Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Globálne otepľovanie: Európania prestávajú veriť

04.12.2009 | Radovan Kazda

Diskusia (9 reakcií)

04.12.2009 | Michal Lehuta

uzasny objav, ze v case krizy vsetkych trapi viac prezitie...

04.12.2009 | Michal Lehuta

aby som len nekritizoval, tu je podobna vec, vplyv dvoch poslednych kriz je tam myslim zjavny.. http://www.economis...

04.12.2009 | Jozef Hvorecký

Problémom straty dôvery v globálne otepľovanie je aj neprestajné nafukovanie problému, podobné tomu, aké sa deje s prasacou chrípkou. Keď sa niečo preháňa, ľudia sa automaticky obrnia skepticizmom. Teraz sa lekári čudujú, ako málo ľudí sa dáva očkovať. Tí istí lekári však na jar hovorili o pandémii s miliónmi mŕtvych.
Pri probléme otepľovania akosi nikto nerešpektoval fakt, že systematické a dlhodobé otepľovanie zaznamenávame už od poslednej doby ľadovej. Veď vtedy ľadovec siahal zo Škandinávie cez celé Poľsko až do Tatier. A to prosím uplynulo iba niečo viac ako desaťtisíc rokov.

Nie je nič horšieho ako podobná "hurákampaň".
Budem škodoradostný: Úprimne želám tým (pseudo)klimatológom, aby na ňu doplatili a nikto im nebol ochotný dať ani euro na ďalší grant.

04.12.2009 | Braňo

"Nezmyselné „klimatické“ regulácie vlády majú deštrukčný dopad na hospodárstvo a blahobyt obyvateľov. Vládami vynútené zvyšovanie cien konvenčných energií na úroveň ich alternatívnych konkurentov má totiž okrem pseudouchovných úžitkov i jeden podstatný dopad: zvyšuje chudobu chudobných a posilňuje vznik bohatých privilegovaných skupín, napichnutých na vládny uhlíkový biznis."

Odbornostou sa urcite nemozem rovnat takemuto nepriestrelnemu a hlavne podlozenemu argumentu, ale skusim naznacit:

Chudobu chudobnych zvysuje oteplovanie:
"This column uses within-country estimates to show that higher temperatures have large, negative effects on economic growth – but only in poor countries."
http://www.voxeu.or...

Naklady regulacii su minimalne a hlavne ovela nizsie ako naklady zmien klimy:
"So it’s reasonable to assume that we can solve the problem for 1 or 2% of national income."
http://www.voxeu.or...

Ak by sme venovali cas nie pseudoargumentom, ale kritike konkretnych politickych krokov, tak by sa dalo usetrit:
"This column warns that climate policy need not cost a lot, but imperfect implementation could cause hundreds of billions of euros’ worth of unnecessary welfare losses."
http://voxeu.org/in...

06.12.2009 | antihurricane

Globálne otepľovanie absolútne nesúvisí so žiadnymi prieskumami verejnej mienky. Je vhodné ho spojiť s dezertifikáciou a riešiť spoločne. Niektoré veci by sa zjavili v komplexnejšom uhle pohľadu.

06.12.2009 | Jozef Hvorecký

Máte síce pravdu, ale ak chcú politici dosiahnuť, aby ľudia podporovali financovanie opatrení proti globálnemu otepľovaniu, nezaobídu sa bez masovej podpory.
Dnes ráno som v správach pozeral pochody na podporu opatrení proti otepľovaniu - a už sú to iba stovky ľudí.

06.12.2009 | Radovan Kazda

Eurobarometer ukázal, že globálne otepľovanie verejnosť zaujíma len vtedy, kým nie je ohrozený ich blahobyt. Je to celkom prirodzené. Európska únia, ktorá trpí deficitom demokracie, si zvykla vášnivo sa púšťať do projektov, ktoré majú masovú podporu verejnosti. Tú získavali práve cez Eurobarometer.

Čo však s agendou klimatickej zmeny v čase, keď túto podporu stráca? Asi jedinou možnosťou pre politikov EÚ zostáva neorganizovať viac takéto prieskumy a pokračovať v reguláciách pri zahmlievaní faktu, akú má táto politika reálnu podporu... tou druhou možnosťou je celú agendu zrušiť. To je však na dobre rozbehnutý biznis predražovania energií už prakticky nemožné. Preto ja vsádzam na zahmlievanie.

08.12.2009 | marian_m

Ja nie celkom chapem tu SK typicku diskusiu o grantoch pre klimavyskum. Pritom tak isto sa sponzoruje aj x inych vyskumnych odborov. Co sa tyka konferencie no osobne mam pocit, ze tu je snaha. Samozrejme nediskutuje sa neustale ako na SK ci je zmena klimy pravdiva alebo nie ale diskutuje sa o financnych mechanizmoch a celom systeme klima politiky. Skoda ze sa diskusie v odbornych periodikach tiez nezameraju na tieto problemy.

09.12.2009 | motik

ta posledna veta je kvalitna mylka: "Zmena dôvery Európanov v dôležitosť boja proti zmene klímy je dobrou správou." -> reagoval na to uz pan Lehuta...ci je to dobra ci zla sprava ukaze buducnost, tak ako buducnost ukaze ci vyhodene miliardy do vyvoja, inovacii a hladania novych zdrojov energie boli skutocne vyhodene...napadla ma len taka fotovoltaika ci hoci aj konvencny plyn, kde sa pri vyrobe el.energie efektivita zvysila v desiatkach percent...v kazdom pripade je normalne a potesujuce, ze ludia sa chovaju v case krizy racionalne a zaujima ich tema chudoby resp ohrozenie ich zivotneho standardu...

ono nie je tazke takuto argumentaciu pritiahnut za vlasy a nastolit opacny trend, a zmagorit ludi , ze za krizou a poklesom urovne ich zivotneho standardu su zle a zle povolenky na CO2...a s pomocou neohranicenej fantazie sa da vymyslat este krajsie (nielen klimaticke) scifi...

Radovan Kazda

Radovan Kazda
  • Počet článkov: 51
  • Priemerná čítanosť: 3776
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika.