Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dve tváre slovenských ekonómov

27.11.2009 | Radostná veda

Diskusia (0 reakcií)

27.11.2009 | alex.botev

nebude ta vyssia pravicovost od starsich kolegov (a mozno aj populacie) sposobena najma socikom a mozno este tym, ze u nas sa de facto ekonomia neuci?
ad lavicovost kolegov: nejaki historik umenia moze byt akykolvek marxista, kym ostane zavrety v muzeu. nam sa tiez nemusia pacit dake skulptury a carbanice... :)

29.11.2009 | Martin Filko

Moze a asi aj je. Dalibor Rohac o tom pisal u nas pred viac ako 2 rokmi (v druhej casti prispevku):

http://blog.etrend....

Zaujimave otazky su ale pre mna skor:

1) Ak je median slovenskeho volica mozno VII-VIII, nakolko politicky akceptovatelne a legitimne su riesenia typu silnej III (median think-tankovych), napr. individualne zdravotnicke ucty a len katastroficke verejne zdravotnictvo?
2) Nakolko typu IV (zrusenie minimalnej mzdy, privatizacia statnych podnikov), alebo dokonca aj V (vyrazne obmedzenie polnohospodarskych dotacii, koncentracia skladok a lokalneho znecistenia do chudobnejsich regionov)
3) Existuje nejaka forma komunikacie verejnosti, ktora nebude zavadzanim/marketingom, ale bude fungovat? Napr. komunikacia druheho piliera (III-IV) vo vztahu k verejnosti zafungovala, ale asi skor zavadzanim/marketingom...
4) je to naozaj o lavicovosti, alebo skor o populizme a nedostatku kritickosti? Napr. slovenska verejnost by asi odmietla ekologicke dane (VI?) - nie ideologicky, ale aby ich nemusela platit. Nejake externality by ju nezaujimali.

to s tym historikom som nepochopil ;)

30.11.2009 | libertarian

Čína ma poriadie 22 do 25, severna korea nad 25.
Čina zasobuje tovarom 3/4 sveta , korea nema jedlo ani pre seba.
Podla niekolkych štandartnych kriterii pravicovosti je čina viac napravo ako EU a USA (v tuším 12 z 15-tich ) - myslim že to zverejnene bolo na INESS. Pravicovosť bola posudzovana hlavne ako sloboda podnikania a tušim aj miera zdanovania.

Radostná veda

Radostná veda
  • Počet článkov: 56
  • Priemerná čítanosť: 6086
  • Priemerná diskutovanosť: 14
  • RSS blogu

O blogu

Martin Filko je je riaditeľ Inštitútu finančnej politiky na Ministerstve financií SR.

Andrej Svorenčík pôsobí na Katedre ekonómie Mannheimskej univerzity, kde sa venuje experimentálnej ekonómii a dejinám vedy.

Štefan Kišš pracuje na Stálom zastúpení SR pri EÚ v Bruseli.