Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Radostná veda

Ako sa najesť z grafov

13.05.2010 | Radostná veda

10 receptov pre slovenskú ekonomiku

 • Tlačiť
 • 0

Toto je krátka informácia o našej novej štúdii, ktorú sme spolu s Ľudom Ódorom, Števom Kiššom a Matejom Šiškovičom vydali v sérii diskusných štúdií NBS. Nájdete ju tu, netechnický sumár tu.

___

Všetko pre ľudí. Aby sa nám dobre žilo. Podobné slogany počujeme najmä pred voľbami takmer na každom kroku. Ak niekto naberie odvahu a prelistuje volebné programy a rôzne iné druhy „strategických materiálov“ príde na to, že recept na blahobyt je jednoduchý: musíme budovať znalostnú ekonomiku a pritom nezabúdať na sociálnu situáciu občanov. Hlásame to už azda desaťročie, preto by sme sa mohli opýtať na hmatateľné výsledky. Rečniť o potrebe zvyšovať kvalitu života na Slovensku je jednoduché, položiť niečo zmysluplné na stôl je však už o dosť ťažšie.

Diskusná štúdia s rovnakým názvom ako tento článok bola zverejnená práve so zámerom menej „kecať“ a viac merať. Inak povedané, ponúkame na odbornú debatu desať výsledkových indikátorov, ktoré by spolu s požiadavkou na udržateľnosť verejných financií mohli slúžiť na meranie zmeny kvality života na Slovensku. Pomocou týchto ukazovateľov je možné lepšie sledovať a vyhodnotiť, či v danej oblasti došlo k posunu k lepšiemu alebo nie. Prázdne frázy by teda mohli byť nahradené kvalifikovanou diskusiou o výsledkoch (teda nielen o zámeroch) jednotlivých štrukturálnych politík.

Odkiaľ sa nabrali tieto indikátory? Nepadli z neba, ale z analýzy teoretických a praktických poznatkov troch prístupov k meraniu kvality života: materiálne bohatstvo, schopnosti a subjektívne vnímanie blahobytu. Myslíme si, že pokrok v identifikovaných ukazovateľoch nezvýši len trhovú produkciu, ale zlepší aj kvalitu života na Slovensku. Teda z týchto grafov by sme sa mali „najesť“.

Prečo ich je práve desať? Samozrejme, nie je ťažké prichádzať s ďalšími desiatkami indikátorov. No ak je príliš veľa priorít, tak v skutočnosti nič nie je prioritou. Snažili sme sa preto nájsť rozumný kompromis medzi počtom a pokrytím všetkých dôležitých oblastí. 

  Otázka     Indikátor     Aktuálne SR     Aktuálne TOP5  
  1.     Zvyšuje sa kvalita základného vzdelávania?     PISA     482     538  
  2.     Dosahujú slovenské univerzity dobré výsledky?     CIT     9     55  
  3.     Zlepšuje sa perspektíva dlhodobo nezamestnaných?     LTUN     6,6%     0,54%  
  4.     Rieši sa zamestnanosť marginalizovaných skupín?     MARG     69,6%     77,7%  
  5.     Máme vynikajúce podnikateľské prostredie?     DB     42     TOP5  
  6.     Darí sa SR exportovať sofistikovanú produkciu?     HTE     5,4%     22,4%  
  7.     Aké sú pokroky v informatizácii verejných služieb?     EGOV     0,45     0,81  
  8.     Zlepšuje sa nás všeobecný zdravotný stav?     HLY     54,4     67,6  
  9.     Ako bojujeme s korupciou?     CORR     61%     95%  
  10.     Ako efektívny je náš daňovo-odvodový systém?     EFDP     41,2%     69,0%  
                   
      Je vývoj dlhodobo to udržateľný?     GAP     5%     1%  

Prirodzenou otázkou je, ako zlepšiť vybrané indikátory. Štúdia preto obsahuje aj krátke prípadové štúdie z krajín, ktoré sú špičkou v danej oblasti alebo za posledné obdobie dosiahli významný pokrok. Na báze tejto najlepšej praxe a poznajúc slovenské podmienky, ponúkame do pozornosti 33 inšpirácií pre štrukturálne politiky na Slovensku.

Zaujímavým zistením je aj to, že najúspešnejšie krajiny sú najmä z dvoch skupín - anglosaskej a škandinávskej. Určite to nie je kvôli tomu, že majú rovnaký pohľad na úlohu štátu v ekonomike. V jeho veľkosti nemôžu byť viac rozdielne. V čom to teda je? Podľa nás je to vo vysokej dôvere v spoločnosti, sociálnom kapitáli, otvorenosti verejného aj súkromného sektora a v existencii trhovo založených mechanizmov v štate aj mimo neho (aukcie, transparentné obstarávanie, atď.).

Ako píše profesor Helliwell z Univerzity v Britskej Kolumbii, spokojní ľudia „nie sú tí, ktorí žijú v bohatých krajinách, ale tí, ktorí žijú tam, kde sú efektívne sociálne a politické inštitúcie, kde je vysoká vzájomná dôvera a nízka korupcia.“

 • Tlačiť
 • 0

Radostná veda

Radostná veda
 • Počet článkov: 56
 • Priemerná čítanosť: 6083
 • Priemerná diskutovanosť: 14
 • RSS blogu

O blogu

Martin Filko je je riaditeľ Inštitútu finančnej politiky na Ministerstve financií SR.

Andrej Svorenčík pôsobí na Katedre ekonómie Mannheimskej univerzity, kde sa venuje experimentálnej ekonómii a dejinám vedy.

Štefan Kišš pracuje na Stálom zastúpení SR pri EÚ v Bruseli.

Radostná veda

Radostná veda
 • Počet článkov: 56
 • Priemerná čítanosť: 6083
 • Priemerná diskutovanosť: 14
 • RSS blogu

O blogu

Martin Filko je je riaditeľ Inštitútu finančnej politiky na Ministerstve financií SR.

Andrej Svorenčík pôsobí na Katedre ekonómie Mannheimskej univerzity, kde sa venuje experimentálnej ekonómii a dejinám vedy.

Štefan Kišš pracuje na Stálom zastúpení SR pri EÚ v Bruseli.

Kalendár sa načítava...