Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa Danka chcela stať živnostníčkou

28.05.2019 | Radovan Ihnát

Diskusia (42 reakcií)

28.05.2019 | @@@

"Hmmm, napríklad 1 000 eur, to je dnes približne priemerná mzda na Slovensku. Z toho zamestnávateľ zaplatí odvody 352 eur, takže celkové náklady zamestnávateľa budú 1 352 eur. No a zamestnanec dostane na účet 701 eur mesačne, teda 8 417 eur ročne.“

pri tisic eur v hrubom nie je nahodou čista mzda 763 eur ???

28.05.2019 | Radovan Ihnát

Ďakujem za upozornenie, je to upravené. Danka ako manažérka mala mať pôvodne vyšší príjem kedy by jej nevznikol nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Samozrejme pri príjme 1 000 eur mesačne tento nárok vznikne.

Ale pointa ostáva nezmenená, keďže ani pri kalkulácii daňového zaťaženie SZČO nebola v kalkulácii uplatnená odpočítateľná položka.

Takže celkový rozdiel medzi neto príjmom zamestnanca a SZČO ostáva takmer nezmenený.

31.05.2019 | alf1

no dobre, ale v tomto state sa predsa ziadne dane ani odvody neplatia zo sumy 19.380 € rocne. kedze ustava tvrdi, ze sme si vsetci rovni - v pravach aj v povinnostiach.
cize ak ma kazdy ustavny cinitel narok dostavat okrem svojho luxusneho platu aj dalsich 1.615 € mesacne, ktore sami sebe uzakonili a pomenovali ich ako akesi "nahrady", z ktorych nezaplatia ani jediny cent dani ani odvodov na tu ich solidoriti, presne take iste pravo musi mat predsa kazdy iny obcan toho isteho statu, ze?
cize - rocne poberat v cistom 19.380 €, bez centa dani a odvodo. ci preco nie? a v com je potom teda problem, ak sa obcania len riadia svojimi moralnymi etalonmi?

31.05.2019 | Radovan Ihnát

Teoreticky je možné náhrady paušalizovať aj v súkromnej sfére:

§5 ods. 5:
Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani ...

b) nepeňažné plnenie vo výške hodnoty poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov podľa osobitných predpisov, osobných hygienických prostriedkov a pracovného oblečenia (napr. pracovné odevy, uniformy) vrátane ich udržiavania alebo suma, ktorou zamestnávateľ uhrádza zamestnancovi preukázané výdavky vynaložené na tieto účely
f) náhrada za používanie vlastného náradia, zariadenia a predmetov potrebných na výkon práce podľa osobitného predpisu

A potom §5 ods. 6) - Predmetom dane nie sú plnenia podľa odseku 5 písm. b) a f), ktoré zamestnávateľ paušalizoval za podmienok, že pri výpočte paušálnej sumy vychádzal z priemerných podmienok rozhodujúcich na poskytovanie týchto plnení, pričom ich výška bola určená na základe preukázanej kalkulácie skutočných výdavkov.

S určitou dávkou kreativity sa takto dá paušalizovať nejaká suma náhrad (napr. večná otázka pracovného oblečenia, napr. oblekov u advokátov). Aj keď tých 19 380 eur to asi nebude,

31.05.2019 | alf1

b) je irelevantne, monterky ani solvinu pri vykone cinnosti nepotrebuju, okrem toho klucove je prve slovo: nepenazne plnenie. co akesi "nahrady" nie su ani nahodou.
f) je nad ramec plnenia, zadarmo pocitace a pripojenie - zariadenie na vykon prace. kladivo ani hasak tiez nepotrebuju.
tiez si nepotrebuju zuctovavat dopravu - ak ju maju zadarmo.
takze nam na zdovodnenie zostala uz len ta - kreativita... :-)))
no ale co potom s tou ustavou?

28.05.2019 | hulo11

Daňovo-odvodové zaťaženie zamestnancov je poriadne vysoké, v tom s autorom súhlasím. ALE - všetko to funguje, kým je človek mladý, zdravý, potrebný a zamestnávateľ/klient seriózny...

Zamestnanec má nárok na platených 7 dní na návštevu lekára, 7 dní na doprovod k lekárovi. Nárok na platené voľno pri svadbe, narodení dieťaťa, úmrtí v rodine. Mizerne, ale platené prvé dni PN. A zvyčajne aj ďalšie výhody plynúce z kolektívnej zmluvy. Príplatky za nadčas, nočnú, víkendy a sviatky. 20/25 dní dovolenky autor spomínal, živnostník ich ťažko vyfakturuje "klientovi".

Pri ukončení "spolupráce" platí pre zamestnanca zvyčajne výpovedná lehota, dostane odstupné a odchodné. Obzvlášť pri odchode do dôchodku.

Nevyplatenie mzdy je trestným činom, za neodvedené odvody zodpovedá zamestnávateľ. Nezaplatenie faktúry je obchodným sporom, za nezaplatené odvody si zodpovedá živnostník.

Platiť si minimálne odvody a zostať dlhodobo PN je prúser(priekak) rovnako, ako si pri minimálnych odvodoch neodkladať bokom na dôchodok. Len aby sa nezabudlo.

28.05.2019 | Andrej_sk

to vsetko o povinnostiach zamestnavatelov je sice pekne, ale je tu x pripadov, kedy sa zmestnanci svojich prav nedomohli. Nie kazdy ma kolektivnu zmluvu, platene priplatky ci nadcasy. Kolki zamestnanci su este aj cez dovolenky na mailoch cio na telefonoch a riesia veci. Cize aky rozdiel so zivnostnikmi? A co sa tyka dlhodobych PN, ani zamestnanci s nizkym platom a teda nizkymi odvodmi do SP to nemaju o nic lepsie. Ci zivnostnik ci zamestnanec hockto si moze PN pripoistit.
Ako som pisal nizsie, kazdy sam si musi zratat pre a proti.

28.05.2019 | martin33

"Kolki zamestnanci su este aj cez dovolenky na mailoch cio na telefonoch a riesia veci. "
To ja ale "blbost" samotnych zamestnancov. Ja osobne, ked som bol este zamestnanec, som pocas dovolenky pracovny mobil zasadne vypinal.

28.05.2019 | Andrej_sk

Ze co ty, je uplne nepodstatne. Ako som pisal, je to vec kazdeho zamestnanca a zamestnavatela. Kazdy ma moznost vyberu a da sa povedat, ze 100% korporatnych zamestnancov od radoveho zamestnanca az po generalneho riaditela slovenskych pobociek su stale na telefone. Je to vykompenzovane financnymi a nefinancymi vyhodami. Preto sa odtial odchadza leda ak do dalsich korporatov. Urcite nie do podnikania.

29.05.2019 | martin33

V globalnej IT korporacii som robil skoro 10 rokov a do podnikania som odchadzal z IT oddelenia banky, ktora bola tiez sucastou korporatnej skupiny. Ano, mal som kolegov, ktori nedokazali rozlisovat, kedy su "v praci" a kedy maju mat od prace pokoj, ale to nemeni nic na fakte, ze to boli "blbci". Dokonca som som z tej banky dal vypoved v tom okamihu, ked som bol nadriadenym skritizovany za to, ze som pocas dovolenky mal vypnuty firemny telefon. Bolo to najlepsie rozhodnutie mojho zivota.

29.05.2019 | Andrej_sk

Ako dokola vravim. Je to na posudeni kazdeho jedneho.
Myslim, ze IT, telco a banky su ine, lebo su to velke (zmestnanci) firmy. Ja mam zas kopec byvalych kolegov v pomerne prestiznych znackach, ktori si veselo nazivaju s 3-5 tisicovymi platmi, dobrymi sluzobakmi, s castymi sluzobkami do zahranicia, prestiznymi spolocenskymi akciami, pomerne volnou pracovnou dobou, bez nejakeho cvakania ci zapisovania, ale od vidim do nevidim, ta praca ich aj celkom bavi, nemaju ziadnu profesiu alebo rucnosti s ktorymi by mohli podnikat (toto povazujem za najpadnejsi argument, preco neodchadzaju) a mat rovnaky zivotny status. Tiez som to tvrdo zvazoval, ale mna uz prestalo bavit tocenie dokola stale toho isteho, stale mladsi zahranicni nadriadeni, proste potreboval som zmenu. Moje predstavy boli ine, svet naokolo az taky ruzovy nebol ako som si myslel, ale uz to taham dlhsie a neviem si predstavit zas sa vratit spat. Ja to nehodnotim ako najlepsie rozhodnutie, ale ako nieco za nieco.

29.05.2019 | martin33

Ak by mi zamestnavatel ponukol caste sluzobky do zahranicia a "prestizne spolocenske akcie", tak by mi musel zvysit plat na dvojnasobok, lebo to nepovazujem za benefit ale za utrpenie. Momentalne si maximalne uzivam fakt, ze moj klucovy zakaznik ma sidlo 15 minut peso od mojho bydliska a "ajtacky dress code" (tricko/rifle/kratasy) mu nerobi problemy.
Ano, suhlasim s tym, ze hlavnym faktorom na nemoznost zacatia podnikania je, ze "nemaju ziadnu profesiu alebo zrucnosti s ktorymi by mohli podnikat", prepisovanim Excelovskych tabuliek (ako typickej naplne prace "korporatnej krysy") sa totiz podnikanim velmi zarobit neda :-)

29.05.2019 | hulo11

Zamestnanec je chránený zákonníkom práce(a inšpektorátom práce) a platí za to nemožnosťou daňovej(a odvodovej) optimalizácie. Pre a proti si každý musí zvážiť sám. Mne v blogu chýbali tie "pre" zamestnancov, tak som niektoré spomenul.

28.05.2019 | IvanPe

:)
Pan Ihnat, celkom som nepochopil pointu tohto blogu.
Chcete snad povedat, ze po dvoch rokoch sa zo zivnostnika stane znova zamestnanec len aby sa vyhol plateniu odvodov?
Alebo navrhujete aby si potom zriadil firmu, aby sa vyhol ...?
Predpokladam, ze rucenie celym svojim majetkom zanedbame, a ani nam nemusi vadit, ked uhrady od “zamestnavatela” nebudu nacas. Zanedbame aj povinnosti viest danovu evidenciu, riesit bezpecnost prace, GDPR (Facebook, spolocne foto, ...), archivaciu, odpad, miesto podnikania, parkovanie u “zamestnavatela” vratane dalsich benefitov, vratane bazena a firemnych vecierkov, vydavky na repre, zanedbame aj dodrziavanie terminov pri hlaseniach a vyraznych pokut z toho vyplyvajucich (napr 7 dni Soc Poist) a asi zanedbame aj konanie Socialnej poistovne, ktoru vacsinou zaradenia zamestnancov v zmysle danoveho poriadku zaujimaju iba malokedy.
Zamestnanci na Slovensku platia ak nie najviac tak takmer najviac odvodov a dani v EU to je fakt, ale cca 160 zmien danovych zakonov proti podnikaniu (vacsinou) zo zivnostenskeho podnikania tiez nerobi prechadzku ruzovou zahradou.
Takze, ako ste to mysleli?
Ivan Petras

28.05.2019 | Andrej_sk

ozaj ste nepochopil.
ked uz ine nie, tak si kazdy podla svojej situacie, profesie, zamestnavatela, vedomia, svedomia,..., moze vybrat, ktora forma je prenho lepsia. Naco tie litanie o parkovani, odpade, archivacii, .., ked sa to pre inych nemusi byt aplikovatelne a pre inych zas z rodinnych, zdravotnych a inych dovodov je skutocne vyhodnejsie byt zamestnancom.
O tom je konzultacna cinnost. Kazdy si vyberie, co je prenho najvhodnejsie.

28.05.2019 | IvanPe

Pretoze tie litanie platia pre kazdeho podnikatela/ zivnostnika. Mnohi su potom nemolo prekvapeni, ked im zacnu chodit pozdravy, najma Socialka je hodne aktivna.
A hlavne preto lebo podnikanie nie je ina forma zamestnania, hoci si to vacsina zamestnancov mysli.

