Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo Eustream vydáva dlhopisy na jednu miliardu eur?

17.09.2013 | Radovan Kazda

Diskusia (7 reakcií)

17.09.2013 | ivanbosnak

Dobry clanok, dovolim si poopravit:

Z firmy Eustream dividendami vytiahnuta hotovost, ktora by isla statu-SR by nebola prijmom statneho rozpoctu bezneho roka = teda 2013 a vlada by si nepomohla

Prijmom statneho rozpoctu je len a len bezna dividenda, co je maximalne 51% z celkoveho zisku Eustream za rok 2012 (aj to nemusi ist cele na dividendy, lebo najprv ide odvod do rezervneho fondu).

Prijmom statneho rozpoctu moze byt teda €136mil. - co je 51% zo zisku za rok 2012 vo vyske €266mil.

Mimoriadna dividenda (predpokladam €510mil. z celej miliardy dlhopisov, ak nie viac = aj z cashu, co je na ucte Eustream) by bola pre stat dobrou spravou a navysila by statne aktiva. SR by cash mohla pouzit na skupenie svojich vlastnych dlhopisov a tym by znizila svoj BRUTTO dlh, co EU meria ako "zadlzenie". Tu by si vlada pomohla a oddialila dlhovu brzdu.

Transakcia mimoriadnych dividend dava zmysel tak pre sukromneho akcionara, ako aj pre stat. Po transakcii vydania dlhopisov a vyplatenia dividendy sa znizi hodnota firmy, ale CASH je doma a to sa pocita. Ja by som to urobil v rozumnej miere par miliard Euro cez vsetky mozne statne firmy.

Sekundarnym efektom by bol mierny dohlad bank nad hospodarenim firmy. Ozili by banky a investori, ktory by si tie dlhopisy kupili (pripadne by firmam pozicali), lebo by konence zacali robit biznis na Slovensku so slovenskymi firmami.

Samozrejme hned dodam, ze pri predpoklade vysokeho objemu dividend ma zmysel zaviezt zrazkovu dan z dividend (takych 10% by sukromnych investorov nezabilo, a statu by pomohlo). Pripadne by sa mohla zaviest zrazkova dan z mimoriadnych dividend - ine ako z bezneho zisku minuleho roka. A je vymalovane.

Co Vy na to? (Myslim pan Kazimir)

17.09.2013 | Michal Lehuta

to je vtip?

17.09.2013 | pkx

A nemala by sa zaratavat hodnota emitovanych dlhopisova (t.j. statom ciastocne vlastnenej firmy) do celkoveho dlhu SR?

18.09.2013 | Motylx

" Pár miliard euro cez všetky možné statne firmy"...

Tie " všetky možné statne firmy" sú netransparentne, tunelovane, tak ich treba ešte zadlzit a ponúknuť investorom, ktorí budú od radosti celí bez seba, že sa môžu zucastnit takého adrenalinoveho dobrodruzstva a ak sa stane zázrak a niečo zarobia, tak budú viacnásobne zdaneni.
Či treba zodrat z kože opäť pospolity ľud a zadotovat statne firmy, aby večierok mohol ešte chvíľu pokračovať? Aby mohli prasce ešte chvíľu spokojne mľaskať, grgať, prdiet?
Wow.
???

http://www.transpar...

17.09.2013 | samorost

podle mne je to dalsi tunel a zlodejna. Neco pdobne jako Duckeho zmenky. Vytuneluji tu firmu a potom ji hodi ovcanum na krk, stejne jako SPP.
---
Jinak jako je postavena cenotvorba v SPP, kdyz nakupna cena plynu je asi jen 30% z ceny plynu pri dodani koncovemu zakaznikovi ???

18.09.2013 | Roman Kanala

Eustream si požičia od bánk, peniaze pošle štátu a EPH
SME utorok 17. 9. 2013 19:21, Marianna Onuferová
 
http://ekonomika.sm...
 
Z článku:
Predseda strany Nova Daniel Lipšic naznačil, ako sa má použiť aj zvyšná časť úveru. Energetický holding EPH má z neho podľa Lipšica splatiť úvery, ktoré si zobral na kúpu 49-percentného podielu v SPP.

19.09.2013 | sona08

starsi clanok, k teme:

http://ekonomika.sm...

Len agenturna sprava, ale aktualna prave dnes :)

Radovan Kazda

Radovan Kazda
  • Počet článkov: 51
  • Priemerná čítanosť: 3776
  • Priemerná diskutovanosť: 7
  • RSS blogu

O blogu

Blog o environmentálnej politike. Spoluvydávam a vediem periodiká so zameraním na odpadové hospodárstvo, energetiku a vody. Pôsobím tiež v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika.