Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Peter Ulčin

3 mýty, prečo slováci boli, sú a budú národom nešťastníkov.

10.09.2015 | Peter Ulcin

Co je štěstí? Muška jenom zlatá. Vydarený mýtus alebo ďalší (zbytočný) článok o šťastí?

 • Tlačiť
 • 3

Šťastie?

Všetci sme iní a preto sa aj naše ponímanie šťastia líši, no všeobecne je šťastie stav, v ktorom je náš život príjemný. Tento stav zahŕňa množstvo pozitívnych pocitov ako je nadšenie, radosť a potešenie. Šťastie je stav, ktorý robí náš život zmysluplným a hodnotným.

Mýtus 1

Spoločnosť (i.e. politici, štát, strana, zamestnávateľ, rodina) sa postará o moje štastie

Mnoho slovákov sa rozhodne hrať obeť a obviňuje svoje okolie za to, ako sa cítia. Avšak, neexistuje nikto, kto by prišiel a spravil by vás šťastnejšími. Ak neustále čakáte na niekoho, aby vás spravil šťastným, sklamete sa. Byť šťastným je vaše osobné rozhodnutie i zodpovednosť.

Mýtus 2

Peniaze ma spravia šťastným

Slováci hľadajú štastie na nesprávnom mieste a to vo vonkajšom svete. Neexistuje nič externé, čo by vás spravilo šťastnejším. Žiaden nákup hodnotných vecí, darčekov či materiálnych statkov. Schopnosť byť šťastným je vo vnútri každého z nás a všetci máme možnosť a príležitosť byť šťastnými. Navyše úplne zadarmo. Len my sa vieme a môžme rozhodnúť, či chceme byť šťastnejšími.

Mýtus 3

Štastie je cieľ

Keď slovák podá lotériu, myslí si, že keď vyhrá, bude do konca života šťastný a dosiahne tak svoj cieľ. Avšak, výskum psychológov, ktorí skúmajú tento fenomén naznačuje, že do mesiaca sa výhercovia vracajú do tej istej hladiny bytia, v ktorej boli pred výhrou.

Tvrdenie, že šťastie je cieľ, je omyl. Neexistuje permanentný stav šťastia. Byť šťastným nie je cieľ, ale cesta. Na tejto ceste životom zažívame rôzne vnútorne emocionálne stavy i pocity a často aj negatívne. Tie patria k životu. Tak isto to je so šťastím. Veľakrát môžte zakopnúť a cítiť sa mizerne. Patrí to k tomu. Keby ste nepoznali negatívne pocity, ako by ste vedeli, ktoré sú tie pozitívne?

Otázkou však nie je, či sme šťastní, ale ako môžme byť šťastnejší

Pozitívne myslenie

Počas dňa máme približne 70 000 rôznych myšlienok. To ako myslíme predurčuje to, ako sa cítime. Pozitívne myslenie nie je nerealistické vnímanie sveta, že všetko bude fajn. Podstatou pozitívneho myslenia je prijímame nášho okolia aj s jeho negatívnymi aspektmi, avšak so zameraním sa na príležitosti, ktoré nám život ponúka.

S negáčom sa nekamarátim

Ak môžte, vyhnite sa jedincom, ktorí vôkol seba vysielajú negatívne myslenie (i.e. všetko je zle, nič nemôžem ovplyvniť, nič sa mi nedarí). Taktiež sa vystríhajte jedincom, ktorí zvyknu vyčítavo obviňovať iných spôsobom: „Vidíš, zapríčnil si to, ako sa cítim.“ Nikto nemá tú silu ovplyvniť vaše pocity, ak mu to nedovolíte.

Spoznaj sám seba

Veľmi dôležitou vecou pri vytvárani pocitu šťastia, je poznanie a akceptácia seba samého. To znamená, že by ste mali pochopiť a naučiť sa akceptovať to, akí ste, kde ste a čo robíte.