28.05.2019 | Andrej_sk

Su to litanie, lebo nie kazdy zamestnavatel ponuka moznost parkovania, teambuilding, fire,ne vecierky a pod. Takisto nie kazdy zamestnanec o to stoji. A zas nie kazdy zivnostnik riesi GDPR, odpad, bezpecnost prace, archivacie, terminy hlaseni,... Hlavne ti jednoosobovi, ktorych odhadujem je najviac. Chce to jednu navstevu na danovom, v zdravotnej a potom raz rocne danove priznanie elektronicky. Tot vsjo.

29.05.2019 | IvanPe

Andrej, priznajte sa, ze vy ste tie blogy o Danke a Janke necitali, ale iba diskutujete, ze?!
Nehovoriac o tom, ze to co popisujete nie je prechod zamestnanca korporatnej firmy na zivnost, a teda to vase “Kazdy si vyberie, co je prenho najvhodnejsie.” nesuvisi s tymto dalsim prispevkom.
Inak mimochodom:
Odpad musi riesit kazdy kto rozdava vizitky alebo ponuky v papierovej forme, bezpecnost prace kazdy kto ma nejaku kancelariu a v nej nenaky pocitac, rychlovarnu kanvicu a pod, archivaciu kazdy kto robi nejake vykazy pre stat, parkovanie a ostatne hluposti, ktore sa tam dostali za posledny rok ako nepenazny prijem, a ktovie co dalsie o com este netusime, aj to su povinnosti na ktore zamestnanec nemysli a zivnostnik za ne ruci celym svojim majetkom. Minimalne musite vediet ako s tym vsetkym vybabrat. A to ze o tom vsetkom ani netusite, alebo si hovorite ze ved nikto o tom netusi, neznamena, ze ked stat bude potrebivat vyrovnany rozpocet tak nepride na psa mraz, aj s urokami. Prikladov kedy sa tak stat spraval je viacero.
Za normalnych okolnosti by zivnost mala byt slobodnejsie zamestnanie, nie vsak na Slovensku.

29.05.2019 | Andrej_sk

Stale dokola si pisete to svoje a stale dokola vam musim odpovedat, ze to je cisto na posudeni kazdeho jedneho cloveka, lebo len on vie zvazit pre a proti. Co na tom nerozumiete? Ako sa niekto ako vy mozete vydavat za znalca vsetkeho? To vsetko dopodrobna poznate??
Mate tu armady ludu na zivnostiach, ktore nic z toho co vypusujete neriesia, lebo im priestory bezplatne poskytuje niekto iny - vselijaki instruktori, treneri, skolitelia, vyzivovi poradcovia, maseri. Financni poradcovia a sprostredkovatelia sa riadia osobitnym zakonom, ale pre danovy urad su zivnostnici. Plateni su z provizii, vydavky mozu riesit pausalne, funguju v priestoroch financnych institucii, ci ich zgrupuje iny podnikatel a az on riesi to o com tocite.
Drzte sa vzdy zasady a hovorte len o tom, co skutocne sam poznate.

29.05.2019 | IvanPe

Mily Andrej, to ze to ta “armada” neriesi neznamena, ze si plni vsetky svoje povinnosti.
Odkedy uctovnik ruci svojim majetkom za danovu optimalizaciu, uz ekonomicke poradenstvo neposkytujeme, ale prispievalo nam do prijmu neviem ci nie aj dve desatrocia. Netvrdim, ze sme sa stretli s kazdym variantom podnikatelskych pravidiel, ale preskakali sme toho hodne, vratane zahranicnych klientov, zivnostnikov, ci iba podnikajucich nerezidentov.

A co vas opravnuje sa v diskusii vyjadrovat k podnikaniu, okrem mozno osobnej skusenosti?

29.05.2019 | Andrej_sk

O uctovnikoch som vobec nepisal.
Zeby ma k tomu, co som poznal ako zamestnanec a co poznam ako podnikatel, opravnovala prave ta osobna skusenost :)))

29.05.2019 | IvanPe

Asi dost malo na to aby ste komentovali veci, o ktorych casto ani netusite, ze existuju.

29.05.2019 | Andrej_sk

vice versa

28.05.2019 | martin33

Pokial zivnostnik zarobi menej ako minimalna mzda, s klesajucim prijmom jeho danovo-odvodove zatazenie vzrasta a pri nulovom prijme je sadzba danovo-odvodoveho zatazenia prakticky nekonecna.

28.05.2019 | Andrej_sk

Nechapem ake nekonecno. Dobra blbost. Odvody do zdravotnej a socialnej poistovne su vtedy minimalne, nerastu so znizujucim sa prijmom a dan z prijmu plati adekvatnu, pripadne ziadnu.

29.05.2019 | martin33

Pri nulovom prijme su odvody nenulove. Percentualna sadzba odvodov je pomer zaplatenych odvodov k prijmu. Nenulove cislo delene nulou je prakticky nekonecno. Aj pri malych nenulovych prijmoch je sadzba astronomicka, 1 euro mesacneho prijmu a pri minimalnych odvodov 63,84 Eura je sadzba 6384 %. Matematika zakladnej skoly.

29.05.2019 | Andrej_sk

Sa len blizi k nekonecnu, lebo nulou sa nedeli. Zakladna matika. Tak pre niekoho moze byt 64 eur astronomickych pre niekoho nie. Ak za 64 eur mesacne dostane protisluzbu v lieceni choroby v hodnote niekolko tisic eur, tak tych 64 eur je bagatel. To sa zas vola relativita.

29.05.2019 | IvanPe

Inak uz som stretol s tym, ze zivnostnik po 15 rokoch platenia zdravotnych odvodov raz nezaplatil nacas a lekar ho neosetril.
To z tych odvodov robi dane, za ktore priemerny clovek nedostava nic vzdy ked nepotrebuje osetrenie.
V pripade poistenia by poistovna musela plnit do poistenej, prip zaplatenej vysky.

29.05.2019 | martin33

Cakal som, budem chyteny za slovo, preto som zamerne miesto "nekonecno" napisal "prakticky nekonecno".
Ano, je to relativne, ja som do zdravotneho systemu v case, ked som bol zamestnanec, odvadzal roky maximalne odvody a zdravotnu starostlivost som, poslednych viac ako 20 rokov, prakticky vobec necerpal. Zubara si platim cash.

06.06.2019 | Vlasko

A vtedy sa z neho stane konatel firmy..... odvody a dane akoby zazrakom klesli.

29.05.2019 | od A do Z

Danke odporúčam pri priemernej mzde zostať zamestnancom. Má to svoje čaro. Źivnostníčiť je dobré ,ale nie pri našej legislatíve.

30.05.2019 | peterval

Autor článku zámerne neuviedol viacero faktov, ktoré znevýhodňujú živnostníka pred zamestnancom. Neviem, komu má poslúžiť takéto masírovanie, aké predviedol autor článku, snáď Ficovi a odborárom, aby si kopli do živnostníkov. Autor skutočne manipulatívnym spôsobom nenapísal:
- zamestananec dostáva platenú dovolenku, čo je na Slovensku 25 dní, respektíve pri štátnych zamestnancoch 30 dní ( nad 33r).
V tomto kontexte sa zrazu čísla začínajú meniť, nejedná sa o malú sumu, ktorú ak živnostník chce 25/30 dní dovolenky, jednoducho mu nikto nedá, inak povedané, o tolko menej by zarobil.
- nie každý živnostník si môže uplatniť paušálne výdaje ,napríklad ak je živnostník plátca dph, nemôže si uplatniť paušálne výdaje, taktiež ak sa jedná o niektoré príjmy, nedajú sa uplatniť paušálne príjmy. Autor článku opäť zámerne neuvádza, ako stúpnu dane a odvody každému živnostníkovi, ktorý si nemôže uplatniť paušálne výdaje
- živnostník si musí z príjmu zaplatiť úplne všetko, čo v prípade zamestnanca mu platí zamestnávateľ , ešte aj toaletný papier, vybavenie, prostriedky na výrobu či činnosť živnosti atd,, toto významne znižuje príjem živnostníka
- živnostník v prípade choroby nemôže vykonávať prácu ktorou sa živí, a namiesto plného platu dostane almužnu od sociálnej poisťovne
živnostník nedostáve žiadne benefity ako stravné lístky, príspevky na dopravu, služobné auto, telefón, ako mnohí zamestnanci
- v prípade škodovej udalosti vyplývajúcej z práce živnostníka, živnostník ručí celým svojim, aj osobným majetkom za škody
- živnostník nedostane žiadne odstupné v trvaní niekoľkomesačných platov ako mnoho zamestnancov
- živnostník si musí sám zhánať a platiť reklamu a zhánať zákazníkov, čo stojí nemalé peniaze , v prípade zamestnanca sa tento o nič nestará a neplatí
a takto by sa dalo pokračovať....
Ako v tomto svetle vyzerá postavenie a príjem živnostníka a zamestanca? Pri zarátaní peniazov dovolenky,odstupného,nemožnosti paušálnych výdajov, ručenia, reklamy, platenia výrobných prostriedkov atd?
Takéto porovnanie sa autorovi článku už nehodilo, preto o tomto ani nemukol.
Živnostník je jednoznačne v nevýhode oproti zamestnancovi, dobre to vedia aj bankári, ak si človek ide vybavovať úver ako zamestnanec vs živnostník, len autor článku akoby to nevedel.
Napriek tomu má živnostník niečo, čo zamestnanec nemá,, slobodu. Živnostník je zodpovedný sám za seba, za svoju budúcnosť.. na takúto slobodu a zodpovednosť ale nie každý má...

30.05.2019 | Andrej_sk

Niektorym do aleluja treba opakovat stale to iste. Je to na posudeni kazdeho jedneho zratat si pre a proti. Nikde sa v clanku sa nepise, ze podnikat tu je med lizat. Ten co nema IIQ hupacieho konika, si prave na tych plusoch a minusoch oboch foriem dokaze vyratat, ze zivnostnik a zamestnanec su spojene nadoby. Ak chce zivnostnik niekoho zamestnat, tak cim vacsie pozitiva pre zamestnanca tym negativnejsi dopad na podnikanie.
To vsetko co si vyratal, su relativne plusy a minusy.
Cele je to o pocite slobody a pocite financnej zavislosti. Keby to tak nebolo, tak tu nie je jeden jediny zivnostnik.
- platena dovolenka je fajn, ale clovek si ju nemoze zobrat, kedy si zmysli, mozu mu ju zrusit pred nastupom, lepsie plateni si ju aj tak vycvakaju na PN-ky, pripadne su stale na mobile alebo na maili. Vo fabrikach je dany letny mesiac,ci mas deti ci nie, musis vtedy, ked vsetko migruje, ked je vsetko preplnene, ked su letenky a pobyty najdrahsie, ked su zapchy na dialniciach. V inych firmach musis rok dopredu zavazne dat termin, kedy budes brat dovolenku.
- vacsina zivnostnikov nie su platcovia dph, cize nie je problem s pausalnymi vydavkami
- odstupne je fajn, ale len ked ta prepustia. Inac je to len hypoteticky bonus a aj s nim sa viazu drobne pismenka.
- chory zivnostnik kludne moze robit, zalezi od choroby a od zivnosti
- marketing si moze robit a nemusi. Nejaky instalater, murar, zahradnik, stolar,..., skor zakaznikov musi odhanat, lebo nestiha. V dobe FB a inych socialnych sieti povazovat marketing za vydavok je ... Vizitky tlacia stare skoly. A predstav si, je vela zamestnancov v malych firmach, ktori tiez musia hladat klientov, lebo bez klientov nie je firma a teda ani zamestnanci. Na prvy pohlad, robotnik vo VW sice zakaznikov hladat nemusi, ale existencia jeho praca je priamo zavisla od predaja. Alebo predavaci vo Voderadoch.
- stravne listky su prezitok, nie bonus, za sluzobne auto a phm platis dan, vykazujes km, doma sa nan musi riesit (a platit) parkovanie. Ak nieko velmi chce, to auto za par stoviek kupi a ma slobodu. Telefon v dnesnej dobe ako bonus? Este si zabudol ako bonus zamestnanca napisat "mlady kolektiv".
- almuznu od soc poistovne dostaneme pomaly vsetci. Preto zamestnanci radsej beru dovolenky namiesto PN. V kazdom pripade sa to da pripoistit. Uz aj elektrarne ponukaju poistenie PN k elektrine.
- ak zivnostnik prevadzkuje svoju cinnost v inej firme, nemusi sa starat o nakup hajzlakov, napr treneri vo fitku. Ani maliari, zahradnici, murari, kominari, opatrovatelky,.. Ani financni agenti na pobockach. Uctovnicka pracujuca z domu ten hajzlak potrebuje tak ci tak, a asi o zvysenu potrebu nepojde.
- a co znamena "ruci svojim majetkom"? Ked robim maliara, zahradnika (a milion dalsich zivnosti), co mozem spravit, ze pridem o majetok? Ad 1, Financne to moze byt nebe a dudy, ad 2 mozem si profesijnu zodpovednost poistit.
https://www.opytajs...

