Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Radostná veda

Ľavicový ekonóm: druh na vyhynutie?

27.11.2009 | Radostná veda

Prieskum Ľuda Ódora

 • Tlačiť
 • 14

Uskutočnil som malý prieskum ohľadom úlohy štátu v ekonomike medzi ekonómami Slovenska, ktorí svojimi postojmi a komentármi formujú nielen verejnú mienku, ale aj odborný pohľad na niektoré hospodárske otázky. Oslovil som 50 kolegov, medzi nimi bankových analytikov, pracovníkov ministerstva, centrálnej banky, akadémie ako aj neziskových organizácií. Prevažne ide o mediálne známych ekonómov a vzhľadom na ich vekový priemer som ich nazval „nová generácia“ (priemerný vek odhadujem medzi 30 až 35 rokov). Odpoveď som dostal od 44 z nich a výsledky sú tu:

skala

Otázka: Ku ktorému číslu na uvedenej škále ste najbližšie? Aby to nebolo len o číslach, ilustračne som uviedol aj zopár ekonomických škôl a významných ekonómov.

vysledkyPre ilustráciu som do grafu pridal aj hypotetickú situáciu, kedy by boli ekonómovia normálne rozdelení. Číslovanie som otočil tak, aby v grafe boli napravo tí, ktorí sú viac „pravicoví“, teda sú zástancami menšej miery štátnych zásahov do ekonomiky. Priemerná hodnota odpovedí je 9,2, medián je 10. Najviac ekonómov na Slovensku je teda v rímskej IV, teda okolo Grega Mankiwa. Ak to rozbijeme na skupiny, výsledky vyzerajú takto:

skupiny

Ešte je zaujímavá otázka, aký je priemer v prípade tých, ktorí študovali na významných svetových univerzitách (10 ľudí)? Odpoveď je 11,7 s mediánom 12.

Toľko k výsledkom prieskumu. Teraz vám prinášam moje striktne súkromné a trochu provokatívne poznámky k nim:

1) Pochopiteľne na Slovensku existuje aj staršia generácia, ktorá je prevažne naľavo. Veľa z nich by sa k tomu verejne ani nepriznalo, že sú niekde okolo Číny alebo Severnej Kórei. Títo ľudia väčšinou plynule prešli z centrálne plánovanej ekonómie na trhovú bez toho, aby vôbec vedeli po anglicky. Na každom rohu vidia zlyhanie trhu a majú aj veľmi presné predstavy o tom, ako by mal štát tieto zlyhania korigovať. Darmo, ak máš v ruke kladivo, zrazu všetko vyzerá ako klinec. Najmä ak v druhej ruke držíš kosák.

2) O 20 rokov bude už početnosť tejto generácie menšia a zrejme bude slabnúť aj sila „exotických“ nápadov na riešenie ekonomických problémov. Postupne teda prevezme žezlo nová generácia, kde v súčasnosti dominujú pravicovejšie názory. Znamená to, že ľavicový ekonóm „vyhynie“? Nie. Tak ako konvergujeme ekonomicky, štandardizácia pravdepodobne prebehne aj v oblasti názorových prúdov.

3) Dôležité je si totiž uvedomiť, že ekonómovia nežijú vo vzduchoprázdne, ale ich názory na úlohu štátu odrážajú charakter štátu, kde žijú. Veď kto okrem lobistov by chcel silnú úlohu štátu v krajine, kde je stále vysoká korupcia, nekompetentnosť, byrokracia a verejné zdroje často končia v rukách novozbohatlíkov. Presne to vystihol jeden z respondentov, ktorý skončil Harvard. Odpovedal v tom duchu, že v USA by dal 14, ale na Slovensku, poznajúc kvalitu štátnych inštitúcií, dá len 10. Inak povedané, vie o mnohých zlyhaniach trhu, ale je si veľmi dobre vedomý, že štátne zásahy na ich liečenie sú ešte oveľa horšie ako samotná choroba.

4) Dovoľte mi trochu futurologickej vízie. Postupne ako bude naša ekonomika bohatnúť a dosahovať výsledky blízke západným štandardom, sa budú meniť aj odpovede v prieskume. Z veľkej časti odpadnú úplné kraje zľava aj zprava. Silnú súčasnú pozíciu Hayekovcov totiž treba vnímať ako protipól častým boľševickým ekonomickým nápadom. Ako sa budú marginalizovať prívrženci Marxa, tak sa zníži aj význam Hayekovcov. Podobne tomu ako je to vo vyspelom svete, kde tieto školy majú len malé zastúpenie. Okrem toho, ak sa nám podarí znížiť korupciu a neefektívnosť, bude možné súhlasiť aj o čosi väčšou úlohou štátu v ekonomike. Dôležitým prvkom v evolúcii názorov budú mladí ľudia, ktorí vyštudujú štandardné ekonomické školy na Západe. Už teraz vidno, že sú bližšie k mainstreamu ako priemer na Slovensku. Ak teda pokročíme v transformácii ekonomiky, som si istý, že na Slovensku budeme mať aj viac skutočných kvalitných ľavicových a mainstreamových ekonómov.

5) Napriek všetkému dúfam, že Slovensko zostane aj v budúcnosti „stredopravou“ krajinou v ekonomických názoroch (dokonca by som bral aj to, keby podobný obraz ukazovala aj voličská základňa). Podľa mňa malé a otvorené krajiny nemajú veľmi inú šancu. Ale to je už len moje presvedčenie. Čo už keď som 10.

  PS: Aj touto formou ďakujem všetkým respondentom prieskumu.

  Ľudovít Ódor je člen bankovej rady NBS zodpovedný za výskum.

   

  • Tlačiť
  • 14

  Radostná veda

  Radostná veda
  • Počet článkov: 56
  • Priemerná čítanosť: 6089
  • Priemerná diskutovanosť: 14
  • RSS blogu

  O blogu

  Martin Filko je je riaditeľ Inštitútu finančnej politiky na Ministerstve financií SR.

  Andrej Svorenčík pôsobí na Katedre ekonómie Mannheimskej univerzity, kde sa venuje experimentálnej ekonómii a dejinám vedy.

  Štefan Kišš pracuje na Stálom zastúpení SR pri EÚ v Bruseli.

  Radostná veda

  Radostná veda
  • Počet článkov: 56
  • Priemerná čítanosť: 6089
  • Priemerná diskutovanosť: 14
  • RSS blogu

  O blogu

  Martin Filko je je riaditeľ Inštitútu finančnej politiky na Ministerstve financií SR.

  Andrej Svorenčík pôsobí na Katedre ekonómie Mannheimskej univerzity, kde sa venuje experimentálnej ekonómii a dejinám vedy.

  Štefan Kišš pracuje na Stálom zastúpení SR pri EÚ v Bruseli.

  Kalendár sa načítava...