Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako Janka a Danka riešili prijímanie nových zamestnancov

17.05.2019 | Radovan Ihnát

Diskusia (7 reakcií)

17.05.2019 | jasanek

Diky, za dalsi pekny clanok.
Inak, ja si myslim, ze stat to ma tazko premyslene a nechce aby firmy niekoho zamestnavali, a ked uz sa odhodla tak mu to poriadne stazi a okoreni vselijakymi terminmy prihlasenia a pokutami aby svoj krok dobre olutoval a prilis nevyskakoval, lebo kontrola vzdy nieco najde...

17.05.2019 | IvanPe

A to sa bavime iba o peniazoch ako takych, ale kolko trva kym sa vypisu a poslu vsetky potrebne hlasenia (3ks- socialka, zdravotna poistovna a danovy urad), dalej to treba aj fyzicky zaplatit a zauctovat. Na prijatie jedneho zamestnanca su potrebny traja ludia aspon na 4hodiny krat ich mzda. (HR - pohovor a vykaz, mzdova uctovnicka - 6 uctovnych zapisov, platiaci - prikaz na uhradu)
A pokuty ked to neurobite nacas?! A spravne?!

17.05.2019 | mboskova

Zase vyborny clanok a to z viacerych uhlov pohladu. Palec hore :)

19.05.2019 | od A do Z

Nepeňažný príjem by mal byť zdanený tiež nepeňažne. Budúci uchádzač ktorý nemal vyšší príjem ako 1901 aj niečo € za rok,nepodáva žiadne DP ani z príjmu daň neplatí.

19.05.2019 | Radovan Ihnát

Pre rok 2019 je hranica zdaniteľného príjmu pre podanie daňového priznania vo výške 1 968,67 eur.

Preplatenie cestovných nákladov je ale peňažný príjem a ak zamestnávateľ vypláca takýto príjem má povinnosť z neho zraziť preddavok na daň (odvody zrejme nie, tam je aj podmienka právneho vzťahu medzi zamestnávateľom a zamestnancom).

Ak takýto daňovník nedosiahne v danom roku zdaniteľný príjem vyšší ako 1968 eur až v daňovom priznaní si môže vyžiadať vrátenie odvedeného preddavku na daň.

20.05.2019 | IvanPe

Uvaha;
Prakticky, neviem si predstavit preplatenie nakladov uchadzacovi bez pravneho vztahu. Argumenty su dva: 1. nemali by sme to ako zauctovat, niekde musi byt potvrdenie ze ten clovek bol u nas na pohovore, zucastnil sa ho a teda mu dopravu preplatime, 2. rovnaka poziadavka zo strany financnej spravy, ktora by isto argumentovala sposobom: ale to ste si mohli napisat kohokolvek z ulice s cestovnym listkom, ako dokazete, ze bol na pohovore? Jednoducho dam mu podpisat papier, prezencnu listinu ... Takze papier bude, musi byt. Ak by to bol prilezitostny prijem, ze mu dam iba podpisat pokladnicny doklad, to zas nezodpoveda realite, pretoze pre nas nevykonaval ziadnu cinnost, ani nam nic nepredaval.

20.05.2019 | martin33

Treba vytvorit pracovnu poziciu "uchadzac o pracovnu poziciu" do ktorej bude kandidat prijaty automaticky. Nasledne bude zaregistrovany v SP, ZP a na dalsich uradoch. Miestom prace takehoto kandidata bude jeho trvale bydlisko, teda je mozne preplatit mu cestovne nahrady do sidla zamestnavatela. Ak kandidat pohovorom neprejde, bude v skusobnej dobe prepusteny. Len sa treba modlit aby neslo o tehotnu zenu, takato sa prepustit ani v skusobnej dobe prakticky neda.

Radovan Ihnát

Radovan Ihnát
  • Počet článkov: 26
  • Priemerná čítanosť: 3990
  • Priemerná diskutovanosť: 12
  • RSS blogu

O blogu

Daňový poradca s vyše 17 ročnou praxou v oblasti slovenských aj medzinárodných daní. Momentálne zodpovedný za oblasť zdaňovania fyzických osôb v rámci spoločnosti Contax, k.s. Chcem písať o tom čo poznám najlepšie, teda o daniach. Najmä v kontexte zamestnancov a ich medzinárodného pohybu. Kontakt: Radovan.Ihnat@contax.sk