Uz sa mi nechce pisat, ze pausalne sa tieto dve formy cinnosti hodnotit nedaju. Ale vonku prsi, mam chripku, nic zabavnejsie na rozptylenie ako tento blog som zatial nenasiel.


30.05.2019 | IvanPe

Blog pise certifikovany danovy poradca, kt posobil napriklad v Ernst Young, ktory sa vyjadruje pravidelne v mediach a TV k daniam, nie nejaky niemand bez akehokolvek odborneho vzdelania a praxe.
A ak takyto odbornik da odporucania v zmysle: nech si kazdy robi podla seba, potom ... bud sme vsetci idioti, alebo certifikovany danovy poradca neradi, ale zabava ludi leziacich s chorobou, ale potom tie blogy netreba citat vobec.

30.05.2019 | Radovan Ihnát

Dobrý deň pán Petráš,

v ktorej časti blogu čítate túto myšlienku nech si každý robí podľa seba??? Vkládate mi vety, ktoré som nikdy nepovedal. Ja diskutujem pod svojim menom, a nezodpovedám za príspevky iných diskutérov.

Vyjadrenie, že zmluvná voľnosť zúčastnených strán má prednosť pred definíciou závislej činnosti (čo by sa dalo interpretovať tou Vašou vetou) bol názor Najvyššieho súdu.

Myslím, že som dal dosť jasne najavo, že sa s týmto vyjadrením nie celkom stotožňujem a podľa mňa sa nesprávne generalizuje. Na druhej strane aj ja musím tento právny názor rešpektovať a informovať o ňom aj klientov. Zároveň s upozornením, že takáto nastavenie môže byť posúdené ako zastieraný právny úkon alebo zneužitie práva. Aj keď sú to veľmi citlivé právne inštitúty.

A ešte jeden koment. Blog nie je všeobecne o živnostníkoch. Blog je o "kvázi" živnostníkoch, ktorých reálne aktivity spĺňajú kritériá závislej práce. Ale formálne vystupujú ako živnostníci. A tento problém nevznikol včera a ani som ho nevymyslel ja. A rieši ho aj samotný Slovenský živnostenský zväz (dokonca tiež špecificky zmieňujú novinárov). http://www.szz.sk/c...

31.05.2019 | IvanPe

Vážení pani Ihnát, možno ste si nevšimli, ale dany komentár bol adresovaný Andrejovi, ktorý nie celkom chape súvislosti. A nielen z jeho reakcii je zrejme že je viacero čitateľov ktori interpretujú tento váš blog ako porovnavanie prijmov zamestanca a podnikateľa s istymi odporucaniami.
Na otázku ktorú som položil priamo vám ste nereagovali.
Pekny den, Petras

30.05.2019 | Andrej_sk

Vcera ste tu autorovi napisal, ze ste nepochopili pointu tohto blogu kdezto ja som uz vcera niekolkokrat ocenil jeho clanky. Zabavam sa citanim niektorych prispevkov, ktore, na rozdiel od p. Ihnata, tvrdohlavo presviedcaju druhych, uplne neznamych, ze co je pre nich lepsie.
A dnes tu mentorujete. Ajajajaaj. To s tym idiotom opat necham na vasu volbu :)

31.05.2019 | FeroImrecze

Hlavný problém je, že zatiaľ čo nezaplatenie mzdy je trestný čin, nezaplatenie faktur živnostníkovi je beztrestny slovenský folklór. A keďže živnostníci rucčia za svoje dlhy celým majetkom, môže sa ľahko stať že ak im "zamestnávateľ " zadrži zopár faktur tak prídu ľahko napr. o auto či byt.

31.05.2019 | Andrej_sk

Je to trestny cin, ale len za urcitych okolnosti. A postup je rovnaky pri oboch, cez sud. O nevyplatenych mzdach, o neplateni do socialnej poistovne by na Slovensku vedelo hovorit dost zamestnancov, cize ta vymahatelnost je rovnaka ako pri fakturach. Cize ozaj len folklor.
O ruceni majetkom, oblubeny to zvrat, scestne pouzivany, som uz vyssie dal linku.
A ako sa v clanku hovori a aj sa to niekolkokrat zdoraznilo, preberaju sa tu zivnostnicí, ktori navonok funguju ako zamestnanci, ale poskytuju sluby na zivnost. Cize nemaju ako sa kvoli svojej zivnosti zadlzit voci niekomu tretiemu, aby prisli o svoj majetok.

31.05.2019 | FeroImrecze

Akože nemajú? Spýtaj sa subdodávateľov Váhostavu. Nemusí to byť v priamej súvislosti so živnosťoú. Vezmeš si hypoteku na byt kde ti ako mne banka určí že ti mesačne musí prísť určitá čiastka na účet. Nepríde prvý raz, upomienka 10 eur. Nepríde druhý raz, už si ta banka pozve na pohovor že si rizikový klient. Tretí mesiac už ideš cez právnikov. Potom radšej vyberieš úspory a necháš kamaráta nech ti ich len tak vloží na účet pod svojím menom. Ako zamestnanca ta v prípade konkurzu zamestnávateľa odskodni garančný fond. To že zamestnávateľ nezaplatí odvody zamestnanca trápiť nemusí. Hlavne že pošle výkazy.

31.05.2019 | Andrej_sk

Ked to nie je v priamej suvislosti so zivnostou, tak tu nemame o com hovorit.
Aj zamestnanec moze byt prepusteny. Ak mal dobry plat, mohol mat vysoku splatku hypoteky. Prispevok pre nezamestnanych (ak ma nan narok), ale v takej vyske uz nedostane. A mas problem. Prepustit ta mozu aj v skusobnej lehote.
Mozes dlhodobo ochoriet alebo sa stat invalidom. Nie kazdy to ma poriesene.
Prave vdaka Vahostavu, by mali byt zivnostnici pouceni. Nehovoriac ze maslo ma na hlave stat. Dnes je doba ina. Prave o takychto subdodavatelov sa stavebne firmy biju, lebo ich je nedostatok vzhladom na vysoke mnozstvo rozbehnutych stavieb. Firmy odrbavaju tych zivnostnikov, ktori by sa nechali odrbavat aj ako zamestnanci.
Tak ako uchadzac o zamestnanie zvazujem ci firma neni rizikova, takisto ako zivnostnik musim vediet komu povedat nie.
Apropo- garancny fond:
Podľa § 103 ods. 2 cit. zákona Dávka garančného poistenia sa poskytne najviac v rozsahu troch mesiacov z posledných 18 mesiacov trvania pracovnoprávneho vzťahu predchádzajúcich začiatku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo dňu skončenia pracovnoprávneho vzťahu z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa.

02.06.2019 | FeroImrecze

Živnostník nedostane ani to. A ak nebude mať z čoho zaplatiť zdravotné poistenie lebo mu neplatia faktúry, tak ho ani lekar neošetrí pokiaľ nebude umierať. Kamarát sa takto dostal do zacarovaneho kruhu, zistili mu dnu, ale mal dlh na poistnom tak mu ju neliecili lebo nešlo o priame ohrozenie života. Nakoniec už nemohol ani chodiť, nie to ešte pracovať.

Radovan Ihnát

Radovan Ihnát
  • Počet článkov: 26
  • Priemerná čítanosť: 3927
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

Daňový poradca s vyše 17 ročnou praxou v oblasti slovenských aj medzinárodných daní. Momentálne zodpovedný za oblasť zdaňovania fyzických osôb v rámci spoločnosti Contax, k.s. Chcem písať o tom čo poznám najlepšie, teda o daniach. Najmä v kontexte zamestnancov a ich medzinárodného pohybu. Kontakt: Radovan.Ihnat@contax.sk