Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odvody za odňatie pôdy: Zsolt Simon a lišiak Humphrey

13.08.2010 | Radovan Kazda

Diskusia (7 reakcií)

14.08.2010 | LPB

Tak tento článok som vôbec nepochopil. Mám opačný názor ako autor a hľadal som jeho argumenty. "Zrušenie odvodov totiž odľahčí od zbytočnej platby najmä poľnohospodárov..." Nechápem.
Ja to vidím skôr tak, že vo veci orientovaní vyvolenci získajú role ešte lacnejšie a potom ju s väčším ziskom ropredajú ako stavebné pozemky. Obyčajná zlodejina! O výrube lesov na svahoch s dobrým výhľadom ani nehovoriac.

14.08.2010 | ulicnik24

sa mi zda, ze autor o vynati pody zrejme len daco pocul v restauracnom zariadeni nizsej cenovej skupiny, kde niekto hovoril o tom, ze jeho suseda krstna mat uz podu vynimala.
Na poplatku za vynatie nevidim ziadny problem, tyka sa to naozaj len niektorych bonitnejsich pod u ktorych ta kvazi "pokuta" za jej trvale znehodnotenie, je urcite dobra na to, ze to aspon niekoho odradi. Ak niekto stavia rodinny dom alebo chatu, tak sa poplatku aj tak vyhne alebo je jej vyska mala, ale toto su stavby ktore vyznamne neovplyvnuju zivotne prostredie. Ak vsak niekto stavia vyrobnu budovu na urodnej pode takych uz treba pokial mozno odradit. Vlastnicke pravo k danemu pozemku v ziadnom pripade nedava automaticky pravo postavit si tam cokolvek. Tych obmedzenie je ovela viac ako zaplatenie toho poplatku za vynatie.
To vypytanie si LV s vyznacenou bonitou za ktore si priplatis cca 3 EUR je podla teba taky zavazny problem? Viac zaplatis za tu absurdnu bilanciu skryvky, ktoru musi spracovat autorizovana osoba. Volakedy stacilo jednoducho vypocitat aka bude bilancia a mohol si to stavebnik vyratat sam.

16.08.2010 | alfabeta

Absolutne nesúhlasím.
Pôda je dar a treba si ju chrániť ako oko v hlave.
Je mi až zle keď vidím ako sa nezmyselne zabera polnohospodárska pôda roznymi priemyselmýni objektami, ktore sú za pár rokov aj tak prázdne.
Povie sa že potraviny dovezieme. Ale čo ak nebude odkiaľ doviesť, alebo sa nebude dať môcť doviesť. Dopestujeme potom zemiaky na betóne? To že je potravín momentálne dosť, neznamená, že to tak musí byť vždy.

16.08.2010 | Pavol Kubík

Rado, ak si pozorne pozries dovodovu spravu, zistis, ze Simon to chce zrusit uplne. "V novom znení § 1 sú oproti súčasnému stavu výrazne znížené sumy za odvody za trvalé a dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy. Vzhľadom na to, že sa počíta s novelou zákona č. 220/2004 Z. z., v ktorom sa predpokladá úplné zrušenie platenia odvodov nakoľko počet výnimiek spôsobil, že všetky aktivity s pôdou sú uskutočňované cez výnimky a nie cez platby."

16.08.2010 | Radovan Kazda

Pavol, v čom je potom problém zrušiť dotyčných pár paragrafov v najbližšej novele a úplne nový zákon pripraviť neskôr? Navyše, ak vieme, že je to v súlade s PVV. Po tom šialenstve, ktoré sa rozpútalo okolo toho, začínam mať obavy, či sa Simonovi podarí vrátiť sa k tomu druhýkrát ešte v zákone (ak mu prejde aspoň toto nariadenie).

17.08.2010 | Pavol Kubík

ano, upravit to riadne v zakone by bolo najcistejsie riesenie.

17.08.2010 | erichvonm

Váš článok charakterizuje jedna vec a to je neznalosť.
- vyňatie pôdy nemá žiaden súvis s poľnohospodármi a poľnohospodárstvom , okrem toho že im zoberie pôdu , ktorú obrábaju
- píšete o poľnohospodárskych halách , absolutny blud, poľnohospodárske družstvá majú dostatok priestoru na stavby vo vlastných areáloch , ktoré sú v intraviláne a sú vedené povedšine ako zastavané plochy resp. ostatné plochy . Apropó keď už píšete o výstavbe v poľnohospodárstve mohol by ste sa ísť pozrieť napr. do okresu Rim .Sobota , a zistil by ste že poľnohospodárske areály skôr chátrajú . Nestavajú sa tam žiadne haly .
- Naozajstný poľnohospodár má dostatok rozumu na rozdiel od niektorých politikov na to aby nestaval na ornej pôde ( môže stavať napr. lúky , pasienky a pod. )
- mohol by ste sa na to pozrieť aj so strategického pohľadu , čo sa deje dnes s cenami poľnohosp. komodít keď RF a Ukrajina pozastavili vývoz a kde ich budeme pestovať keď i na najlepších pôdach postavíme napr. Logistické parky , keď napr jeden postavený na 4 ha zamestnáva 8 ľudí. Nemá to zmysel ani z pohľadu zamestnanosti.
- okrem Bratislavy plus časť západného slovenska je pre priemysel dostatok kapacít v hnedých priemyselných parkoch alebo na pôde ktorá nie je vedená ako orná.
- Je ale pravdou že na ornej pôde je lacnejšie stavať ako využiť existujúce priestory .

- skôr sa mi z vašeho článku zdá že síce problematike nerozumiete ale všetko dobré len aby ste zaútočil na predchádzajúcu vládu

- od súčastnej vlády som očakával zmenu k lepšiemu , zmena síce príšla ale aká asi si každý odpovie sám , mrzí ma to o to viac že som im veril , ale namiesto toho vydávaju previerky , ktoré nikto neuskutočnil, ešte sa ani nezohriali a už pomáhaju developerom a ničia pôdu ktorú máme požičanú od budúcich generácii a pod.

Radovan Kazda

Radovan Kazda
  • Počet článkov: 51
  • Priemerná čítanosť: 3776
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika.