré by realizácia ich návrhov priniesla, teda nárastom chudoby a rozdielov v príjmoch obyvateľov.

Podivné na tomto politickom zoskupení však je to, že z jeho pôsobenia na slovenskej scéne sa zdá, akoby neovládali základné fakty o tom, čo sa v enviropolitike deje, o kompetenciách envirorezortu a štruktúre manažmentu životného prostredia na Slovensku.

 

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika environmentálna politika

Tagy Environmentálna politika

Radovan Kazda

Radovan Kazda
 • Počet článkov: 51
 • Priemerná čítanosť: 3782
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika. Som členom OKS a kandidujem v parlamentných voľbách.

Radovan Kazda

Radovan Kazda
 • Počet článkov: 51
 • Priemerná čítanosť: 3782
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika. Som členom OKS a kandidujem v parlamentných voľbách.

Kalendár sa načítava...