Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odporúčam referendum, či vôbec zbabrané Mochovce uviesť do prevádzky (reakcia na články v TRENDE)

24.08.2018 | tonopronay

Diskusia (17 reakcií)

24.08.2018 | Roman Kanala

Nie som laik. Viem, čo je extrapolovaná dĺžka, promptná reaktivita, LOCA. Z rádioaktivity nemám iracionálny strach, ale položím otázku o intenzite a spektre, koľko a čo. No keď som čital tie dva články, tiež mi nebolo všetko jedno.

Myslím si však, že referendum by to nevyriešilo. Možno vo Švajčiarsku, kde sú ľudia uvedomelí a vzdelaní, a o veci verejné sa zaujímajú. I vo Švajčiarsku však väčšina nemá šancu rozumieť komplexným témam a spolieha sa len na názor odborníkov a kto hlasnejšie kričí. Na Zlodejsku nie sú dunčovia a luza schopní ani len zvoliť slušných politikov, a nechať im rozhodovanie v komplexných technologických otázkach by neviedlo k ničomu dobrému.

Skôr si myslím, že by referendová otázka mala znieť, či by inšpekciu nemala predsa len vykonať OSART. Tí sú predsa len iní odborníci, ako domáci dunčovia. Na nákladoch inšpekcie nezáleží. Tie by vedel zaplatiť aj Fico zo svojho konta v Belize. Následky jadrovej katastrofy by v husto obývanej Strednej Európe boli o hodne drahšie.

Nemá zmysel klásť otázku, či by Fico "dopustil" zrušenie obývateľnosti územia od Levíc po Budapešť, keď tak rád vykrikuje "nedopustím". Fico to nielen dopustil, on to celé spustil.

25.08.2018 | tonopronay

Vykonanie auditu OSART pokladám za absolútnu nevyhnutnosť. IAEA je jediná nadnárodná autorita, ktorú tu evt. bude niekto počúvať. Ak bude výsledok auditu taký, že bloky 3 a 4 nie je vhodné spúšťať, potom bude potrebná celonárodná diskusia, lebo pôjde o bezpečnosť krajiny (a susedných krajín) a to už je niečo, čomu aj poslanci v parlamente skôr porozumejú.

25.08.2018 | tonopronay

To aby bol audit OSART hradený v prípade potreby z fondu, ktorý spravuje JAVYS som napísal preto, že pre GR Slovenských elektrární tento audit neprichádza do úvahy o.i. aj preto, lebo určite nemá v exceli na to vytvorenú nákladovú položku. A to musí byť pre neho neprekonateľná prekážka.

25.08.2018 | Roman Kanala

Treba to vysloviť takto: bez auditu OSART nebude povolenie na spustenie. Prípadne to stopnúť ešte pred navezením paliva. A to bude fukot nájsť nejaké kreatívne riešenie v osobnej rezerve poslanca Fica, alebo hoci u Tomanovej.

05.09.2018 | Niless

OK, tu uz prestava sranda. Je audit IAEA /OSART povinny este pred navazanim paliva? Otazka znie co robit ked sa nejaka havaria naozaj udeje. Poprava vedenia ENELu vratane jadroveho dozoru a ludi z vlady ktori to maju na svedomi mozno ulavi ale co dalej. TO nie je ze niekto uleje 1 mld. € ako pri IT. Tu pojde doslova o exodus radovo mozno miliona ludi. Apropo kto a z coho uhradi naklady na vystahovanie tych ludi a uhradi stratu nehnutelnosti? Ja som dokoncil nedavno dom 20 km od mochoviec, cert to ber to kolko som sa narobil ale bol by som rad keby som mohol kupit dom niekde inde. A odskodne 20-30 tis. € za 140 tis. dom ma pekne naserie.
Len pre vsetkych duncov poistka Vasho domu sa na jadrove riziko nevztahuje. Odskodnenie od statu beriem ze nebude lebo tam rovnokvoli krachu statu mozu vyvesit cedulku "Zatvorene" ako pri BMG a Horizonte.

