Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Peter Žiga vymyslel lajstro

02.03.2016 | Radovan Kazda

Diskusia (29 reakcií)

02.03.2016 | od A do Z

Ako že na nič ,bude koordinačnému centru poslané hlásenia? Dajú ho do odpadu podľa zákona a pošlú sami sebe hlásenie ,aby dodržali zákon o odpade Dej blbci funkci a vymyslí lejstro to už konštatoval Dr. Šafránek.

02.03.2016 | Roman Kanala

A potom vraj prečo niektorí umiestňujú sídla ich firiem v mestečku Snohomish, WA (Interblue), v Belize (Medical Group SK), či na Cypre (Lemikon, počas sporu s Tipos ušla do Panamy, http://www.etrend.s... )

02.03.2016 | Martin Tužinský

Navrhujem zasielať štatistické hlásenie koľkokrát sa používa toaleta v obchodných a kancelárskych priestoroch. Napr. príde klient, bude potrebovať náhodou na veľkú a dostane dotazník, ktorý po použití toalety vyplní (tvar stolice, hmotnosť v tonách, farba, počet útržkov použitého toaletného papiera, objem použitej vody pri splachovaní v hektolitroch). Rovnako aj pri malej potrebe (množstvo moču v hektolitroch, počet útržkov toaletného papiera)... Veľké obchodné centrá si dajú namontovať do toaliet satelitné sledovanie prevádzky záchodových mís alebo dotykovú obrazovku, na ktorej zákazník tieto údaje vyplní, aby sa to spracovalo automatizovane.

02.03.2016 | libertarian

A toto zakupi pre nás naša vláda za miliardu :
http://fungate.cz/w...

02.03.2016 | Oskarka

Kto je tu väčší ***** - ten, kto to vymyslel, alebo ten, kto to musí dodržiavať?

02.03.2016 | Roman Kanala

Nezabudnite v sobotu voliť.

02.03.2016 | Oskarka

Za ktorej vlády to bolo inak?

02.03.2016 | Roman Kanala

Nezabudnite v sobotu voliť. Možno to bude za tej budúcej.

02.03.2016 | noblesa

jednoznacne ten, kto to vymyslel

03.03.2016 | Juraj Sojka

Choré, postavené na hlavu, kde sme v kocúrkove. Dúfam, že 5.3.2016 im to spočítame bande nenažratej.
Čistá byrokracia.
Všetci sme so všetkým spokojný, toto chce plné ulice a do basy s nimi

03.03.2016 | LPB

Sa predbiehajú tie havädá byrokratické príživnícke darmožrácke! Už sú pápežskejší ako dvanásťhviezdičkový Brusel.

03.03.2016 | OliWer

Môžem posielať aj podpísané zaručeným elektronickým podpisom, keď už tá sranda stála miliardu? Alebo na mňa pošlú Kobru za marenie výkonu komisie plánovania národného hospodárstva?

04.03.2016 | Jaroslav Fink

pan Kazda,
Ak sa dá odorník ako Vy zatiahnuť do predvolebnej kampane SAS je to veľmi úbohé.
Keď si p.Galko nevedel poradiť s otázkami ktoré sme mu kládli v jeho blogu o NOVOM zákone o odpadoc,h kedysi ešte v marci 2015, okamžite sa odvolával na Vás. Dnes mi je súvislosť jasná. Uverejniť takto tendenčný výklad zákona presne 2.3 keď sa končí volebné moratórium je jasný úmysel. Ako odborník viete , že sa nachádzame v prechodnom období, kde žiadne pokuty podľa MŽP nebudú. (Ak ste si všimli, aj obciam ktoré sa priznali k čiernym skládkam neboli uložené pokuty a pritom zo tohto zákona jasne vyplýva) Určite tiež viete ako dlho trvalo prechodné obdobie v rakúšanom alebo čechom keď zavádzali NOVÝ zákon o odpadoch podľa dikcie ÉÚ. Áno, zo začiatku existovali tlačivá, no po overení praxou to prebral informačný systém nastavený v rozumných mantineloch. Ak by táto reakcia vyznela ako príspevok Smeráka, to v žiadnom prípade NIE som. OH je moja oblasť a tiež mám firmy, ktoré nakupujú "kancelársky papier". Tento zákon však sledujem od začiatku a zámerom nie je určite poškodiť a je ďaleko prehľadnejší ako to čo bolo predtým. Bez problémov sa pýtam MŽP alebo SAŽP a oni div sa svete odpovedajú. Najdokonalejší kritik je ten, čo nemá žiadnu zodpovednosť. Kde ste bol počas štyroch rokov, keď sa zákon tvoril ?