Nezáviď a neporovnávaj sa

Suded má nové auto, no a čo? Aj keď ťažko, ale doprajte. Taktiež sa neporovnávajte s druhými. Môže to vo vás vyvolať pocit závisti, sklamania a tŕpkosti. Mali by ste pochopiť, že to, ako sa správajú a čo majú iní, nemá žiaden súvis s vašim pocitom šťastia.

Byť fit je základ mentálnej pohody

Čím viac sa budete cítiť fyzicky dobre, tým lepšie na tom budete s vašim mentálnym zdravím. Cvičenie a fyzická únava uvoľnujú chemické látky a hormóny v mozgu, ktoré nám pomáhajú proti stresu a podporujú pocit šťastia. A to ani nemusíte byť zapísaní v miestnej posilňovni. Na upevnenie fyzického zdravia stačia dennodenne prechádzky, používanie schodov namiesto výťahu a bicyklovanie do práce.

Nestresujte a nestrachujte sa

Stres je reakcia vášho tela na rôzne vypäté situácie a tlak. Stres ovplyvňuje vaše telo i myseľ. Ľudia, ktorí sú vystavení dlhodobému stresu, sú často unavení, chorí a majú depresie. Ďalej sa prestaňte strachovať. Strachovaním sa zbytočne vytvárate stresové situácie, ktoré vedú k negatívnym pocitom. No a nakoniec sa pokúste lepšie ovládať svoj hnev, pretože je to prejav potlačovaného stresu.  

Prejavujte vďačnosť

Aj keď asi ťažko v slovenskej spoločnosti, no vďačnosť za bežné a jednoduché veci vo vašom živote vás môže spraviť šťastnejšími až o 25%. Na rozdiel od života plného závisti, stresu, strachu a úzkosti, vďačnosť nás učí, že život je dar, ktorý sme dostali a mali by sme sa mu tešiť a vychutnávať si ho.

Dobrou technikou je opakovanie si toho, za čo ste vďační. Pýtajte sa sami seba, čo vás počas dňa postretlo, za čo ste vďační. Taktiež sa sústreďte na to, čo v živote máte a nie na to, čo nemáte. Poďakujte sa blízkym za to, že pri vás stoja v dobrom a zlom. Poďakujte sa ľudom okolo vás, ktorí vám akýmkoľvek spôsobom pomáhajú.

Šťastie na koniec

Je diskutabilné, či tento blog a jemu podobné články a knihy o šťastí pomáhajú. Čo však nie je diskutabilné, je vaše rozhodnutie/nerozhodnutie, či podniknete kroky, ktoré by vás spravili šťastnejšími. Toto rozhodnutie je podmienené chápaním toho, že byť šťastným je dlhodobý a premenlivý proces, ktorý je výlučne ovplyvnený vašim rozhodnutím a vnútorným svetom.  

 • Tlačiť
 • 3

Tagy šťastie, peniaze, pozitívne myslenie

Peter Ulčin

Peter Ulčin
 • Počet článkov: 22
 • Priemerná čítanosť: 2087
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Je autor knihy a pracovný psychológ. Konzultuje pre klientov v rámci štátnej správy, bankového a IT sektoru, ako aj pre súkromné spoločnosti. Pravidelne píše a publikuje v odborných časopisoch a vystupuje v médiach, kde sa snaží pozitívne vplývať na to, aby naša spoločnosť fungovala efektívnejšie.Viac na: www.executive-business-consulting.com

Peter Ulčin

Peter Ulčin
 • Počet článkov: 22
 • Priemerná čítanosť: 2087
 • Priemerná diskutovanosť: 3
 • RSS blogu

O blogu

Je autor knihy a pracovný psychológ. Konzultuje pre klientov v rámci štátnej správy, bankového a IT sektoru, ako aj pre súkromné spoločnosti. Pravidelne píše a publikuje v odborných časopisoch a vystupuje v médiach, kde sa snaží pozitívne vplývať na to, aby naša spoločnosť fungovala efektívnejšie.Viac na: www.executive-business-consulting.com

Kalendár sa načítava...

Moje odkazy