06.09.2018 | Roman Kanala

Audit OSART nie je ani povinný, ani záväzný. Kľúčové sú povolenia úradov domovskej krajiny. Teda jadrového dozoru. Tým, že nie je povinný, je to len služba na pozvanie domovskej krajiny. Je na členskom štáte IAEA, či si audit objedná, alebo nie. OSART neskúma ani súlad s domácimi normami, len s "best practices" na medzinárodnom poli.

Audit trvá tri týždne a výsledkom je návrh opatrení, ktorý je s domovskými úradmi prediskutovaný, až potom je definitívny. IAEA doporučuje, aby sa zverejnil, ale nie je to povinnosť. Obsahuje opatrenia, ktoré sú doporučené a môžu sa vykonať, alebo nie. Potom je ešte po poldruha roku "followup", čo sa realizovalo, či sa to urobilo a ako.

Ako to pri medzinárodných organizáciách býva, členstvo nie je povinné, ani závery auditu nie sú povinné, ani doporučenia záväzné. Zas keď si niekto objedná audit s tým, že ho potom utají a nič z toho nebude implementovať, lebo to je drahé, tak bude všetkým len na posmech. Paradoxne napriek nezáväznému charakteru auditu OSART je tento významnejší, ako domáci jadrový dozor, lebo komunisti majú komplex z medzinárodnej verchušky, kým domácich prorokov odignorujú či odrovnajú, kedykoľvek treba. Rozkážeme vetru dažďu, i jadrovému dozoru. Vyhraj voľby, môžeš všetko.

https://www.iaea.or...

10.09.2018 | Roman Kanala

Inžinier z Mochoviec: Manažéri Enelu sa pri problémoch správajú ako deti
SME 7. sep 2018 o 18:46, Peter Kapitán
https://domov.sme.s...

Mario Zadra má 57 rokov a je strojný inžinier. Má dlhoročné skúsenosti s výstavbou a údržbou jadrových elektrární, pracoval na projektoch elektrární v Argentíne alebo v Rumunsku.Pravá ruka nevie, čo robí ľavá. Dostavba Mochoviec sa stretáva s komplikáciami
SME 7. sep 2018 o 20:49 Peter Kapitán
https://domov.sme.s...

10.09.2018 | tonopronay

Tento rozsiahly príspevok je pre tých čitateľov a prispievateľov, ktorých zaujíma podstata diskutovanej témy viac ako kontroverzie s ostatnými prispievateľmi. Pojednáva o tom, čo je vlastne audit OSART (IAEA používa pojem „misia“ miesto audit).

Program OSART (Operational Safety Review Team) je jedným z nosných programov Medzinárodnej agentúry je jadrovú energetiku OSN (IAEA, so sídlom vo Viedni). Program OSART funguje od roku 1982. Cieľom programu je poskytovať členským štátom IAEA (SR je členským štátom) podporu a poradenstvo pri zvyšovaní bezpečnosti jadrových elektrární počas ich výstavby, spúšťania a prevádzky (a tiež odstavovania). Misie OSARTvykonávajú medzinárodné tímy zložené zo skúsených expertov, pričom kumulatívna odborná prax členov tímu na takejto misii často presahuje 300 rokov praxe v prevádzke jadrových elektrární.

Hlavným cieľom misií OSART je etablovať v jadrových elektrárňach prevádzkovú kultúru zameranú na bezpečnosť - v súlade so štandardmi IAEA.

Dôležitosť programu OSART jednomyseľne potvrdili všetky členské štáty IAEA na všeobecnej konferencii IAEA v r. 2011, aj pod dojmom z havárie elektrárne Fukushima Daiichi. Konferencia odporučila členským štátom pravidelné konanie misií OSART, pretože snaha o zvyšovanie prevádzkovej bezpečnosti nepozná stav „už sa to nedá zlepšiť“.

Program OSART konštatuje, že je potrebné dosiahnuť vyššiu úroveň bezpečnosti ako je tá, ktorá je predpísaná regulátormi v jednotlivých krajinách (na Slovensku Úradom pre jadrový dozor). Preto misie OSART neposudzujú, či elektráreň spĺňa prepisy národného regulátora (ÚJD). Predpokladá sa, že táto podmienka je splnená. Preto je irelevantné, či členovia misie poznajú predpisy národného regulátora. Misia spravidla trvá 3 týždne, pričom na začiatku sa tím oboznámi s elektrárňou a prevádzkovými postupmi.