04.03.2016 | alf1

v "prechodnom obdobi"? a to je kolko? a potom co, potom zaplatim pokutu 2000 € len za to, ze zabudnem poslat akysi vykaz? alebo ze som podkuril v peci papierom z kancelarskeho papiera?

a aky je teda zamer takehoto pamfletu, ak nie masivne poskodzovat a ozobracovat obcanov? s odvolanim sa na "firmy". firmu ci firmicku vlastni obcan, ci nejaky mimozemstan? a ak dostane pokutu 2000 €, v dnesnej dobe to moze casto malu firmu doslova a do pismena zlikvidovat. aj s jej tromi ci piatimi zamestnancami. po vyplateni vyplat, odvodov, inych statnych poplatkov a dane zo straty, ju aj ta najnizsia 2000 € pokuta spolahlivo dorazi.
toto tu chceme, sudruhovia? asi ano...

04.03.2016 | Radovan Kazda

Komunálny odpad NIE JE odpad vznikajúci pri bezprostrednom výkone činností tvoriacich predmet podnikania alebo činností právnickej osoby alebo fyzickej osoby – podnikateľa. Ešte jednoduchšie: nie je to odpad, ktorý vzniká pri činnosti PO alebo FO – podnikateľa. Skúste nájsť iný výklad, no ani ministerstvo na priamu otázku neodpovedalo.
Čo sa týka "zatiahnutia do predvolebnej kampane SAS", neviem, o čom hovoríte.

04.03.2016 | LPB

Vašu "obhajobu" som nepochopil.
Ano, aj mne už úradníci odpovedali. Na toľkých stranách, že som to ani nedočítal. Pritom šlo o úplne jednoduchú banálnu vec. Majú na to čas...

04.03.2016 | Radovan Kazda

Žiaľ, sú veľmi zahltení týmito otázkami, pretože znenie zákona je takéto. Niektoré firmy však už ohlásenia podľa tohto bizarného znenia posielajú. Odporúčam zatiaľ nič neposielať.

04.03.2016 | Tomáš Schabjuk

Ahoj Rado,
už sme to spolu rozobrali, tak pridám aj verejný komentár k tvojmu blogu a môj názor. Podľa mňa nemáš pravdu s tým strašením, že všetky firmy by toto mali ohlasovať. Nemusí to zasielať firma, ktorej odpady z obalov skončia v komunálnom odpade. A tu je celý pes a celá polemika zakopaná. Komunálny odpad môže mať aj firma - zo zákona, okrem odpadov vznikajúcich pri bezprostrednom výkone činností tvoriacich predmet podnikania alebo činností právnickej osoby. Ak je niekto projektant a kúpi si nový počítač, tak ten kartónový obal je komunálny odpad a má postupovať podľa VZN danej obce, mesta. Odbalenie kartónu z PC totiž nie je predmetom jeho podnikania. OK dalo by sa polemizovať s tou druhou časťou definície, že vzniká pri jeho činnosti. Tu priznávam, že hranica je veľmi tenká. No ak pripustíme tvoju úvahu, tak každý každučičký podnikateľský subjekt v SR musí vypĺňať Evidenčné listy odpadov, niektorí aj ďalšie povinnosti (nakoľko každá firma, či živnostník si kupuje minimálne kancelárske pomôcky, ktoré sú v obaloch a ktoré sa vyhadzujú). Plus každý individuálne by si musel odniesť svoje gramové, či kilové množstvá odpadov z obalov do zberne surovín. Čo je potom komunálny odpad z firiem?

