Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Protipovodňová ochrana: "green jobs" v podaní slovenskej vlády

05.11.2010 | Radovan Kazda

Diskusia (9 reakcií)

05.11.2010 | salamoon

ze lepsie bude kazdym rokom odskodnovat X skod a obeti v sumach a skodach kazdorocne stupajucich o 10tky milionov eur ... s clanku som sice pochopil ze autor je proti povodnovym opatreniam, resp nechce aby sa do toho montoval velmi stat resp. kazdorocne obrovske skody ho velmi netrapia (s 'pohodlia' bratislavskeho sidliska je to taaake 'vzdialeneee' a 'neosobneeee') ale akosi mi chybaju konkretne navrhy ako by sa to teda malo robit, kto by to mal urobit a co vlastne by bolo potrebne urobit kedze uz vcera bolo neskoro ... ci vsetko je v pohode a netreba robit NIC ?

05.11.2010 | Rado Baťo

Vážený pán Kazda, som veľmi rád, že Vás Program revitalizácie krajiny, ktorý vláda schválila, zaujal. Ale zrejme Vás nezaujal natoľko, aby ste si z neho skúsili naštudovať aspoň základné fakty.

"Vláda chce minúť 1 miliardu eur na 24 lokálnych projektov, o ktorých samotný materiál konštatuje, že majú byť akými “testovacím” poľom pre výskum, ktorý v tejto oblasti na Slovensku nie je." Toto Vaše tvrdenie je nepravdivé na celej čiare. Na 24 lokálnyh projektov sa má vyčleniť túto jeseň 560-tisíc EUR z rezervy predsedníčky vlády. Pôjde o pilotné programy, na základe ktorých by si vláda otestovala efektívnosť.

1 miliarda EUR bol odhad splnomocnenca vlády SR založený na tom, že pri potrebe zvýšiť kapacitu zadržiavania vody na celom území Slovenska o 250 miliónov kubických metrov a pri primerných nákladoch 4 eurá na kubický meter, by si program za 10 rokov vyžadial približne 1 miliardu EUR.

Na budúci rok je rozpočte úradu vlády SR vyčlenená suma približne 30 miliónov eur, určená na granty pre samosprávne projekty protipovodňovovej ochrany v súlade s Programom revitalizácie krajiny. Zároveň by som chcel upozorniť, že tieto projekty nemajú nahradiť, ale dopĺňať protipovodńové opatrenia, ktoré sú financované v rozpočtoch iných rezortov.

S úctou
Rado Baťo

05.11.2010 | Rado Baťo

Spresnenie, aby som aj ja nemotal :) Na pilotné projekty má isť 580-tisíc EUR.

linka na materiál Realizačný projekt 2010 je tu, na konci je zoznam obcií aj s pridelenou sumou:

http://www.rokovani...

linka na samotný Program, teda koncepčný materiál na najbližšie roky je tu:
http://www.rokovani...

06.11.2010 | sona08

Vasa prosba o opravu (je sposobom vyuzitia prava na odpoved verejneho cinitela:)) ohladom financneho zabezpecenia nijak neovplyvni hlavnu myslienku. To, ze projekt je pripraveny zle, nevedecky a obsahuje cisla (nielen tie financne), ktore nezodpovedaju realite vodneho stavu na Slovensku. Pise sa hlavne o tom, ze cely program revitalizacie sa moze minut ucinku, kedze ako protipovodnovu ochranu uprednostuje malo efektivne, aj ked finacne narocne, riesenia. Preco sa nevyjadrite k tomuto?

06.11.2010 | Rado Baťo

Povedal by som, že je naozaj z hľadiska efektívnosti rozdiel, či na 23 projektov pôjde 580-tis.EUR, alebo jedna miliarda EUR. Pán Kazda v tom rozdiel nevidí, lebo sa vraj na podstate jeho tvrdenia nič nemení. Lenže "podstata jeho tvrdenia" bola založená na údajne neefektívnosti a predraženosti. Ak je pre pána Kazdu pri hodnotení efektívnosti jedno, či niečo stojí 1 mld. EUR, alebo 580-tisíc EUR, pochybujem o analytických metódach, ktoré používa.

06.11.2010 | Radovan Kazda

Rado, v tomto máte úplnú pravdu, považujem za úplne irelevantné, či sa plánovaná 1 miliarda minie na 24 lokálnych projektov alebo na obrovské množstvo projektov. Rád by som Vás presvedčil, že to nie je z túžby zavádzať čitateľov, ale z tých dôvodov, ktoré som uviedol v texte: celý materiál narába s fiktívnymi číslami. Nielen o zamestnanosti, ale aj o samotnom vplyve opatrení na zníženie povodňového rizika. Navyše použitie peňazí nijako podrobnejšie nešpecifikuje. Navyše vplyv týchto opatrení (zrealizovaných z rezervy pani premiérky) na odtokové pomery v krajine nepoznajú ani samotní autori dokumentu a chcú ho na týchto projektoch skúmať – sami to uviedli v dotyčnom vládnom materiáli. Porovnaním “proklamovaného” objemu sploštenia povodňovej vlny som chcel len doplniť čitateľom obraz o slabom efekte celej investície.

06.11.2010 | Radovan Kazda

Vďaka za upozornenie, chybu upravím do korektnej podoby. Na samotnej podstate môjho tvrdenia, že ide o nezodpovedné mrhanie prostriedkami na projekt s pochybným účinkom, sa nič nemení. Týchto 24 projektov má byť na prvý rok, "celkové náklady programu na vybudovanie stanovenej cyklickej vodozádržnej kapacity v priebehu doby realizácie programu dosiahnu čiastku 1 mld. Eur".

14.03.2011 | jenkyi

Podla pana Kravcika sme mohli zabranit aj zemetraseniu v Japonsku. Skutocne "odbornik" na slovensky sposob.
http://kravcik.blog...
Bude skvele, ked jeho skvelymi napadmi zachranime svet.
God Bless Slovakia

09.07.2011 | dnesano

Mozno by stalo za zmienku zamysliet sa aj nad spominanym "Vyhlásenim členov slovenskej vedecko-výskumnej komunity..." ku teme, ktore cisto teoreticky moze mat nieco do cinenia s povodnym zamerom riesenia protipovodnovych opatreni, ktorych naklady niekolkonasobne prevysuju sumy v sucastnosti navrhovanych a realizovanych rieseni; nehovoriac o ich efektivnosti, ktora vychadza prevazne z poznatkov a metod 60. - 80. rokov minuleho storocia.

Ku tomu uz len dodam, aby sme sa pozreli na vysledok aplikacie tychto poznatkov v podobe monokulturnych lesov s nedostatocnou vekovou diverzifikaciou, objemu vody, ktory je zachyteny v betonovych nadrziach nad obcami, a ine dedictva "socialistickych vedeckych poznatkov" vychadzajucich z matematickych, fyzikalnych a inych vedeckych zakonitosti.

Tato mozna spojitost mi trochu evokuje slovicko "lobing".

Radovan Kazda

Radovan Kazda
  • Počet článkov: 51
  • Priemerná čítanosť: 3780
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika. Som členom OKS a kandidujem v parlamentných voľbách.