Osobitným typom misie OSART je tzv. pred-OSART misia v elektrárňach ktoré sa nachádzajú vo výstavbe. Cieľom takýchto misií je pomôcť elektrárenskej spoločnosti dosiahnuť potrebné štandardy technického riešenia a stavebných dodávok a pomôcť tak efektívnej príprave na nábeh elektrárne. Tím OSART má aj s takýmito misiami bohaté skúsenosti. Takéto misie by sa mali optimálne vykonávať 3-6 mesiacov pred prvým zavážaním jadrového paliva. V takom čase už má elektráreň pripravený prevádzkový personál a prevádzkové a bezpečnostné predpisy, ešte stále je však možné ich zlepšenie.

Výstupom každej misie je súbor odporúčaní na zlepšenia a na dosiahnutie súladu so štandardmi IAEA. Spravidla sa tieto správy z misií zverejňujú na webstránkach 90 dní po tom, ako boli doručené krajine, ktorá si OSART-misiu pozvala. To poskytuje pozývajúcej strane potrebný časový priestor na implementáciu potrebných opatrení. OSART tím, rovnako ako celá agentúra IAEA postupujú v duchu transparentnosti.

OSART je služba, ktorú poskytuje IAEA členským krajinám. Preto o vykonanie misie žiada vláda danej krajiny a nie investor alebo prevádzkovateľ. V prípade dostavby Mochoviec 3,4 by o OSART malo požiadať Ministerstvo hospodárstva SR.

Úplné znenie informačnej brožúry IAEA o programe OSART nájdete tu:
www-ns.iaea.org...

Mimochodom, na Slovensku už prebehlo niekoľko OSART misií, takže to nie je pre SE žiadna novinka. Takisto SE dobre vedia, že samotnej misii predchádza prípravné stretnutie, kde sa dohodne rozsah skúmanej problematiky a požiadavky na pripravenie informácií a tímu zo strany SE.

Každá krajina, ktorá investuje do výstavby alebo dostavby jadrových elektrární by mala mať toľko sebareflexie, aby sa do programu OSART zapojila nielen svojimi expertmi ale aj pozývala misie OSART na svoje projekty. Príkladom je Francúzsko, ktoré prevádzkuje dvadsiatku jadrových elektrární a pozvalo si z IAEA vyše štyridsať misií OSART (vrátane opakovaných misií). Rozumná krajina to chápe ako prísun know-how a nie ako nazeranie pod vrchnák hrnca, v ktorom sa varí polievka (v prípade Mochoviec značne presolená).

10.09.2018 | Roman Kanala

Vďaka za ten text. Ak Vám môžem poradiť, po dvoch-troch týždňoch by už autor blogu nemal písať príspevok do diskusie, ak to nie je odpoveď na nejakú otázku, ale rovno napísať nový autoritatívny blog. Diskusia je pre tých ostatných. Bloger má v ruke väčší budzogáň.

29.09.2018 | tonopronay

Vdaka, nemam s tym skusenosti.

Peter Prónay

Peter Prónay
  • Počet článkov: 1
  • Priemerná čítanosť: 10077
  • Priemerná diskutovanosť: 17
  • RSS blogu

O blogu

Absolvoval Automatizáciu na Strojníckej fakulte SVŠT, pracoval 6 rokov v International Institute of Applied Systems Analysis v Laxenburgu v Rakúsku, podieľal sa na vývoji prvej počítačovej siete a na zrode prvého internet service providera (EUnet) v Československu. Spoluzakladal a riadil SWH (neskôr PSE), softvérovú firmu koncernu Siemens na Slovensku, neskôr bol riaditeľom firiem Siemens Business Services, Siemens IT Solutions and Services a Atos IT Solutions and Services na Slovensku. Od roku 2014 je v dôchodku a spolupracuje so startupmi, resp. mladými technologickými firmami.