04.03.2016 | Radovan Kazda

Ahoj, komunálny odpad NIE JE odpad, ktorý vzniká pri činnosti PO alebo FO – podnikateľa. V prípade nejasností vždy najprv kontaktujem MŽP, aby to vysvetlilo, čo som aj urobil. Výsledok? MŽP sa odpovedi na priamu otázku vyhlo.

04.03.2016 | Tomáš Schabjuk

Komunálne odpady sú odpady z domácnosti vznikajúce na území obce pri činnosti fyzických osôb a odpady podobných vlastností a zloženia, ktorých pôvodcom je právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, okrem odpadov vznikajúcich pri bezprostrednom výkone činností tvoriacich predmet podnikania alebo činností právnickej osoby alebo fyzickej osoby – podnikateľa § 80 ods. 1.
Takéto znenie sme tu mali aj doposiaľ. Rado otázka, čo je potom komunálny odpad z firiem. Robíš za seba Evidenčné listy odpadov? A vozíš to do zberu odpadov? :-) Aj firma má komunálny odpad. Ale my to asi nevyriešime, lebo je to právny problém a hra so slovíčkami.

04.03.2016 | Juraj Sojka

Takže čo máme teraz urobiť, posielať to riešiť to . Čo vlastne!!!!! Pokuty sú slušné za to.
Aké odporučenie dáte

04.03.2016 | Radovan Kazda

Odporúčam neposielať, zatiaľ. Počkať do 1.7.2016, kým vznikne koordinačné centrum podľa nového zákona o odpadoch. Dovtedy snáď ministerstvo opraví znenie zákona, alebo vydá aspoň záväzné usmernenie, čo považuje za komunálny odpad a čo nie.

04.03.2016 | Jan Michalica

Presne tak, neposielať nič k tejto mylne interpretovanej téme, pretože ide o komunálny odpad. Jedine že by ste z rozbaleného kancelárskeho papiera vyrobili Váš predmet podnikania. A som rád že p.Kazda prezradil že KC vznikne až 1.7. Prosím Vás všetkých pozrite sa na to trochu pragmaticky a nerobte z toho politickú tému. Nijaká vláda si nedovolí udeliť nám všetkým pokuty a verím že ani tá, ktorá tento zákon kritizuje.

04.03.2016 | Juraj Sojka

Ďakujem

04.03.2016 | Brunteles

Alternatívne by bolo možné zvážiť vypĺňanie tlačív s hausnumerami a posielať na MŽPSR k rukám súdruha Žigu.
Ako tomu rozumiem ja, povinnosť platí, ale prechodné obdobie hovorí, že do 30.6.2016 sa nič nestane, ak ho nedodržim. Takže vypĺňať môžeme. A nech to súdruh minister a ŽP SR spracúva kým nevznikne koordinačné centrum...

04.03.2016 | Jan Michalica

Ak sa bavíme vždy o s prepáčením politickej téme p.Kazdu - rozbalenom kancelárskom papieri, nie je to odpad z OBALOV ! Takže neposielať nič.

08.03.2016 | Izabela Alzbeta

Nestrašte je to blbosť. Vôbec ste to nepochopili Pojem Pôvodný pôvodca.

Len pre zaujímavosť

http://www.recfond....

08.03.2016 | Radovan Kazda

Citujete už neplatný zákon.

08.03.2016 | Izabela Alzbeta

uvádzate to aj vy v §4 kto je pôvodca. PO a FO sa týkajú §12-14

Radovan Kazda

Radovan Kazda
  • Počet článkov: 51
  • Priemerná čítanosť: 3783
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika. Som členom OKS a kandidujem v parlamentných voľbách.